Kalkulačka čisté mzdy 2024

Výpočet čisté mzdy 2024 vychází zejména ze zákona o daních z příjmů. V základní verzi kalkulačka čisté mzdy počítá se základními daňovými slevami, v rozšířené verzi můžete pracovat i s odpočty od daňového základu. Jste-li zaměstnáni na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, vypočítá vám čistou mzdu kalkulačka čisté mzdy pro DPP a DPČ.

Při pracovní neschopnosti se vám bude hodit kalkulačka nemocenské. Pokud musíte zůstat doma s dětmi, kalkulačka ošetřovného.

Základní verzeRozšířená verze

Výpočet mzdy 2024 (hrubá mzda na čistou)

+
Čistá mzda:24 590 Kč
Roční čistá mzda:295 080 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění2 130 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky


Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy 2024 spočítá, jak vysokou čistou mzdu – nebo čistý plat – v roce 2024 dostanete. Kalkulačka počítá všemi směry: hrubá mzda na čistou mzdu, čistá mzda na hrubou, dovede vypočíst i celkové mzdové náklady zaměstnavatele.

K vypočítání čisté mzdy (nebo čistého platu) zadejte hrubou mzdu a počet nezaopatřených dětí a označte slevy na dani, případně daňové odpočty (nezdanitelné části základu daně) na které máte nárok. Kalkulátor čisté mzdy provede přepočet hrubé mzdy na čistou mzdu, spočítá čistý příjem a vyčíslí, jaký je mezi čistou a hrubou mzdou rozdíl, jinými slovy, kolik z hrubé mzdy ukousnou daň z příjmů, nemocenské pojištění, zdravotní pojištění a sociální pojištění.

Kalkulačka vypočítá i výši daňového bonusu na dítě. Pokud vám po započtení slevy na dítě či děti vyšla záporná daň, tyto peníze stát vyplatí vám.

Žijete na Slovensku nebo vás zajímá porovnání čisté mzdy s našimi sousedy? Pak zkuste výpočet čisté mzdy na Slovensku.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Potřebujete půjčit, hledáte levnou hypotéku, kvalitní pojištění nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Čistá mzda 2024 – základní informace:

Sazba daně z příjmů fyzických osob v roce 2024 zůstává 15 procent. Od roku 2021 se ale daň z příjmů počítá z hrubé mzdy a nikoli už ze superhrubé. Příjmy nad 36násobek průměrné mzdy pro daný rok se daní 23 procenty.

  • Průměrná mzda pro rok 2024 byla stanovena na 43 967 korun.
  • Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění je 48násobek průměrné mzdy, v roce 2024 tedy 2 110 416 korun.
  • Strop pro platbu zdravotního pojištění neexistuje.
  • Minimální mzda pro rok 2024 je 18 900 korun.

 

Čistá mzda 2024 – slevy na dani:

Slevy na dani může uplatňovat zaměstnanec v pracovním poměru, kde má podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. Jsou to:

Sleva na poplatníka30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela pečujícího o dítě do 3 let24 840 Kč (měsíčně 2070 Kč)
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P pečujícího o dítě do 3 let49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč)
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně2520 Kč (měsíčně 210 Kč)
Sleva pro invalidní důchod III. Stupně5040 Kč (měsíčně 420 Kč)
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč)
Sleva pro studentazrušena
Sleva na dítě
  • u prvního dítěte 15 204 Kč (1267 Kč měsíčně)
  • u druhého dítěte 22 320 korun ročně (1860 korun měsíčně)
  • u třetího a každého dalšího 27 840 korun (2320 korun měsíčně)
  • u dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí
Za školkuzrušena

Na Peníze.cz najdete i další zajímavé a užitečné kalkulačky a interaktivní grafiky.

  • Co je čistá mzda a co mzda hrubá?

    Hrubá mzda je výše odměny, kterou si zaměstnanec sjedná se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě. Čistá mzda se z hrubé mzdy vypočítá tak, že se od ní odečtou povinné odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění a záloha na daň z příjmů.

  • Co byla superhrubá mzda?

    Formálně superhrubá mzda neexistuje. Není zakotvená v žádném zákoně ani podobném předpise. Říkalo se tak obecně daňovému základu pro výpočet daně z příjmů, který byl zaveden v roce 2008 a používal se do roku 2020. Jde o hrubou mzdu navýšenou ještě o zdravotní pojištění (9 procent hrubé mzdy) a sociální pojištění (24,8 %), které za zaměstnance platí zaměstnavatel.

  • Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?

