Kalkulačka – reálný roční výnos ze stavebního spoření

Kalkulačka výnosu stavebního spoření provede výpočet čistého ročního výnosu stavebního spoření: započte úročení stavebního spoření a státní podporu (od roku 2024 maximálně 1000 korun ročně), odečte daň z příjmů a poplatky – a porovná ho s průměrnými výnosy spořicích účtů a termínovaných vkladů a potenciálními výnosy investic do podílových fondů.

Výpočet ročního výnosu ze stavebního spoření

%

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Hledáte výhodné stavební spoření? Poradíme vám.

Státní příspěvek je všude stejný, přesto nejsou všechna stavební spoření stejná. Víte, které je nejvýhodnější? My ano.
  • Jak je stavební spoření výhodné?

    Stavební spoření je státem podporovaný spořicí produkt. Jeho samotný úrok atraktivní nebývá, díky státní podpoře nabízel do určité sumy zajímavé zhodnocení, ovšem státní podpora klesala až na dnešních maximálně tisíc korun za rok, a i když řada stavebních spořitelen slibuje, že propad státní podpory na polovinu dorovná „ze svého“, už to prostě není, co bývalo. Výhodný ale může být úvěr ze stavebního spoření.

  • Musím se stavebním spořením spořit na bydlení?

    Stavební spoření se sice jmenuje stavební, uspořené peníze a výnosy z nich ale nejsou na bydlení vázané, můžete je použít libovolně. To ale neplatí pro úvěr ze stavebního spoření, který je účelově vázaný právě na bydlení.

  • Jaký je úrok stavebního spoření?

    Úroky stavebního spoření bývají o nižší než úroky jiných spořicích produktů, tedy spořicích účtů nebo termínovaných vkladů. Výhoda stavebka jakožto nástroje spoření je tedy omezena na vázací dobu šesti roků, kdy k němu člověk může dostat státní podporu. Jinou výhodou může být garance úroku úvěru ze stavebka, na který člověku stavební spoření dává nárok.

  • Co je státní podpora?

    Státní příspěvek se připisuje ke vkladům každý rok po dobu šesti let – to je vázací doba stavebního spoření. Pokud spoření šest let netrvá, státní podpora se vrací. Státní podpora je od roku 2024 pět procent roční úložky, maximálně ale 1000 korun. Do konce roku 2023 je státní podpora až 2000 korun. Snížení státní podpory stavebního spoření se týká i už uzavřených smluv.

  • Kolik je ideální vklad na stavební spoření?

    Pokud nemyslíme na úvěr ze stavebního spoření, ale jen na výnosy, je ideální výše roční úložky taková, která zakládá nárok na nejvyšší státní podporu. Protože státní podpora je 5 % z úložky, ale maximálně tisíc korun, ideální je vložit každý kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun (zhruba 1700 korun měsíčně).

Související články na téma stavební spoření, stavební spořitelny

Události uplynulého měsíce: leden

4. 2. 2005 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: leden

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Lohmann: uvítal bych rozšiření účelovosti

2. 2. 2005 | Jiří Šedivý | 8 komentářů

Lohmann: uvítal bych rozšiření účelovosti

"Výše státní podpory není důvodem, proč lidé čerpají málo úvěrů" nebo "migrační politika mezi spořitelnami by nebyl dobrý krok" či "garantujeme všem našim současným klientům, že poplatky za vedení účtu do roku 2010 nezvýšíme". To jsou odpovědi Guido Lohmanna, ředitele Modré pyramidy, na některé vaše otázky. Jak se vypořádal s těmi ostatními?

Ptejte se Guido Lohmanna!

28. 1. 2005 | Jiří Šedivý | 21 komentářů

Ptejte se Guido Lohmanna!

Otázky nejen na novou obchodní politiku, (ne)úspěchy minulého roku a plány do budoucna, ale také z oblasti obecnějších principů stavebního spoření u nás a v Německu můžete položit Guido Lohmannovi, předsedovi představenstva a řediteli Modré pyramidy stavební spořitelny.

