Kalkulačka čisté mzdy 2024

Výpočet čisté mzdy 2024 vychází zejména ze zákona o daních z příjmů. V základní verzi kalkulačka čisté mzdy počítá se základními daňovými slevami, v rozšířené verzi můžete pracovat i s odpočty od daňového základu. Jste-li zaměstnáni na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, vypočítá vám čistou mzdu kalkulačka čisté mzdy pro DPP a DPČ.

Při pracovní neschopnosti se vám bude hodit kalkulačka nemocenské. Pokud musíte zůstat doma s dětmi, kalkulačka ošetřovného.

Základní verzeRozšířená verze

Výpočet mzdy 2024 (hrubá mzda na čistou)

+
Čistá mzda:24 590 Kč
Roční čistá mzda:295 080 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění2 130 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky


Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy 2024 spočítá, jak vysokou čistou mzdu – nebo čistý plat – v roce 2024 dostanete. Kalkulačka počítá všemi směry: hrubá mzda na čistou mzdu, čistá mzda na hrubou, dovede vypočíst i celkové mzdové náklady zaměstnavatele.

K vypočítání čisté mzdy (nebo čistého platu) zadejte hrubou mzdu a počet nezaopatřených dětí a označte slevy na dani, případně daňové odpočty (nezdanitelné části základu daně) na které máte nárok. Kalkulátor čisté mzdy provede přepočet hrubé mzdy na čistou mzdu, spočítá čistý příjem a vyčíslí, jaký je mezi čistou a hrubou mzdou rozdíl, jinými slovy, kolik z hrubé mzdy ukousnou daň z příjmů, nemocenské pojištění, zdravotní pojištění a sociální pojištění.

Kalkulačka vypočítá i výši daňového bonusu na dítě. Pokud vám po započtení slevy na dítě či děti vyšla záporná daň, tyto peníze stát vyplatí vám.

Žijete na Slovensku nebo vás zajímá porovnání čisté mzdy s našimi sousedy? Pak zkuste výpočet čisté mzdy na Slovensku.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Čistá mzda 2024 – základní informace:

Sazba daně z příjmů fyzických osob v roce 2024 zůstává 15 procent. Od roku 2021 se ale daň z příjmů počítá z hrubé mzdy a nikoli už ze superhrubé. Příjmy nad 36násobek průměrné mzdy pro daný rok se daní 23 procenty.

  • Průměrná mzda pro rok 2024 byla stanovena na 43 967 korun.
  • Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění je 48násobek průměrné mzdy, v roce 2024 tedy 2 110 416 korun.
  • Strop pro platbu zdravotního pojištění neexistuje.
  • Minimální mzda pro rok 2024 je 18 900 korun.

 

Čistá mzda 2024 – slevy na dani:

Slevy na dani může uplatňovat zaměstnanec v pracovním poměru, kde má podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. Jsou to:

Sleva na poplatníka30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela pečujícího o dítě do 3 let24 840 Kč (měsíčně 2070 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P pečujícího o dítě do 3 let49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč)
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně2520 Kč (měsíčně 210 Kč)
Sleva pro invalidní důchod III. Stupně5040 Kč (měsíčně 420 Kč)
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč)
Sleva pro studentazrušena
Sleva na dítě
  • u prvního dítěte 15 204 Kč (1267 Kč měsíčně)
  • u druhého dítěte 22 320 korun ročně (1860 korun měsíčně)
  • u třetího a každého dalšího 27 840 korun (2320 korun měsíčně)
  • u dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí
Za školkuzrušena

Na Peníze.cz najdete i další zajímavé a užitečné kalkulačky a interaktivní grafiky.

  • Co je čistá mzda a co mzda hrubá?

    Hrubá mzda je výše odměny, kterou si zaměstnanec sjedná se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě. Čistá mzda se z hrubé mzdy vypočítá tak, že se od ní odečtou povinné odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění a záloha na daň z příjmů.

  • Co byla superhrubá mzda?

