Dan z prijmu fyzickych osob pri praci v CR a pote v SR v roku 2014

Dobrý den. Prosím o radu ohledně podání daňového přiznání fyzické osoby z příjmů ze závislé činnosti. Jsem Slovák s trvalým pobytem v SR. V roce 2014 jsem denně dojížděl půl roku do zaměstnání v ČR od 1.1.2014 do 31.5.2014. Byl to pracovní poměr na dobu určitou. Zaměstnavatel odváděl všechny státem stanovené odvody a poplatky. V ČR jsem se zdržoval jenom v pracovní dobe (8h denně bez víkendu) a doby nutné na příchod do práce a z práce. Z toho předpokládám, že jsem daňový rezident SR. Od 1.6.2014 do 21.9.2014 jsem byl veden na úřadě práce SR. V této době jsem pobíral podporu v nezaměstnanosti a vykonával dohodu o pracovní činnosti na SR, příjem z ní nikdy nepřesáhl hodnotu pro zastavení vyplácení podpory v nezaměstnanosti stanovené SR. Od 22.9.2014 jsem zaměstnancem slovenské firmy na dobu určitou (rok). Chci se zeptat, mám podávat daňové přiznání jenom na SR nebo je nutné podat i daňové přiznání v ČR? Pokud v obou státech, musím započítat všechny příjmy za rok 2014 v obou státech, tzn. v českém započítám příjmy ze SR a ve slovenském příjmy z ČR? Nebo lze podávat v ČR jenom daňové přiznání z českých příjmů a ve slovenském ze slovenských? Předem děkuji za Vaši odpověď.

Otázku poslal/a:  , 18. 1. 2015 11:08

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Kritéria pro stanovení daňové rezidence najdete na mých webových stránkách viz http://www.dane-krizova.cz/cs/otazky-a-odpovedi-1/otazky-z-poradny/mezinarodni-zdanovani
Daňovou rezidenci je potřeba stanovit pro všechny období roku, tzn. může se stát, že budete část zdaňovacího období český a jinou část slovenský daňový rezident. Nebo můžete být vyhodnocen za slovenského daňového rezidenta za celé zdaňovací období roku 2014. Poplatník zdaňuje svoje celosvětové příjmy ve státě, kterého je daňovým rezidentem. To znamená, že pokud jste např. za období od 1. 1. 2014 do 31. 5. 2014 považován za slovenského daňového rezidenta, s příjmy ze zdrojů v zahraničí – zaměstnání v ČR, přiznáváte na Slovensku všechny příjmy, tzn. i ty již jednou zdaněné v České republice. V této souvislosti upozorňuji na výjimku, která umožňuje zdanit příjmy za zaměstnání v ČR výhradně ve státě daňové rezidence poplatníka (viz čl. 14 smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi ČR a SR – status zaměstnavatele). Pokud jste ale, za zmíněné období, považován za českého daňového rezidenta, podáte daňové přiznání jenom v ČR. V tomto případě je totiž Česká republika považována jako za stát daňové rezidence tak i za stát zdroje příjmů.

31. 1. 2015 15:29

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů II.

18. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 132 komentářů

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů II.

Jakkoli je rozdělení příjmu na polovinu pro účely zdanění optimální, nemusí to být pro rodinu vždy výhodné. Tento paradox je způsoben nastavením podmínek pro přiznávání sociálních dávek. Vysvětlíme, jak je to možné, a pomocí naší speciální kalkulačky spočítáme, jestli je společné zdanění, s ohledem na přídavek na dítě, vhodné právě pro vás.

Státem ohrožený druh? Živnostník

13. 1. 2006 | Dana Chytilová | 82 komentářů

Státem ohrožený druh? Živnostník

Drobných podnikatelů v uplynulých dvou letech rapidně ubývalo a ještě ubývat bude. A to i přesto, že se vláda ve svém programovém prohlášení pyšní jejich podporou. Jinak asi vypadá podpora očima státu a jinak očima těch, komu je určena.

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů

9. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 53 komentářů

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů

Bude muset při jeho uplatnění manžel s nižšími či žádnými příjmy nejprve zaplatit nedoplatek na dani? Vznikne manželovi bez příjmů povinnost platit v dalším roce zálohy na daň? Může jeden z manželů kvůli společnému zdanění přijít o sociální dávky? Co navrhuje MF pro zdaňovací období 2006 a jak se problematické části vyřeší pro rok 2005?

