Co stojí za pádem bitcoinu a končí snad bitcoinové NFT? Týden v kryptu #46

Tomáš Krause | rubrika: Seriál | 26. 8. 2023
Cena bitcoinu spadla o čtyři tisíce dolarů (bezmála 90 tisíc Kč), ale obtížnost těžby láme rekordy. FBI varuje před Kimovými hackery, o NFT na bitcoinu už není zájem a záhadná peněženka má asi majitele. Je tu další #TýdenVKryptu.
Co stojí za pádem bitcoinu a končí snad bitcoinové NFT? Týden v kryptu #46
Může za pád ceny bitcoinu Elon Musk? (ilustrační foto)
Zdroj: The Bitcoin Street Journal / Midjourney

Proč padá bitcoin

Minulý čtvrtek po odevzdání Týdne v kryptu do „tisku“ se bitcoin zřítil z hodnot blízko 29 tisícům dolarů (asi 640 tisíc Kč) až ke 24 tisícům (cca 530 tisíc Kč), což představovalo pád o 15 % v rámci jednoho dne. Bitcoin tak rázně ukončil dlouhé období nízké volatility, kdy se dva měsíce motal mezi 29 a 31 tisíci dolary (asi 640 až 685 tisíc Kč).

Nejznámější a největší kryptoměna světa padala celý den, ale největší pokles se odehrál v rámci jediné pětiminutové svíčky, kdy se cena poroučela z 27 500 dolarů (605 tisíc Kč) na 24 200 USD (533 tisíc Kč), aby během následujících deseti minut vyletěla na 26 300 dolarů (579 tisíc Kč). Cena mezi 25 a 26 tisíci dolary se ukázala natolik lákavá, že den zakončil bitcoin jen o 7 % níž na ceně 26 600 dolarů (586 tisíc Kč) za minci a okolo těchto cen se pohybuje celý tento týden.

Vývoj kurzu hlavní kryptoměny bitcoin

Zdroj: peníze.cz

A co že se stalo? Sociální sítě měly jasno hned: může za to Elon Musk, protože prodal bitcoiny držené jeho firmou SpaceX. Musk ale pravděpodobně nebyl tím, kdo crash způsobil, protože ani s oním prodejem to zřejmě není tak žhavé. Podle Glassnode se zdá, že hlavním faktorem bylo snižování pákového efektu na trhu s deriváty, kde bylo během několika hodin vymazáno 2,5 miliardy dolarů (55 miliard Kč).

Ať už tento pád způsobilo cokoliv (nebo kdokoliv), byla to možná poslední šance nakoupit bitcoin pod 25 tisíci dolary (550 tisíc Kč). A nebo taky ne a podíváme se ještě níž. Jak už to tak bývá, analytici předpovídají, že buď bitcoin našel dno, a nebo spadne na deset tisíc dolarů (asi 223 tisíc Kč). Tak si vyberte...

Rekordní obtížnost těžby bitcoinu

I když cena bitcoinu výrazně klesla, obtížnost bitcoinové těžby pokračuje v opačném směru. O dosažení nového all time high jsem psal naposledy na začátku léta, kdy byla obtížnost těžby (neboli ukazatel toho, jak snadno nebo těžko dokážou těžaři vytěžit nový blok) nastavena na hodnotu 51,23 T. Po lehké letní stagnaci vyskočila při poslední úpravě v úterý obtížnost na nový rekord, 55,62 T.

Znamená to, že aktuálně je zapotřebí výkonu víc jak 55 bilionů hashů za sekundu k vytěžení jednoho nového bloku. A rekordní je i celkový hashrate sítě, který je nyní 397,74 EH/s.

Co to znamená? Že těžaři i přes razantní pokles ceny bitcoinu dále zapojují další a další zařízení a věří v to, že bitcoin půjde brzy nahoru. Určitě v tom pomáhá i rozjíždějící se hype okolo halvingu, který nastane už na jaře příštího roku.

Prodej ukradených kryptoměn

Americká FBI varovala, že se hackeři napojení na Severní Koreu mohou pokusit zpeněžit ukradené kryptoměny v hodnotě okolo 41 milionů dolarů (902 milionů Kč). Federální úřad pro vyšetřování se podělil o podrobnosti o šesti bitcoinových adresách patřících údajně hackerům známými jako Lazarus Group a APT38. Je v nich uloženo zhruba 1 580 bitcoinů, což odpovídá zmíněné hodnotě.

Jednohubky z krypta

Máme podcasty, máme newslettery, máme komentáře. A teď i #TýdenVKryptu. Pravidelný přísun dění ze světa kryptoměn v krátkém přehledu, který vás udrží v obraze. Servírováno jako rozmanité jednohubky. Každou sobotu na Finmag.cz.

