identifikovaná osoba

Dobrý den, mám dotaz ohledně problematiky identifikované osoby. Jsem studentka vš a jako vedlejší činnost provádím grafické práce, jsem tedy neplátce dph. V roce 2013 jsem se nechala dobrovolně zaregistrovat jako identifikovaná osoba, jelikož jsem měla nabídku na práci ze Slovenska, spolupráce nevyšla a tudíž jsem si ze zahraničí žádné peníze nevydělala, avšak fakturovala jsem v čr. V březnu jsem standardně podala daňové přiznání za výdělky v čr. Rozhodla jsem se, že registraci identifikované osoby zruším, k čemuž jsem se dostala teprve před měsícem (z důvodu zahraniční stáže). Minulý týden jsem byla požádána, abych se dostavila na finanční úřad, kde mi bylo sděleno, že jelikož jsem identifikovaná osoba a peníze jsem si vydělala v čr, budu za rok 2013 platit dph, tedy, že z mého výdělku budu nyní zpětně odvádět dph (můj výdělek za rok 2013 byl jen asi 35 000 kč), také jsem byla informována o tom, že jako identifikovaná osoba mám při plnění v čr velkou nevýhodu a tato práce se mi nevyplácí, protože budu z každého výdělku platit dph, což bych bez registrace k id. o. neplatila a že zrušení identifikované osoby trvá i dva roky. Také jsem se dozvěděla, že je pro mne výhodné nechat se zaregistrovat jako plátce dph. Celá situace mi přijde trochu absurdní a nesmyslná navíc z toho důvodu, že úřednice na FÚ, sami pořádně nevěděli, co to identifikovaná osoba je a jaké má povinnosti. Navíc mi úřednice dala rovnou zelené formuláře "přiznání k dani z přidané hodnoty" a chce po mě abych jí je vyplnila i na měsíce v roce 2014. Proto bych potřebovala poradit, protože jsem si nyní našla externí grafickou práci, kde budu např. vydělávat 15 000 kč měsíčně a vzhledem k tomu, že bych z této částky musela nutně odvádět dph je pro mne značně nevýhodné, vzhledem k tomu, že mi v březnu bylo 26 a platím zdravotní a sociální pojištění. Zajímalo by mne tedy jestli budu muset opravdu zpětně platit z výdělku za rok 2013, a jestli nyní budu odvádět daň, z každého výdělku? Děkuji za jakoukoli odpověď ZH.

Otázku poslal/a:  , 18. 6. 2014 17:18

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Osoba identifikovaná k DPH přiznává v ČR daň na výstupu jenom z transakcí uvedených v § 6g až § 6i Zákona o DPH tzn. výhradně z některých přeshraničních transakcí. Z tuzemských transakcí identifikovaná osoba DPH nepřiznává a rovněž jí nevzniká nárok na odpočet tuzemské DPH. Daňové přiznání identifikovaná osoba podává jenom za ty zdaňovací období, kdy se uskutečnili předmětné přeshraniční transakce. Uvedené plyne zejména ze znění § 21 - § 25 Zákona o DPH, ve kterých je uvedeno kdy vzniká povinnost přiznat a zaplatit daň jenom plátci DPH a kdy plátci a rovněž identifikované osobě. Dle Vašich informací pro Vás registrace k DPH není výhodná.

25. 6. 2014 11:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Události uplynulého měsíce: březen

7. 4. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Na novou podobu zdaňování příjmů a majetku počkejte do léta, říká Trezziová

5. 4. 2006 | Dana Chytilová | 18 komentářů

Na novou podobu zdaňování příjmů a majetku počkejte do léta, říká Trezziová

Jasná, jednoznačná a srozumitelná úprava daňových zákonů? V budoucnosti prý realita. Penále za dodatečné daňové přiznání kvůli přechodu na paušál? Realita, jenže s "ale". Ministerstvo financí penále sice vyžaduje, ale zároveň doporučilo správcům daně, aby případné žádosti o jeho prominutí byly vyřizovány kladně. Toto a mnohé další najdete v odpovědích Dany Trezziové na vaše otázky.

S deregulací nájemného je nutné začít, přestože zákon obsahuje chyby

4. 4. 2006 | Miroslav Škaloud | 5 komentářů

S deregulací nájemného je nutné začít, přestože zákon obsahuje chyby

Senátor Miroslav Škaloud poukazuje na některé aspekty nedávno schváleného zákona o deregulaci. Tvrdí například, že soudy budou mít mnohem větší prostor pro rozhodování v případě smluvní nedohody. Také upozorňuje na zavedení nových příspěvků na bydlení, které jsou podle něj vhodnější než většina plošných subvencí. A polemizuje s názorem Petra Sunegy ze Sociologického ústavu, podle něhož může být odstranění místně obvyklého nájemného do jisté míry nebezpečné.