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Daň z příjmu za rok 2005: OSVČ čekají zásadní změny

6. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 47 komentářů

Daň z příjmu za rok 2005: OSVČ čekají zásadní změny

Již za rok 2005 mohou OSVČ uplatnit vyšší výdajové paušály. Při přechodu na ně ale musí splnit některé povinnosti, málokdo se např. obejde bez nutnosti podat dodatečné daňové přiznání. Nové paragrafy čekají i na manžele, ti se např. musí rozhodnout, jestli společně zdanit, nebo spolupracovat. Společné zdanění navíc mohou uplatnit jen za určitých podmínek. Důležité změny se týkají i odpisů. Co všechno a jak se mění? A jak se zvýšily minimální vyměřovací základy pro pojistné a minimální základ daně?

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

4. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 23 komentářů

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

Významnými novinkami, které můžeme využít při účtování za rok 2005, jsou daňové zvýhodnění a společné zdanění manželů. Poradíme, zda se vám tyto instrumenty vyplatí a jak je co nejlépe využít. A nezapomeňte, že se blíží termín pro podání žádosti o roční zúčtování daně, pokud o něj chcete požádat svého zaměstnavatele.

Změny daně z příjmu za rok 2006: co nás čeká?

3. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 9 komentářů

Změny daně z příjmu za rok 2006: co nás čeká?

Zásadnější změny, které nás v tomto roce čekají, byly provedeny u daně z příjmu. Upravena byla daňová pásma, odčitatelné položky, pravidla pro odepisování úroků z úvěrů atd. Na co všechno se musíme připravit a jak nás to zasáhne?

Jak české firmy investují do veřejně prospěšné činnosti

29. 12. 2005 | Kateřina Boušová | 17 komentářů

Jak české firmy investují do veřejně prospěšné činnosti

Možná jste si u štědrovečerní večeře v teple domova uvědomili, že ne každý má to štěstí strávit svátky v příjemné atmosféře a pod vánočním stromkem najít hromadu dárků. Mnoho z nás je právě proto v této době častěji než jindy ochotno se zapojit do různých charitativních projektů. Úspěšné zahraniční společnosti to považují prakticky za samozřejmost, je to důležitou součástí jejich image. A jak k těmto věcem přistupují české firmy?

Jak funguje státní kasa

28. 12. 2005 | Petr Vykoukal | 32 komentářů

Jak funguje státní kasa

Státní rozpočet. Dvě slova prakticky každodenně skloňovaná nejen politiky. Pro některé z nich je to dojná kráva, pro některé z nás zase naopak černá díra na peníze. Pojďme se podívat, kde se v ní berou a kam se ztrácejí.

Zavést školné na vysokých školách? Ano, ale jak?

2. 12. 2005 | Radim Valenčík | 78 komentářů

Zavést školné na vysokých školách? Ano, ale jak?

Školné na vysokých školách je nezbytnost. Jak ale systém nastavit tak, aby na něm vydělali všichni, tedy schopní studenti bez ohledu na bohatství jejich rodin, kvalitní vysoké školy i český trh práce? Řešení je. Jednoduché, smysluplné a praxí ověřeno jako efektivní. Podívejme se na něj.

Události uplynulého měsíce: listopad

2. 12. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: listopad

Uteklo vám v listopadu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru listopadových událostí.

Vyzvedněte si státní dárečky

1. 12. 2005 | Petr Vykoukal | 3 komentáře

Vyzvedněte si státní dárečky

Blížící se konec roku je posledním momentem, kdy můžete využít výhod, které vám stát nabízí u některých finančních produktů. U životních pojistek a hypotečních úvěrů můžete ušetřit na daních, u stavebního spoření a penzijního připojištění vám stát ještě přímo přidá peníze.

Průměrná mzda převýší příští rok 20 tisíc korun

1. 12. 2005 | Vladimír Pikora | 23 komentářů

Průměrná mzda převýší příští rok 20 tisíc korun

Průměrná mzda letos nejspíš přesáhne 19 000 Kč. Koncem příštího roku by již měla převýšit 22 000 Kč. Platy ve veřejné sféře zaostávají za těmi v oblasti soukromé v průměru již jen o 433 Kč měsíčně. Německou úroveň mezd při troše štěstí doženeme "už" v roce 2037. To jsou jen úryvky z komentáře hlavního ekonoma Volksbank ke včera zveřejněným platovým statistikám.

Skryté tajemství EU: eurozóna je na tom lépe, než se zdá

30. 11. 2005 | Simona Ely Plischke | 4 komentáře

Skryté tajemství EU: eurozóna je na tom lépe, než se zdá

Němci nechtějí ekonomické reformy, mladí nezaměstnaní Francouzi se bouří a Evropská centrální banka se snaží nalézt výmluvu pro zvýšení úrokových sazeb. Pro euroskeptiky nic nového, ekonomika eurozóny je, a bude, v mizerné kondici. Kdyby se ale pozorně podívali z jiného úhlu, spařili by zcela jiný, podstatně radostnější obrázek, píše The Economist.

Stránka 97/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services