    Formálně superhrubá mzda neexistuje. Není zakotvená v žádném zákoně ani podobném předpise. Říkalo se tak obecně daňovému základu pro výpočet daně z příjmů, který byl zaveden v roce 2008 a používal se do roku 2020. Jde o hrubou mzdu navýšenou ještě o zdravotní pojištění (9 procent hrubé mzdy) a sociální pojištění (24,8 %), které za zaměstnance platí zaměstnavatel.

  • Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?

    Mzda i plat se počítají stejně. Plat se říká té odměně, kterou svým zaměstnancům za práci vyplácí stát v širokém slova smyslu (tedy stát přímo, územněsprávní celek, škola zřizovaná státem a podobně, podrobný výčet najdete v zákoníku práce).

  • Kolik se platí na zdravotní a sociální pojištění?

    Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

  • Platí si zaměstnanec nemocenské pojištění?

    Ano, od roku 2024 zaměstnanec zase platí část nemocenského pojištění (další část je součástí odvodů zaměstnavatele). Zaměstnavatel mu na pojištění, ze kterého se případně vyplácí nemocenská (při dočasné pracovní neschopnosti), peněžitá pomoc v mateřství, otcovská, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství, strhne 0,6 % hrubé mzdy.

  • Kolik je daň z příjmů?

    15 % z hrubé mzdy a na případnou část příjmů nad 36násobek průměrné mzdy v daném roce se vztahuje zvýšená 23% sazba. Výsledná daň se ještě snižuje o daňové slevy (na poplatníka nebo třeba na děti) a případně i odpočty od daňového základu (patří mezi ně třeba odečet úroků z úvěru na bydlení nebo odečtení příspěvků na životní pojištění či penzijní spoření).

  • Jak zaměstnavatel určí hrubou mzdu zaměstnance?

    Jednoduchá odpověď je, že jak chce – jenom mu s ní zaměstnanec musí souhlasit. Složitější odpověď je, že si spočítá náklady jeho práce a porovná je se ziskem, který by mu zaměstnanec měl přinést. Do nákladů se počítá spousta věcí včetně židle pro pracovníky v kanceláři a ochranné přilby pro pracovníky na stavbě, náklady související se mzdou jsou pak kromě hrubé mzdy zaměstnance ještě povinná pojištění, která za něj zaměstnavatel platí.

  • Jaký je rozdíl mezi čistým příjmem a čistou mzdou?

    Sousloví čistý příjem není termín, nemá tedy přesnou definici. U zaměstnance to může to být totéž jako čistá mzda nebo čistý plat, u podnikatele třeba obrat očištěný o náklad. Nebo bychom ho u zaměstnance mohli definovat jako čistou mzdu bez položek, které z ní zaměstnavatel po dohodě se zaměstnancem strhává: například zaměstnancovy platby za stravenky. U člověka, který je v exekuci, by se daly odečíst exekuční srážky a tak podobně.

Vývoj průměrné mzdy v Kč



Čistá mzda 2024 - doplněk pro váš web

Pravidla pro výpočet čisté mzdy se v Česku mění rok co rok. Pokud chcete být vy i čtenáři vašich webových stránek v obraze, umístěte si na stránky naši pravidelně aktualizovanou kalkulačku pro výpočet čisté mzdy. Je jednoduchá, přehledná a navíc řešená formou widgetu, nemusíte proto již řešit žádné aktualizace či instalace nových verzí. O vše se postaráme my v redakci Peníze.cz. Kód ke stažení je k dispozici zde.

Související články na téma čistá mzda, hrubá mzda, mzda, výpočet čisté mzdy 2024, výpočet mzdy

Kolik stojí úředník

27. 9. 2007 | Jan Stuchlík | 26 komentářů

Kolik stojí úředník

Každého Čecha, včetně dětí, stojí práce státních úředníků a dalších státních zaměstnanců v průměru 13 tisíc korun ročně. Podle průzkumů veřejného mínění za ně dostávají nepříliš dobrou práci a to od nepříjemných a neochotných lidí.

