Třetí největší banka ruší papírové příkazy na pobočce

Olga Skalková, Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 2. 8. 2023
Klienti Komerční banky zadají od roku 2024 platbu jenom přes internet. Tištěné formuláře skončí, podobně jako už před třemi lety v Raiffeisenbank. Ve výjimečných případech pomůže klientům bankéř na pobočce.
Třetí největší banka ruší papírové příkazy na pobočce
Ilustrační pobočka.
Zdroj: Komerční banka

Komerční banka od začátku příštího roku přestane přijímat papírové platební příkazy. Oznámení o chystané změně začala zveřejňovat na pobočkách.

„Od 1. ledna 2024 dojde k rušení sběrných boxů a přepážek, u kterých bylo možné platbu pomocí papírového příkazu zadat,“ potvrdila webu Peníze.cz mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová.

Příkaz k úhradě v papírové podobě v současnosti využívá přibližně 24 tisíc klientů Komerční banky a jejich počet se neustále snižuje. Za formulář předaný na pobočce vybírá banka poplatek 100 korun.

„Hlavním důvodem rušení papírových příkazů je snaha o digitalizaci bankovních procesů. Jsme digitální bankou, která podporuje elektronický způsob zadávání plateb, a naším cílem je edukovat a pomáhat našim klientům přejít výhradně na online zadávání plateb,“ říká Nevoralová.

Komerční banka nedávno ohlásila „vstup do nové éry bankovnictví“, což podle mluvčí přináší „celou řadu změn, včetně technologických inovací stávajících procesů, které podporují i naše ambice ve směřování k udržitelnější budoucnosti“.

Od odstranění papírových platebních formulářů si Komerční banka slibuje úsporu přes 600 tisíc listů papíru ročně.

Ve výjimečných případech bude klientům k dispozici nová služba Platba s asistencí. „Zadání platby na pobočce umožníme jen opravdu v naléhavých případech,“ říká Nevoralová, aniž by je blíže upřesnila. Za takovou transakci pak klient zaplatí poplatek – stejně jako dosud za podání papírového příkazu.

Komerční banka je třetí na trhu podle počtu klientů i objemu spravovaných peněz. Pro úplné zrušení papírových platebních příkazů se rozhodla jako první z trojice největších bank, do které patří ještě Česká spořitelna a ČSOB.

Komerční banka platební příkaz k úhradě formulář papírový tiskopisZdroj: Komerční banka

Kdy jste ho viděli naposled?

Dosud největší bankou, která papírové platební formuláře zrušila, byla před třemi lety Raiffeisenbank. Od září roku 2020 lze platby zadávat jen elektronicky. Vysvětlila to nízkým zájmem klientů. Kdo nechce nebo nemůže využít přímé bankovnictví, může sice zadat platbu na pobočce, ale stejně se nevyhne internetbankingu – klientovi s ním pomůže obsluha. 

Papírové tiskopisy k zadání platby v současnosti přijímají také Česká spořitelna, ČSOB, Moneta, UniCredit, Creditas, Max banka, Trinity nebo Oberbank. Zrušit se je zatím nechystají, reagovali jejich zástupci na dotazy webu Peníze.cz.

Hledáte cestovní pojištění na míru? Poradíme!

Najděte cestovní pojištění podle svých představ, ať na pracovní cestu nebo dovolenou. Sjednáte i v den odjezdu sobě i ostatním.

„V tuto chvíli o zrušení této možnosti neuvažujeme,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. „Věříme, že tato služba má pro část klientů na pobočkách stále své místo, i když počet lidí, kteří zadávají platby prostřednictvím přepážky, kontinuálně klesá. Drtivá většina našich klientů vyžívá naše internetové a mobilní bankovnictví George,“ dodává.

Podle mluvčího České spořitelny využívají papírové formuláře nejčastěji klienti nad 70 let, kterým spořitelna neúčtuje stokorunový poplatek za podání na pobočce. „Další typičtí klienti, kteří platby zadávají tímto způsobem, jsou ti, kteří z různých důvodů nechtějí využívat naše bankovnictví George nebo nemají zájem vlastnit platební kartu,“ říká Hrubý. Kolik papírových příkazů spořitelna v současnosti přijímá, neupřesnil.

Sběrné boxy pro zadávání papírových platebních příkazů Česká spořitelna už v minulosti zrušila. „Tento způsob byl nahrazen bezpečnější možností, a to zadávat platby prostřednictvím bankomatů a platbomatů,“ připomíná mluvčí.

