Dan z prijmu fyzickych osob pri praci v CR a pote v SR v roku 2014

Dobrý den. Prosím o radu ohledně podání daňového přiznání fyzické osoby z příjmů ze závislé činnosti. Jsem Slovák s trvalým pobytem v SR. V roce 2014 jsem denně dojížděl půl roku do zaměstnání v ČR od 1.1.2014 do 31.5.2014. Byl to pracovní poměr na dobu určitou. Zaměstnavatel odváděl všechny státem stanovené odvody a poplatky. V ČR jsem se zdržoval jenom v pracovní dobe (8h denně bez víkendu) a doby nutné na příchod do práce a z práce. Z toho předpokládám, že jsem daňový rezident SR. Od 1.6.2014 do 21.9.2014 jsem byl veden na úřadě práce SR. V této době jsem pobíral podporu v nezaměstnanosti a vykonával dohodu o pracovní činnosti na SR, příjem z ní nikdy nepřesáhl hodnotu pro zastavení vyplácení podpory v nezaměstnanosti stanovené SR. Od 22.9.2014 jsem zaměstnancem slovenské firmy na dobu určitou (rok). Chci se zeptat, mám podávat daňové přiznání jenom na SR nebo je nutné podat i daňové přiznání v ČR? Pokud v obou státech, musím započítat všechny příjmy za rok 2014 v obou státech, tzn. v českém započítám příjmy ze SR a ve slovenském příjmy z ČR? Nebo lze podávat v ČR jenom daňové přiznání z českých příjmů a ve slovenském ze slovenských? Předem děkuji za Vaši odpověď.

Otázku poslal/a:  , 18. 1. 2015 11:08

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Kritéria pro stanovení daňové rezidence najdete na mých webových stránkách viz http://www.dane-krizova.cz/cs/otazky-a-odpovedi-1/otazky-z-poradny/mezinarodni-zdanovani
Daňovou rezidenci je potřeba stanovit pro všechny období roku, tzn. může se stát, že budete část zdaňovacího období český a jinou část slovenský daňový rezident. Nebo můžete být vyhodnocen za slovenského daňového rezidenta za celé zdaňovací období roku 2014. Poplatník zdaňuje svoje celosvětové příjmy ve státě, kterého je daňovým rezidentem. To znamená, že pokud jste např. za období od 1. 1. 2014 do 31. 5. 2014 považován za slovenského daňového rezidenta, s příjmy ze zdrojů v zahraničí – zaměstnání v ČR, přiznáváte na Slovensku všechny příjmy, tzn. i ty již jednou zdaněné v České republice. V této souvislosti upozorňuji na výjimku, která umožňuje zdanit příjmy za zaměstnání v ČR výhradně ve státě daňové rezidence poplatníka (viz čl. 14 smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi ČR a SR – status zaměstnavatele). Pokud jste ale, za zmíněné období, považován za českého daňového rezidenta, podáte daňové přiznání jenom v ČR. V tomto případě je totiž Česká republika považována jako za stát daňové rezidence tak i za stát zdroje příjmů.

31. 1. 2015 15:29

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Stát vrátí daně důchodcům i za rok 2013

12. 10. 2014 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentářů

Stát vrátí daně důchodcům i za rok 2013

Ministerstvo financí vrátí pracujícím důchodcům slevu na dani i za loňský rok. Uplatnit svůj nárok mohou do tří let.

Velký investiční seriál: Dvojí fondy na jednu penzi

1. 10. 2014 | Daniel Tácha | 17 komentářů

Velký investiční seriál: Dvojí fondy na jednu penzi

Jednou z možností, jak se finančně zajistit na stáří, může být i kombinace doplňkového penzijního spoření a pravidelných investic do klasických podílových fondů. Doplňkové spoření je levnější a má státní podporu, peníze z podílového fondu jsou zase v případě nenadálé potřeby rychle k dispozici.

Ekonomické stavby: Slíbí bydlení snů, zařídí noční můru

30. 9. 2014 | Petra Dlouhá | 7526 komentářů

Ekonomické stavby: Slíbí bydlení snů, zařídí noční můru

Slíbili, že zajistí hypotéku a postaví vysněný rodinný domek. Místo toho ji vlákali do rafinované pasti. Firma dala ženě podepsat, že si nechá postavit dům za dva miliony, i když bylo jasné, že na hypotéku nedosáhne. Nabádali ji k falšování daňového přiznání. A teď ji tlačí, ať smlouvu plní: za „přípravné projektové práce“ chtějí 170 tisíc.

Povinné elektronické přiznání k dani: Dá se zbavit datové schránky?

3. 9. 2014 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Povinné elektronické přiznání k dani: Dá se zbavit datové schránky?

Kdo má datovou schránku a podává daňové přiznání, nemůže to od příštího roku udělat jinak než právě skrze ni. Za přiznání na papíře ho čeká pokuta. Na přání čtenářů se tématu věnujeme dál: jak se z nové povinnosti vyvázat? A můžete se datové schránky vůbec zbavit?

Drazí pozůstalí, i mrtvý musí platit daně!

26. 8. 2014 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Drazí pozůstalí, i mrtvý musí platit daně!

