Odchod celé rodiny od nového roku 2015 do Rakouska

Dobrý den, rád bych Vás požádal o pár tipů a rad. Moje situace je následující. Našel jsem si práci ve Vídni a s celou rodinou (manželka na mateřské a měsíční dítě) chceme odejít do zahraničí. Jde o to, že stále váhám a mezi dvěma variantami: 1. Ponechat si trvalé bydliště v ČR a stát se tzv. "pendlerem". Jedna z výhod může být možnost tzv. "žluté karty" - mít možnost zdravotní péče jak v Rakousku tak i v Čechách (předpokládám, že je to platné pro mě a celou moji rodinu). 2. Nebo nadobro odejít z ČR, kde se odhlásit ze zdravotního pojištění, odhlásit trvalý pobyt (?) a nebýt nadále jakkoliv provázán s Českou republikou. Co byste mi poradili v mé konkrétní situaci? Já myslím, že pro začátek fungovat jako pendler. V Brně jsem vlastníkem bytu, který si chci ponechat pro příjezdy domů, časem ho možná pronajmout. No a po delsí době života ve Vídni a usazení se například přejít k variantě 2. Co se mé situace týče, kdy budu pracovat v zahraničí, co vše je potřeba vyřídit u nás v ČR pro mě a moji rodinu? Samozřejmě záleží na volbě jedné z variant. Vím o formuláři S1, který se musí vyřídit pro nás pro všechny na zdravotní pojišťovně. Tento formulář mám vyřizovat v pojišťovně v Rakousku nebo v Česku? Co se týče mé manželky na mateřské s dítětem. Mateřskou bude pobírat zhruba do února 2015. To už budeme ve Vídni. Co je pro nás lepší? a) Zůstat bydlištěm v ČR, pendlovat a pobírat mateřskou a následný rodičovský príspěvek z ČR? Jaké další přídavky jsme oprávněni brát z Rakouska? b) Anebo podat výpověď ze strany mé manželky a pobírat podporu či přídavky v Rakousku? Pokud na nějaké má manželka nebo já jako zaměstnanec právo. Tohle je poměrně těžká otázka a o to tíž se mi na ni hledá odpověď. Dále co se týče zdanění: c) Jak to chodí se zamezením zdvojeného zdanění? Je potřeba něco vyřídit i z mé strany? d) Vztahuje se na nás v jednom ze dvou zmíněných variant 1.,2. společné zdanění manželů? Předem děkuji za odpovědi. Budu Vám velice zavázán, pokud mi poradíte. A kdyby Vás cokoliv dalšího napadlo, neváhejte se o tom zmínit. Hezký den. S pozdravem, Ing. Vladimír Šindelář

Otázku poslal/a:  , 2. 11. 2014 14:43

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Bohužel neuvádíte, zda budete pokračovat v práci pro stejného zaměstnavatele (vyslání), nebo nikoliv. Předpokládám tedy, že se jedná o zaměstnání…Práci v zahraničí je primárně potřeba nahlásit u české zdravotní a sociální pojišťovny, které Vám vystaví potřebný tiskopis. Co se týče dávek ze zdrojů v Rakousku, v této věci se prosím obraťte na příslušnou rakouskou instituci. Dvojí zdanění zahrnuje 2 oblasti, jednak je to určení státu, který má právo na zdanění Vašeho příjmu ze zaměstnání, které bude vykonávané v Rakousku. Dále je to možná změna Vaší daňové rezidence z české na rakouskou, podmínky, možné výhody a nevýhody. Obojí jsem podrobně popsala a najdete ve FAQ dotazech. Výkon práce v zahraničí nemusíte českému FÚ nahlašovat, jde spíš o zvážení ekonomické varianty, zejména co se daňové rezidence týče. Dvojí zdanění bylo v ČR již před léty zrušeno, co se týče možnosti využití tohoto institutu v Rakousku, prosím obraťte se na rakouského daňového poradce.

8. 11. 2014 11:41

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Nepřiznáváte příjmy z Airbnb nebo Uberu? Finanční správa si na vás brousí zuby

14. 12. 2016 | Ondřej Antoš | 17 komentářů

Nepřiznáváte příjmy z Airbnb nebo Uberu? Finanční správa si na vás brousí zuby

O tom, kolik si poskytovatelé ubytování či „taxikáři“ vydělají přes aplikace typu Airbnb a Uber, se finanční úřad velmi snadno dozví. Podobně to ostatně bylo v minulosti u prodejů přes Aukro. Zatajení těchto příjmů může mít bolestivé následky. Rizikem není jen daň z příjmů, ale i případná daň z přidané hodnoty.

EET: Kdokoliv vyhraje, my prohrajeme

9. 12. 2016 | Michal Kašpárek | 127 komentářů

EET: Kdokoliv vyhraje, my prohrajeme

Elektronická evidence tržeb dělá z Česka zemi, ve které se blbě žije. Bolet bude nejen její neúspěch, ale i její úspěch.

Daňové novinky 2017: Co nás čeká

8. 12. 2016 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Daňové novinky 2017: Co nás čeká

Rok 2017 přinese novinky v daních. Některé už jsou jisté, další v posledních fázích schvalovacího procesu, nad jinými se ještě vznášejí otazníky. Máme pro vás přehled toho nejdůležitějšího.

