Kalkulačka čisté mzdy 2024

Výpočet čisté mzdy 2024 vychází zejména ze zákona o daních z příjmů. V základní verzi kalkulačka čisté mzdy počítá se základními daňovými slevami, v rozšířené verzi můžete pracovat i s odpočty od daňového základu. Jste-li zaměstnáni na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, vypočítá vám čistou mzdu kalkulačka čisté mzdy pro DPP a DPČ.

Při pracovní neschopnosti se vám bude hodit kalkulačka nemocenské. Pokud musíte zůstat doma s dětmi, kalkulačka ošetřovného.

Základní verzeRozšířená verze

Výpočet mzdy 2024 (hrubá mzda na čistou)

+
Čistá mzda:24 590 Kč
Roční čistá mzda:295 080 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění2 130 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky


Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy 2024 spočítá, jak vysokou čistou mzdu – nebo čistý plat – v roce 2024 dostanete. Kalkulačka počítá všemi směry: hrubá mzda na čistou mzdu, čistá mzda na hrubou, dovede vypočíst i celkové mzdové náklady zaměstnavatele.

K vypočítání čisté mzdy (nebo čistého platu) zadejte hrubou mzdu a počet nezaopatřených dětí a označte slevy na dani, případně daňové odpočty (nezdanitelné části základu daně) na které máte nárok. Kalkulátor čisté mzdy provede přepočet hrubé mzdy na čistou mzdu, spočítá čistý příjem a vyčíslí, jaký je mezi čistou a hrubou mzdou rozdíl, jinými slovy, kolik z hrubé mzdy ukousnou daň z příjmů, nemocenské pojištění, zdravotní pojištění a sociální pojištění.

Kalkulačka vypočítá i výši daňového bonusu na dítě. Pokud vám po započtení slevy na dítě či děti vyšla záporná daň, tyto peníze stát vyplatí vám.

Žijete na Slovensku nebo vás zajímá porovnání čisté mzdy s našimi sousedy? Pak zkuste výpočet čisté mzdy na Slovensku.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Čistá mzda 2024 – základní informace:

Sazba daně z příjmů fyzických osob v roce 2024 zůstává 15 procent. Od roku 2021 se ale daň z příjmů počítá z hrubé mzdy a nikoli už ze superhrubé. Příjmy nad 36násobek průměrné mzdy pro daný rok se daní 23 procenty.

  • Průměrná mzda pro rok 2024 byla stanovena na 43 967 korun.
  • Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění je 48násobek průměrné mzdy, v roce 2024 tedy 2 110 416 korun.
  • Strop pro platbu zdravotního pojištění neexistuje.
  • Minimální mzda pro rok 2024 je 18 900 korun.

 

Čistá mzda 2024 – slevy na dani:

Slevy na dani může uplatňovat zaměstnanec v pracovním poměru, kde má podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. Jsou to:

Sleva na poplatníka30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela pečujícího o dítě do 3 let24 840 Kč (měsíčně 2070 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P pečujícího o dítě do 3 let49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč)
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně2520 Kč (měsíčně 210 Kč)
Sleva pro invalidní důchod III. Stupně5040 Kč (měsíčně 420 Kč)
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč)
Sleva pro studentazrušena
Sleva na dítě
  • u prvního dítěte 15 204 Kč (1267 Kč měsíčně)
  • u druhého dítěte 22 320 korun ročně (1860 korun měsíčně)
  • u třetího a každého dalšího 27 840 korun (2320 korun měsíčně)
  • u dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí
Za školkuzrušena

Na Peníze.cz najdete i další zajímavé a užitečné kalkulačky a interaktivní grafiky.

  • Co je čistá mzda a co mzda hrubá?

    Hrubá mzda je výše odměny, kterou si zaměstnanec sjedná se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě. Čistá mzda se z hrubé mzdy vypočítá tak, že se od ní odečtou povinné odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění a záloha na daň z příjmů.

  • Co byla superhrubá mzda?

