Průměrná mzda roste, i když se lidi bojí o práci

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 12. 2020 09:23 aktualizováno 4. 12. 2020 10:03 | 6 komentářů
Průměrná mzda roste, i když se lidi bojí o práci

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 1716 korun na 35 402 korun. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad. Oproti stejnému období loňského roku stoupla o 5,1 %, reálně (po odečtení inflace) průměrná mzda jenom o 1,7 procenta.

„Dnešní čísla jsou velkým překvapením, protože trhy čekaly spíše mírný pokles mezd,“ říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin. Jde o výrazný rozdíl oproti druhému čtvrtletí, kdy se ekonomika s jarní karanténou zastavila. Mzdy tehdy rostly meziročně jen o 0,5 %, reálně dokonce o 2,5 % klesly, což se stalo poprvé od konce roku 2013.

Loni ve třetím čtvrtletí mzdy rostly nominálně téměř o sedm procent. Za poklesem tempa růstu je nejistota spojená s epidemií. „Lidé se nyní spíše obávají o své zaměstnání a na výrazné zvýšení mezd nepomýšlejí. Vyšší nezaměstnanost a nejistota ohledně budoucích příjmů nevytvářejí tlak na zaměstnavatele na rychlejší růst mezd,“ říká Volf.

Nezaměstnanost v listopadu mírně vzrostla na 3,8 %, o měsíc dříve byla na 3,7 % a před rokem na 2,6 %. Ke konci listopadu evidoval Úřad práce ČR celkem 274 526 uchazečů o zaměstnání. To je o 2841 více než v říjnu a o 77 237 více než před rokem. Jedná se o nejvyšší listopadovou hodnotu od roku 2016, kdy bylo bez práce celkem 362 755 lidí.

Ekonom ČSOB Petr Dufek upozorňuje, že se vývoj mezd výrazně liší podle oborů činnosti a že ho táhne především veřejný sektor. „V odvětvích zasažených koronavirem se přidávalo jen velmi mírně. Ve zpracovatelském průmyslu se průměrná mzda po předchozím poklesu zvýšila jen o 2,2 %, v dopravě o méně než 2 %, v ubytování a stravování v podstatě jen o symbolickou 1,1 %,“ vypočítává.

Kde se tedy vzal růst půměrné mzdy o pět procent? „Ve zdravotnictví, které zažívalo další čtvrtletí pod náporem kovidových pacientů, platy vzrostly o téměř 12 %. Stranou nezůstalo ani školství s více než sedmiprocentním navýšením platů a veřejná správa, kde se přidávalo téměř osm procent. Dvouciferné navýšení mezd v podnikatelském sektoru zažila jen administrativa,“ dodává Dufek.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Podle Petra Bartoně, ekonoma společnosti Natland, může být růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí jen statistickou odchylkou. Podle něj zatím epidemie připravila o práci především lidi s nízkými příjmy a když ti ze statistiky vypadnou, roste průměr.

Medián mezd proti stejnému období předchozího roku také vzrostl o 5,1 procenta na 31 183 korun. U mužů dosáhl 33 261 Kč, u žen byl 28 825 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo ve třetím čtvrtletí mzdu mezi 16 612 Kč a 55 089 Kč.

Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami než průměr.

Za prvních devět měsíců roku 2020 dosáhla průměrná mzda na úroveň 34 611 korun, což v meziročním srovnání znamená přírůstek o 1188 korun (3,6 %). Spotřebitelské ceny se v první půlce roku zvýšily o 3,3 %, reálně tak mzda klesla o 0,3 %.

„V dalších měsících se dá čekat, že se můžeme vrátit do poklesu mezd. Trvaleji se situace obrátí v momentě většího rozběhnutí ekonomiky. To sice s sebou ponese další růst cen, ale vyšší tempo aktivity v ekonomice bude mít za následek i růst tlaku na zaměstnavatele,“ předpokládá Volf.

Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí 2020 podle krajů

KrajPrůměrná mzdaMeziroční změna
Praha43 035 Kč3,5 %
Středočeský kraj35 652 Kč4,4 %
Plzeňský kraj34 558 Kč4,7 %
Jihomoravský kraj34 520 Kč6,3 %
Ústecký kraj33 091 Kč6,2 %
Královéhradecký kraj33 074 Kč5,9 %
Liberecký kraj33 048 Kč5,5 %
Kraj Vysočina32 855 Kč5,9 %
Olomoucký kraj32 654 Kč6,4 %
Jihočeský kraj32 455 Kč5,9 %
Moravskoslezský kraj32 373 Kč5,2 %
Pardubický kraj32 086 Kč6,0 %
Zlínský kraj31 640 Kč5,0 %
Karlovarský kraj31 448 Kč5,3 %
Zdroj: Český statistický úřad

Kam se dostanete

Zdroj: Shutterstock

Zvýšení minimální mzdy se netýká jenom nejhůř placených zaměstnanců. Pro většinu lidí je základem takzvaná zaručená mzda. Také ona od ledna 2021 stoupne.

I vám musí dát víc. Projděte si, co změní růst minimální mzdy

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 12. 2020 11:46, lustig

Takže shrnuto, mzda pracujících nevzrostla - přidáno dostali jen státní zaměstnanci. Řada z těch s nízkými příjmy je bez práce a šéfové co zůstali zvedají průměr. SUPER!!!

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 12. 2020 10:42, czhunter

Průměrná mzda roste ještě z jednoho důvodu - třeba u nás ve firmě se přestali přijímat junioři (kteří průměrnou mzdu snižují) a těm co byli se ukončil pracovní poměr ve zkušebce.

Oni nejsou nezaměstnaní, protože si letos můžou "dálkově" hodit skoro jakoukoliv VŠ (ti naši obvykle už jsou Bc. nebo Ing. když se hlásí).

Myslím, že tento problém nezaměstnanosti mladých se vyvalí za 2-3 roky, kdy najednou přijdou na pracovní trh absolventi z několika ročníků VŠ zároveň (letošního a příštího).

U SŠ je zase asi nikdo nebude moc chtít, protože bude (často velmi oprávněně) pochybovat o jejich znalostech a schopnostech, když jeden rok ze 4 prakticky neměli.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

9. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob oddlužení. Více jsme o novele psali zde: Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili... celý článek

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

26. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci na táborech pro děti a mládež nebo na sportovních soustředěních, letos čeká změna: Týdenní... celý článek

Přidali vám? Zvýšení mzdy už nesebrala inflace

4. 6. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 1 komentář

Přidali vám? Zvýšení mzdy už nesebrala inflace

Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí stoupla meziročně o sedm procent. Po odečtení inflace se reálně zvýšila o 4,8 procenta, oznámil Český statistický úřad.

Kolik dostanete za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

23. 5. 2024 | Petra Dlouhá

Kolik dostanete za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

Když si dovolenou správně načasujete, můžete za ni dostat víc, než by byla vaše mzda, kdybyste chodili do práce.

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak... celý článek

Partners Financial Services