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

3. 4. 2006 | Kateřina Havlíčková | 45 komentářů

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

Lidé s nízkými příjmy, zejména mají-li děti, dostávají vyšší dávky, než je jejich reálně dosažitelný pracovní příjem. Když pracovat začnou, jsou až do určité výše příjmu zdaněni prakticky 100% sazbou. Zvýšení příjmu totiž může způsobit odebrání dávek, a tedy propad čistého příjmu rodiny o několik tisíc. Motivace pracovat je tak nulová. Podrobili jsme český systém daní a dávek metodě METR.

Dodatečné daňové přiznání: dělá si z nás Ministerstvo financí legraci?

31. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 13 komentářů

Dodatečné daňové přiznání: dělá si z nás Ministerstvo financí legraci?

Je odpoledne posledního dne, do kdy můžete bez sankce odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2005. A Ministerstvo financí se konečně rozhodlo vydat svůj oficiální postoj k dodatečnému přiznání za rok 2004 z důvodu přechodu na paušál. Nelze to už nazvat ani reakcí "za 5 minut dvanáct", to už je prostě pozdě! Navíc se úředníci rozhodli nám penále u dodatečných daňových přiznání neodpustit.

Zemní plyn, nebo tepelné čerpadlo? Kolik můžete ušetřit?

30. 3. 2006 | Dana Chytilová | 41 komentářů

Zemní plyn, nebo tepelné čerpadlo? Kolik můžete ušetřit?

Jaký je rozdíl v cenách při vytápění tepelným čerpadlem, plynem nebo elektřinou? Kdy požádat o dotaci na tepelné čerpadlo? Tématu jsme se již věnovali, dnes však nahlédneme pod pokličku energií očima Asociace pro využití tepelných čerpadel. Ta nechala porovnat náklady pro tři různě velké rodinné domy.

Ptejte se Dany Trezziové!

29. 3. 2006 | Dana Chytilová | 8 komentářů

Ptejte se Dany Trezziové!

Komunikovat s finančním úřadem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu? Dostávat od různých úřadů stejné informace, tedy alespoň částečně sjednotit jejich postupy? Zavolat na informační linku, když si nevíte rady? Tyto a mnohé další změny chystá daňová správa v rámci projektu její modernizace. Její členkou je i Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí, která dnes čeká na vaše dotazy či náměty.

Světoví boháči-filantropové: již nestačí jen mít, musí se i dávat

29. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 8 komentářů

Světoví boháči-filantropové: již nestačí jen mít, musí se i dávat

Bill Gates plánoval dobročinnost až na stáří. Při čtení zprávy Světové banky se ale s filantropií rozhodl nemeškat a nasadil tak super bohatým vysokou "charitativní laťku". Podle magazínu The Economist se totiž novodobí majetní musí snažit dostat nejen na list miliardářů, ale také na list filantropů. Kdo, proč a kolik na charitu věnuje? A jak k dobročinnosti přistupují různé země a různá náboženství?

Jak správně zdanit autorský honorář?

28. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 15 komentářů

Jak správně zdanit autorský honorář?

Víte, jakým způsobem zdaňovat autorské honoráře za příspěvky do elektronických médií? Zákon o dani z příjmů a autorský zákon si odporují, Ministerstvo kultury se odkazuje na Ministerstvo financí a to, jak to vypadá, tzv. vaří z vody. Podle "daňařů" Komora daňových poradců vydala neoficiální stanovisko, podle Komory to je ale zase věc jednotlivých poradců. Jak to tedy je s 10% srážkovou daní a internetem?

Daně: naposledy vybíráme z poradny

27. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 3 komentáře

Daně: naposledy vybíráme z poradny

Do tohoto pátku musí mnozí z nás odevzdat daňové přiznání a odvést daň z příjmu. Času mnoho nezbývá, přesto se na nás stále valí nové a nové dotazy související s touto daňovou povinností. Většina z nich se týká i dalších poplatníků, naposledy tedy vybíráme to nejdůležitější z daňové poradny. Pokud ještě nemáte ve všem jasno, využijte příležitosti.

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

24. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

Máme před sebou poslední víkend před "daňovým silvestrem 2005". Těm, kdo ho budou trávit nad daňovým přiznáním, nabízíme pomocnou ruku. Jednu z posledních. Provedeme vás letošním daňovým bludištěm od získání formuláře až po odeslání přiznání a zaplacení dlužné daně.

Stránka 93/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Obce v Česku by si nově mohly určovat maximální počet dní v roce i období, kdy je na jejich...více

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

Začleňování e-shopů CZC.cz a Mall.cz pod polské online tržiště Allegro postoupilo do další...více

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Před dvěma lety začal v Česku platit zákon, který zakazuje mimo jiné prodej jednorázových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services