Jak porazit inflaci. Můj recept na konzervativní portfolio

David Kučera | rubrika: Jak na to | 17. 1. 2020 | 27 komentářů
I u relativně bezpečných investic platí, že není dobré dávat všechna vejce do jednoho košíku.
Jak porazit inflaci. Můj recept na konzervativní portfolio

Osobně jsem agresivní investor. Osmdesát procent svého portfolia mám v akciích. U každé investice ale záleží na profilu investora a jeho cíli. Když za mnou tedy přišel konzervativní klient s tím, že chce investovat rovný milion korun, nastavil jsem mu adekvátně konzervativní portfolio.

Zajímavé bylo, že se odmítl svěřit do rukou své banky, která mu nabídla jak spořicí účet, tak podílové fondy. Zkušenost s investováním neměl. Milion chtěl investovat tak, aby mu z něj plynul výnos vyšší, než je inflace. Aby jeho peníze, které – jak sám připomněl – nevydělává vůbec lehce, neztrácely na hodnotě.

Dluhopisy i akcie

Klientem je pětačtyřicetiletý manažer. Část peněz má uloženou v bydlení na hypotéku za devět milionů korun, další ve stavebním spoření, penzijních fondech a zaměstnaneckých akciích s bonusem. Nyní chtěl investovat bez rizika, ale s jistým a solidním výnosem. Investici chtěl rozložit, aby ji mohl postupně vybrat na umoření hypotéky, nákup auta a rekonstrukci kuchyně.

Na spořicí účet klient uložil 200 tisíc korun jako rezervu. Zvolili jsme 1,2 procenta úrok omezený jen maximální výší úložky. Dalších 400 tisíc šlo do státních dluhopisů, 200 tisíc do korporátních dluhopisů a zbývajících 200 tisíc do akcií.

Srovnejte si to s námi

Vybrali jsme státní protiinflační Dluhopis Republiky. Ten zhodnocuje vklad ve výši inflace plus 0,5 procenta. Dále pak high yield korporátní dluhopisy, které přinášejí poměrně stabilní výnosy v průměru kolem 3,7 procenta ročně. Rozhodli jsme se pro dluhopisy s minimálním ročním investičním horizontem v maximální výši investice 200 tisíc korun, se vstupním poplatkem 0,8 procenta.

V případě akcií šlo o tři podílové fondy. První byl dolarový fond, který investuje do akcií amerických firem. Tam jsme dali 70 tisíc korun. Dále eurový fond globálních středně velkých až velkých společností, investující do podhodnocených firem s dobrým potenciálem k růstu. Do něj jsme vložili 90 tisíc korun. Zbývajících 40 tisíc jsme investovali do eurového fondu zaměřeného na globální malé a středně velké firmy. To všechno s průměrným vstupním poplatkem čtyři procenta.

Odolné portfolio

Portfolio mého klienta splňuje všechny jím určené podmínky stanovených časů výběru, výše předpokládaného zhodnocení i ochrany investice.

U spořicího účtu počítáme s ročním výnosem průměrně ve výši jednoho procenta, u korporátních dluhopisů s třemi procenty ročně. U státního dluhopisu pak s průměrným výnosem 2,5 procenta a u akciových fondů se zhodnocením pět až sedm procent ročně v příštích deseti letech. Jsem přesvědčený, že jsme portfolio – vzhledem k požadavkům klienta a k situaci na finančních trzích, kde se v ekonomickém cyklu začínáme podle všeho pomalu sunout směrem dolů – sestavili dobře.

O autorovi

Autor je finančním poradcem Partners. Součástí této skupiny je i společnost Partners media, která vydává Peníze.cz.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 1. 2020 7:18, OnderCZ

A ještě zbývá dodat o kolik jste obrali klienta za tohle „portfolio“.

+53
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 1. 2020 22:04, eďa

do akcie ani zlámanou grešli, snad - možná děravé ponožky...

Zobrazit celé vlákno

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 2 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

6. 6. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Partners Financial Services