Vzestup a pád penzijního připojištění

26. 9. 2007 | Petr Fejtek | 46 komentářů

Vzestup a pád penzijního připojištění

Penzijní připojištění je svérázné české specifikum. Má rysy životního pojištění, ale není jím. Tváří se jako pravidelné investování, ale penzijní fondy se jeho pravidly řídit nemusí a ani nemohou. Jede zkrátka podle zcela zvláštních pravidel.

Nové daně znamenají více práce

21. 9. 2007 | Jan Pekař | 11 komentářů

Nové daně znamenají více práce

Senátem prošla reforma veřejných financí, která radikálně změní výplatní pásky čtyř milionů zaměstnanců. Na změny se musí rychle připravit i účetní či firmy vyvíjející účetní software.

Jak se bránit nižší podpoře v mateřství

20. 9. 2007 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Jak se bránit nižší podpoře v mateřství

Matky, které jsou na rodičovské dovolené, ale čekají už další přírůstek do rodiny, si musí ohlídat, z jakých příjmů se jim vypočítá nová výše peněžité pomoci v mateřství. Mají totiž právo zvolit, jaký výdělek do výpočtu zahrnout a jaký nikoliv.

Půl procenta, které budí rozpaky

20. 9. 2007 | Jan Stuchlík | 8 komentářů

Půl procenta, které budí rozpaky

Nečekaně velké snížení klíčových úrokových sazeb v USA poslalo dolů americký dolar. Z toho mohou profitovat čeští dovozci. Levnější bude dovoz ropy. Dopady snížení na americkou ekonomiku však vzbuzují spíše obavy.

Důchodce budoucnosti podle Nečase

19. 9. 2007 | Věra Tůmová | 95 komentářů

Důchodce budoucnosti podle Nečase

Stát se rentiérem je snem mnoha lidí, který se většinou nesplní. Stát se penzistou je jistotou, o které sní málokdo. Vyhlídky důchodců na slušné příjmy od státu po skončení kariéry se totiž kvůli stárnutí populace zhoršují. Proto se už teď připravuje důchodová reforma.

Proč se vyplatí zavést euro

17. 9. 2007 | Jan Jedlička | 33 komentářů

Proč se vyplatí zavést euro

Po vstupu Česka do eurozóny budou převody peněz do ciziny levnější, jednodušší a rychlejší. Totéž bude platit i pro platby kartou a výběry z bankomatů.

Na stavbách došel materiál i lidi

14. 9. 2007 | Jan Pekař | 11 komentářů

Na stavbách došel materiál i lidi

V Česku se už nestaví tak rychle jako loni. Letos v červenci se výkon českého stavebnictví ve srovnání s minulým rokem snížil. Na vině jsou prázdné sklady stavebních materiálů i nedostatek pracovníků.

Komu roste plat, ať se přihlásí

3. 9. 2007 | Jan Pekař | 86 komentářů

Komu roste plat, ať se přihlásí

Češi si zase vylepšili příjmové skóre. Ke konci června měli v průměru o 1480 korun vyšší platy než o rok před tím. Nejnovější statistiky ČSÚ dělají radost ekonomům, většina populace se ale ptá, kde se tyto statistiky berou.

Dojíždění za prací zkracuje život

3. 9. 2007 | Milan K. Osvaag | 23 komentářů

Dojíždění za prací zkracuje život

Třetina Čechů denně dojíždí za prací. Lidem cestování ubírá čas na rodinu a podle lékařů škodí jejich zdraví. Pro většinu dojíždějících ale neexistuje jiná možnost, jak vydělávat dost peněz.

ČNB: Překvapení na konci léta?

31. 8. 2007 | Jan Pekař | 2 komentáře

ČNB: Překvapení na konci léta?

Bankovní rada České národní banky zvýšila více méně nečekaně úrokové sazby na 3,25 procenta a poslední prázdninový týden tím zamotala domácímu trhu hlavu. Rozhodnutí padlo i kvůli obavě, že lidé začnou šetřit a porostou mzdy.

