Kalkulačka čisté mzdy 2024

Výpočet čisté mzdy 2024 vychází zejména ze zákona o daních z příjmů. V základní verzi kalkulačka čisté mzdy počítá se základními daňovými slevami, v rozšířené verzi můžete pracovat i s odpočty od daňového základu. Jste-li zaměstnáni na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, vypočítá vám čistou mzdu kalkulačka čisté mzdy pro DPP a DPČ.

Při pracovní neschopnosti se vám bude hodit kalkulačka nemocenské. Pokud musíte zůstat doma s dětmi, kalkulačka ošetřovného.

Základní verzeRozšířená verze

Výpočet mzdy 2024 (hrubá mzda na čistou)

+
Čistá mzda:24 590 Kč
Roční čistá mzda:295 080 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění2 130 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky


Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy 2024 spočítá, jak vysokou čistou mzdu – nebo čistý plat – v roce 2024 dostanete. Kalkulačka počítá všemi směry: hrubá mzda na čistou mzdu, čistá mzda na hrubou, dovede vypočíst i celkové mzdové náklady zaměstnavatele.

K vypočítání čisté mzdy (nebo čistého platu) zadejte hrubou mzdu a počet nezaopatřených dětí a označte slevy na dani, případně daňové odpočty (nezdanitelné části základu daně) na které máte nárok. Kalkulátor čisté mzdy provede přepočet hrubé mzdy na čistou mzdu, spočítá čistý příjem a vyčíslí, jaký je mezi čistou a hrubou mzdou rozdíl, jinými slovy, kolik z hrubé mzdy ukousnou daň z příjmů, nemocenské pojištění, zdravotní pojištění a sociální pojištění.

Kalkulačka vypočítá i výši daňového bonusu na dítě. Pokud vám po započtení slevy na dítě či děti vyšla záporná daň, tyto peníze stát vyplatí vám.

Žijete na Slovensku nebo vás zajímá porovnání čisté mzdy s našimi sousedy? Pak zkuste výpočet čisté mzdy na Slovensku.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Čistá mzda 2024 – základní informace:

Sazba daně z příjmů fyzických osob v roce 2024 zůstává 15 procent. Od roku 2021 se ale daň z příjmů počítá z hrubé mzdy a nikoli už ze superhrubé. Příjmy nad 36násobek průměrné mzdy pro daný rok se daní 23 procenty.

  • Průměrná mzda pro rok 2024 byla stanovena na 43 967 korun.
  • Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění je 48násobek průměrné mzdy, v roce 2024 tedy 2 110 416 korun.
  • Strop pro platbu zdravotního pojištění neexistuje.
  • Minimální mzda pro rok 2024 je 18 900 korun.

 

Čistá mzda 2024 – slevy na dani:

Slevy na dani může uplatňovat zaměstnanec v pracovním poměru, kde má podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. Jsou to:

Sleva na poplatníka30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela pečujícího o dítě do 3 let24 840 Kč (měsíčně 2070 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P pečujícího o dítě do 3 let49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč)
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně2520 Kč (měsíčně 210 Kč)
Sleva pro invalidní důchod III. Stupně5040 Kč (měsíčně 420 Kč)
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč)
Sleva pro studentazrušena
Sleva na dítě
  • u prvního dítěte 15 204 Kč (1267 Kč měsíčně)
  • u druhého dítěte 22 320 korun ročně (1860 korun měsíčně)
  • u třetího a každého dalšího 27 840 korun (2320 korun měsíčně)
  • u dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí
Za školkuzrušena

Na Peníze.cz najdete i další zajímavé a užitečné kalkulačky a interaktivní grafiky.

  • Co je čistá mzda a co mzda hrubá?

    Hrubá mzda je výše odměny, kterou si zaměstnanec sjedná se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě. Čistá mzda se z hrubé mzdy vypočítá tak, že se od ní odečtou povinné odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění a záloha na daň z příjmů.

