Kalkulačka čisté mzdy 2024

Výpočet čisté mzdy 2024 vychází zejména ze zákona o daních z příjmů. V základní verzi kalkulačka čisté mzdy počítá se základními daňovými slevami, v rozšířené verzi můžete pracovat i s odpočty od daňového základu. Jste-li zaměstnáni na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, vypočítá vám čistou mzdu kalkulačka čisté mzdy pro DPP a DPČ.

Při pracovní neschopnosti se vám bude hodit kalkulačka nemocenské. Pokud musíte zůstat doma s dětmi, kalkulačka ošetřovného.

Základní verzeRozšířená verze

Výpočet mzdy 2024 (hrubá mzda na čistou)

+
Čistá mzda:24 590 Kč
Roční čistá mzda:295 080 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění2 130 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky


Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy 2024 spočítá, jak vysokou čistou mzdu – nebo čistý plat – v roce 2024 dostanete. Kalkulačka počítá všemi směry: hrubá mzda na čistou mzdu, čistá mzda na hrubou, dovede vypočíst i celkové mzdové náklady zaměstnavatele.

K vypočítání čisté mzdy (nebo čistého platu) zadejte hrubou mzdu a počet nezaopatřených dětí a označte slevy na dani, případně daňové odpočty (nezdanitelné části základu daně) na které máte nárok. Kalkulátor čisté mzdy provede přepočet hrubé mzdy na čistou mzdu, spočítá čistý příjem a vyčíslí, jaký je mezi čistou a hrubou mzdou rozdíl, jinými slovy, kolik z hrubé mzdy ukousnou daň z příjmů, nemocenské pojištění, zdravotní pojištění a sociální pojištění.

Kalkulačka vypočítá i výši daňového bonusu na dítě. Pokud vám po započtení slevy na dítě či děti vyšla záporná daň, tyto peníze stát vyplatí vám.

Žijete na Slovensku nebo vás zajímá porovnání čisté mzdy s našimi sousedy? Pak zkuste výpočet čisté mzdy na Slovensku.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Čistá mzda 2024 – základní informace:

Sazba daně z příjmů fyzických osob v roce 2024 zůstává 15 procent. Od roku 2021 se ale daň z příjmů počítá z hrubé mzdy a nikoli už ze superhrubé. Příjmy nad 36násobek průměrné mzdy pro daný rok se daní 23 procenty.

  • Průměrná mzda pro rok 2024 byla stanovena na 43 967 korun.
  • Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění je 48násobek průměrné mzdy, v roce 2024 tedy 2 110 416 korun.
  • Strop pro platbu zdravotního pojištění neexistuje.
  • Minimální mzda pro rok 2024 je 18 900 korun.

 

Čistá mzda 2024 – slevy na dani:

Slevy na dani může uplatňovat zaměstnanec v pracovním poměru, kde má podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. Jsou to:

Sleva na poplatníka30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela pečujícího o dítě do 3 let24 840 Kč (měsíčně 2070 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P pečujícího o dítě do 3 let49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč)
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně2520 Kč (měsíčně 210 Kč)
Sleva pro invalidní důchod III. Stupně5040 Kč (měsíčně 420 Kč)
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč)
Sleva pro studentazrušena
Sleva na dítě
  • u prvního dítěte 15 204 Kč (1267 Kč měsíčně)
  • u druhého dítěte 22 320 korun ročně (1860 korun měsíčně)
  • u třetího a každého dalšího 27 840 korun (2320 korun měsíčně)
  • u dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí
Za školkuzrušena

Na Peníze.cz najdete i další zajímavé a užitečné kalkulačky a interaktivní grafiky.

  • Co je čistá mzda a co mzda hrubá?

    Hrubá mzda je výše odměny, kterou si zaměstnanec sjedná se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě. Čistá mzda se z hrubé mzdy vypočítá tak, že se od ní odečtou povinné odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění a záloha na daň z příjmů.

  • Co byla superhrubá mzda?

