Odchod celé rodiny od nového roku 2015 do Rakouska

Dobrý den, rád bych Vás požádal o pár tipů a rad. Moje situace je následující. Našel jsem si práci ve Vídni a s celou rodinou (manželka na mateřské a měsíční dítě) chceme odejít do zahraničí. Jde o to, že stále váhám a mezi dvěma variantami: 1. Ponechat si trvalé bydliště v ČR a stát se tzv. "pendlerem". Jedna z výhod může být možnost tzv. "žluté karty" - mít možnost zdravotní péče jak v Rakousku tak i v Čechách (předpokládám, že je to platné pro mě a celou moji rodinu). 2. Nebo nadobro odejít z ČR, kde se odhlásit ze zdravotního pojištění, odhlásit trvalý pobyt (?) a nebýt nadále jakkoliv provázán s Českou republikou. Co byste mi poradili v mé konkrétní situaci? Já myslím, že pro začátek fungovat jako pendler. V Brně jsem vlastníkem bytu, který si chci ponechat pro příjezdy domů, časem ho možná pronajmout. No a po delsí době života ve Vídni a usazení se například přejít k variantě 2. Co se mé situace týče, kdy budu pracovat v zahraničí, co vše je potřeba vyřídit u nás v ČR pro mě a moji rodinu? Samozřejmě záleží na volbě jedné z variant. Vím o formuláři S1, který se musí vyřídit pro nás pro všechny na zdravotní pojišťovně. Tento formulář mám vyřizovat v pojišťovně v Rakousku nebo v Česku? Co se týče mé manželky na mateřské s dítětem. Mateřskou bude pobírat zhruba do února 2015. To už budeme ve Vídni. Co je pro nás lepší? a) Zůstat bydlištěm v ČR, pendlovat a pobírat mateřskou a následný rodičovský príspěvek z ČR? Jaké další přídavky jsme oprávněni brát z Rakouska? b) Anebo podat výpověď ze strany mé manželky a pobírat podporu či přídavky v Rakousku? Pokud na nějaké má manželka nebo já jako zaměstnanec právo. Tohle je poměrně těžká otázka a o to tíž se mi na ni hledá odpověď. Dále co se týče zdanění: c) Jak to chodí se zamezením zdvojeného zdanění? Je potřeba něco vyřídit i z mé strany? d) Vztahuje se na nás v jednom ze dvou zmíněných variant 1.,2. společné zdanění manželů? Předem děkuji za odpovědi. Budu Vám velice zavázán, pokud mi poradíte. A kdyby Vás cokoliv dalšího napadlo, neváhejte se o tom zmínit. Hezký den. S pozdravem, Ing. Vladimír Šindelář

Otázku poslal/a:  , 2. 11. 2014 14:43

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Bohužel neuvádíte, zda budete pokračovat v práci pro stejného zaměstnavatele (vyslání), nebo nikoliv. Předpokládám tedy, že se jedná o zaměstnání…Práci v zahraničí je primárně potřeba nahlásit u české zdravotní a sociální pojišťovny, které Vám vystaví potřebný tiskopis. Co se týče dávek ze zdrojů v Rakousku, v této věci se prosím obraťte na příslušnou rakouskou instituci. Dvojí zdanění zahrnuje 2 oblasti, jednak je to určení státu, který má právo na zdanění Vašeho příjmu ze zaměstnání, které bude vykonávané v Rakousku. Dále je to možná změna Vaší daňové rezidence z české na rakouskou, podmínky, možné výhody a nevýhody. Obojí jsem podrobně popsala a najdete ve FAQ dotazech. Výkon práce v zahraničí nemusíte českému FÚ nahlašovat, jde spíš o zvážení ekonomické varianty, zejména co se daňové rezidence týče. Dvojí zdanění bylo v ČR již před léty zrušeno, co se týče možnosti využití tohoto institutu v Rakousku, prosím obraťte se na rakouského daňového poradce.

