Od pandemie k dluhopisovým výnosům

PR článek | rubrika: FINEXPO | 23. 10. 2023
Žijeme v zajímavé době. V letech 2020 a 2021 jsme prošli globální pandemií, nyní již druhým rokem zažíváme prudký růst cen a aktuálně jsme svědky atraktivních výnosů dluhopisů. Jak to spolu souvisí, vysvětluje investiční specialista společnosti Conseq Jan Macek.
Od pandemie k dluhopisovým výnosům
Jan Macek, investiční specialista Conseq
Zdroj: Conseq

Komerční spolupráce

Na globální pandemii onemocnění covid-19 jsme již téměř zapomněli, a pokud o ní přemýšlíme, tak jako o historické a uzavřené kapitole. Stejně tak můžeme vzpomínat na takzvané lockdowny, zastavení velké části globální ekonomiky, českou nevyjímaje. Výrobní podniky, provozovatelé služeb, kanceláře, restaurace, hotely, letiště, to vše dlouhou dobu nefungovalo vůbec, či jen velmi omezeně. V takové situaci má stát v zásadě dvě možnosti. Buď přijmout fakt, že statisíce podnikatelů a zaměstnanců přijdou o práci a životní jistoty nebo spustit masivní záchranné programy, zaplavit ekonomiku podpůrnými programy a snažit se zachránit, co a koho jde. Česko se vydalo druhou cestou.

Jestli bylo všechno provedeno včas správně a všechny peníze utraceny efektivně, je otázka, kterou přenecháme budoucím generacím. Pro nás je důležité, že tyto kroky měly svojí cenu. Ať už v podobě obřích schodků státního rozpočtu nebo rekordní inflace. Pokud zkrátka jednou otevřete stavidla monetární politiky a zaplavíte ekonomiku levnými penězi, je celkem očekávatelné, že se v čase projeví zvýšená spotřeba, tedy tlak na růst ceny a vysoká inflace.

Recepce ConsequFoto: Conseq

V takové chvíli nastupuje centrální banka, která má boj s cenovou stabilitou v popisu práce. A prvním nástrojem, který použije, jsou úrokové sazby. Dostali jsme se tak do situace, která zde nebyla od přelomu milénia, kdy základní úroková sazba ČNB (dvoutýdenní reposazba) ukazovala a stále ještě ukazuje číslovku 7. Dopady vysokých úroků na životy běžných občanů se projevily okamžitě – jak pozitivně, tak negativně. Nepříjemné bylo zcela jistě například zdražení hypoték, potažmo splátek nových či nově refixovaných úvěrů, které napnuly leckteré domácí rozpočty na hranici únosnosti.

Na druhou stranu začaly dávat smysl nástroje peněžního trhu, typicky spořicí účty. Dlouhodobě nezajímavé účty díky téměř nulovému zhodnocení, nyní nabízejí výnosy mezi pěti a šesti procenty. Situace také dala vzniknout takzvaným repofondům (jakým je například Conseq Repofond), které si okamžitě získaly oblíbenost díky poměru nabízeného zhodnocení, překonávajícího spořicí účty, a velmi nízkého podstupovaného rizika.

Podobně zajímavým vývojem si prošel i dluhopisový trh. V návaznosti na růst základní úrokové sazby prudce vystoupaly i výnosy dluhopisů. Jen pro představu, desetiletý český státní dluhopis se poměrně rychle dostal z výnosu 1 % na konci roku 2020 až na 6 % na začátku roku 2022. Pokud přijmeme předpoklad, že se nijak nezhoršila schopnost České republiky splácet své závazky, znamená to, že stejně kvalitní investiční instrument najednou nese několikanásobně větší výnos.

Je zjevné, že vysoké výnosy dluhopisů budou v čase klesat zpět, stejně jako bude klesat i základní úroková sazba. Otázka je, pouze kdy se tak stane, a kdy se tedy opět státní dluhopisy stanou bezpečným, kvalitním, ale ne příliš ziskovým investičním aktivem. V této chvíli je však stále ještě šance nechat tyto vysoké výnosy pracovat ve svůj prospěch. Pokud zvolíte správnou investiční strategii, lze tyto výnosy dokonce „uzamknout“ na několik příštích let.

Tou nejlepší cestou, pokud nejste profesionální investor nebo miliardová finanční instituce, je využít některého z pestré nabídky dluhopisových fondů. Ty veškerou práci a investiční rozhodování udělají za vás. Vhodným může být například fond Conseq Invest Dluhopisový fond, který investuje do kvalitních státních a v menší míře i podnikových dluhopisů či fond Conseq fond vysoce úročených dluhopisů, zaměřující se primárně na oblast sice výnosnějších, ale také rizikovějších korporátních dluhopisů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 2 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

6. 6. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Partners Financial Services