    Formálně superhrubá mzda neexistuje. Není zakotvená v žádném zákoně ani podobném předpise. Říkalo se tak obecně daňovému základu pro výpočet daně z příjmů, který byl zaveden v roce 2008 a používal se do roku 2020. Jde o hrubou mzdu navýšenou ještě o zdravotní pojištění (9 procent hrubé mzdy) a sociální pojištění (24,8 %), které za zaměstnance platí zaměstnavatel.

  • Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?

    Mzda i plat se počítají stejně. Plat se říká té odměně, kterou svým zaměstnancům za práci vyplácí stát v širokém slova smyslu (tedy stát přímo, územněsprávní celek, škola zřizovaná státem a podobně, podrobný výčet najdete v zákoníku práce).

  • Kolik se platí na zdravotní a sociální pojištění?

    Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

  • Platí si zaměstnanec nemocenské pojištění?

    Ano, od roku 2024 zaměstnanec zase platí část nemocenského pojištění (další část je součástí odvodů zaměstnavatele). Zaměstnavatel mu na pojištění, ze kterého se případně vyplácí nemocenská (při dočasné pracovní neschopnosti), peněžitá pomoc v mateřství, otcovská, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství, strhne 0,6 % hrubé mzdy.

  • Kolik je daň z příjmů?

    15 % z hrubé mzdy a na případnou část příjmů nad 36násobek průměrné mzdy v daném roce se vztahuje zvýšená 23% sazba. Výsledná daň se ještě snižuje o daňové slevy (na poplatníka nebo třeba na děti) a případně i odpočty od daňového základu (patří mezi ně třeba odečet úroků z úvěru na bydlení nebo odečtení příspěvků na životní pojištění či penzijní spoření).

  • Jak zaměstnavatel určí hrubou mzdu zaměstnance?

    Jednoduchá odpověď je, že jak chce – jenom mu s ní zaměstnanec musí souhlasit. Složitější odpověď je, že si spočítá náklady jeho práce a porovná je se ziskem, který by mu zaměstnanec měl přinést. Do nákladů se počítá spousta věcí včetně židle pro pracovníky v kanceláři a ochranné přilby pro pracovníky na stavbě, náklady související se mzdou jsou pak kromě hrubé mzdy zaměstnance ještě povinná pojištění, která za něj zaměstnavatel platí.

  • Jaký je rozdíl mezi čistým příjmem a čistou mzdou?

    Sousloví čistý příjem není termín, nemá tedy přesnou definici. U zaměstnance to může to být totéž jako čistá mzda nebo čistý plat, u podnikatele třeba obrat očištěný o náklad. Nebo bychom ho u zaměstnance mohli definovat jako čistou mzdu bez položek, které z ní zaměstnavatel po dohodě se zaměstnancem strhává: například zaměstnancovy platby za stravenky. U člověka, který je v exekuci, by se daly odečíst exekuční srážky a tak podobně.

Vývoj průměrné mzdy v Kč



Čistá mzda 2024 - doplněk pro váš web

Pravidla pro výpočet čisté mzdy se v Česku mění rok co rok. Pokud chcete být vy i čtenáři vašich webových stránek v obraze, umístěte si na stránky naši pravidelně aktualizovanou kalkulačku pro výpočet čisté mzdy. Je jednoduchá, přehledná a navíc řešená formou widgetu, nemusíte proto již řešit žádné aktualizace či instalace nových verzí. O vše se postaráme my v redakci Peníze.cz. Kód ke stažení je k dispozici zde.

Související články na téma čistá mzda, hrubá mzda, mzda, výpočet čisté mzdy 2024, výpočet mzdy

Z čeho se budou za pár let splácet dnešní hypotéky

9. 1. 2008 | Petr Syrový | 19 komentářů

Z čeho se budou za pár let splácet dnešní hypotéky

Když si bereme hypoteční úvěr, jde o závazek často na dvacet nebo dokonce na třicet let a hodně lidí napadne otázka: „Co vlastně bude za tak dlouhou dobu?“ Jak se asi bude splácet hypotéka za 20 nebo 30 let? Odpověď zní: jednodušeji než dnes. Budou totiž vyšší mzdy.

Jak se změny daní projeví v peněženkách

4. 1. 2008 | Jan Pekař | 6 komentářů

Jak se změny daní projeví v peněženkách

Skokové zvyšování cen kvůli růstu snížené sazby DPH nejspíš nebude tak dramatické. Řada obchodníků už vyšší daň do cen dávno promítla. Alespoň částečnou kompenzaci zdražení by měla přinést snížená daň z příjmu. Spočítejte si s námi, jakou mzdu v únoru dostanete.