    Formálně superhrubá mzda neexistuje. Není zakotvená v žádném zákoně ani podobném předpise. Říkalo se tak obecně daňovému základu pro výpočet daně z příjmů, který byl zaveden v roce 2008 a používal se do roku 2020. Jde o hrubou mzdu navýšenou ještě o zdravotní pojištění (9 procent hrubé mzdy) a sociální pojištění (24,8 %), které za zaměstnance platí zaměstnavatel.

  • Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?

    Mzda i plat se počítají stejně. Plat se říká té odměně, kterou svým zaměstnancům za práci vyplácí stát v širokém slova smyslu (tedy stát přímo, územněsprávní celek, škola zřizovaná státem a podobně, podrobný výčet najdete v zákoníku práce).

  • Kolik se platí na zdravotní a sociální pojištění?

    Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

  • Platí si zaměstnanec nemocenské pojištění?

    Ano, od roku 2024 zaměstnanec zase platí část nemocenského pojištění (další část je součástí odvodů zaměstnavatele). Zaměstnavatel mu na pojištění, ze kterého se případně vyplácí nemocenská (při dočasné pracovní neschopnosti), peněžitá pomoc v mateřství, otcovská, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství, strhne 0,6 % hrubé mzdy.

  • Kolik je daň z příjmů?

    15 % z hrubé mzdy a na případnou část příjmů nad 36násobek průměrné mzdy v daném roce se vztahuje zvýšená 23% sazba. Výsledná daň se ještě snižuje o daňové slevy (na poplatníka nebo třeba na děti) a případně i odpočty od daňového základu (patří mezi ně třeba odečet úroků z úvěru na bydlení nebo odečtení příspěvků na životní pojištění či penzijní spoření).

  • Jak zaměstnavatel určí hrubou mzdu zaměstnance?

    Jednoduchá odpověď je, že jak chce – jenom mu s ní zaměstnanec musí souhlasit. Složitější odpověď je, že si spočítá náklady jeho práce a porovná je se ziskem, který by mu zaměstnanec měl přinést. Do nákladů se počítá spousta věcí včetně židle pro pracovníky v kanceláři a ochranné přilby pro pracovníky na stavbě, náklady související se mzdou jsou pak kromě hrubé mzdy zaměstnance ještě povinná pojištění, která za něj zaměstnavatel platí.

  • Jaký je rozdíl mezi čistým příjmem a čistou mzdou?

    Sousloví čistý příjem není termín, nemá tedy přesnou definici. U zaměstnance to může to být totéž jako čistá mzda nebo čistý plat, u podnikatele třeba obrat očištěný o náklad. Nebo bychom ho u zaměstnance mohli definovat jako čistou mzdu bez položek, které z ní zaměstnavatel po dohodě se zaměstnancem strhává: například zaměstnancovy platby za stravenky. U člověka, který je v exekuci, by se daly odečíst exekuční srážky a tak podobně.

Vývoj průměrné mzdy v Kč



Čistá mzda 2024 - doplněk pro váš web

Pravidla pro výpočet čisté mzdy se v Česku mění rok co rok. Pokud chcete být vy i čtenáři vašich webových stránek v obraze, umístěte si na stránky naši pravidelně aktualizovanou kalkulačku pro výpočet čisté mzdy. Je jednoduchá, přehledná a navíc řešená formou widgetu, nemusíte proto již řešit žádné aktualizace či instalace nových verzí. O vše se postaráme my v redakci Peníze.cz. Kód ke stažení je k dispozici zde.

Související články na téma čistá mzda, hrubá mzda, mzda, výpočet čisté mzdy 2024, výpočet mzdy

Mzda a plat: kdy vám je můžou snížit

12. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 2 komentáře

Mzda a plat: kdy vám je můžou snížit

Jestli zaměstnanec může dostat nižší výplatu než obvykle, o tom mimo jiné rozhoduje, jestli pracuje pro stát, nebo pro soukromníka. Pravidla jsou odlišná. My známe všechna a přinášíme jejich přehled.

Letní studentská brigáda. Jak na zdravotní a sociální pojištění nebo daně?