Revize penzijka před koncem roku: Abyste ho pořádně vytěžili

6. 12. 2016 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Revize penzijka před koncem roku: Abyste ho pořádně vytěžili

Třináct procent lidí, kteří mají penzijko, nedostává ani minimální státní podporu. Jak penzijko nastavit, aby vám stát naopak dával co nejvíc? Jak je to s daňovým zvýhodněním? A pozor – co bude s daňovými odpočty už od ledna jinak? Nejvyšší čas zkontrolovat, jestli na tyhle otázky znáte správné odpovědi. Pokud si nejste jisti, my je pro vás máme.

Zdražování kvůli EET? Některé restaurace prý využily situaci

4. 12. 2016 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Zdražování kvůli EET? Některé restaurace prý využily situaci

Se startem EET začaly restaurace zdražovat. Někde pro to můžou být objektivní důvody, jinde mohlo elektronické evidování posloužit jako dobrá záminka.

Očima expertů: EET startuje a už by se měla měnit?

2. 12. 2016 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Očima expertů: EET startuje a už by se měla měnit?

Ministr financí Andrej Babiš by rád udělal v elektronické evidenci tržeb další změny. Rád by ulevil nejmenším živnostníkům a e-shopům. Svůj návrh ale netakticky oznámil přesně v době ostrého startu systému. Co si o něm myslí zástupci podnikatelů, provozovatelé systémů, ekonomové, politici a daňoví odborníci?

Daň z nemovitosti: Víme, kolik zaplatíte v roce 2017

29. 11. 2016 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Daň z nemovitosti: Víme, kolik zaplatíte v roce 2017

Včera Peníze.cz přinesly článek o tom, kdo musí v roce 2017 podat přiznání k dani z nemovitých věcí – povinnost se týká především nových majitelů pozemků, staveb a jednotek. Zaplatit daň z nemovitých věcí ale musí každý, kdo nemovitost vlastní. Přečtěte si, kolik to v roce 2017 bude.

Majitelé nemovitostí, nezaspěte: Daň z nemovitosti za rok 2017 musíte přiznat do konce ledna

28. 11. 2016 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Majitelé nemovitostí, nezaspěte: Daň z nemovitosti za rok 2017 musíte přiznat do konce ledna

Daň z nemovitých věcí je jediná daň, která se platí předem. Daňové přiznání za rok 2017 je třeba podat už do konce ledna 2017. Kdo se musí přiznat a jak na to, se dozvíte na příštích řádcích. Jako každý rok, i letos přinášíme s předstihem praktického průvodce a příslušné formuláře.

Akciové výprodeje zarazí jedině… prezident Trump

10. 11. 2016 | Lukáš Kovanda | 8 komentářů

Akciové výprodeje zarazí jedině… prezident Trump

Do Bílého domu míří Donald Trump. A trhy dnes čeká „brexit na steroidech“. Vítězství republikánského kandidáta je dokonale zaskočilo. V Trumpovi spatřují „neřízenou střelu“: nevědí, co teď čekat.

EET za dveřmi: Manuál pro opozdilce

7. 11. 2016 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

EET za dveřmi: Manuál pro opozdilce

Čeká vás od prosince elektronická evidence tržeb? Ještě nevíte? Poradíme, jak zbytečně nedráždit úřady, všechno včas stihnout a vyhnout se zbytečným pokutám.

Kavárník: Starosti s novou byrokracií a EET nám snížení DPH nevynahradí

27. 10. 2016 | Vlasta Holéciová | 27 komentářů

Kavárník: Starosti s novou byrokracií a EET nám snížení DPH nevynahradí

V podnikání nejde jenom o peníze. „Vadí mi, že jsme automaticky označováni jako podvodníci,“ říká kavárník z pražských Holešovic o atmosféře, kterou ve společnosti šíří vláda.

Kdo další ven z EU? Třikrát destilovaný irský exit

24. 10. 2016 | Pavel Jégl | 2 komentáře

Kdo další ven z EU? Třikrát destilovaný irský exit

Byznysmodel Irska je v Evropské unii neudržitelný. Bude v ní udržitelné Irsko?

Zajišťovací příkaz: Nástroj efektivního výběru daní, nebo zbraň hromadného ničení?

6. 10. 2016 | Ondřej Moravec | 24 komentářů

Zajišťovací příkaz: Nástroj efektivního výběru daní, nebo zbraň hromadného ničení?

Zajišťovací příkaz je poměrně extrémní nástroj, který má finanční správa proti potenciálním neplatičům daní. Umožňuje předpokládanou daň vybrat dopředu, pokud mají berní úředníci důvodné podezření domnívat se, že později už by ji firma nezaplatila. Jenže je nějak čím dál víc sprostých podezřelých. Z užívání výjimečného nástroje se stává všednodenní praxe.

Očima expertů: Jak zjednodušit daňový systém?

2. 9. 2016 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: Jak zjednodušit daňový systém?

Český daňový systém je složitý a nepřehledný. Mělo by se Ministerstvo financí pustit do rozsáhlejší reformy, nebo snad radši ne, aby – ať už na financích, nebo poslaneckou tvořivostí – nevznikl úplný kočkopes?

Kdy a jak se vás týkají e-tržby

1. 9. 2016 | Vlasta Holéciová | 3 komentáře

Kdy a jak se vás týkají e-tržby

Elektronická evidence tržeb (tzv. e-tržby) je skutečností a je nutné se na ni dobře připravit. Shrnuli jsme pro vás, která fáze zavádění elektronické evidence tržeb se vás týká a k jakým datům musíte tržby za různé produkty a služby elektronicky evidovat.

Stránka 38/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services