Životní minimum 2024 – Kalkulačka

Životní minimum je minimální hranice peněžních příjmů fyzických osob k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Naše kalkulačka životního minima 2024 spočítá životní minimum vaší rodiny, respektive domácnosti. Stačí zadat počet dětí a dospělých. Pro korektní výpočet životního minima nezapomeňte zařadit děti do správných věkových pásem.

Výpočet životního minima

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNeHvězdaHvězdaHvězdaHvězdaHvězda

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Kdo má nárok na životní minimum?

    Na životní minimum nemá nárok nikdo. Není to žádná dávka. Životní minimum je v korunách vyjádřená částka, která by jednotlivci nebo domácnosti měla stačit na obživu a další nezbytné věci. Slovem zákona: „Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.“ Do těchto základních potřeb se nezahrnují náklady na bydlení: pokud příjmy domácnosti na bydlení nestačí, měl by v první řadě vypomoct příspěvek na bydlení, pokud ani to nestačí, pak doplatek na bydlení.

  • K čemu slouží životní minimum?

    Životní minimum se využívá při výpočtu nároku na některé sociální dávky a dávky v hmotné nouzi a rovněž i při výpočtu jejich výše. V některých případech se místo něj ale používá existenční minimum.

    Životní minimum se používá pro stanovení nároku na dávky hmotné nouze, případně i jejich výše:

    K určení nároku slouží i u sociálních dávek:

    Pracuje se s ním také při stanovování výživného jak mezi rodiči a potomky, tak i mezi manžely a využívá se pro určení nezabavitelné částky při exekuci nebo insolvenci.

  • Co je existenční minimum?

    Jednoduše řečeno: jestliže životní minimum by mělo člověku nebo domácnosti stačit k důstojnému přežití, existenční minimum je suma, za kterou by se mělo dát ubránit holou existenci. Slovy zákona: „Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.“

    Existenční minimum se používá místo životního minima při stanovování nároku na dávky hmotné nouze. V některých případech se ale takto životní minimum na existenční snížit nesmí, konkrétně se vždy počítá jen s životním minimem u dětí, starobních důchodců, osob starších 68 let a invalidů ve třetím stupni.

  • Kdo rozhoduje o výši životního minima?

    Výši životního minima určuje podle zákona 110/2006 o životním a existenčním minimu vláda ve svém nařízení.

  • Co se počítá do příjmů, se kterými se srovnává životní minimum?

    S životním minimem se srovnávají čisté příjmy, tedy příjmy, ze kterých je odvedena daň z příjmů a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se tak čistá mzda či plat, důchody, příjmy z podnikání, výživné, sociální dávky nebo třeba příjmy z pronájmu.

  • Jaké je životní minimum v roce 2024?

    V roce 2023 vláda zvýšení životního minima pro rok 2024 neohlásila. I v roce 2024 je tedy životní minimum stanovené následujícím způsobem, částky jsou ve výši na jeden měsíc:

    Jeden člověk v domácnosti
    Jediný člen domácnosti4860 Kč
    Vícečlenná domácnost
    První dospělá osoba v domácnosti4470 Kč
    Každá další dospělá osoba v domácnosti4040 Kč
    Každé dítě do 6 let2480 Kč
    Každé dítě od 6 do 15 let3050 Kč
    Každé dítě od 15 do 26 let3490 Kč
    Dítětem je myšleno nezaopatřené dítě.
  • Jaké je existenční minimum v roce 2024?

    V roce 2024 je existenční minimum 3130 korun na měsíc.

Související články na téma životní minimum, životní minimum 2024

Být chudý nestačí. Dávky hmotné nouze si musíte zasloužit

27. 3. 2012 | Barbora Buřínská | 37 komentářů

Být chudý nestačí. Dávky hmotné nouze si musíte zasloužit

Když klesnete na samotné finanční dno, mohly by vám pomoci odrazit se od něj dávky v hmotné nouzi. I pro těch několik tisíc, které vám pomůžou z nejhoršího, však musíte sami něco dělat. Vlastními silami se musíte snažit svou situaci zlepšit.