9. 7. 2018 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Letní studentská brigáda. Jak na zdravotní a sociální pojištění nebo daně?

Období letních prázdnin znamená pro řadu studentů nástup na brigádu. Poradíme, jak se to má s odvody na zdravotní a sociální pojištění a jaká pravidla platí, pokud jde o daně. Na naší kalkulačce si navíc každý snadno propočte, kolik si během léta vydělá.

Konkurenční doložka. Když šéf nechce, abyste od něj šli rovnou ke konkurenci, musí zaplatit

3. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 3 komentáře

Konkurenční doložka. Když šéf nechce, abyste od něj šli rovnou ke konkurenci, musí zaplatit

Dokud jste zaměstnáni, smíte ve stejném oboru jako zaměstnavatel vydělávat jen s jeho souhlasem. Když vám ho nedá, máte prostě smůlu. Když ale chce, abyste pro konkurenci nepracovali (nebo jí sami nebyli), až od něj odejdete, musí se na tom s vámi domluvit – a musí klopit.

Dostanete vyšší výplatu, než byste měli. Musíte peníze vrátit?

26. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 3 komentáře

Dostanete vyšší výplatu, než byste měli. Musíte peníze vrátit?

Nikdo není neomylný. I mzdový účetní může udělat chybu. Nebo mu mistr z provozu, který kontroluje splnění zadaného úkolu, neřekne správnou výši úkolové mzdy. Nebo někdo špatně napočítá hodiny. Co máte na výplatní pásce víc, než byste měli?

Hypotéky přísněji! Jak vysokou hypotéku smíte nově dostat?

14. 6. 2018 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Hypotéky přísněji! Jak vysokou hypotéku smíte nově dostat?

Naše kalkulačka povolené výše hypotéky spočítá, jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout podle nových doporučení ČNB. Rozhodující je výše vašeho čistého příjmu.

Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

7. 6. 2018 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Spočítáme náhradu mzdy za dovolenou v roce 2018. Pravidla a kalkulačka

Naše kalkulačka propočítá, kolik letos dostanete za dobu dovolené místo platu nebo mzdy. Dobrá zpráva: může to být víc, než kdybyste chodili do práce.

Do práce přes agenturu. Na co máte nárok a kde si stěžovat?

30. 5. 2018 | Monika Veselíková | 21 komentářů

Do práce přes agenturu. Na co máte nárok a kde si stěžovat?

Agenturním zaměstnancům kryje záda zákoník práce. Poradíme, co pracovní agentura musí, co nesmí a kde hledat zastání, pokud vás krátí na vašich právech.

Už nechci platit spropitné

25. 5. 2018 | Michal Kašpárek | 51 komentářů

Už nechci platit spropitné

Spropitné komplikuje život hostům a dává mizernou zpětnou vazbu personálu i jeho vedení. Připojme se k zemím, kde obsluha dostává motivující mzdy automaticky.

Kdy zaměstnavatel vyplácí prémie povinně, kdy ne. A musí dát všem stejně?

9. 5. 2018 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Kdy zaměstnavatel vyplácí prémie povinně, kdy ne. A musí dát všem stejně?

Kdy vám zaměstnavatel musí povinně vyplatit prémie? Kdy záleží čistě na jeho uvážení? Musí dostat všichni zaměstnanci na obdobné pozici stejně, nebo smí šéf dělat rozdíly? A máte nárok na stravenky? Odpovíme.

Úrazová renta: dorovná propad výdělku, navýší invalidní důchod

12. 4. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 11 komentářů

Úrazová renta: dorovná propad výdělku, navýší invalidní důchod

Když kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání nemůžete pracovat jako dřív (a jako dřív vydělávat), snížení příjmů vyrovná úrazová renta vyplácená zaměstnavatelem.

Když zaměstnavatel neplatí, dejte mu sbohem a řekněte si o dvě mzdy na rozloučenou

5. 4. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 4 komentáře

Když zaměstnavatel neplatí, dejte mu sbohem a řekněte si o dvě mzdy na rozloučenou

Když vám zaměstnavatel dluží mzdu, máte nárok na úroky z prodlení. Po nějaké době můžete taky podat hodinovou výpověď. A máte nárok na dvě mzdy navíc.

