Inflace je definitivně zkrocená, hlásí analytici

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 11. 3. 2024
Inflace je definitivně zkrocená, hlásí analytici

Zdroj: Pleska / Midjourney

Vysoká inflace je minulost. Po pěti letech se únorové spotřebitelské ceny ustálily na dvou procentech. Inflace dosáhla cíle stanoveného Českou národní bankou (ČNB).   

„Tento výsledek byl v souladu s naším očekáváním, překvapen nebyl ani zbytek trhu, který vyhlížel hodnotu 2,1 procenta. Naopak oproti platné prognóze České národní banky (2,8 %) se inflace odchýlila poměrně výrazně. To bylo ovšem jasné již po zveřejnění lednových dat, která překvapila směrem dolů, čímž udala tempo i pro následující měsíce,“ komentuje Vít Hradil, hlavní analytik společnosti Cyrrus.  

Hlavní příčina poklesu meziroční inflace z lednových 2,3 procenta na únorová 2 procenta je stejně jako v předešlých měsících spojená s vývojem cen potravin. 

„K meziročnímu snížení celkové cenové hladiny v únoru přispěly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde klesly zejména ceny mouky o 22,8 %, drůbežího masa o 16,4 %, polotučného trvanlivého mléka o 23,4 %, vajec o 30,7 % a cukru o 21,1 procenta,“ uvádí Český statistický úřad (ČSÚ).

Nahoru cenovou hladinu naopak tlačilo nájemné, které se zvýšilo o 6,8 %, dále pak výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o (4,8 %). „Meziročně vzrostly také ceny vodného, a to o 10,9 procenta, a ceny stočného vykázaly navýšení o 10,5 procenta. Ještě více zdražovala elektřina, za kterou si meziročně připlatíme 13,1 procenta,“ uvádí hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

V oddíle rekreace a kultura rostly zejména ceny rekreačních a kulturních služeb o 6,7 % a dovolených s komplexními službami o 3,7 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák se ceny zvýšily o 4 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 5,2 %. 

Meziměsíčně zdražily hlavně dovolené 

Oproti předchozímu měsíci, tedy lednu 2024, spotřebitelské ceny v únoru narostly o 0,3 %. 

„Na vývoj spotřebitelských cen měly v únoru výrazný vliv ceny pohonných hmot. Ty se po několikaměsíčním poklesu vrátily k růstu. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 korun za litr a benzín Natural 95 za téměř 37,80 korun za litr,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. 

Naopak pokles cen statistici zaznamenali u alkoholických nápojů a tabáku (-1 %), potravin a nealkoholických nápojů (-0,3 %) a odívání a obuvi (-0,3 %). „S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií ve spotřebním koši táhla meziměsíční inflaci směrem nahoru nejvíce doprava (příspěvek 0,2 procentního bodu), dolů naopak alkoholické nápoje a tabák (-0,1 procentního bodu),“ dodala Šedivá.

Z potravin se zvýšily především ceny brambor o 10,8 %, vajec o 7,1 % a sýrů a tvarohů o 1,5 %. Na meziměsíční snižování celkové cenové hladiny v únoru působily především zmíněné ceny alkoholu a tabákových výrobků, kde klesly ceny vína o 3,7 % a lihovin o 2,8 %. V oddíle potraviny a nealkoholické byly nižší ceny drůbežího masa o 3,1 %, másla o 6,1 % a polotučného trvanlivého mléka o 4,1 procenta.

Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna a ceny služeb vzrostly o 0,7 %. 

Platíte hodně za plyn?
Změňte dodavatele

Čím dříve se do změny dodavatele pustíte, tím víc ušetříte. Neotálejte a podívejte se, jaké nabídky pro vás máme.

Na oslavy je ještě čas

„Na oslavy definitivního zkrocení inflační saně je ovšem podle nás přece jen trochu brzy. Blahodárný vliv na inflační statistiky má momentálně oddíl potravin, kde se konečně projevuje pozorovaný pokles výrobních cen v zemědělském i potravinářském sektoru. To bude s největší pravděpodobností pokračovat i nadále, byť v menší míře,“ odhaduje Vít Hradil z Cyrrusu. 

Žádné drama neočekává ani v kategorii bydlení, kde by naopak měl pokračovat návrat cen energií ke snesitelnějším hodnotám. „Poněkud zlobivé ovšem zůstávají tradiční poptávkové kategorie, jako jsou oděvy a obuv, rekreace, stravování či ubytování. Ty sice již také nevykazují astronomické hodnoty z nedávných let, ovšem v únoru jejich meziměsíční cenový vývoj přesto zůstával na tuzemské poměry zvýšený. Zde bude tedy definitivní uklidnění patrně trvat ještě minimálně několik měsíců,“ míní Hradil. Letošní inflace podle jeho odhadu v průměru míří přibližně na 2,3 %. 

Podobný názor má i analytik Raiffeisenbank Martin Kron. „Po dlouhých a bolestivých letech se konečně podařilo dosáhnout inflačního cíle. Vývoj je více než pozitivní, ale je třeba neusnout na vavřínech. Inflační tlaky v ekonomice jsou stále patrné, především v oblasti služeb. Nelze rovněž opomenout stoupající ceny ropy na světových trzích, což ve spojení se slabší korunou vytváří tlak na rostoucí ceny na čerpacích stanicích. Obavy ze silného přecenění ze strany prodejců se na začátku roku nenaplnily, ale je na místě zůstat ostražití,“ říká Kron.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler odhaduje, že v příštích měsících meziroční inflace opět o pár desetin vzroste, kvůli statistickým vlivům, k inflačnímu cíli ČNB nebo mírně pod něj se patrně dostane v létě.

„Obecným rizikem však stále je skutečnost, že nad očekávání vyšší pokles inflace byl v minulých měsících tažen cenami potravin, což je obecně rozkolísaná položka. Ceny služeb stále zůstávají zvýšené, což je důvod, proč ČNB opakovaně mluví o opatrnosti při snižování sazeb. Dnešní číslo však výrazně zvyšuje šanci, že ČNB pokles sazeb na konci března urychlí,“ říká Seidler.

Optimistický je hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „Období vysoké inflace se stalo minulostí. Nyní se můžeme zaměřit na snižování úrokových sazeb, které podpoří ekonomický růst,“ uvádí expert. 

České národní bance tak podle analytiků zůstává otevřená cesta k uvolnění měnové politiky. Na nadcházejícím březnovém zasedání by podle řady z nich mělo dojít ke snížení základní úrokové sazby alespoň o 0,5 procentního bodu. Nyní je sazba na hodnotě 6,25 procenta.

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

redakce Peníze.CZ

Autor článku redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Máj, ale i Breda a Prior. Jak teď vypadají legendární obchodní domy

8. 7. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Máj, ale i Breda a Prior. Jak teď vypadají legendární obchodní domy

V minulém století byly ikonami. A mnohé z nich se teď pokouší svou slávu oprášit a zaujmout i současného zákazníka. Prohlédněte si ikonické obchodní domy v Česku.

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Partners Financial Services