O kolik dostanete méně? Spočítejte si čistou mzdu po vládních změnách

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 15. 10. 2023
Zaměstnanci začnou znovu odvádět nemocenské pojištění. A kdo vydělává víc jak trojnásobek průměrné mzdy, zaplatí vyšší sazbu daně. Kalkulačka ukáže, jak se vládní balíček projeví na výdělku.
O kolik dostanete méně? Spočítejte si čistou mzdu po vládních změnách

Zdroj: Shutterstock

Zaměstnanci začnou od roku 2024 znovu odvádět nemocenské pojištění. Dostanou tak nižší čistou mzdu, přestože samotná daň nestoupne. Počítá s tím vládní balíček na ozdravení veřejných financí, který v pátek schválili poslanci.

Z průměrné mzdy (loni 40 353 korun hrubého za měsíc) si tak stát vezme o 242 korun měsíčně víc než dosud. Zaměstnanec ale pořád dostane zhruba o 2300 korun měsíčně víc, než by dostával podle pravidel platných do konce roku 2020, kdy se daň počítala ze superhrubé mzdy.

Kdo si vydělává 30 tisíc hrubého, dostane kvůli zvýšení nemocenského pojištění od roku 2024 měsíčně o 180 korun méně než dosud. Jeho čistý výdělek ale pořád bude zhruba o 1850 korun měsíčně vyšší než před „zrušením superhrubé mzdy“.

Lidé s příjmy nad trojnásobek průměrné mzdy zaplatí podle vládního balíčku i vyšší daň. Zvýšená 23% sazba se totiž má nově platit už od třínásobku průměrné mzdy místo dosavadního čtyřnásobku.

„V současnosti zaměstnanec platí 23% daň z příjmů, které přesahují částku 161 300 Kč. Do této sumy platí 15% daň. Nově bude hranice zhruba ve výši 121 000 Kč,“ upřesňuje ministerstvo financí. Zmíněné částky jsou aktuální pro letošní rok, každý rok se zvyšují podle růstu průměrné mzdy.

Co to udělá právě s vaší výplatou, vám ukáže naše kalkulačka (zatím jen orientačně).

Výpočet čisté mzdy 2024 po vládní reformě

+
Čistá mzda 2023:24 770 Kč
Čistá mzda po reformě:24 590 Kč
Rozdíl:180 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 480 Kč
     - z toho sociální pojištění1 950 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
     - z toho nemocenské pojištění180 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč
Nahlásit nepravdivé nebo zastaralé informace

Vládní balíček přitom nepočítá s tím, že na trojnásobek průměrné mzdy současně klesne i strop pro odvody na sociální pojištění, který je teď na čtyřnásobku průměrné mzdy.

Celkový výdělek od roku 2024 mohou ovlivnit také zrušení daňové slevy za předškolní zařízení (školkovné), konec slevy na vyživovaného manžela, zrušení slevy na studenta, konec odpočtu členských příspěvků za odbory nebo omezení daňového osvobození nepeněžních benefitů.

Nemocenské pojištění zaměstnanců

Zdroj: Shutterstock

Zaměstnanci se účastní nemocenského pojištění, nicméně odvody za ně v současnosti platí jen zaměstnavatel, takže na první pohled jim to nesnižuje čistou mzdu.

Až do konce roku 2008 odváděl nemocenské pojištění zaměstnavatel jak na „své“ straně (3,3 %), tak na straně zaměstnance (1,1 %). Procenta se vztahují k vyměřovacímu základu, což je v zásadě hrubá mzda.

Od roku 2009 kleslo pojistné na straně zaměstnavatele na 2,3 %, na straně zaměstnance na nulu. Vláda Mirka Topolánka se tím – po výhradách Ústavního soudu – snažila kompenzovat dvě tehdejší změny: místo státu (z nemocenského pojištění) začali prvních 14 dnů nemoci proplácet zaměstnavatelé (formou náhrady mzdy), zároveň první tři dny nemoci neměl zaměstnanec nárok na žádné peníze (karenční doba).

Od července 2019 museli zaměstnavatelé opět začít proplácet i první tři dny nemoci, vláda jim proto snížila odvody nemocenského pojištění 2,1 %. K návratu odvodů na straně zaměstnanců ale nedošlo.

Současná vláda to chce napravit a vrátit od roku 2024 tyto odvody i na straně zaměstnanců, byť v nižší sazbě (0,6 %) než kdysi.

Cílem je, aby se systém nemocenského pojištění dostal z minusu (loni zhruba osm miliard korun) přinejmenším do vyrovnané bilance. Do minusu se podle ministerstva financí dostal od roku 2019 právě kvůli zrušení karenční doby a zavedení nových dávek v posledních letech (otcovská, dlouhodobé ošetřovné).

Sazby nemocenského pojištění

 do roku 2008

od 2009

do 30. 6. 2019

od 1. 7. 2019od 2024
Zaměstnavatel3,3 %2,3 %2,1 %2,1 %
Zaměstnanec1,1 %0 %0 %0,6 %
Zdroj: ministerstvo financí

 

Z nemocenského pojištění se poskytují tyto dávky:

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-68
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

9. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob oddlužení. Více jsme o novele psali zde: Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili... celý článek

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

26. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Táboroví vedoucí si pohorší. Náhrada mzdy má nová omezení

Zaměstnance, kteří během volna působí jako vedoucí, instruktoři, vychovatelé nebo zdravotníci na táborech pro děti a mládež nebo na sportovních soustředěních, letos čeká změna: Týdenní... celý článek

Přidali vám? Zvýšení mzdy už nesebrala inflace

4. 6. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 1 komentář

Přidali vám? Zvýšení mzdy už nesebrala inflace

Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí stoupla meziročně o sedm procent. Po odečtení inflace se reálně zvýšila o 4,8 procenta, oznámil Český statistický úřad.

Kolik dostanete za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

23. 5. 2024 | Petra Dlouhá

Kolik dostanete za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

Když si dovolenou správně načasujete, můžete za ni dostat víc, než by byla vaše mzda, kdybyste chodili do práce.

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak... celý článek

Partners Financial Services