    Mzda i plat se počítají stejně. Plat se říká té odměně, kterou svým zaměstnancům za práci vyplácí stát v širokém slova smyslu (tedy stát přímo, územněsprávní celek, škola zřizovaná státem a podobně, podrobný výčet najdete v zákoníku práce).

  • Kolik se platí na zdravotní a sociální pojištění?

    Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

  • Platí si zaměstnanec nemocenské pojištění?

    Ano, od roku 2024 zaměstnanec zase platí část nemocenského pojištění (další část je součástí odvodů zaměstnavatele). Zaměstnavatel mu na pojištění, ze kterého se případně vyplácí nemocenská (při dočasné pracovní neschopnosti), peněžitá pomoc v mateřství, otcovská, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství, strhne 0,6 % hrubé mzdy.

  • Kolik je daň z příjmů?

    15 % z hrubé mzdy a na případnou část příjmů nad 36násobek průměrné mzdy v daném roce se vztahuje zvýšená 23% sazba. Výsledná daň se ještě snižuje o daňové slevy (na poplatníka nebo třeba na děti) a případně i odpočty od daňového základu (patří mezi ně třeba odečet úroků z úvěru na bydlení nebo odečtení příspěvků na životní pojištění či penzijní spoření).

  • Jak zaměstnavatel určí hrubou mzdu zaměstnance?

    Jednoduchá odpověď je, že jak chce – jenom mu s ní zaměstnanec musí souhlasit. Složitější odpověď je, že si spočítá náklady jeho práce a porovná je se ziskem, který by mu zaměstnanec měl přinést. Do nákladů se počítá spousta věcí včetně židle pro pracovníky v kanceláři a ochranné přilby pro pracovníky na stavbě, náklady související se mzdou jsou pak kromě hrubé mzdy zaměstnance ještě povinná pojištění, která za něj zaměstnavatel platí.

  • Jaký je rozdíl mezi čistým příjmem a čistou mzdou?

    Sousloví čistý příjem není termín, nemá tedy přesnou definici. U zaměstnance to může to být totéž jako čistá mzda nebo čistý plat, u podnikatele třeba obrat očištěný o náklad. Nebo bychom ho u zaměstnance mohli definovat jako čistou mzdu bez položek, které z ní zaměstnavatel po dohodě se zaměstnancem strhává: například zaměstnancovy platby za stravenky. U člověka, který je v exekuci, by se daly odečíst exekuční srážky a tak podobně.

Vývoj průměrné mzdy v Kč



Čistá mzda 2024 - doplněk pro váš web

Pravidla pro výpočet čisté mzdy se v Česku mění rok co rok. Pokud chcete být vy i čtenáři vašich webových stránek v obraze, umístěte si na stránky naši pravidelně aktualizovanou kalkulačku pro výpočet čisté mzdy. Je jednoduchá, přehledná a navíc řešená formou widgetu, nemusíte proto již řešit žádné aktualizace či instalace nových verzí. O vše se postaráme my v redakci Peníze.cz. Kód ke stažení je k dispozici zde.

Související články na téma čistá mzda, hrubá mzda, mzda, výpočet čisté mzdy 2024, výpočet mzdy

Muži a ženy na radnici. Kolik berou?

26. 1. 2015 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Muži a ženy na radnici. Kolik berou?

Možná vás na konci roku taky zase jednou rozrušila debata o zvyšování poslaneckých platů. Nakonec dostali zastupitelé rozum a drželi se při zemi. Ovšem nejenom poslanci a senátoři vás zastupují a rozhodují za vás o věcech veřejných. Víte, kolik berou zastupitelé vaší obce, třeba váš starosta?

Kalkulačka čisté mzdy 2015: Kolik dostanete a kolik vám vezmou

19. 1. 2015 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Kalkulačka čisté mzdy 2015: Kolik dostanete a kolik vám vezmou

Naše mzdová kalkulačka pro rok 2015 přehledně a jednoduše propočte čistou, hrubou i superhrubou mzdu. Dozvíte se z ní, kolik vám každý měsíc vezme z platu stát, kolik jde na zdravotní a sociální pojištění i jak velkou odvádíte daň. Zaměstnavateli zase ukáže, na kolik ho měsíčně se vším všudy jeden zaměstnanec přijde.

Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?

12. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?

Kdo bude chtít dál využívat daňové výhody u investičního životního pojištění, přijde o možnost vybírat z něj volně peníze. Zůstane pak příspěvek na pojištění oblíbeným zaměstnaneckým benefitem? Nevezmou (nebo neberou už) někteří zprostředkovatelé změnu za záminku ke zbytečnému rušení pojistek a nucení pojistek nových? Nebudou změny mít nějaké jiné, nechtěné důsledky?

Změny v životním pojištění: Vlk se nažral. A co koza?