  • Co byla superhrubá mzda?

    Formálně superhrubá mzda neexistuje. Není zakotvená v žádném zákoně ani podobném předpise. Říkalo se tak obecně daňovému základu pro výpočet daně z příjmů, který byl zaveden v roce 2008 a používal se do roku 2020. Jde o hrubou mzdu navýšenou ještě o zdravotní pojištění (9 procent hrubé mzdy) a sociální pojištění (24,8 %), které za zaměstnance platí zaměstnavatel.

  • Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?

    Mzda i plat se počítají stejně. Plat se říká té odměně, kterou svým zaměstnancům za práci vyplácí stát v širokém slova smyslu (tedy stát přímo, územněsprávní celek, škola zřizovaná státem a podobně, podrobný výčet najdete v zákoníku práce).

  • Kolik se platí na zdravotní a sociální pojištění?

    Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

  • Platí si zaměstnanec nemocenské pojištění?

    Ano, od roku 2024 zaměstnanec zase platí část nemocenského pojištění (další část je součástí odvodů zaměstnavatele). Zaměstnavatel mu na pojištění, ze kterého se případně vyplácí nemocenská (při dočasné pracovní neschopnosti), peněžitá pomoc v mateřství, otcovská, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství, strhne 0,6 % hrubé mzdy.

  • Kolik je daň z příjmů?

    15 % z hrubé mzdy a na případnou část příjmů nad 36násobek průměrné mzdy v daném roce se vztahuje zvýšená 23% sazba. Výsledná daň se ještě snižuje o daňové slevy (na poplatníka nebo třeba na děti) a případně i odpočty od daňového základu (patří mezi ně třeba odečet úroků z úvěru na bydlení nebo odečtení příspěvků na životní pojištění či penzijní spoření).

  • Jak zaměstnavatel určí hrubou mzdu zaměstnance?

    Jednoduchá odpověď je, že jak chce – jenom mu s ní zaměstnanec musí souhlasit. Složitější odpověď je, že si spočítá náklady jeho práce a porovná je se ziskem, který by mu zaměstnanec měl přinést. Do nákladů se počítá spousta věcí včetně židle pro pracovníky v kanceláři a ochranné přilby pro pracovníky na stavbě, náklady související se mzdou jsou pak kromě hrubé mzdy zaměstnance ještě povinná pojištění, která za něj zaměstnavatel platí.

  • Jaký je rozdíl mezi čistým příjmem a čistou mzdou?

    Sousloví čistý příjem není termín, nemá tedy přesnou definici. U zaměstnance to může to být totéž jako čistá mzda nebo čistý plat, u podnikatele třeba obrat očištěný o náklad. Nebo bychom ho u zaměstnance mohli definovat jako čistou mzdu bez položek, které z ní zaměstnavatel po dohodě se zaměstnancem strhává: například zaměstnancovy platby za stravenky. U člověka, který je v exekuci, by se daly odečíst exekuční srážky a tak podobně.

Vývoj průměrné mzdy v Kč



Čistá mzda 2024 - doplněk pro váš web

Pravidla pro výpočet čisté mzdy se v Česku mění rok co rok. Pokud chcete být vy i čtenáři vašich webových stránek v obraze, umístěte si na stránky naši pravidelně aktualizovanou kalkulačku pro výpočet čisté mzdy. Je jednoduchá, přehledná a navíc řešená formou widgetu, nemusíte proto již řešit žádné aktualizace či instalace nových verzí. O vše se postaráme my v redakci Peníze.cz. Kód ke stažení je k dispozici zde.