Když výpověď podepíše smrt. Jak je to s nevyplacenou mzdou, když zemře zaměstnanec

22. 2. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 1 komentářů

Když výpověď podepíše smrt. Jak je to s nevyplacenou mzdou, když zemře zaměstnanec

Když zemře zaměstnanec, jeho pracovní poměr přirozeně končí. Zůstávají nevyřízené pohledávky: dosud nevyplacená mzda, náhrady mzdy nebo nemocenské. Dobrá zpráva pro pozůstalé: můžou je dostat hned, bez čekání na dědické řízení.

Daňová reforma vlády v demisi: změny pro zaměstnance i živnostníky

20. 2. 2018 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Daňová reforma vlády v demisi: změny pro zaměstnance i živnostníky

Ministerstvo financí nachystalo daňový balíček s novinkami pro zaměstnance i živnostníky. Účinný může být už od roku 2019. Máme pro vás přehled změn.

Mateřská a rodičovský příspěvek. Jak na žádost

22. 1. 2018 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Mateřská a rodičovský příspěvek. Jak na žádost

Čekáte přírůstek do rodiny? Poradíme, jak zažádat o dávky – peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.

Výpočet čisté mzdy v roce 2018: Kolik dostanete, kolik vám strhnou

8. 1. 2018 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Výpočet čisté mzdy v roce 2018: Kolik dostanete, kolik vám strhnou

Naše kalkulačka čisté mzdy, aktualizovaná pro rok 2018, přehledně vypočítá, kolik dostanete od zaměstnavatele na ruku a kolik z hrubé mzdy spolkne daň a povinné odvody. Funguje i obráceně: zaměstnavateli ukáže, na kolik ho zaměstnanec celkově přijde.

Práce na zkrácený úvazek: Co je dobré vědět, na co dát pozor

19. 9. 2017 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Práce na zkrácený úvazek: Co je dobré vědět, na co dát pozor

Kdy máte právo říct si o zkrácený úvazek a zaměstnavatel musí vyhovět? Jak je to s dovolenou, přesčasy, daněmi a odvody na pojistné? Máme pro vás přehled všeho, co je užitečné vědět.

Práce přesčas. Kdy musíte jít a kolik za to

8. 8. 2017 | Monika Veselíková | 9 komentářů

Práce přesčas. Kdy musíte jít a kolik za to

Kolegové odjeli na dovolenou, brigádníci nejsou. Šéf chce, abyste pracovali přesčas. Může vás do přesčasů nutit? Kolik hodin navíc smíte odpracovat a kolik za ně zaměstnavatel zaplatí? Poradíme.

Nezaplacená brigáda: Jak se bránit

3. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Nezaplacená brigáda: Jak se bránit

Nedostali jste zaplaceno za letní brigádu? Poradíme, co dělat, když narazíte na neférového zaměstnavatele.

Pravidla přivýdělku k zaměstnání: Dvě práce, brigáda, podnikání

25. 7. 2017 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Pravidla přivýdělku k zaměstnání: Dvě práce, brigáda, podnikání

Jestli si chcete k zaměstnání přivydělat – tedy najít druhou práci, brigádu nebo začít podnikat, hodí se vědět, jaká má přivýdělek formální pravidla. V jednoduché a stravitelné formě je nabízíme na příštích řádcích.

Když zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění: Co hrozí a jak se bránit

10. 5. 2017 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Když zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění: Co hrozí a jak se bránit

Zaměstnavatel za své zaměstnance musí odvádět zdravotní pojištění. Ne každý ale povinnost plní. Zaměstnanci můžou zůstat v klidu: dluh jim kvůli tomu nevzniká. A nehrozí ani, že by ztratili nárok na zdravotní péči.

Volná pracovní místa

Čerstvé informace ke mzdám

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob...více

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci...více

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024
Partners Financial Services