Daň z převodu, či příjmu? Daň z celk. ceny, či přijaté sumy?

Dobrý den, jak hledám, tak hledám, nemohu nikde najít situaci, ve které se nacházím. V prosinci 2013 jsem prodala nemovitost. Přesněji převedla i s hypotékou na novou majitelku. Samotný převod se mírně zkomplikoval, a tak samotný převod proběhl až v červnu 2014 (na katastru), s nabytím právní moci v únoru 2014. V kupní smlouvě jsme se dohodly, že daň z převodu nemovitosti budu platit já. Začala jsem zjišťovat, ale nic moc se mi zjistit nepovedlo. Nikdo mi nebyl schopen jasně říct, z jaké sumy mám daň vlastně platit a jakou? Rozdělila bych můj dotaz do 2 otázek: 1) Mám platit daň z celkové sumy nemovitosti (částka ukotvená ve smlouvě před odečtením hypotéky), nebo pouze z částky, která mi po odečtení hypotéky atd. přišla na účet? Dám příklad. Cena byla stanovena na 1.550.000 Kč, z toho hypotéka (moje) byla cca 1,3M. Obdržela jsem celkem cca 200.000 Kč. Nová majitelka si vzala svojí hypotéku, kterou zaplatila tu mojí, která se zrušila, tudíž jsem obdržela rozdíl ceny bytu a mé původní hypotéky. Mám tedy platit daň (4%?) z hodnoty nemovitosti ve smlouvě, nebo z původní ceny nemovitosti (cca 1,6-1,7M), nebo jen z částky, kterou jsem obdržela? Jelikož jsem měla nemovitost na hypotéce, tak vlastně nebyla moje, ale banky, správně? Prosím poraďte :) 2) Jelikož, jak jste četli v otázce 1, jsem obdržela jistou sumu (rozdíl), mám tedy platit i daň z příjmu, jelikož je to de facto příjem? Nedošlo by pak k dvojímu zdanění? Už jsem se ptala i právníků i úřadů, nikdo není schopen mi na toto přesně odpovědět tak, abych už mohla jít na FÚ a daň zaplatit. Nebo mám platit pouze daň z příjmu? Obojí se platit, myslím, nemá. Děkuji za vaše rady a odpovědi.

Otázku poslal/a:  , 15. 7. 2014 11:55

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Skutečnost, že musíte platit daň z nabytí nemovitých věcí, nemá žádný vliv na povinnosti týkající se daně z příjmů. Jedná se o samostatné kategorie a případné daňové zatížení oběma daněmi je bohužel zcela v souladu s legislativou. Daň z příjmů platíte zejména z příjmu získaného prodejem nemovitosti, pokud tento příjem není osvobozen od daně podle §4 Zákona o daních z příjmů (zejména časový test)
Co se týče úvěru: pokud JE domluva o převzetí úvěru součástí kupní smlouvy o převodu bytu, je potřeba, při stanovení základu daně z nabytí nemovitých věcí, brát v potaz i převáděnou a nesplacenou hodnotu úvěru. Pro stanovení základu daně je pak rozhodující nabývací hodnota bytu ZVÝŠENÁ o neuhrazenou hodnotu úvěru. Základ daně se konkrétně určí porovnáním kupní ceny zvýšené o nesplacený úvěr a ceny zjištěné (podle znaleckého posudku) resp. porovnáním kupní ceny zvýšené o nesplacený úvěr a tzv. srovnávací daňové hodnoty. Základem daně je vyšší cena. Zdůvodnění najdete ZDE: http://www.penize.cz/dan-z-prevodu-nemovitosti/286453-dan-z-odkupenia-podielu-na-byte-v-osobnom-spoluvla
Pokud domluva o převzetí úvěru NENÍ součástí kupní smlouvy, prodávajícímu vznikne z titulu postoupení závazku (=úvěru) na jinou osobu tzv. bezúplatný příjem, který je předmětem daně z příjmů fyzických osob podle § 10 zákon o daních z příjmů.
V konečném důsledku Vám skutečně může, vzniknou povinnost platit 2X daň z příjmů (z příjmů získaného prodejem nemovitosti a z nepeněžního příjmu získaného postoupením úvěru) a 1X daň z nabytí nemovitých věcí (z převodu nemovitosti).
Další informace najdete v sekci Majetkové daně, kde byl obdobný dotaz již mnohokrát řešen a také na mých webových stránkách http://www.dane-krizova.cz/index.php/cz/aktuality-v-legislative/2014/68-nový-zákon-o-dani-z-nabytí-nemovitých-věcí.html.

20. 7. 2014 10:38

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Daně elektronicky: zjednodušme, zlevněme, užívejme

13. 5. 2005 | Jiří Nápravník | 26 komentářů

Daně elektronicky: zjednodušme, zlevněme, užívejme

Elektronické podávání daňových přiznání se u nás oblibě příliš netěší. Proč? Je k němu potřeba vlastnictví drahého elektronického podpisu. Kdyby se ten z celého procesu vypustil, počet lidí komunikujících s daňovou správou on-line by jistě vzrostl. Dokládají to i zkušenosti z USA, kde počet uživatelů jednoduchého a zdarma elektronického daňového přiznání razantně narůstá.

