Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2022 09:30 aktualizováno 10. 11. 2022 09:59
Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Ilustrační foto: Shutterstock

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme ceny za letošní  říjen s letošním zářím, jsou dokonce o 1,4 % nižší. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

„Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie, konkrétně šlo o úsporný tarif a nulový poplatek za podporované zdroje energie u elektřiny. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Za meziměsíčním poklesem o 1,4 % je snížení cen elektřiny o 53,9 %. Na druhou stranu však v oblasti bydlení vzrostly ceny tuhých paliv o 8,4 %, tepla a teplé vody o 3,1 % a zemního plynu o 2,7 %. Dál zdražovaly i potraviny a nealkoholické nápoje – oproti září o 3 %. Například cukr zdražil o 54,3 %, vejce o 27 %, zelenina o 9,6 %, máslo o 4,5 %, pekárenské výrobky a obiloviny o 3,1 %, vepřové maso o 2,8 % nebo drůbež o 2,5 %. Meziměsíčně rostly i ceny pohonných hmot a olejů (4,9 %), obuvi (4,5 %) nebo oděvů (3,6 %).

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 15,1 %, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září. Toto zpomalení opět ovlivnily státní zásahy do ceny elektřiny, která oproti loňskému říjnu klesla o 38,2 % (v září rostla o 37,8 %).

Ceny zemního plynu byly v září naopak meziročně o 85,3 % vyšší než před rokem, tuhá paliva zdražila o 67,1 %, teplo a teplá voda o 24,8 %. Náklady takzvaného vlastnického bydlení stouply o 14 %, nájemné zdražilo o 5,4 %. Ceny vodného rostly o 5,3 % a stočného o 6,4 %.

Kolik to žere

Zdroj: Shutterstock

Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?

Kalkulačka inflace

Meziroční inflaci dál zvyšují i ceny potravin, kdy tempo zdražování opět rostlo. Ceny cukru jsou vyšší o 105,4 %, mouky o 53,3 %, vajec o 52,8 %, olejů a tuků o 50,4 %, drůbežího masa o 42,3 %, polotučného trvanlivého mléka o 38,1 %, chleba o 35,5 % nebo zeleniny o 24,4 %.

Výrazně vyšší než před rokem jsou třeba i ceny stravovacích služeb, které vzrostly o 26,6 %. Dál jsou meziročně výrazně dražší i ceny pohonných hmot a olejů (21,7 %), přestože tempo růstu kleslo ze srpnových 28,3 % a červencových 43,6 %.

„Říjnový výsledek spotřebitelské inflace názorně ilustruje, jak dovedou cenový vývoj zkreslit vládní opatření. Výrazné meziroční zpomalení říjnové inflace proto rozhodně nelze chápat tak, že bylo dosaženo inflačního vrcholu. V dalších měsících totiž meziroční inflace opět začne zrychlovat,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„V listopadu a v prosinci bude vývoj spotřebitelských cen pro změnu zkreslovat nižší statistická základna z konce loňského roku, kdy byla dočasně aplikována nulová sazba DPH na elektřinu a plyn. Od začátku nového roku pro změnu dojde ke zdražování cen energií až na cenové stropy a bude odeznívat i efekt úsporného tarifu,“ dodává Novák.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 13,5 % (v září 12,7 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

Vysokou inflaci hlásí i některé další evropské státy, v Česku ale patří k nejvýraznějším. Předběžné výpočty podle jednotné evropské metodiky (kam se na rozdíl od inflace počítané Českým statistickým úřadem nepočítají náklady vlastnického bydlení) ukazují říjnovou meziroční inflaci v Česku ve výši 15,5 %, na Slovensku 14,5 %, v Německu 11,6 %, průměr eurozóny dělá 10,7 %. V září ceny nejvíc meziročně vzrostly v Estonsku (o 24,1 %), nejméně ve Francii (o 6,2 %), v Česku jsme v září byli na 17,8 %.

Česká národní banka v prognóze ze začátku listopadu počítá ve zbytku roku s meziroční inflací kolem 19 %. Pak má postupně začít klesat a třeba za druhé čtvrtletí roku 2023 ČNB počítá s průměrnou meziroční inflací ve výši 10,2 %, na konci roku 2023 už to má být něco přes čtyři procenta. Podle aktuální prognózy se pak meziroční inflace přiblíží k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB v průběhu roku 2024.


Jiná čísla o inflaci

Pohled Petra Bartoně, ekonoma finanční skupiny Natland. Vlákno k rozbalení:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, potraviny, zdražování

A tohle už jste četli?

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

30. 7. 2024 | Kateřina Hovorková

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky Aleny Mackové. V rozhovoru říká, co nejčastěji lidem vadí, jaké problémy řeší, jaké šance na... celý článek

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

24. 7. 2024 | Petr Kučera

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli využít jen v pracovní dny od 8 do 17 hodin.

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

23. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely z trhu stáhnout celou řadu výrobků včetně hraček nebo jídla. Podívejte se, jestli je nemáte ve... celý článek

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

22. 7. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou rok od roku plnější, hlavně během dovolených. Provozovatelé salonkových sítí proto začali nabízet... celý článek

Víc než BMW nebo Apple. Vyznáte se v nejslavnějších značkách?

20. 7. 2024 | Gabriel Pleska

Víc než BMW nebo Apple. Vyznáte se v nejslavnějších značkách?

Jsou všední značky. Jsou značky slavné a prestižní – jako Apple, BMW nebo Louis Vuitton. A pak jsou superznačky. Značky, co byly tak silné, že po nich pojmenováváme celou třídu výrobků.... celý článek

Partners Financial Services