Podobně to vidí v ČSOB. „Zrušené papírových příkazů na pobočce ČSOB či na pobočce České pošty v tuto chvíli neplánujeme,“ konstatuje mluvčí Patrik Madle. „V porovnání s platbami, které probíhají přes elektronické kanály, je počet papírových platebních příkazů už velmi nízký,“ říká. Službu podle něj využívají klienti všech segmentů, jejich počet mluvčí neuveřejnil. Už před dvěma lety ČSOB nicméně zrušila sběrné boxy na pobočkách.

Papírové formuláře dál přijímá také Moneta. „Službu rušit nechystáme, i když v celkovém počtu všech platebních příkazů je to jen do 0,25 procenta. Jedná se o klienty, kteří nemají elektronické bankovnictví, nebo o ty, chtějí mít jistotu provedení platby. Jsou to spíše starší klienti,“ konstatuje mluvčí Zuzana Filipová.

Podobně se vyjádřila mluvčí Banky Creditas Lucie Brunclíková. „Podání papírového příkazu na pobočce využívají například lidé, kteří chtějí uskutečnit platbu velké částky, například při koupi nemovitosti, nebo lidé, kteří nechtějí využívat elektronické bankovnictví,“ říká.

V UniCredit Bank podávají papírové platební příkazy už jen jednotky klientů týdně na pobočce, tuto možnost ale banka v současnosti neplánuje zrušit. 

Podle mluvčího Trinity Bank, která se hodně zaměřuje na osobní obsluhu klientů, jde o dosud poptávanou službu. „Pro některé klienty je stále velmi komfortní, zároveň i tradiční a v neposlední řadě i bezpečná. Službu využívají klienti bez rozdílu věku, vzdělání, stejně tak je poptávána ve všech našich pobočkách,“ říká mluvčí David Jirušek.

„Počet transakcí platebním příkazem podaným na přepážce klesá také v Oberbank, vejde se do přibližně 15 % realizovaných transakcí. Jde spíše o retailové klienty, platby institucím,“ potvrzuje mluvčí Monika Heiserová.

Banky se dlouhodobě snaží motivovat klienty k přechodu na elektronickou obsluhu účtu i postupným zvyšováním poplatků za služby na pobočkách. Argumentují i úsporou času: při elektronickém zadání klient ušetří čas za cestu na pobočku a za vyplňování tištěného formuláře. V elektronickém bankovnictví jsou platby čím dál rychlejší, ve většině bank už jsou standardem okamžité převody. Levnější je to nejen pro klienty (obvykle bez poplatku), ale také pro samotné banky.

Už dříve s papírovými formuláři skoncovala menší Equa bank, kterou se loni stala součástí Raiffeisenbank. Některé mladší banky jako Fio, Air Bank či mBank papírové příkazy na pobočkách vůbec nezavedly. Pokud některý klient Fio nebo Air Bank nemá elektronické bankovnictví, může zadat platbu na pobočce, kde mu u počítače nebo tabletu asistuje bankéř.

Elektronické bankovnictví používají už víc než dvě třetiny (71 %) obyvatel Česka starších 16 let, ukázal zatím poslední velký průzkum Českého statistického úřadu z roku 2022. Mezi lidmi, kteří aspoň jednou za zkoumané čtvrtletí vůbec k něčemu využili internet, jich použilo elektronické bankovnictví 84 %. Jeho používání klesá s rostoucím věkem: zatímco mezi lidmi od 25 do 44 let se k němu loni hlásilo kolem 93 procent obyvatel, mezi lidmi od 65 do 74 let věku je to jen 42,4 % a mezi lidmi od 75 let dokonce jen 14,4 %.

Celkově v Česku aspoň občas používá internet (bez ohledu na bankovnictví) 85 procent lidí starších 16 let. Naopak 15 procent obyvatel internet vůbec nepoužívá – jde převážně o lidi v důchodovém či předdůchodovém věku.

Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Jak vypadalo internetové bankovnictví před dvaceti lety? Zveme vás do roku 2002, kdy Peníze.cz vyhlásily soutěž o nejlepší internetbanking. Projděte si velkou galerii a výběr z tehdejších hodnocení.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

20. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

Česká spořitelna spustila v mobilní aplikaci George personalizované tipy s cílem zvýšit finanční zdraví uživatelů. Mají jim pomoct s tvorbou krátkodobé a dlouhodobé finanční rezervy,... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

19. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

Placení na internetu v Evropě se do konce tohoto desetiletí obejde bez ručního opisování údajů z platební karty. S takzvanou stoprocentní tokenizací počítá vize, kterou zveřejnila společnost... celý článek

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

18. 6. 2024 | Petr Kučera

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

Česká národní banka uzavře polovinu svých dosavadních poboček v krajských městech mimo Prahu. Skončí v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Zůstanou v Brně, Ostravě a Hradci... celý článek

Partners Financial Services