Pojištění na dlouhodobé cesty

12. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ

Lákají vás vzdálené kultury, studium na zahraniční univerzitě či pracovní zkušenost v cizině? S čím musíte před takovou dlouhodobou cestou nebo pobytem počítat? Jak zabezpečit dům, jak najít dětem v cizině školu, co se psem, autem apod.? A zejména jaké cestovní pojištění a proč si sjednat?

Jak se třpytí zlatá investice?

6. 5. 2005 | Eva Marzini | 4 komentáře

Jak se třpytí zlatá investice?

Za poslední čtyři roky vzrostla cena zlata více než dlouhodobé zhodnocení akciových trhů. Přiklání se k němu stále více investorů. Je pro to skutečně pádný důvod? Jak lze se zlatem obchodovat?

Události uplynulého měsíce: duben

6. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Jak funguje investiční životní pojištění V.

3. 5. 2005 | Martin Podávka | 32 komentářů

Jak funguje investiční životní pojištění V.

Víte, co je switch, splacený stav či částečný odkup? V posledním díle seriálu popíšeme termíny, které se vážou pouze k investičnímu pojištění. Zároveň zodpovíme vaše dotazy a podíváme se i na univerzální (flexibilní) životní pojištění.

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

2. 5. 2005 | Kateřina Havlíčková | 38 komentářů

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

Rádi byste část svých příspěvků na důchodové pojištění odváděli namísto státu přímo svým rodičům? Myšlenka to není neproveditelná a snad ani politický odpor není v tomto případě příliš pravděpodobný. Jak by takový penzijní systém mohl fungovat a jak dosáhnout fiskálně neutrálních dopadů?

Sazby, kurzy, inflace: co nás čeká?

28. 4. 2005 | Jiří Šedivý

Sazby, kurzy, inflace: co nás čeká?

Co očekává trh v nejbližších měsících? Podle prognózy analytiků České spořitelny se můžeme těšit například na vyšší mzdy, úvěrové produkty by prozatím zdražovat neměly. Nabízíme pohled na nejdůležitější ekonomické veličiny, které dopadnou na peněženky a slamníky nás všech.

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

22. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 8 komentářů

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

Tam, kde chybí láska, péče a starostlivost rodičů k dětem, musí nastoupit stát. A to jak s pomocí dětem, tak s represí vůči rodičům, kteří neplní své povinnosti. Jak financovat výchovu dětí, které nežijí se svými biologickými rodiči? V čem je potřeba současný systém změnit?

Penzijní reforma: vrátí Bezděk politiky zpět do reality?

20. 4. 2005 | Martin Zika | 31 komentářů

Penzijní reforma: vrátí Bezděk politiky zpět do reality?

Po nedávné prezentaci dalších výsledků vládního týmu pro penzijní reformu se začíná ukazovat, o kterých návrzích má smysl jednat dále a o kterých už nejspíš ne. Zároveň se vkrádá nepříjemná otázka: budou moci výstupy vládního týmu sehrát významnější roli při politickém rozhodování o reformě?

Penzijní připojištění: záludné a podivně novelizované

19. 4. 2005 | Petr Šafránek | 25 komentářů

Penzijní připojištění: záludné a podivně novelizované

Penzijní připojištění je oblíbený produkt, i ten má ale své záludnosti. Víte, že fond teoreticky může svými výdaji zcela vynulovat výnos portfolia? Že účastníci se stejným stavem účtu mohou u různých fondů získat různé penze? Nebo že třeba vy nebudete muset z vyplácených dávek odvést daň?

Jak funguje investiční životní pojištění I.

18. 4. 2005 | Martin Podávka | 18 komentářů

Jak funguje investiční životní pojištění I.

Některé odhady říkají, že investičnímu pojištění rozumí maximálně pětina prodejců. Většina klientů prý ani netuší, jaký produkt si vlastně sjednali a co nabízí trh. Připravili jsme pro vás několik článků, z nichž se o investičním pojištění dozvíte vše podstatné. Přečtěte si první z nich.

Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?

13. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 29 komentářů

Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?

Má nebo nemá se stát, tedy všichni ekonomicky aktivní občané, podílet na nákladech spojených s výchovou dětí? Postarat se o dítě je povinností obou rodičů. Neměl by tedy být spíše rozvedený rodič přinucen platit na své dítě slušné výživné? Na něco ale stát přispívat musí. Kolik, na co a jak?

Události uplynulého měsíce: březen

8. 4. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Daňová poradkyně vám odpovídá III.

31. 3. 2005 | Simona Ely Plischke

Daňová poradkyně vám odpovídá III.

Jaroslava Voharčíková zodpověděla v průběhu uplynulých dní 57 vašich dotazů. Podívejme se na poslední sérii odpovědí, na daňová přiznání už zbývá jen jediný den.

Stránka 101/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services