Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 17. 9. 2021 | 5 komentářů
Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.
Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Zdroj: Shutterstock

Moneta a mBank přestanou klientům účtovat poplatek za cash advance. Obě banky tak jdou proti trendu zdražování výběrů hotovosti na pokladnách.

Cash advance je doplňková služba k platebním kartám a slouží k výběru hotovosti na pobočkách jiné než vlastní banky v Česku i v zahraničí. Vybírat lze také ve směnárnách nebo na dalších místech označených logem karetních asociací jako Mastercard či Visa.

„Klienti tuto službu využívají například v situacích, kdy u bankovní pobočky není instalován bankomat nebo je z určitých důvodů mimo provoz,“ vysvětluje mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Moneta dosud za cash advance účtuje svým klientům jedno procento z vybrané částky, minimálně však 200 korun. mBank má poplatek nižší: vždy 29 korun.

Moneta zruší poplatek od listopadové změny sazebníku, mBank už od října.

„Chceme poskytnout co možná nejširší spektrum nabídky služeb. Takže podobně jako umožňujeme vybrat si hotovost pomocí služby cash back na pokladnách supermarketů, v případě cash advance je to výběr na pobočce v jiné bance,“ říká Filipová.

„Samotnou službu cash advance nemáme v plánu rušit, i když není o ní velký zájem,“ dodává mluvčí Monety.

Vybírat hotovost prostřednictvím cash advance mohou klienti s platebními kartami vydanými skoro všemi retailovými bankami v Česku kromě Fio.

Bez poplatku zatím službu nabízí svým klientům jenom Creditas. Ve většině ostatních bank nejde o levnou službu – poplatek někdy dělá až stovky korun za jeden výběr. Banky oslovené webem Peníze.cz zrušení tohoto poplatku aktuálně neplánují.

Najdeme vám bankomat!

Abyste nemuseli tahat hotovost

Zdroj: Shutterstock

Hledáte bankomat své banky? Nebo prostě jakýkoli, co je blízko? Vybíráte banku a chcete vědět, jestli má bankomat i tam, kde bydlíte a kde pracujete? 

Databáze bankomatů

Česká spořitelna si účtuje výběr 40 korun, když jde o výběr debetní kartou v Česku nebo v zahraničí v eurech. U kreditní karty je to dvojnásobek. V případě jiné měny přijde cash advance v zahraničí na 125 korun. Klienti Komerční banky platí při použití debetní karty 200 Kč. U kreditní karty jedno procento, minimálně 100 Kč. Pro karty Infinite a Elite je služba cash advance zdarma.

Raiffeisenbank si účtuje 150 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky jak v tuzemsku, jak v zahraničí. V UniCredit Bank činí poplatek za každý výběr 100 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky. Klienti Equa bank za takový výběr zaplatí vždycky 99 korun. Air Bank má poplatek 35 korun za výběr v Evropské unii a 100 korun mimo EU.

Expobank si účtuje poplatek za cash advance v českých korunách nebo eur v rámci EU/EHP ve výši 20 korun plus 0,45 procenta vybírané částky. V ostatních zemích pak 2,5 procenta, minimálně 80 korun. „Z praktického hlediska cash advance pro naše klienty v podstatě nemá smysl, protože s běžným účtem Neo mají výběry hotovosti z libovolného bankomatu kterékoliv banky v České republice i zahraničí zdarma. Za uplynulý kvartál evidujeme pouze jednotky případů, kdy naši klienti využili službu cash advance,“ říká Jakub Švestka, mluvčí Expobank.

Oslovené banky potvrzují, že zájem o cash advance je nízký. Kromě vysokého poplatku a čím dál větší dostupnosti bezplatných výběrů z bankomatů za to může i malá znalost této služby.

A hlavně: V tuzemských bankách už hotovost tímto způsobem už skoro nejde vybírat. V současné době ji klientům jiných bank nabízí jenom Moneta. Dříve ji klientům s kartami jiných bank zajišťovaly také Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank, službu však zrušily.

„O tento způsob výběru hotovosti jsme v posledních letech zaznamenali minimální zájem,“ vysvětluje Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny.

Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty využili lidé v Česku během loňského roku službu cash advance 4535krát a vybrali si celkem 27 536 240 korun. V předchozích dvou letech – před prudkým úbytkem zahraničních turistů v Česku kvůli koronaviru – se počet výběrů pohyboval kolem 18 tisíc. A ještě před deseti lety to bylo přes 50 tisíc výběrů.

Oproti tomu celkový počet výběrů z bankomatů v Česku loni dosáhl 142 milionů a jejich objem 720 miliard korun.

„Klienti službu využívají zejména v zahraničí,“ říká Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Základní podmínkou k využití cash advance je aktivace této služby k platební kartě. Některé banky, například UniCredit, ji nabízejí jen ke kreditní kartě, tedy ne k debetní. K samotnému výběru pomocí cash advance pak klient potřebuje i osobní doklad pro ověření totožnosti, transakce se pak potvrzuje PINem ke kartě. Omezení výběru se odvíjí od limitu, který má klient nastavený ke kartě pro hotovostní transakce obecně.

Banky upozorňují, že v některých zemích – například v Maďarsku nebo zemích bývalé Jugoslávie – klienti můžou narazit i na obchody nebo restaurace, které cash advance poskytují a při placení nákupu nebo oběda se snaží zaúčtovat platbu jako transakci cash advance. Tím se platba kartou může prodražit až o stovky korun navíc. Pokud to klient zjistí až později, může se pokusit takovou transakci u své banky reklamovat.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

mBank spouští Zepp Pay. Umožní platit hodinkami Amazfit

26. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

mBank spouští Zepp Pay. Umožní platit hodinkami Amazfit

mBank jako první banka na českém trhu klientům umožňuje platit pomocí Zepp Pay, tedy chytrými hodinkami Amazfit. 

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

19. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

Placení na internetu v Evropě se do konce tohoto desetiletí obejde bez ručního opisování údajů z platební karty. S takzvanou stoprocentní tokenizací počítá vize, kterou zveřejnila společnost... celý článek

Přiložte oko. V prvních obchodech zaplatíte bez karty i mobilu

16. 6. 2024 | Ivana Sladkovská, redakce Peníze.CZ

Přiložte oko. V prvních obchodech zaplatíte bez karty i mobilu

V Polsku testují terminály, u nichž se dá zaplatit pomocí biometrie oční duhovky a skenování obličeje. Pilotní projekt spustily společnosti Mastercard, Empik a PayEye. Jde o první řešení... celý článek

Chcete zajímavější kartu? Podívejte se, jaké dávají jednotlivé banky

16. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Chcete zajímavější kartu? Podívejte se, jaké dávají jednotlivé banky

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně černou, puntíkatou, s vlnkami, s barvami oblíbeného sportovního klubu nebo tu z ryzího zlata?... celý článek

Partners Financial Services