Související články na téma čistá mzda, hrubá mzda, mzda, výpočet čisté mzdy 2024, výpočet mzdy

Rovný důchod: snižte povinné odvody

22. 9. 2004 | Petr Mach | 53 komentářů

Rovný důchod: snižte povinné odvody

Všichni lidé by měli mít právo sami rozhodnout, jak se svými penězi naloží. Jen tak lze dosáhnout spravedlnosti poskytnutím svobody volby všem. Rovný důchod, systém připravený Centrem pro ekonomiku a politiku, zajišťuje, že stát přebírá odpovědnost za určitý standard a na poplatnících nechává zajištění se nad tuto úroveň. Jak by tento systém fungoval?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

16. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 95 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

Přečtěte si dokončení včera publikovaného prvního dílu návrhu reformy. Přinese navrhovaný systém nějaké ztráty, a pokud ano, jaké? Mělo by být kapitálové spoření povinné, či nikoliv? Jak vyřešit problémy ohrožených skupin a jaké má vlastně výhody a nevýhody smíšený systém?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

15. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 39 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

Výsledkem reformy penzí by měl být smíšený systém, sestávající z paušálního státního důchodu a toho, co si každý naspořil ve fondu. Standardně se počítá s tím, že se do systému nejprve zapojí pouze mladí, to ale přináší významné problémy. Lepším řešením se jeví zapojení naopak pouze starších, významným plusem je pak flexibilita reformy.

Domek nebo les, pro stát zdroj peněz

10. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 64 komentářů

Domek nebo les, pro stát zdroj peněz

Každoročně vybírá stát od vlastníků staveb a pozemků daň z nemovitostí. A protože vlastnit dům, pole nebo les není nic neobvyklého, nebude na škodu, když si o této dani řekneme něco více.

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

9. 9. 2004 | James Hyzl Martin Kulhavý Jiří Rusnok | 52 komentářů

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

Přečtěte si dokončení návrhu penzijní reformy, jehož první díl jsme publikovali včera. Jak by měl podle autorů celý systém přesně fungovat? Kolik budou lidé do systému odvádět v závislosti na počtu dětí v rodině? Jakou základní penzi nám tento systém zajistí? Pomůže vyřešit rostoucí zadlužení penzijního systému?

Jak vyděláváme pro státní kasu

3. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 16 komentářů

Jak vyděláváme pro státní kasu

Každý měsíc se nám naše mzda či plat sníží nejen o daň z příjmů, ale i o zdravotní a sociální pojištění. Víte však, kdo musí tato pojištění platit, jak se vypočítá jejich výše a o jak velkou část mzdy vlastně pravidelně přicházíme? Jestli ne, čtěte dál.

Ideální důchodová reforma?

1. 9. 2004 | Ondřej Schneider | 82 komentářů

Ideální důchodová reforma?

Hlavní kritérium důchodové reformy je jediné: slušné, bezpečné důchody pro seniory a vypočitatelná a únosná zátěž pro zaměstnané. Důchodový systém bude tehdy správně nastaven, když nebude působit obrovské schodky ve veřejných rozpočtech a umožní všem lidem rozhodovat se co možná nejflexibilněji kdy a za jakých podmínek chtějí odejít do důchodu. To tvrdí ekonom Ondřej Schneider.

Daním, daníš, daníme svůj příjem

27. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

Daním, daníš, daníme svůj příjem

I když platit daně asi nikoho netěší, setkáváme se s nimi dnes a denně. Mezi ty, které se nás přímo dotýkají, patří i daň z příjmů fyzických osob. A protože opakování je matka moudrosti, pojďme se podívat, jak to tedy s touto daní je.

Ptejte se Petra Beneše!

27. 7. 2004 | Martin Zika | 24 komentářů

Ptejte se Petra Beneše!

Asociace penzijních fondů ČR (APFČR) prosazuje zavedení možnosti dobrovolného částečného vystoupení z průběžného pilíře důchodového systému a zvýšení reálných úspor na stáří každého jednotlivce. Penzijní fondy jsou již připraveny poskytnout pro toto moderní řešení odpovídající infrastrukturu, říkají její představitelé. Na vaše otázky dnes čeká Petr Beneš, viceprezident APFČR.