FBI se domnívá, že hackeři se mohou pokusit ukradené prostředky zpeněžit a proto varuje kryptoměnové burzy a směnárny: „Subjekty soukromého sektoru by měly zkoumat data v blockchainu spojená s těmito adresami a být ostražité při ochraně před transakcemi přímo s těmito adresami nebo z nich odvozenými.“

Hackerům spřízněným s uvedenými skupinami se připisuje krádež sta milionů dolarů (asi 2,2 miliardy Kč) z Atomic Wallet, 60 milionů dolarů (1,32 miliardy Kč) z Alphapo a 37 milionů dolarů (814 milionů Kč) z CoinsPaid. Výzkumníci jim připisují i hacknutí bridge Horizon společnosti Harmony a bridge Ronin společnosti Sky Mavis.

Bitcoin ordinals: rychlý start i rychlý konec?

Vzpomínáte si na raketový nástup ordinals, které prakticky zablokovaly bitconovou síť? Vypadá to, že jak rychle se „NFT na bitcoinu“ zjevily, tak rychle skončí. Spolu s klesajícími objemy obchodů klesl v polovině srpna i počet transakcí bitcoin ordinals o 97 % na pouhých 20 571.

Ve zprávě ze 17. srpna DappRadar upozornil, že podle jeho dat se celkový objem prodejů bitcoin ordinals snížil z květnových 452 milionů dolarů (skoro deset miliard Kč) na zhruba tři miliony dolarů (66 milionů Kč). A popsal to jako chmurný scénář pro trh s ordinals. Zároveň se ale domnívá, že je zapotřebí víc času, aby bylo možné určit, zda se jedná o dočasný neúspěch, nebo systémový problém NFT na bitcoinu.

Anketa

Mají být v bitcoinové síti zapisovány NFT?

Dále se DappRadar domnívá, že klíčovým problémem kolem udržitelnosti ordinals je to, že bitcoinová komunita je rozdělena v názoru, zda by NFT měly v bitcoinové síti být, či nikoliv.

Pokud se většina uživatelů shodne na tom, že se má bitcoin používat na zapisování obrázků, tak je to v pořádku. Já osobně si ale myslím, že pokles zájmu o ordinals ukazuje spíš na to, že lidé považují bitcoin za peníze a prodej obrázků má zůstat na jiných protokolech.

Záhada bitcoinové adresy

Možná jste to také četli – bitcoinová komunita narazila na neidentifikovanou adresu, která za poslední tři měsíce nashromáždila bitcoiny v hodnotě tří miliard dolarů (66 miliard Kč). To vyvolalo vlnu spekulací o jejím skutečném majiteli. Někteří diskutující měli brzy jasno a podle nich šlo o peněženku firmy BlackRock a její přípravu na schválení ETF. Jenže tahle teorie se nezakládala na žádných pádných důkazech.

Záhadná adresa, která se velice rychle stala třetím největším držitelem bitcoinu na světě, byla ale brzy identifikována – blockchainová zpravodajská platforma Arkham Intelligence tvrdí, že jde o peněženku patřící firmě Robinhood a jedná se podle ní o takzvané Jump Trading Custody.

Rychlovka na konec: Omán je další zemí, která sází na krypto: v průběhu několika měsíců spustil už druhé zařízení na těžbu kryptoměn. Země se tímto způsobem snaží diverzifikovat ekonomiku a zbavit ji závislosti na vývozu ropy.

Kam dál? Týden v Kryptu na Finmagu:

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Tomáš Krause

V roce 2017 jsem koupil své první satoshi a od té doby mě bitcoin a jiné kryptoměny nepřestaly fascinovat. Proto o nich dělám web bitcoinvkapse.cz zaměřený hlavně na začátečníky. Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

29. 6. 2024 | Tomáš Krause

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

Německo prodává bitcoiny, které získalo před dekádou. Klienti burzy Mt. Gox naopak konečně získají ty, o které před deseti lety přišli. Michael Dell se zajímá o bitcoin, stejně tak... celý článek

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

22. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

Největší evropská burza s kryptem prý bude z Česka. Trezor má nový Safe. Air Bank po třech letech neblokuje krypto. Biden bere krypto na milost. Robinhood je předopovaný dogecoinem... celý článek

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

15. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

Proč stály bitcoinové transakce majlant? Evropa podezřívavě hledí na LIghtning Network. Do Kwon a Terraform prý zaplatí miliardy, i když je nemají. Paraguay podporuje těžaře a NFT se... celý článek

Partners Financial Services