Česko v roce 2008: slušný růst, vyšší ceny a pro někoho i lepší mzdy

27. 12. 2007 | Jan Pekař | 7 komentářů

Česko v roce 2008: slušný růst, vyšší ceny a pro někoho i lepší mzdy

Rok 2008 by nemusel být pro Česko špatný, shodují se ekonomové. Nebezpečí poklesu životní úrovně ovšem hrozí těm, kteří jsou závislí na sociálních dávkách. Lépe na tom nejspíš nebudou ani státní zaměstnanci, jejichž platy porostou pomaleji než ceny v obchodech.

Zdravotně postižení přinášejí firmám desítky tisíc korun

5. 12. 2007 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Zdravotně postižení přinášejí firmám desítky tisíc korun

Osoby zdravotně znevýhodněné by měly mít jednodušší cestu k získání práce. Firmy mají povinnost určitý počet takových lidí zaměstnat. Jenže tento status musí lidem se zdravotními problémy přiznat úřad práce, navíc už zdaleka zaměstnance nechrání tak jako dříve.

Proč se nebát penzijní reformy

4. 12. 2007 | Věra Tůmová | 31 komentářů

Proč se nebát penzijní reformy

Reformu penzijního systému Česko potřebuje. Shoduje se na tom vláda i většina občanů. Jenže když politici přijdou s konkrétními záměry, veřejnost je proti. Částečně i proto, že reforma je opředena řadou mýtů.

Co přináší daňová reforma živnostníkům

3. 12. 2007 | Eva Sovová | 19 komentářů

Co přináší daňová reforma živnostníkům

Reforma veřejných financí mnohým živnostníkům od ledna 2008 sníží daně. Přínosem bude nejen jedna sazba daně z příjmu, ale i vysoké slevy na dani. Naopak na sociálním a zdravotním pojištění část podnikatelů zaplatí více než dnes.

Platy rostou, ale důvěra v budoucnost se vytrácí

29. 11. 2007 | Jan Pekař | 33 komentářů

Platy rostou, ale důvěra v budoucnost se vytrácí

Hrubé mzdy v Česku vzrostly. Růst by měly i nadále. Přesto se Češi bojí budoucnosti. Podobně jsou na tom i obyvatelé západní Evropy či USA.

Penzijní fondy: vábení klientů pokračuje

21. 11. 2007 | Věra Tůmová | 51 komentářů

Penzijní fondy: vábení klientů pokračuje

Penzijním fondům vzrostl zisk za první tři čtvrtletí letošního roku na 3,45 miliardy korun. Navíc se jim stále daří získávat nové klienty. Teď se chtějí zaměřit na zhruba milion dalších, převážně mladých lidí, které chtějí získat ještě před důchodovou reformou.

Falešné naděje spojované s eurem

15. 11. 2007 | Petr Sklenář | 18 komentářů

Falešné naděje spojované s eurem

Čím je koruna vůči euru silnější, tím více volají české firmy po zavedení společné evropské měny. Jenže si musí uvědomit, že ani euro nezastaví zdražování jejich zboží a zhoršování jejich konkurenceschopnosti.

V čem mají pravdu a v čem se mýlí odpůrci eura

12. 11. 2007 | Jan Jedlička | 40 komentářů

V čem mají pravdu a v čem se mýlí odpůrci eura

V Česku se čím dál hlasitěji ozývají odpůrci zavedení eura. Vadí jim třeba ztráta vlastní měnové politiky či hrozba inflace. Mají sice pravdu, ale česká ekonomika kvůli tomu nutně nemusí trpět. Negativa minimálně vyrovnají výhody, které euro přinese.

Jak zákoník práce komplikuje jednoduché

12. 11. 2007 | Táňa Chadrabová | 17 komentářů

Jak zákoník práce komplikuje jednoduché

Už téměř rok mohou zaměstnavatelé v Česku využívat jednu z novinek zákoníku práce, takzvaná konta pracovní doby. Zákonodárci je sice vychválili, „opomenuli“ ale upozornit na složitou administrativu, která řadu firem od využívání kont odrazuje.