Rovná dávka není nesmysl

16. 7. 2004 | Kateřina Havlíčková | 79 komentářů

Rovná dávka není nesmysl

Návrh na zavedení rovné dávky, vyslovený Vlastimilem Tlustým z ODS, se setkal povětšinou s posměchem. Na první poslech to opravdu zní absurdně - ale jen do té chvíle, než se nad tím člověk skutečně zamyslí.

Reforma penzí podle KSČM: nerespektuje pravidla

2. 7. 2004 | Martin Zika | 26 komentářů

Reforma penzí podle KSČM: nerespektuje pravidla

Návrh komunistické strany u našich analytiků propadl na celé čáře. Podle nich totiž nerespektuje fakta a ekonomická pravidla a v podstatě není řešením problému. Jediná "pozitivní" stránka návrhu je ta, že se bude nejvíce líbit tradičním voličům KSČM, tvrdí odborníci.

Penzijní systém není v krizi, tvrdí KSČM

1. 7. 2004 | Martin Zika | 20 komentářů

Penzijní systém není v krizi, tvrdí KSČM

Druhá česká opoziční parlamentní strana, KSČM, nechce o své vizi penzijního systému prozradit příliš konkrétního. Rozhodně ale odmítá názor, že by současný systém byl neudržitelný, naopak, je prý na 10 let stabilizovaný. Co chce tedy KSČM udělat s našimi důchody?

Reforma penzí podle ODS: nápad dobrý, ale...

29. 6. 2004 | Martin Zika | 33 komentářů

Reforma penzí podle ODS: nápad dobrý, ale...

Uskutečnění návrhu ODS by bylo z ekonomického hlediska za určitých předpokladů nejefektivnější, říkaji analytici. Zároveň ale dodávají, že v politice často bývají předpoklady nedosažitelné. Zná strana odpověď na otázky jak například zajistit peníze na současné důchody, jestliže se sníží pojistné? Nebo kolik bude reforma stát?

Důchod podle ODS? Kolik si naspoříš.

28. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 46 komentářů

Důchod podle ODS? Kolik si naspoříš.

Občanská demokratická strana má již od roku 1997 připravený návrh řešení důchodového systému. Ten má podle ní kombinovat princip solidarity, o kterou se postará stát, a vlastních zásluh. Na každém člověku tedy záleží, jak si přilepší k minimálnímu, státem garantovanému důchodu.

Reforma penzí podle US: více nohou, ale jedna zakrnělá

25. 6. 2004 | Martin Zika | 1 komentářů

Reforma penzí podle US: více nohou, ale jedna zakrnělá

Unie svobody sice navrhuje vícepilířový penzijní systém, ovšem jedna jeho noha by byla od začátku jen málo funkční, říkají analytici. Přestože některé prvky koncepce nejmenší vládní strany chválí, nad řadou dalších vyjadřují své pochybnosti.

Unie svobody chce kombinovaný systém

24. 6. 2004 | Martin Zika | 12 komentářů

Unie svobody chce kombinovaný systém

Klíčovým manévrem reformy penzí má být podle představy nejmenší vládní strany, US - DEU, zavedení kombinovaného systému. To znamená, že důchody, resp. náhradový poměr, by mělo tvořit 42 % ze základního průběžného systému a zhruba 14 % z doplňkových systémů. To je oproti dnešku poměrně významná změna. Jak toho dosáhnout?

ČSSD sází na virtuální účty

21. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

ČSSD sází na virtuální účty

Mnoho lidí se dnes shodne na tom, že reforma penzijního systému je nutná. Víte ale, jak chtějí tuto věc řešit naši političtí zástupci? Seznámíme vás s konkrétními plány parlamentních stran a zároveň se dozvíte, do jaké míry jsou tyto koncepce podle námi oslovených odborníků smysluplné.

Volná pracovní místa

Čerstvé informace ke mzdám

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob...více

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci...více

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024
Partners Financial Services