Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 5. 7. 2022 | 21 komentářů
Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.
Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zdroj: Shutterstock

Díky zvýšení životního minima stoupla od července také částka, která plně náleží lidem v exekuci nebo osobním bankrotu a nesmí na ni sáhnout exekutor formou srážky ze mzdy nebo třeba z penze. 

Základní částka nezabavitelného minima se počítá jako tři čtvrtiny součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu u nájemního bytu v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. Jestliže dlužník vyživuje děti nebo jinou osobu (včetně manžela se samostatnými příjmy), zvyšuje se základní částka o jednu třetinu na každou takovou osobu.

Dopad na konkrétní situace vám spočítá naše kalkulačka. Ta rovnou přihlíží i k situaci, že dlužníkovi po odečtení základního nezabavitelného minima něco zbyde – to se pak rozdělí podle pravidel, která si připomeneme za chvíli.

Dodejme, že částka se letos zvyšuje také o mimořádně navýšené normativní náklady na bydlení. Výpočet, o který se v prvních měsících roku vedl spor, v červnu vyjasnil Nejvyšší soud. Naše kalkulačka s tím samozřejmě počítá.

A ještě slíbené připomenutí, jak se postupuje v případě, že dlužníkovi po odečtení základního nezabavitelného minima něco zbyde:

Nejdřív se podíváme na opačnou stranu. Zajímá nás částka čisté mzdy, která převyšuje dvojnásobek součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení. Všechno nad tuhle hranici (po odečtení základního nezabavitelného minima) se sráží ve prospěch věřitelů.

Zbytek – tedy to, co se pohybuje nad hranicí základního nezabavitelného minima, ale pod hranicí částky, která se plně sráží ve prospěch věřitelů – rozdělíme na tři části. Jedna třetina z něj zůstane dlužníkovi – připočte se tedy k tomu, co mu zůstalo už díky základnímu minimu. Další dvě třetiny se použijí, zjednodušeně řečeno, na zaplacení přednostních a nepřednostních pohledávek. Tomu, kdo nemá přednostní pohledávky (výživné, náhrady újmy na zdraví, náhrady škody způsobené úmyslným trestným činem, dlužné daně a pojistné vůči státu), zůstane i druhá třetina.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+60
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 7. 2022 11:08

Citace - Stanislav / 05.07.2022 10:44

Dobrý den.Jsem v insolvenci od prosince 2019 mám ji na 5let a musím platit dluhy za bývalou manželku jsou to společné dluhy z manželství jsem rozvedený bydlím sám v pronajatém bytu 1+1 kde platím nájem 11000kč pracuji kde mi z mé výplaty cca 24000kč čistého strhávají na insolvenci a také na výživné.Mne pokaždé dříve nechávali po srážkách zhruba 12 tisíc Kč čistého takže po zaplacení nájmu mi zbylo pouhých 1000kč a nikdy nikoho nic nezajímalo ať jsem se obracel s tímto na insolvenčního správce nebo přímo na soud který mi insolvenci povolil ale prostě nikdy nikoho nic nezajímalo!V této době mi akorát nechávají o zhruba o 700kc více podle výdělku a taky že se zvyšovalo minimum.No když si podle vaší nebo kterékoliv jiné kalkulačky spočítám kolik by my měli nechávat tak mi kalkulačka ukazuje 19 tisíc tak jakto že já to nikdy neměl a nemám a to žádné přednosti pohledávky nemám a výživné mi taky nezapočítávají že mi strhávají na to ohled nikdo nebere tak mi někdo vysvetlete jak je možné že někomu nechávají tolik a mě ne! Děkuji Rubner Stanislav Česká Lípa
položít otázku zde ONLINE PORADNA---https://www.insolven cnizona.cz/online-poradna/

Zobrazit celé vlákno

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 7. 2022 12:34

10 let si neplatil půjčky, naskočily ti úroky a teď si myslíš, že tě bude někdo snad litovat.
Jaktože bydlíš v bytě 1+1, ty máš být maximálně na ubytovně.

Zobrazit celé vlákno

-21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

9. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob oddlužení. Více jsme o novele psali zde: Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili... celý článek

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

26. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci na táborech pro děti a mládež nebo na sportovních soustředěních, letos čeká změna: Týdenní... celý článek

Přidali vám? Zvýšení mzdy už nesebrala inflace

4. 6. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 1 komentář

Přidali vám? Zvýšení mzdy už nesebrala inflace

Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí stoupla meziročně o sedm procent. Po odečtení inflace se reálně zvýšila o 4,8 procenta, oznámil Český statistický úřad.

Kolik dostanete za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

23. 5. 2024 | Petra Dlouhá

Kolik dostanete za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

Když si dovolenou správně načasujete, můžete za ni dostat víc, než by byla vaše mzda, kdybyste chodili do práce.

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak... celý článek

Partners Financial Services