8. 11. 2014 11:41

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Pět způsobů, jak obejít EET. Nenaleťte na ně!

29. 8. 2016 | Vlasta Holéciová | 4 komentáře

Pět způsobů, jak obejít EET. Nenaleťte na ně!

S blížícím se startem elektronické evidence tržeb (EET) se vyrojila i řada návodů, jak e-tržby obejít. Je ale opravdu tak jednoduché se jim vyhnout? Většina ze „zaručených“ rad je podle našich zjištění spíše zavádějících. Místo toho, abyste si ušetřili administrativu spojenou s EET, si můžete spíše naběhnout.

Investiční nemovitost a daně: Kupovat na sebe, nebo na firmu?

16. 8. 2016 | Ondřej Antoš | 23 komentářů

Investiční nemovitost a daně: Kupovat na sebe, nebo na firmu?

Poslední díl seriálu „Daně v nemovitostech a jak na ně“ porovnává daňové výhody a nevýhody pořízení investiční nemovitosti do firmy a do osobního majetku investora. Z porovnání vyplývá, že pořizovat nemovitost do majetku firmy se vyplatí jen v omezeném počtu případů, většinou je lepší koupě přímo do osobního majetku.

EET: Při výpadku internetu není třeba zavírat hospodu

10. 8. 2016 | Vlasta Holéciová | 4 komentáře

EET: Při výpadku internetu není třeba zavírat hospodu

Jak se na EET připravit? Hrozí pokuty? Kdy je nutné pořídit si pokladní systém? To všechno v rozhovoru s Martinem Šabo, vedoucím oddělení Elektronické evidence tržeb a regulace daňového poradenství z Ministerstva financí ČR.

Přehled novinek pro rodiny: Jak si polepší v roce 2017

9. 8. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Přehled novinek pro rodiny: Jak si polepší v roce 2017

Vláda nachystala balíček novinek, které se dotknou rodinných rozpočtů. Peníze.cz přinášejí přehled změn pro rodiny, které by měly být účinné od roku 2017, na jednom místě. Jasně a srozumitelně.

Očima expertů: Co si počít se sdílenou ekonomikou?

5. 8. 2016 | Ondřej Tůma | 19 komentářů

Očima expertů: Co si počít se sdílenou ekonomikou?

Jedni sdílené ekonomice hlasitě aplaudují, druhým notně pije krev. Měly by se firmy jako Uber a Airbnb přísněji regulovat? A jak pro podnikání v dopravě a ubytování nastavit férové podmínky pro všechny?

EET: V hospodě účtenku. A jednu navíc za spropitné

4. 8. 2016 | Gabriel Pleska | 27 komentářů

EET: V hospodě účtenku. A jednu navíc za spropitné

Chápu, že si stát chce ukousnout daň ze všech peněz, které mi projdou rukama. Ale opravdu i z dýška v hospodě?

Elektronická evidence tržeb: Bez odkladu

2. 8. 2016 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Elektronická evidence tržeb: Bez odkladu

Hospodářská komora se snažila prosadit měsíční odklad elektronického evidování tržeb. Andrej Babiš ale řekl ne. Jaké další změny by chtěli do evidence tržeb protlačit lidé z profesních organizací, kraje, nebo dokonce Babišovi koaliční partneři? A které z těchto změn mají šanci, které už jsou definitivně passé a na které naopak Babiš kývnul?

Kupujete nemovitost, zaplatíte daň. Změna pravidel definitivně prošla

31. 7. 2016 | Jiří Hovorka, Adam Váchal | 12 komentářů

Kupujete nemovitost, zaplatíte daň. Změna pravidel definitivně prošla

Bývalou daň z převodu budou nově platit už jen kupující. Změny, které schválili poslanci a senátoři, podepsal tento týden i prezident. Novela ruší i dosavadní institut ručitele, kterým je druhá strana obchodu. Změnu navrhovala již vláda Petra Nečase. Cílem je mimo jiné odstranit „nežádoucí daňové optimalizace“. Podle výpočtů Ministerstva financí ale mírně klesnou prodejní ceny nemovitostí, takže stát přijde o část výnosů.