Co nejvíce pomůže při hledání práce v EU

29. 8. 2007 | Táňa Chadrabová | 16 komentářů

Co nejvíce pomůže při hledání práce v EU

Chcete-li pracovat legálně v cizině, nevěřte pochybným inzerátům a agenturám. Každá solidní instituce, která práci v cizině nabízí, musí mít povolení ke zprostředkování práce v zahraničí od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Zaměstnání vám zprostředkuje i síť EURES, kterou zřídila Evropská komise.

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

2. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková | 41 komentářů

Krušná cesta z mateřské na úřad práce

Většina matek, které nemají práci a skončí jim rodičovská dovolená, může pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ta se však zpravidla sotva přehoupne přes dva tisíce korun měsíčně.

Tam, kde je práce, chybí možnost dočasného bydlení

1. 8. 2007 | Milan K. Osvaag | 65 komentářů

Tam, kde je práce, chybí možnost dočasného bydlení

Tři tisíce pracovních míst v Nošovicích či čtyři tisíce v Žatci nabízí zájemcům o práci velcí investoři Hyundai, IPS Alpha či Hitachi. Když se však přihlásí prácechtiví Češi, kteří to do těchto měst mají daleko, zjistí, že by neměli kde bydlet.

K práci v Británii není třeba pracovní povolení, stačí registrace

27. 7. 2007 | Táňa Chadrabová | 6 komentářů

K práci v Británii není třeba pracovní povolení, stačí registrace

Práci v zahraničí mohou zprostředkovávat pouze agentury, které mají licenci od českého ministerstva práce a sociálních věcí. Za vlastní zprostředkování si firmy nesmí nic účtovat. Mohou však chtít peníze za služby jako zajištění letenky či ubytování.

Ženy pracují déle, přesto vydělávají méně než muži

20. 7. 2007 | Jan Stuchlík | 14 komentářů

Ženy pracují déle, přesto vydělávají méně než muži

Muži berou za stejnou práci až o patnáct procent více než ženy. To platí v hrubém vyjádření. V čisté mzdě rozdíly tak velké nejsou. Důvodem nerovnosti je obtížnější kariérní růst i to, že ženy stráví více času prací v domácnosti a péčí o děti

Když pro potraviny, tak do Polska

18. 7. 2007 | Jan Stuchlík

Když pro potraviny, tak do Polska

V Česku je ovoce a zelenina levnější než v Polsku. Nejlevnější potraviny jsou v Bulharsku, nejdražší v Dánsku, zjistil evropský statistický úřad Eurostat. Analýza ovšem nebere v úvahu, jakou část mzdy musí obyvatelé států za srovnávané zboží zaplatit.

Daňová a jiná úskalí letních brigád

13. 7. 2007 | Ludmila Řezníčková | 5 komentářů

Daňová a jiná úskalí letních brigád

Letní prázdniny jsou ideální dobou pro studenty, kteří si chtějí přivydělat na brigádách. Při nástupu do práce si však musí dávat pozor na to, jaký typ smlouvy s ním firma uzavírá, jak vysoké daně bude z výplaty odvádět či co se stane, když při brigádě onemocní.

Když chcete studovat a pracovat v cizině, jeďte do Austrálie

12. 7. 2007 | Táňa Chadrabová | 13 komentářů

Když chcete studovat a pracovat v cizině, jeďte do Austrálie

K zájemcům o studium a práci v zahraničí je nejpřívětivější zemí Austrálie. Získat pracovní povolení není složité a nabídka zaměstnání je velká. Vydělávat se dá kolem deseti australských dolarů za hodinu.

Za zkušenostmi a výdělkem do zahraničí

4. 7. 2007 | Táňa Chadrabová | 18 komentářů

Za zkušenostmi a výdělkem do zahraničí

Zařídit si letní brigádu v zahraničí lze i na poslední chvíli. Nejlepší práce jsou sice většinou rozebrány už dva až tři měsíce před prázdninami, ale v nabídce jsou stále dobře placená místa jako třeba asistent u starších lidí v Nizozemsku.

Volná pracovní místa

Čerstvé informace ke mzdám

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob...více

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci...více

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024
Partners Financial Services