Pozor na výluky a výši pojistného. Kdy a proč nám životní pojištění nepomůže?

PR článek | rubrika: PR Článek | 29. 4. 2019
Bez dobrého životního pojištění by neměl být ten, na jehož příjmech je závislá další osoba. Osud je nevyzpytatelný a je zcela nemožné odhadnout, jaká životní událost nás postihne a jaká se nám obloukem vyhne. Pokud dojde na nejhorší, je zapotřebí zajistit své blízké. Jakých největších chyb se ale můžete při sjednání životka dopustit?
Pozor na výluky a výši pojistného. Kdy a proč nám životní pojištění nepomůže?

Životní pojištění tu není jen pro případ smrti, kdy po živiteli rodiny zůstane manželka s dvěma dětmi bez prostředků, vhod přijde i v situacích, kdy se dostanete do pracovní neschopnosti a nemáte na splácení hypotéky či jiných dluhů.

U životního pojištění myslete hlavně na sebe, děti životko nepotřebují

Jednou z největších chyb je, že lidé pojišťují děti, avšak na sebe zapomínají. Přitom sjednat životní pojištění potomkům je zcela zbytečné. U dětí jsou největší rizika způsobená úrazem, proto je vhodné dát raději přednost úrazovému pojištění. Navíc na příjmech dětech obvykle není nikdo závislý.

U dospělých je pak velkým nešvarem smlouva nastavená jako úrazová, což je také špatně. Lidé mnohem častěji volí pojištění pro případ smrti úrazem, protože pojištění pro případ smrti z jakýchkoliv příčin je dražší verzí pojistky. Přitom ale ze statistik jasně vyplývá, že nejčastější příčinou úmrtí u nás je:

  • infarkt myokardu,
  • nádorové onemocnění.

Podhodnocená pojistka vám je k ničemu. Jak ji správně nastavit?

Velkou chybou při nastavení životního pojištění je, že výše pojistného neodpovídá příjmům. Pokud tak chcete ušetřit a pojistné si snížíte na minimum, nepočítejte s žádným velkým krytím. To samé platí i u ostatních typů pojistek. Chcete-li si pojistit domácnost, je nutné pojistné stanovit na základě celkového vybavení, jestliže hodnotu vaší domácnosti podceníte, v případě pojistné události dostanete od pojišťovny jen almužnu.

A jak nastavit výši pojistného u životka? Platí pravidlo, že: „Platba by se měla rovnat zhruba 5 % vašeho příjmu.“ Vaše měsíční mzda činí 25 000 Kč? Pak by se pojistné mělo pohybovat kolem 1 250 Kč. Jen tak si v případě rizika zachováte svou životní úroveň.

POZOR: Pokud v průběhu trvání pojistné smlouvy povýšíte nebo si prostě jen polepšíte v příjmech, je zapotřebí smlouvu aktualizovat. 

Jakých dalších častých chyb se lidé dopouští při sjednání životního pojištění?

  • Zapomínají na výluky ze smlouvy.
  • Dávají přednost krátkodobým rizikům před dlouhodobými.
  • Životko sjednávají bez rizik jako formu spořicího produktu.

Při uzavírání smlouvy o životním pojištění si velmi dobře rozmyslete, zda chcete, aby vás pojistka chránila před riziky nebo pomáhala vytvářet úspory! Chcete-li investovat, vsaďte na celou řadu jiných vhodnějších produktů, jako jsou například podílové fondy, spořicí účty nebo stavební spoření.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Problémy na letišti. Jak na odškodné za ztracené zavazadlo nebo zrušený let

9. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Problémy na letišti. Jak na odškodné za ztracené zavazadlo nebo zrušený let

Sezóna dovolených je v plném proudu. Co dělat, když vám cestování znepříjemní problémy se zavazadly nebo rovnou s celým letem?

Stáří je byznys. Proč pojišťovna Simplea postaví důchoďák, vysvětluje její šéf

8. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ, Martin Vlnas

Stáří je byznys. Proč pojišťovna Simplea postaví důchoďák, vysvětluje její šéf

Pojištění dlouhodobé péče není v Česku úplnou novinkou, ale Simplea přichází s důvtipnou inovací. Zákazníkům nabízí v případě potřeby buď peníze, nebo záruku místa v zařízení pro dlouhodobou... celý článek

Není výjimečné, když cena odtahu přesáhne hodnotu auta, říká expert pojišťovny

4. 7. 2024 | Radim Zelený

Není výjimečné, když cena odtahu přesáhne hodnotu auta, říká expert pojišťovny

Porouchalo se auto? No tak půjde do servisu, chvíli to bez něj přežijeme. Jenže tohle si nemůže říct každý. Co když ho potřebujete denně? Co když klekne cestou na dovolenou? Václav... celý článek

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Jak se pojistit do zahraničí: dvacka na den versus léčba za miliony

30. 5. 2024 | Lucie Weissová | 1 komentář

Jak se pojistit do zahraničí: dvacka na den versus léčba za miliony

Letní cesty za dobrodružstvím se blíží. Většina lidí je přežije bez větší úhony, jenže spolehnout se na to nedá. Jak správně nastavit cestovní pojištění, radí Jana Konvalinová z Kooperativy. celý článek

Partners Financial Services