Airbnb, Uber a rande za peníze

21. 7. 2016 | Gabriel Pleska | 15 komentářů

Airbnb, Uber a rande za peníze

Airbnb a Uber jsou dnes asi nejznámější příklady sdílené ekonomiky. Nového typu služeb, jejichž rozvoj umožnil internet, zejména internet v mobilu. Z původních nápadů na využívání přebytků se stává velký byznys, který proniká do stále nových a nových odvětví. Aktuálně někam do nejasného přechodu mezi seznamkou, společnictvím a placeným sexem.

Prodáváme nemovitost: Jak na daně

20. 7. 2016 | Ondřej Antoš | 4 komentáře

Prodáváme nemovitost: Jak na daně

Další díl seriálu „Daně v nemovitostech a jak na ně“ je zaměřený na daňová úskalí prodeje nemovitostí. Nastiňuje, jak se příjem z prodeje nemovitosti daní, kdy je od daně osvobozený a jak postupovat při prodeji družstevních bytů

Přehled: Jak se změní daňové zvýhodnění na děti od roku 2017

19. 7. 2016 | Petra Dlouhá | 30 komentářů

Přehled: Jak se změní daňové zvýhodnění na děti od roku 2017

Vláda schválila další zvýšení daňové slevy na děti. Polepší si početnější rodiny. Peníze.cz přinášejí přehled novinek. Jednoduše a srozumitelně.

Daníme příjmy z pronájmu: Odpisy a další

29. 6. 2016 | Ondřej Antoš | 16 komentářů

Daníme příjmy z pronájmu: Odpisy a další

Další díl seriálu „Daně v nemovitostech a jak na ně“ je zaměřený na daňová úskalí spojená s pronájmem nemovitosti. Měl by pronajímatelům pomoci zorientovat se v tom, jaké výdaje proti příjmům z nájemného uplatnit, co odepisovat, jak postupovat při pronájmu nemovitosti ze společného jmění manželů, jak si poradit s výdaji na rozsáhlejší opravy nebo jak využít dosažených ztrát.

Tomáš Prouza: Stát by měl víc podporovat start-upy

25. 6. 2016 | Monika Veselíková, Martin Vlnas | 19 komentářů

Tomáš Prouza: Stát by měl víc podporovat start-upy

„Máme spoustu geniálních IT start-upů, které jsou ve světě úspěšné. Stát by je měl podpořit,“ tvrdí v rozhovoru nový vládní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza.

Daň z nabytí: Jak se připravit na změnu. A co bude s cenami nemovitostí

22. 6. 2016 | Vladimír Zuzák | 15 komentářů

Daň z nabytí: Jak se připravit na změnu. A co bude s cenami nemovitostí

Už na podzim může přejít povinnost platit daň z nabytí nemovitých věcí na kupujícího. Jakmile se to stane, čtyřprocentní daň kupující zaplatí nad rámec kupní ceny. Kdo bude nakupovat letos v létě, měl by si smluvně pojistit, že daň zůstane zahrnuta v ceně nemovitosti bez ohledu na to, jak rychle budou zákonodárci postupovat.

Studentská letní brigáda: Jak na daně a zdravotní a sociální pojištění

22. 6. 2016 | Monika Veselíková

Studentská letní brigáda: Jak na daně a zdravotní a sociální pojištění

Doba letních prázdnin je pro řadu studentů příležitostí, jak si vydělat. Ať už se rozhodnete pro brigádu doma nebo v zahraničí, poradíme, jaká pravidla pro studentské přivýdělky platí a na co si dát pozor.

Stránka 39/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services