12. 12. 2014 | Lukáš Škopek | 5 komentářů

Změny v životním pojištění: Vlk se nažral. A co koza?

Už dlouho mi to vrtalo hlavou: To to Ministerstvo financí nevidí? Nechybí mu peníze? Proč to neřeší? Všichni z branže o tom mluvili, ale ministerstvo mlčelo. Teď se konečně rozhodlo zatrhnout zaměstnavatelské příspěvky na životní pojištění využívané nikoli na pojištění, ale k brzkému výběru. Tedy prakticky jako část výplaty, ze které se neodvádějí povinná pojištění.

Češi bohatnou. Projděte si porovnání kupní síly s rokem 1989

16. 11. 2014 | Tereza Mynářová | 43 komentářů

Češi bohatnou. Projděte si porovnání kupní síly s rokem 1989

Ceny zboží sice za posledních 25 let stouply i několikanásobně, ale průměrná mzda se zvýšila ještě více.

Šéf Jiří Hlavatý: Pravomoc chce každý, s odpovědností je to horší

15. 11. 2014 | Martin Vlnas

Šéf Jiří Hlavatý: Pravomoc chce každý, s odpovědností je to horší

Jiří Hlavatý se necítí být podnikatelem. A přece se stal podnikatelem roku. Sám sebe vidí jako šéfa – asi není náhoda, že témuž slovu dával kdysi dávno přednost před všemi ostatními Tomáš Baťa. Jaký je příběh člověka, který dokázal postavit na nohy firmu na pokraji zhroucení a vybudovat z ní prosperující podnik?

Víme, co vyděláte

26. 10. 2014 | redakce Peníze.CZ

Víme, co vyděláte

Nač objevovat Ameriku! Někdy je místo zdlouhavé a obtížné práce lepší zeptat se u těch, co věci leta rozumějí.

Investiční životní pojištění: Pravidla pro daňové úlevy od roku 2015 zpřísňují

13. 10. 2014 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Investiční životní pojištění: Pravidla pro daňové úlevy od roku 2015 zpřísňují

Daňové odpočty u životního pojištění dostanou nová pravidla. Cíl: zamezit zneužívání úlev ze strany některých zaměstnavatelů – takzvaná „průtoková ížetpéčka“ jako cesta, jak zaměstnancům vyplatit část peněz a vyhnout se povinným odvodům, končí. Možnost uplatnitt daňové odpočty ale zůstává. Poradíme, jak postupovat, abyste o daňové výhody u stávající pojistky nepřišli.

Exekutor za dveřmi: Kdy může začít zabavovat u vás doma

6. 10. 2014 | Petra Dlouhá | 59 komentářů

Exekutor za dveřmi: Kdy může začít zabavovat u vás doma

Dlužíte a nesplácíte? Možná čekáte exekutora každou hodinu. Přitom ale vůbec přijít nemusí… Pohledávku může dobývat různě a někteří pracují jen „z kanceláře“. Zabavování majetku doma má být až poslední v řadě. Co to ale znamená v praxi? A může exekutor vydat příkaz na zajištění majetku hned v úvodu exekuce?

Před vyhazovem vás zachrání… Zase kurzarbeit! Tentokrát prý jinak a líp

18. 9. 2014 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Před vyhazovem vás zachrání… Zase kurzarbeit! Tentokrát prý jinak a líp

Kurzarbeit po česku. Jako lék proti růstu nezaměstnanosti v čase hospodářské krize se u nás začal chystat už v roce 2010. S velkou pompou. Výsledek? Naprosto pohořel. Teď, tváří v tvář hrozbě ekonomických dopadů ruských sankcí, se kurzarbeit znovu dostává do kurzu. Dostane nová pravidla, aby firmy v krizi na dotace dosáhly snáz. Dobře, nebo špatně – co si o tom myslíte?

Kalkulačka náhrady mzdy za dovolenou. Nepracovat se někdy vyplatí!

17. 9. 2014 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Kalkulačka náhrady mzdy za dovolenou. Nepracovat se někdy vyplatí!

Před dvěma dny jste na Peníze.cz četli článek o pravidlech čerpání dovolené. Dnes se podíváme se na to, kolik dostanete za dovolenou zaplaceno. Věděli jste, že za měsíc, ve kterém jste čerpali dovolenou, můžete dostat víc peněz, než kdybyste chodili do práce? Jako bonus nabízíme kalkulačku, která náhradu mzdy za dovolenou vypočte za vás.

