Výpočet čisté mzdy 2024 po vládní reformě

Konsolidační balíček, který platí od ledna 2024, ovlivní i výpočet čisté mzdy. Tato kalkulačka čisté mzdy přináší rychlé porovnání čisté mzdy v roce 2023 a její změny v roce 2024. V roce 2024 proti předchozímu roku zaměstnanci odvádějí 0,6 % hrubé mzdy na nemocenské pojištění, skončilo školkovné (sleva za umístění dítěte) a sleva na studenta. Snížila se i hranice pro uplatnění vyšší, 23% sazby daně z příjmů ze čtyřnásobku na trojnásobek průměrné měsíční mzdy.

Výpočet čisté mzdy 2024 po vládní reformě

+
Čistá mzda 2023:24 770 Kč
Čistá mzda po reformě:24 590 Kč
Rozdíl:180 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění1 950 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
     - z toho nemocenské pojištění180 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Související články na téma čistá mzda, hrubá mzda, mzda, výpočet mzdy

Mzdy rostou pomaleji, notebooků se ale rozdává víc

6. 10. 2004 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Mzdy rostou pomaleji, notebooků se ale rozdává víc

České firmy se učí odměňovat své zaměstnance zejména podle výkonu, častěji tedy vyplácejí jednorázové odměny za nadstandardní úkoly, "rozdávají" více mobilů, aut či příspěvků na penzijní připojištění a zároveň odpouštějí od 13. platů. Růst mezd v ČR navíc v posledních letech neustále klesá. Jaké jsou u nás trendy v odměňování?

Cena práce je (ne)srovnatelná s EU

5. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 1 komentářů

Cena práce je (ne)srovnatelná s EU

I když jsou náklady na práci v ČR relativně nízké, ve srovnání s Německem a Rakouskem pětinové, nelze opomíjet, že výplata mzdy je ze strany státu nadprůměrně zatížena, zvlášť na straně zaměstnavatelů. Jak jsou na tom jiní členové EU z řad starých i nových zemí?

Stavební spoření si pod sebou podřezává větev

1. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 87 komentářů

Stavební spoření si pod sebou podřezává větev

Seminář o budoucnosti stavebního spoření naznačil další vývoj tohoto produktu. Jeho budoucnost sice prozatím v ohrožení není, ale máme zaděláno na pěkný hybrid. Také si myslíte, že zájmy klientů jsou zcela jiné, než si kdokoliv z odborníků představuje? Překvapil vás výrazný růst poplatků? Nedivte se, je to prý samozřejmost.

Čistá mzda tvoří pouhou polovinu nákladů na práci

22. 9. 2004 | Jiří Šedivý | 21 komentářů

Čistá mzda tvoří pouhou polovinu nákladů na práci

Náklady na práci jednoho zaměstnance, to nejsou jenom jeho mzda a zákonné pojištění, ale řada dalších nezbytných výdajů. Je u nás práce drahá, nebo levná? Jaké jsou podíly nemzdových nákladů, tedy odvodů do zákonných fondů, státní kasy a dobrovolných výdajů?

Rovný důchod: snižte povinné odvody

22. 9. 2004 | Petr Mach | 53 komentářů

Rovný důchod: snižte povinné odvody

Všichni lidé by měli mít právo sami rozhodnout, jak se svými penězi naloží. Jen tak lze dosáhnout spravedlnosti poskytnutím svobody volby všem. Rovný důchod, systém připravený Centrem pro ekonomiku a politiku, zajišťuje, že stát přebírá odpovědnost za určitý standard a na poplatnících nechává zajištění se nad tuto úroveň. Jak by tento systém fungoval?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

16. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 95 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

Přečtěte si dokončení včera publikovaného prvního dílu návrhu reformy. Přinese navrhovaný systém nějaké ztráty, a pokud ano, jaké? Mělo by být kapitálové spoření povinné, či nikoliv? Jak vyřešit problémy ohrožených skupin a jaké má vlastně výhody a nevýhody smíšený systém?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

15. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 39 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

Výsledkem reformy penzí by měl být smíšený systém, sestávající z paušálního státního důchodu a toho, co si každý naspořil ve fondu. Standardně se počítá s tím, že se do systému nejprve zapojí pouze mladí, to ale přináší významné problémy. Lepším řešením se jeví zapojení naopak pouze starších, významným plusem je pak flexibilita reformy.

Domek nebo les, pro stát zdroj peněz

10. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 64 komentářů

Domek nebo les, pro stát zdroj peněz

Každoročně vybírá stát od vlastníků staveb a pozemků daň z nemovitostí. A protože vlastnit dům, pole nebo les není nic neobvyklého, nebude na škodu, když si o této dani řekneme něco více.