Že by deregulace nájmu nebyla potřeba?

27. 1. 2005 | Jiří Šedivý | 15 komentářů

Že by deregulace nájmu nebyla potřeba?

To, že je současná podoba regulace nájmů brzdou normálního fungování hospodářství a společnosti v naší zemi, už dnes přiznává kdekdo, dokonce i Sdružení nájemníků. Situace v ČR ovšem ukazuje, že trh začal problém řešit sám, bez přičinění zodpovědných. Je tedy deregulace vůbec nutná?

Fondy: minulé výnosy akciových táhnou

24. 1. 2005 | Petr Fejtek | 5 komentářů

Fondy: minulé výnosy akciových táhnou

Statistiky byly opět neúplné, lednový efekt se nerýsuje, ale novinek je dost. Peněžní fondy sice stále v oblibě s přehledem vítězí, ale i akciové vystrkují růžky.

Jsou stavební spořitelny líné s lidmi stavět?

21. 1. 2005 | Martin Zika | 34 komentářů

Jsou stavební spořitelny líné s lidmi stavět?

Je sílící kritika stavebních spořitelen za to, že poskytují málo úvěrů, oprávněná? Proč je podíl úvěrů na vkladech v ČR mnohem nižší, než třeba v Německu nebo v Rakousku? Mají vůbec stavební spořitelny důvod pouštět se do rizikového a náročného poskytování úvěrů?

Navýšení cílové částky vás může přijít draho

19. 1. 2005 | Petr Šafránek | 52 komentářů

Navýšení cílové částky vás může přijít draho

"Staré" smlouvy o stavebním spoření jsou velmi výhodné pro klienty, ne již ale tolik pro stát a spořitelny. Stát změnil zákon, co udělají spořitelny? Vysoké úročení starých smluv se jim líbit nemůže, jak se tedy brání jejich prodlužování? A co nás čeká do budoucna? Víte, že spořitelna po vás může požadovat pravidelné měsíční úložce ve výši zpravidla 0,5 % cílové částky? Má na to váš rozpočet?

Smlouva o stavebním spoření nekončí automaticky

14. 1. 2005 | Jiří Šedivý | 57 komentářů

Smlouva o stavebním spoření nekončí automaticky

Část klientů stavebních spořitelen si stále myslí, že jejich smlouva je sjednána jen na dobu, která je nutná pro získání nároku na vyplacení státní podpory. Po uplynutí této doby pak svou smlouvu chtějí vypovídat. Tento mýtus je třeba stále vyvracet. Smlouvu lze vypovědět třeba i po roce, ale za velkých nákladů a ztrát.

Životní pojištění: jak spočítat efektivní úrok

7. 1. 2005 | Petr Syrový | 6 komentářů

Životní pojištění: jak spočítat efektivní úrok

Objevují se názory, že by se u životního pojištění mělo uvádět také vnitřní výnosové procento (efektivní úrok), aby bylo vidět, jak je pojištění výnosné. Nechť se klient sám rozhodne, jestli je pro něho zajímavé, či nikoli. Jak by se mohl tento parametr vypočítat a co bychom získali?

Než koupíte byt nebo dům

29. 12. 2004 | Jiří Šedivý | 4 komentáře

Než koupíte byt nebo dům

Cena nemovitosti může být v případě nákupu od investora nepříjemným překvapením, chcete-li jakoukoliv službu, která není v základní ceně. Seznamte se se základními triky, které na vás u méně solidních prodejců čekají.

Pozor na převody na konci roku

20. 12. 2004 | Dušan Hradil | 2 komentáře

Pozor na převody na konci roku

Pokud chcete převést peníze na konci roku, měli byste zadat příkaz k úhradě s dostatečným předstihem, anebo dodržet nejzazší termíny stanovené bankami. Jenže zatímco některé finanční domy vám garantují, že peníze dorazí příjemci ještě letos, jiné vám pod na první pohled stejnými lhůtami slíbí pouze včasné odepsání částky z účtu odesilatele!