Rodiče, chcete zkrácený úvazek? Podle Nejvyššího soudu na něj máte nárok

24. 8. 2014 | Tomáš Fránek | 2 komentáře

Rodiče, chcete zkrácený úvazek? Podle Nejvyššího soudu na něj máte nárok

Pokud chtějí lidé, kteří se starají o děti mladší patnácti let, pracovat na zkrácenou dobu, jsou zaměstnavatelé povinni jim vyhovět. Potvrdil to Nejvyšší soud, podle něhož rodiče mají na zkrácený úvazek nárok.

Kdo vydělává nejméně? Nejhůř placené práce v Česku

27. 7. 2014 | Tereza Mynářová | 8 komentářů

Kdo vydělává nejméně? Nejhůř placené práce v Česku

Projděte si nový žebříček deseti profesí s nejnižší měsíční mzdou. Nejhůře jsou na tom uklízeči „v provozovnách osobních služeb“.

Alimenty. Na co máte nárok. A jak si poradit s neplatičem

12. 5. 2014 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Alimenty. Na co máte nárok. A jak si poradit s neplatičem

Každé druhé manželství v Česku končí krachem. Pro spoustu dětí to znamená život v neúplné rodině. A pro spoustu rodičů boj o výživné. S jak vysokými alimenty na dítě můžete počítat? A co dělat, když druhý rodič neplatí – jaké máte páky a zbraně?

Exekuce: Bude účet a mzda manželů dlužníků před exekutorem zase v bezpečí?

29. 4. 2014 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Exekuce: Bude účet a mzda manželů dlužníků před exekutorem zase v bezpečí?

Navždy spolu v dobrém i zlém. Zákonodárci vzali vážně manželský slib a od ledna 2013 vydali napospas exekutorům konta i příjmy manželek a manželů a dlužníků a dlužnic. Ve Sněmovně teď ale leží novela, podle které bychom se měli vrátit k původním pravidlům. Budou si moct rodiny, které se potýkají s exekucí jednoho z partnerů, oddechnout?

Jak přežít (v) zaměstnání: Překážky v práci

9. 4. 2014 | Jiří Lojda | 2 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání: Překážky v práci

Když se řekne překážka v práci, spousta z nás si asi představí ranní vstávání. Na to ale zákoník práce jako naschvál nepamatuje. Jaké překážky zákoník uznává, a kdy tedy má mít zaměstnavatel pochopení, že nestojíme v osm ráno na značkách jako obvykle?

Jak přežít (v) zaměstnání: Pracovní doba

26. 3. 2014 | Jiří Lojda | 6 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Pracovní doba

V minulých dílech našeho seriálu jsme si řekli, že mzda nebo plat představují odměnu za práci. Kolik hodin tedy musíme týdně strávit „v rachotě“, jak nám může zaměstnavatel tuto práci rozložit a jaký čas můžeme v přestávce strávit s nohama na stole? Tak to se dozvíme v dnešním díle.

Jak přežít (v) zaměstnání: Náhrady

19. 3. 2014 | Jiří Lojda | 2 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání: Náhrady

Když jde práci, ptáme se, co za ni. Už jsme se věnovali mzdě a platu, nejde ale zdaleka jen o ně. Důležité můžou být i takzvané náhrady. Leckdo si pak na pracovní cestu radši vezme řízek mezi dva chleby a z diet si spoří třeba na Kanáry. A nakonec proč ne? Ovšem tak jako je ale rozdíl mezi mzdou a platem, liší se v některých bodech také podmínky pro přiznání náhrad ke mzdě a platu.

Očima expertů: Čtyřdenní pracovní týden. Sci-fi, nebo blízká budoucnost?

14. 3. 2014 | Ondřej Tůma | 65 komentářů

Očima expertů: Čtyřdenní pracovní týden. Sci-fi, nebo blízká budoucnost?

Není to zas tak dávno, co se do práce chodilo šest dnů v týdnu. Dočkáme se v dohledné době zkrácení pracovního týdne na čtyři dny? Může něco takového pomoci boji s nezaměstnaností? Zeptali jsme se sociologa Jana Kellera, ekonomů Aleše Michla a Lukáše Kovandy, zástupce odborů Víta Samka a dalších zajímavých osobností.

Jak přežít (v) zaměstnání: Všechno důležité o platu

12. 3. 2014 | Jiří Lojda

Jak přežít (v) zaměstnání: Všechno důležité o platu

Že mzda není to samé co plat, jsme si řekli už minule. Teď ovšem vyvstává otázka, jestli je to dobře nebo špatně. Než tedy vyměníte svou mzdu za plat, anebo obráceně, je dobré podívat se na plat o něco blíže.

Volná pracovní místa

Čerstvé informace ke mzdám

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob...více

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci...více

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024
Partners Financial Services