Kryptoměny – nové rozložení moci ve společnosti

PR článek | rubrika: FINEXPO | 16. 5. 2022
Měnám vládnou centrální banky a pár vyvolených. Co vše by změnilo masivnější rozšíření kryptoměn? Čtěte dál. Kryptoměny představují seriózní investiční nástroj a plní řadu dalších funkcí.
Kryptoměny – nové rozložení moci ve společnosti

Zdroj: Simplecoin

Komerční spolupráce

Představte si znehodnocení české koruny ve chvíli, kdy centrální banka začne nezřízeně tisknout peníze. Diktátorský režim, který omezuje nepohodlným občanům manipulaci s finančními prostředky. Nebo ženy, kterým manipulátoři nedovolí vlastní bankovní účet, aby od nich mohly odejít.

Ve všech jmenovaných příkladech jsou kryptoměny cestou z nouze. Hrají důležitější roli, než by se mohlo na první pohled zdát. Dávno nefungují jako spekulace nebo riziková investice. V řadě zemí představují alternativu k nespolehlivým národním měnám.

Oddělení financí od státu

Finance si často představujeme jako něco pevně propojeného se státem. V minulosti ale ve spojení se státem fungovaly i další fenomény, které se časem úspěšně oddělily, jako například církve. Ve skutečnosti není důvod, aby měl stát stoprocentní kontrolu nad penězi všech svých občanů.

Vládnoucí politická reprezentace ovlivňuje měnovou politiku národní banky a ani její intervence nemusí vést k dlouhodobému udržování hodnoty měny. Ostatně podívejme se na hodnotu většiny státem ovládaných měn před několika desítkami let a nyní.

Kryptoměny vytvářejí konkurenci pro monopolní bankovní systémy a posouvají služby kupředu. Například okamžité platby zavedly banky v době, kdy se prokázalo, že bitcoin a jeho rychlé transakce fungují spolehlivě 24 hodin denně a díky Lightningu („druhé vrstvě bitcoinu“) dokážou platby vypořádat okamžitě.

Přesto, že bitcoin a ostatní kryptoměny pořád zažívají výkyvy hodnoty, pro obyvatele zemí, jejichž měna zakouší vysokou inflaci, dává smysl uložení úspor do bitcoinu.

Oddělení vlastních financí od státního systému je užitečné i pro obyvatele zemí vedených totalitním režimem. Disidenti v Rusku nebo Bělorusku využívají kryptoměnové účty, aby se vyhnuli konfiskaci peněz ve státních bankách z nařízení vlády. Čína omezuje odliv deviz ze země. Její občané to obcházeli pomocí kryptoměn, i proto je čínská vláda zakázala.

V jakékoliv části světa se může politická situace během několika měsíců změnit. Kryptoměny představují úložiště majetku odolné vůči cenzuře a vnějším zásahům.

Když nemůžete nebo nechcete používat bankovní účet

Část světové populace nemá přístup k bankovnictví. Data z výzkumů se pohybují mezi jednou a dvěma miliardami lidí. Nejméně „probankovaná“ je populace v Maroku, Vietnamu, Egyptě, na Filipínách a v Mexiku. Kryptopeněženky všem umožní rychlé a pohodlné posílání peněz s minimálními poplatky.

Nejde ale jen o rozvojové země, případně o imigranty. I v České republice účet nechce nebo nemůže mít řada občanů. I pro ně je, alespoň v některých ohledech, řešením kryptopeněženka.

Kryptoměny pro dobrou věc

Reálná, okamžitá a dobře trasovatelná pomoc – to je podpora charitativních nebo sbírkových projektů pomocí kryptoměn. Dary v bitcoinech přijímají například Lékaři bez hranic. Celosvětový UNICEF umožňuje platbu v osmi dalších kryptoměnách. Nic výjimečného už nejsou ani dražby NFT tokenů, jejichž výtěžek jde na dobrou věc.

S podporou kryptoměn podporujete všechny zmíněné pozitivní aspekty. Chováte se společensky odpovědně. Pokud jste do krypta ještě neinvestovali, začněte jednoduše nákupem kryptoměn na simplecoin.cz. Celým procesem vás provedeme a při nejasnostech rádi pomůžeme.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

29. 6. 2024 | Tomáš Krause

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

Německo prodává bitcoiny, které získalo před dekádou. Klienti burzy Mt. Gox naopak konečně získají ty, o které před deseti lety přišli. Michael Dell se zajímá o bitcoin, stejně tak... celý článek

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

22. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

Největší evropská burza s kryptem prý bude z Česka. Trezor má nový Safe. Air Bank po třech letech neblokuje krypto. Biden bere krypto na milost. Robinhood je předopovaný dogecoinem... celý článek

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

15. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

Proč stály bitcoinové transakce majlant? Evropa podezřívavě hledí na LIghtning Network. Do Kwon a Terraform prý zaplatí miliardy, i když je nemají. Paraguay podporuje těžaře a NFT se... celý článek

Partners Financial Services