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

28. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 15 komentářů

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

V lednu 2012 bylo evidováno zhruba 534 tisíc lidí bez práce, přičemž úřady práce vykazovaly jen 35 tisíc volných pracovních míst. A propouštělo se, míra nezaměstnanosti stoupla víc, než se očekávalo, na 9,1 procenta. Víte, co dělat, kdyby ztráta zaměstnání postihla vás?

Rodiny 2012: na přídavky jich dosáhne víc, větší volnost při čerpání rodičovské

16. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 3 komentáře

Rodiny 2012: na přídavky jich dosáhne víc, větší volnost při čerpání rodičovské

Od nového roku si některé rodiny s dětmi polepšily. Po zvýšení životního minima roste počet těch, kterým stát přispěje na porodném a na přídavcích na děti. Navíc rodiče s malými dětmi získali větší volnost při čerpání rodičovského příspěvku. Mohou pružněji naplánovat jeho výši i dobu čerpání.

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

30. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 60 komentářů

Porodné, mateřská a rodičovská. Stručně, jasně, přehledně

Porodné, mateřská a rodičovská. Tři slova, která zajímají všechny nastávající rodiče. Pro velký zájem našich čtenářů přinášíme ještě jednou souhrnný přehled pro rok 2012. Najdete v něm všechno, co jste chtěli vědět.

Mění se životní minimum, příspěvek na bydlení a živobytí, podmínky pro získání přídavku na dítě a porodného. Aktualizujeme kalkulačky!

5. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Mění se životní minimum, příspěvek na bydlení a živobytí, podmínky pro získání přídavku na dítě a porodného. Aktualizujeme kalkulačky!

1. ledna se zvýšilo životní a existenční minimum. Částka životního minima slouží k výpočtu řady dávek a nároku na ně. Aktualizovali jsme pro vás příslušné kalkulačky. Od výše životního minima se odvíjí také suma, která zůstane z výplaty dlužníkům, kteří zažádají o osobní bankrot, a suma, již jim nesmí zabavit exekutor.

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

2. 1. 2012 | Dušan Šídlo, Ondřej Tůma | 4 komentáře

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené nadstandardní zdravotní péče. To jsou jen některé ze změn, které nás od ledna čekají.

Životní minimum stoupne, Drábkův návrh schválila vláda

11. 12. 2011 | Petr Kučera | 2 komentáře

Životní minimum stoupne, Drábkův návrh schválila vláda

Vláda schválila zvýšení částek životního a existenčního minima o devět procent tak, jak to navrhl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek

23. 10. 2011 | Petr Kučera | 4 komentáře

Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení částek životního a existenčního minima o devět procent, tedy téměř o desetinu. Valorizace dosavadních hodnot má od 1. ledna 2012 reagovat zejména na zvýšení daně z přidané hodnoty a další očekávaný růst životních nákladů v České republice.

Přídavky na děti: dá nám je stát?

29. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 13 komentářů

Přídavky na děti: dá nám je stát?

Jak rodič slyší, že se blíží školní rok, sahá po peněžence. Vzdělání opravdu něco stojí a to něco není maličkost. Pomůžou vám přídavky na dítě? Nemávejte rukou, že na ně nedosáhnete, blíží se měsíc říjen, kdy se přehodnocuje nárok na tuto dávku a započítávají se rodinné příjmy za další rok.

Půjčili jste peníze a nechcete o ně přijít? Dobrá smlouva nestačí, hlídejte insolvenční rejstřík

26. 8. 2011 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Půjčili jste peníze a nechcete o ně přijít? Dobrá smlouva nestačí, hlídejte insolvenční rejstřík

Půjčili jste někomu? Záda si kryjete neprůstřelnou smlouvou, a když splácení nepůjde po dobrém, exekutor to jistí, říkáte si... Ne tak docela! Pokud zaspíte insolvenční řízení dlužníka, sebelepší smlouva vás nespasí. Na své peníze definitivně ztrácíte nárok! Bez varování.

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

6. 6. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

Dlužíte na pojistném 50 haléřů? I takovou částku může někdy vymáhat exekutor. Řada exekucí je přitom zbytečná – často stačí pravidelně kontrolovat poštu, platit pokuty, a když přijde nějaká upomínka, nehrát si na mrtvého brouka. Víte, co vám nemůže vzít ani exekutor?