Ledy stavebního spoření se (snad) pohnou

17. 12. 2004 | Jiří Šedivý | 76 komentářů

Ledy stavebního spoření se (snad) pohnou

Po takřka ročním tlaku klientů, zájmových sdružení i státních orgánů přichází na pořad dne návrh na řešení poplatkové problematiky ve stavebních spořitelnách. Pokud zákon projde, dočkají se klienti normalizace obchodních vztahů. Přečtěte si, co navrhuje ministerstvo a jak se vás to dotkne.

Konec roku na spadnutí. Propadnou vám výhody?

17. 12. 2004 | Petr Šafránek | 1 komentářů

Konec roku na spadnutí.  Propadnou vám výhody?

U některých finančních produktů je možné ještě na konci roku učinit kroky k získání maximálních výhod (přímých státních podpor nebo daňových odpočtů). Jaké produkty máme k dispozici a jak jich co nejlépe využít?

S novomanželskou půjčkou do stavební spořitelny?

15. 12. 2004 | Jiří Šedivý | 11 komentářů

S novomanželskou půjčkou do stavební spořitelny?

Bez problémů. Již dvě stavební spořitelny totiž představily konkrétní "nabídku" jak využít státní úvěr efektivněji. Překvapivě výhodné nabídky však neočekávejte. Jedná se spíše o upozornění na možnost uložení peněz do spořitelny pro poskytnutí vyššího úvěru. Také představujeme novomanželský hit letošní zimy, státní půjčku.

Východ versus Západ v investiční Evropě

3. 12. 2004 | Jiří Šedivý | 8 komentářů

Východ versus Západ v investiční Evropě

Utkání Východ – Západ v evropské "Bank-aréně" se ve druhé třetině stává soubojem o investiční a spořící produkty. Je logické, že východní zástupci neměli v porovnání se západní konkurencí dostatek času na trénink a přípravu, čemuž odpovídají i výsledky. Na co a jakým způsobem spoří domácnosti? O kolik prohráváme?

Stavební spoření v listopadu: očekávaný klid

1. 12. 2004 | Jiří Šedivý

Stavební spoření v listopadu: očekávaný klid

Co se děje koncem roku na trhu stavebního spoření? Aktuální tarify, sazby a srovnání "výjimečných nabídek" pro předvánoční trh. Méně ostříleným borcům (matadoři prominou) také připomínáme, na co je dobré před koncem roku nezapomenout.

Kombinace rovná se komplikace

26. 11. 2004 | Petr Šafránek | 3 komentáře

Kombinace rovná se komplikace

Diskuze k článkům o kombinaci hypotéky a kapitálové životní pojistky ukázaly, že většina zúčastněných uvažuje pouze v rovině čísel. Přinášíme proto jiný pohled. Jedná se o záležitosti, které vyčíslit nelze, ale přesto je při komplexním posouzení vhodnosti či nevhodnosti kombinace v žádném případě nelze pominout.

Banky najímají na lov klientů externisty

23. 11. 2004 | Dušan Hradil | 38 komentářů

Banky najímají  na lov klientů externisty

Klasické akviziční a distribuční kanály v podobě reklamy a následného prodeje produktů na pobočce již nestačí, a tak se banky snaží dostat ke klientovi jinými cestami. Novým trendem na českém trhu jsou tzv. mobilní bankovní poradci, kteří si na vás již brousí zuby.

Není zprostředkovatel jako zprostředkovatel

23. 11. 2004 | Petr Šafránek | 10 komentářů

Není zprostředkovatel jako zprostředkovatel

Zprostředkování investičních instrumentů i pojistných produktů podléhá, nebo již brzo bude, státní regulaci. Jenže při podrobnějším pohledu zjistíme, že podmínky regulace těchto dvou oblastí jsou značně nevyvážené, v odlišnostech navíc nelze vysledovat žádnou logiku.

Srovnání stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření se hodí, ať už chcete peníze naspořit nebo si je výhodně půjčit. Je nejzajímavějším státem garantovaným způsobem uložení peněz. Spočítejte si kolik získáte v rámci stavebního spoření na naší kalkulačce.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services