Ceny v Česku přeskočily další laťku

9. 11. 2007 | Jan Pekař | 21 komentářů

Ceny v Česku přeskočily další laťku

Varování o dražších potravinách se plní, inflace v říjnu svou živostí nemile překvapila. Naopak snižování cen zboží z dovozu, které měla zajistit posilující koruna, se minulý měsíc nedostavilo.

Pozor na převádění dovolené do dalšího roku

31. 10. 2007 | Táňa Chadrabová | 19 komentářů

Pozor na převádění dovolené do dalšího roku

Firmy mohou stanovit, kolik dnů nevyčerpané dovolené můžete převést do dalšího roku. Pokud máte dovolené více, můžete o ni bez náhrady přijít. Argumentace zákoníkem práce nepomůže.

Zdravotnictví USA: stát pomůže jen důchodcům a nejchudším

30. 10. 2007 | Simona Ely Plischke | 9 komentářů

Zdravotnictví USA: stát pomůže jen důchodcům a nejchudším

Ve Spojených státech si nemohou dovolit zdravotní pojištění všichni. Za důchodce a nejchudší Američany proto platí část zdravotní péče stát. I tak ale z celkových nákladů na zdravotnictví hradí veřejné rozpočty skoro polovinu.

Reformováno: Osamělé matky mohou na delší mateřskou zapomenout

29. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Reformováno: Osamělé matky mohou na delší mateřskou zapomenout

Nezaměstnané matky vedené v evidenci úřadů práce nebudou mít od ledna 2008 nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství. Reforma veřejných financí postihne i osamělé matky, které už nebudou dostávat pomoc v mateřství déle než ženy žijící s partnerem.

Zdravotnictví USA: drahé pojištění, které zdaleka nehradí všechno

26. 10. 2007 | Simona Ely Plischke | 21 komentářů

Zdravotnictví USA: drahé pojištění, které zdaleka nehradí všechno

Nejvíce Američanům zprostředkovávají a částečně hradí zdravotní pojištění zaměstnavatelé. Jde o velmi výhodné pojištění, do něhož lze zahrnout i rodinné příslušníky. Když ale dotyčný o práci přijde, přestane být po čase pojištěna i rodina.

Reformováno: za krátkou chorobu nemocenskou nečekejte

25. 10. 2007 | Ludmila Řezníčková | 40 komentářů

Reformováno: za krátkou chorobu nemocenskou nečekejte

Vládní reforma veřejných financí mění podmínky i výpočet nemocenské. Kdo bude nemocný jen tři dny, nedostane od státu ani korunu. Spočítejte si, kolik můžete během nemoci od roku 2008 dostávat vy.

Úvěry budou nejspíš brzy dražší

11. 10. 2007 | Jan Pekař | 22 komentářů

Úvěry budou nejspíš brzy dražší

Nynější rychlý růst spotřebitelských cen bude patrně brzy znamenat i rychlejší růst splátek hypoték či spotřebitelských úvěrů. Česká národní banka totiž bude chtít inflaci zbrzdit zvýšením úrokových sazeb, což zdraží všechny úvěry v ekonomice.

Kdy lze díky penzijnímu připojištění ušetřit na daních

10. 10. 2007 | Jan Pekař | 33 komentářů

Kdy lze díky penzijnímu připojištění ušetřit na daních

Dobrovolné spoření si na vlastní důchod formou penzijního připojištění stát podporuje řadou daňových úlev. Naopak z povinných odvodů na sociální pojištění se chystá vybírat od ledna příštího roku daň z příjmu.

Odmítat rekvalifikace se nevyplácí

1. 10. 2007 | Táňa Chadrabová | 21 komentářů

Odmítat rekvalifikace se nevyplácí

Pro ty, kdo přišli o práci a nemohou najít jiné zaměstnání, jsou určeny rekvalifikační kurzy. V poslední době se firmy přetahují třeba o účetní či fakturantky. Kurzů pro zájemce o tuto práci je spousta.

Čerstvé informace ke mzdám

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob...více

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci...více

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024
Partners Financial Services