Exekuce na důchod. A zbude vám pět tisíc na měsíc

4. 4. 2011 | František Mašek | 31 komentářů

Exekuce na důchod. A zbude vám pět tisíc na měsíc

I důchodci musí platit dluhy. Pokud to nedokážou, správa sociálního zabezpečení jim je bude strhávat z důchodu. Z penze tak snadno zbude jen nezabavitelná částka 5 326 korun na měsíc. S tou by však dokázal vyžít jen umělec v hladovění. Nezbývá než – půjčit si. Počet exekucí na penze se za pět let zdvojnásobil...

Porodné získá víc rodin, než si myslí

17. 12. 2010 | Petr Kučera | 17 komentářů

Porodné získá víc rodin, než si myslí

Na porodné bude mít i po Novém roce nárok více rodin, než si řada z nich myslí. Vyplývá to z odpovědi, kterou server Aktuálně.cz získal od Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně nejasností při výpočtu životního minima rodiny.

Plánujete dítě? Spočítejte si, jestli byste po reformě měli nárok na porodné.

4. 8. 2010 | Jan Stuchlík | 31 komentářů

Plánujete dítě? Spočítejte si, jestli byste po reformě měli nárok na porodné.

Plánování rodičovství bude po zrušení porodného složitější. Mladé páry si budou muset v předstihu vytvořit dostatečnou rezervu, která pokryje výdaje související s narozením potomka. Na porodné totiž bude mít nárok jen minimum rodin. Spočítejte si, jestli mezi ně patříte.

Peníze, které vám dá stát: Příspěvek na živobytí. Spočítejte si ho.

29. 7. 2010 | Ludmila Řezníčková | 63 komentářů

Peníze, které vám dá stát: Příspěvek na živobytí. Spočítejte si ho.

Pro jednotlivce i rodiny, kteří se ocitli ve finanční tísni, je určena dávka Příspěvek na živobytí. Laici ji nazývají také doplatkem do životního minima. Spočítejte si, jestli na něj máte nárok.

Jak vysoké je v Česku existenční minimum?

8. 7. 2010 | Věra Tůmová

Jak vysoké je v Česku existenční minimum?

Za rok 2009 vydal stát na dávky pomoci v hmotné nouzi občanům a zdravotně postiženým přes 5,5 miliardy korun, což bylo zhruba o 250 milionů korun více než v roce 2008. Jednou z těchto dávek je i existenční minimum. Tipněte si, kolik nyní činí měsíčně tato dávka, a dozvíte se víc.

Co vám exekutor nemůže zabavit. Spočítejte si to.

26. 1. 2010 | Jan Stuchlík | 46 komentářů

Co vám exekutor nemůže zabavit. Spočítejte si to.

Je jen málo příjmů a majetku, které vám exekutor nemůže zabavit. Z výplaty, nemocenské, mateřské či podpory v nezaměstnanosti vám vezme jen určitou část. Spočítejte si, kolik by vám v případě exekuce zůstalo peněz a jak byste žili v osobním bankrotu.

Peníze, které vám dá stát: Dávky pěstounské péče

3. 11. 2009 | Ludmila Řezníčková | 90 komentářů

Peníze, které vám dá stát: Dávky pěstounské péče

Do pěstounské péče se dostanou děti, o něž se vlastní rodiče nemohou nebo nechtějí starat. Pěstouni mají nárok na podporu od státu. Celkem mohou dosáhnout na čtyři typy dávek.

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

15. 4. 2008 | Táňa Chadrabová | 29 komentářů

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Nyní ho projednávají poslanci. Pokud ho schválí a přidají se k nim i senátoři a prezident, začne platit od roku 2009.

Reformováno: Jak se od ledna změní dávky v hmotné nouzi

23. 11. 2007 | Ludmila Řezníčková | 19 komentářů

Reformováno: Jak se od ledna změní dávky v hmotné nouzi

Dlouhodobě nezaměstnaní už nebudou dostávat tak vysoké sociální dávky jako dosud. Vláda doufá, že tím lidi bez práce přiměje k aktivnějšímu hledání nového zaměstnání.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Partners Financial Services