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

9. 9. 2004 | James Hyzl Martin Kulhavý Jiří Rusnok | 52 komentářů

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

Přečtěte si dokončení návrhu penzijní reformy, jehož první díl jsme publikovali včera. Jak by měl podle autorů celý systém přesně fungovat? Kolik budou lidé do systému odvádět v závislosti na počtu dětí v rodině? Jakou základní penzi nám tento systém zajistí? Pomůže vyřešit rostoucí zadlužení penzijního systému?

Jak vyděláváme pro státní kasu

3. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 16 komentářů

Jak vyděláváme pro státní kasu

Každý měsíc se nám naše mzda či plat sníží nejen o daň z příjmů, ale i o zdravotní a sociální pojištění. Víte však, kdo musí tato pojištění platit, jak se vypočítá jejich výše a o jak velkou část mzdy vlastně pravidelně přicházíme? Jestli ne, čtěte dál.

Ideální důchodová reforma?

1. 9. 2004 | Ondřej Schneider | 82 komentářů

Ideální důchodová reforma?

Hlavní kritérium důchodové reformy je jediné: slušné, bezpečné důchody pro seniory a vypočitatelná a únosná zátěž pro zaměstnané. Důchodový systém bude tehdy správně nastaven, když nebude působit obrovské schodky ve veřejných rozpočtech a umožní všem lidem rozhodovat se co možná nejflexibilněji kdy a za jakých podmínek chtějí odejít do důchodu. To tvrdí ekonom Ondřej Schneider.

Daním, daníš, daníme svůj příjem

27. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

Daním, daníš, daníme svůj příjem

I když platit daně asi nikoho netěší, setkáváme se s nimi dnes a denně. Mezi ty, které se nás přímo dotýkají, patří i daň z příjmů fyzických osob. A protože opakování je matka moudrosti, pojďme se podívat, jak to tedy s touto daní je.

Ptejte se Petra Beneše!

27. 7. 2004 | Martin Zika | 24 komentářů

Ptejte se Petra Beneše!

Asociace penzijních fondů ČR (APFČR) prosazuje zavedení možnosti dobrovolného částečného vystoupení z průběžného pilíře důchodového systému a zvýšení reálných úspor na stáří každého jednotlivce. Penzijní fondy jsou již připraveny poskytnout pro toto moderní řešení odpovídající infrastrukturu, říkají její představitelé. Na vaše otázky dnes čeká Petr Beneš, viceprezident APFČR.

Rovná dávka není nesmysl

16. 7. 2004 | Kateřina Havlíčková | 79 komentářů

Rovná dávka není nesmysl

Návrh na zavedení rovné dávky, vyslovený Vlastimilem Tlustým z ODS, se setkal povětšinou s posměchem. Na první poslech to opravdu zní absurdně - ale jen do té chvíle, než se nad tím člověk skutečně zamyslí.

Reforma penzí podle KSČM: nerespektuje pravidla

2. 7. 2004 | Martin Zika | 26 komentářů

Reforma penzí podle KSČM: nerespektuje pravidla

Návrh komunistické strany u našich analytiků propadl na celé čáře. Podle nich totiž nerespektuje fakta a ekonomická pravidla a v podstatě není řešením problému. Jediná "pozitivní" stránka návrhu je ta, že se bude nejvíce líbit tradičním voličům KSČM, tvrdí odborníci.

Penzijní systém není v krizi, tvrdí KSČM

1. 7. 2004 | Martin Zika | 20 komentářů

Penzijní systém není v krizi, tvrdí KSČM

Druhá česká opoziční parlamentní strana, KSČM, nechce o své vizi penzijního systému prozradit příliš konkrétního. Rozhodně ale odmítá názor, že by současný systém byl neudržitelný, naopak, je prý na 10 let stabilizovaný. Co chce tedy KSČM udělat s našimi důchody?

Reforma penzí podle ODS: nápad dobrý, ale...

29. 6. 2004 | Martin Zika | 33 komentářů

Reforma penzí podle ODS: nápad dobrý, ale...

Uskutečnění návrhu ODS by bylo z ekonomického hlediska za určitých předpokladů nejefektivnější, říkaji analytici. Zároveň ale dodávají, že v politice často bývají předpoklady nedosažitelné. Zná strana odpověď na otázky jak například zajistit peníze na současné důchody, jestliže se sníží pojistné? Nebo kolik bude reforma stát?

Důchod podle ODS? Kolik si naspoříš.

28. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 46 komentářů

Důchod podle ODS? Kolik si naspoříš.

Občanská demokratická strana má již od roku 1997 připravený návrh řešení důchodového systému. Ten má podle ní kombinovat princip solidarity, o kterou se postará stát, a vlastních zásluh. Na každém člověku tedy záleží, jak si přilepší k minimálnímu, státem garantovanému důchodu.

Volná pracovní místa

Čerstvé informace ke mzdám

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024
Partners Financial Services