Spořit je těžší než loni, říkají Češi. Každý šestý nemá žádnou rezervu

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 1. 8. 2023
Spořit je těžší než loni, říkají Češi. Každý šestý nemá žádnou rezervu
Ilustrační foto.
Zdroj: ​​​Lukassek/Shutterstock

Polovina Čechů spoří méně nebo vůbec ve srovnání s loňským rokem. Ukázal to internetový průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit, který proběhl na přelomu května a června mezi 505 lidmi ve věku 18 až 64 let.

Šestina dotázaných (17 %) nemá žádnou finanční rezervu, žije tedy od výplaty k výplatě. Dalších 16 % lidí má rezervu nižší než měsíční příjem domácnosti. Rezervu ve výši pouze jednoho měsíčního příjmu domácnosti pak má 14 % lidí.

Naopak víc než dvě pětiny (42 %) lidí mají finanční rezervu ve výši alespoň tří měsíčních příjmů domácností. Více než pětiměsíční výpadek příjmů by z úspor zvládlo 24 % domácností. S ročním výpadkem příjmu by se vyrovnalo 15 % respondentů, ukázal průzkum.

Celkové finanční rezervy

nemám žádnou17 %
méně než měsíční příjem domácnosti16 %
jeden měsíční příjem domácnosti14 %
dva měsíční příjmy domácnosti10 %
tři měsíční příjmy domácnosti11 %
čtyři měsíční příjmy domácnosti3 %
pět měsíčních příjmů domácnosti4 %
více než pět měsíčních příjmů domácnosti24 %
Zdroj: STEM/MARK

Šestina lidí (17 %) si letos netvoří žádnou finanční rezervu, další desetina si odkládá stranou maximálně tisícovku měsíčně. Největší skupina (12 %) si spoří tři až pět tisíc korun měsíčně.

Ve srovnání s loňským rokem si 52 % Čechů odkládá méně. Jen devět procent respondentů uvedlo, že si mohou dovolit tvořit vyšší finanční rezervu každý měsíc ve srovnání s rokem 2022. 

Kolik si odkládáte jako rezervu každý měsíc?

nic17 %
do 1000 Kč10 %
1001 - 2000 Kč9 %
2001 - 3000 Kč10 %
3001 - 5000 Kč12 %
5001 - 8000 Kč7 %
8001 - 10 000 Kč5 %
10 001 - 15 000 Kč5 %
15 001 - 20 000 Kč3 %
20 001 - 25 000 Kč1 %
25 001 - 30 000 Kč2 %
více než 30 000 Kč2 %
odkládáme, ale nedokážu říct kolik15 %

S nedoplatkem energií se podle průzkumu museli vypořádat jen tři z deseti lidí, většina z nich jej zaplatila z běžné výplaty (58 %) nebo úspor (32 %). Jen jednotky procent musely požádat o půjčku v rodině, zaměstnání nebo od známých, někteří požádali o splátkový kalendář, tři procenta lidí si půjčila od banky nebo jiné finanční instituce.

Z čeho jste zaplatili nedoplatek energií?

z výplaty58 %
z úspor32 %
půjčka od rodiny, přátel, zaměstnavatele6 %
požádali o splátkový kalendář3 %
půjčka od banky2 %
prodejem majetku1 %
půjčka od nebankovní finanční instituce1 %
obrátili se na neziskovou organizaci0 %
jinak1 %
Zdroj: STEM/MARK

Většina lidí, která si v této době bere půjčku, čerpá informace od svého osobního bankéře nebo finančního poradce. Lidé používají také finanční srovnávače a dají na doporučení známých. Jenom sedm procent zájemců v průzkumu uvedlo, že sleduje žebříčky neziskových organizací.

„Výhodou těchto žebříčků a srovnávání je jejich objektivita. Člověk v tísni přináší své indexy odpovědného úvěrování dvakrát do roka a zabývá se vždy aktuálními úvěry, shromažďuje o nich informace a sleduje nejdůležitější ukazatele,“ říká Miroslav Zborovský, který působí jako ombudsman klientů Home Creditu.

Kde žadatelé o úvěr hledají informace před žádosti?

doporučení bankéře či finančního poradce32 %
finanční srovnávače27 %
doporučení známých a příbuzných24 %
recenze a diskuze na internetu22 %
žebříčky sestavované neziskovými organizacemi7 %
žádná z uvedených možností34 %
Zdroj: STEM/MARK

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Úspory domácností zkoumala na začátku července také Česká bankovní asociace, agentura Ipsos se zeptala více než tisíce lidí ve věku 18 až 79 let. Tři měsíce by s penězi vyšlo 27 procent Čechů, ukázal průzkum. Zhruba šest měsíců, které bankovní asociace nejčastěji pro finanční rezervu doporučuje, by vyšla pětina z nich. Víc než rok by pak při ztrátě příjmů situaci ustálo 14 procent populace. Celkově jde o lepší čísla než před rokem.

Peníze pro případ nečekané situace si letos odkládá 59 procent populace, loni to bylo o čtyři procentní body méně. Zvýšil se i počet lidí, kteří šetří na stáří. Zatímco loni to bylo 38 procent, letos jde o 43 procent populace, ukázal průzkum bankovní asociace. Téměř polovina Čechů se snaží šetřit tím, že snížila své výdaje.

redakce Peníze.CZ

Autor článku redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Máj, ale i Breda a Prior. Jak teď vypadají legendární obchodní domy

8. 7. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Máj, ale i Breda a Prior. Jak teď vypadají legendární obchodní domy

V minulém století byly ikonami. A mnohé z nich se teď pokouší svou slávu oprášit a zaujmout i současného zákazníka. Prohlédněte si ikonické obchodní domy v Česku.

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Partners Financial Services