Člověk má jisté jen dvě věci: smrt a daně. Neuteče ani jednomu. A na pořadí nezáleží. Když člověk dřív umře, než zaplatí, musí se za něj postarat dědicové. Součástí dědictví jsou totiž vedle majetku i pohledávky a závazky – včetně daňových povinností zemřelého podnikatele.

Očima expertů: Nástupce penzijního připojištění skoro nikdo nechce. Jak ho udělat přitažlivější?

22. 8. 2014 | Ondřej Tůma | 37 komentářů

Očima expertů: Nástupce penzijního připojištění skoro nikdo nechce. Jak ho udělat přitažlivější?

Druhý pilíř penzijního systému je odepsán. Na penzijní připojištění si lidé posílají tak málo, že v důchodu jim to mnoho nepomůže, zaměstnavatelům se nechce příliš přispívat a o nové účastnické fondy doplňkového penzijního spoření není takřka zájem. Vláda tedy chce třetí pilíř zatraktivnit. Ptáme se odborníků, jak by takové zatraktivnění mohlo vypadat.

Vladimír Dlouhý: Čeští podnikatelé ztrácejí dynamiku

9. 8. 2014 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Vladimír Dlouhý: Čeští podnikatelé ztrácejí dynamiku

„Nemůžeme do nekonečna nadávat na ten ošklivý stát, který pořád něco mění a komplikuje život byrokratickým molochem. Čeští podnikatelé ztratili dynamiku a schopnost včas zareagovat na nastalý vývoj. Dalším velkým nešvarem je snaha neustále hledat mezery v systému a obcházet pravidla,“ říká nový prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Očima expertů: Elektronická evidence tržeb. Past na daňové úniky, nebo na podnikatele?

8. 8. 2014 | Ondřej Tůma | 63 komentářů

Očima expertů: Elektronická evidence tržeb. Past na daňové úniky, nebo na podnikatele?

Ministerstvo financí chce on-line kontrolovat tržby všech obchodníků a podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou, stravenkami… Podaří se tak snížit daňové úniky? A není taková míra kontroly nezdravá? Ptáme se ekonoma a poradce ministra financí Aleše Michla, europoslance Petra Macha, odboráře Víta Samka, šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka a dalších osobností.

Šest zažraných mýtů o podílových fondech

4. 8. 2014 | Jan Traxler | 18 komentářů

Šest zažraných mýtů o podílových fondech

S přibývajícími roky praxe dávám při investování čím dál víc přednost podílovým fondům. Kvůli časové a daňové efektivitě. Jistě, fondy nejsou dokonalé. Často mám ale dojem, že jim lidé vysloveně křivdí.

Důchodci o daňovou slevu nepřijdou. Zasáhl Ústavní soud

3. 8. 2014 | Petr Kučera | 1 komentářů

Důchodci o daňovou slevu nepřijdou. Zasáhl Ústavní soud

Ústavní soud zrušil část zákona o daních z příjmů, jímž vláda Petra Nečase odebrala základní slevu pro pracující důchodce. Bylo to diskriminační, řekli soudci.

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

24. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 23 komentářů

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

Vláda nachystala balíček daňových změn. Účinný má být od roku 2015. Poslanci ho nechali projít prvním čtením, definitivně se o něm rozhodne na podzim. Vzhledem k vládní převaze ve Sněmovně je nanejvýš pravděpodobné, že bude schválen. S čím byste měli od roku 2015 počítat? Přinášíme přehled nejdůležitějších daňových novinek. Hlasujte, jak se vám líbí.

Náklady na školku půjde odečítat z daní. Některá předškolní zařízení jsou ale v ohrožení

21. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Náklady na školku půjde odečítat z daní. Některá předškolní zařízení jsou ale v ohrožení

Nový zákon přinese možnost odečíst z daní část „školkovného“. Přináší také dětskou skupinu, nový státem podporovaný typ předškolního zařízení. Skupiny mají vznikat zejména ve firmách, aby zaměstnancům-rodičům usnadnily návrat do práce. Zákon ale zároveň ohrožuje lesní školky, mateřská centra i předškolní kluby pro děti ze sociálně slabých rodin.

Zóna zdravého uznání

18. 7. 2014 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Zóna zdravého uznání

Mezi okopávači kotníků člověk snadno podlehne dojmu, že musí být ke každému, kdo něco dělá, naprosto nekritický. Pak se ale nedá debatovat, navíc to samotným profíkům bývá nepříjemné.

Daně: Finanční úřady přitvrdí. Pokuta může vyrůst na desetinásobek

6. 7. 2014 | Petr Kučera | 1 komentářů

Daně: Finanční úřady přitvrdí. Pokuta může vyrůst na desetinásobek

Novela daňového řádu, jejíž návrh nyní vláda posílá do Poslanecké sněmovny, zvyšuje jednu pokutu a zavádí dvě nové.

Ministerstvo financí: O daňovou slevu přijdou důchodci i letos

29. 6. 2014 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 21 komentářů

Ministerstvo financí: O daňovou slevu přijdou důchodci i letos

Návrh, aby důchodci dostali slevu zpět už na letošní příjmy, ministerstvo odmítlo. Loňská přiznání teď finanční úřady aktivně kontrolují.

Stránka 48/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services