Fondy: kdy dojde k integraci?

Fondy: kdy dojde k integraci?
Na českém trhu stále ještě přežívá rozdělování fondů na české a zahraniční. Na vině jsou především legislativní důvody, ale i prodejní politika jednotlivých bank. Změna ale přijde již brzy.

Co je to vlastně český fond? Jsou to pouze fondy založené podle českého práva, tedy ty, které spravují české investiční společnosti? Nebo by měly pod tuto hlavičku patřit všechny fondy, jejichž portfolio je denominováno v české koruně? Nebo je český fond ten, který investuje na českém trhu? Odpověď není úplně jednoznačná. Peníze.CZ v současnosti za české fondy považují ty, které jsou zřízeny podle českého práva. Ostatní fondy řadíme do sekce Zahraniční fondy. Tuto volbu jsme učinili na základě doporučení Komise pro cenné papíry a UNISu. Vzhledem k rostoucímu zájmu uživatelů (návštěvnost sekce Zahraniční fondy se za posledního půl roku téměř zdvojnásobila) ovšem dříve či později přistoupíme ke sloučení obou sekcí a investorům budeme informace o fondech nabízet na jednom místě.

Hlavním impulsem ke sloučení sekcí českých a zahraničních fondů se stane situace, ve které začnou společnosti disponující v nabídce českými i zahraničními fondy nabízet integrovaně. Zatím totiž například Česká spořitelna či Komerční banka nabízejí české a zahraniční fondy odděleně a různými kanály s důrazem na české fondy. Naopak ČSOB klade v nabídce na pobočkách důraz na fondy KBC. Právě ČSOB by se měla stát bankou, která změní vnímání nabídky fondů na pobočkách. ČSOB totiž drží zvláštní fondový rekord - její nabídka se totiž nikoliv dubluje, ale přímo tripluje. Vedle zahraničních KBC fondů totiž nabízí české fondy pod hlavičkou OB Investu (ISOBI) a První investiční (profil, názory). "První investiční zatím stála poněkud stranou, ale máme mandát k jejímu aktivnímu začlenění a budeme její fondy stále aktivněji nabízet," říká Josef Beneš, ředitel ČSOB Asset Managementu.

Fondy ve skupině ČSOB tak čekají výrazné změny. "Budeme rozlišovat blok starých a nových fondů," připomíná Beneš, podle kterého se "starými" postprivatizačními fondy není co dělat. U nových fondů proto po dořešení právních nejasností okolo První investiční dojde k jejich sloučení, nejprve na úrovni České republiky a pokud jednou z české legislativy zmizí znevýhodnění domácích fondů, tak i ke sloučení fondů českých a zahraničních. "Jsme rozhodnuti v rámci UNISu pokračovat v aktivní snaze o změnu zákona," zdůrazňuje Beneš. To bude ovšem nějakou dobu trvat nejen kvůli neochotě měnit českou legislativu, ale i kvůli jistému nacionalismu klientů, zvyklých na určitou značku. "Příliš rychlá změna by vedla k velkému odlivu klientů, takže krátkodobě budou vedle sebe existovat fond český a zahraniční stejného zaměření," potvrzuje Beneš.

Snaha o jednotnou prezentaci fondů by mimo jiné měla vést i ke srovnání poplatkové struktury domácích a zahraničních fondů. "V principu bude jedna cenová úroveň a poplatky se budou odvíjet od míry přidané hodnoty," vysvětluje Beneš. Základem se stanou poplatky fondů KBC, což by mělo ve srovnání s českými fondy znamenat jejich snížení. "Sloučení fondů také povede ke zvýšení majetku pod správou, což přinese významné úspory na správu našich fondů," podotýká Beneš. Poplatky také podle Beneše musí splňovat ještě jedno kritérium - být realistické. "Vynáší-li dluhopisový fond čtyři procenta ročně, je vstupní poplatek ve výši jednoho procenta špatný," říká rozhodně.

Řeč čísel

A jak dopadly minulý týden české fondy? Z pohledu prodejů poměrně slušným nárůstem o 555 milionů korun, vyvolaným nadprůměrným přílivem peněz do fondů peněžního trhu, především pak do korporátního ČSOB Výnosového (profil, názory), který sám na čistých prodejích získal 808 milionů korun. Odliv peněz ve výši 855 milionů zaznamenaly pouze smíšené fondy, a to kvůli odchodům z postprivatizačního fondu 1.IN-PIF (profil, názory). Vedle ČSOB Výnosového zaznamenaly vysoké čisté prodeje Sporoinvest (profil, názory), Sporobond (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory).

Výkonnostně si v průměru nejlépe vedly fondy fondů, které za minulý týden vydělaly půl procenta, a fondy dluhopisové se ziskem 0,3 procenta. Výraznou ztrátu vykázala kategorie fondů akciových, a to plných mínus 3,5 procenta. V tabulce fondů s nejnižší týdenní výkonností totiž na základě statistik UNIS vede Fond farmacie a biotechnologie ČP Investu (profil, názory, koupit) s týdenní ztrátou 21,6 procenta. Tato ztráta ovšem neodpovídá informacím na serveru ČP Investu, o víkendu se nám ovšem nepodařilo ověřit, kde došlo k chybě. Tento údaj proto prosím berte s rezervou, co nejdříve se pokusíme statistiky opravit.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Rozlišujete při investování české a zahraniční fondy? Kde je podle vás hranice? A kdy začnou rozdíly mizet? Podělte se s ostatními o své názory!

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 2 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

6. 6. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Partners Financial Services