Přivýdělky ze služby Youtube

Dobrý den, točím videa na youtube a mám je zpeněžněná pomocí reklam od společnosti Google. Ve smlouvě mám psáno, že společnost Google odpovědná za veškeré případné daně spojené s transakcemi mezi společností Google a inzerenty v souvislosti s reklamami, a také že společnost Google je odpovědná za daně založených na čistém příjmu společnosti Google. Znamená to tedy, že já už daně odvádět nemusím? Částky jsou to malé, ročně nepřesáhnou 15.000 kč. Ale kdyby v budoucnu ano, co mám dělat?

Otázku poslal/a:  , 13. 3. 2017 23:06

Na otázku odpovídá:

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková

Ve vámi citovaném ustanovení smlouvy o odpovědnosti společnosti Google za daně není nic o tom, že by společnost odpovídala za vaše daně. Citovaným ustanovení vlastně společnost Google jen potvrzuje, že společnost platí vlastní daně (za společnost Google).

Z toho, že máte se společností Google uzavřenu smlouvu vplývá, že se nejedná o příležitostnou činnost, ale o soustavnou, opakující se činnost, která je podnikáním a jako příjem z podnikání se i zdaňuje, tj. jako příjem podle § 7 (viz § 7 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů, kde se jmenovitě uvádí jako příjem z podnikání příjem z užití nebo poskytnutí autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem.

Jste tedy osobou samostatně výdělečně činnou. Z toho vyplývá povinnost registrace OSVČ na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Podle konkrétního charakteru vaší činnosti by bylo vhodné posoudit i možnost, že vaše činnost je živnostenským podnikáním, např. živnost „Výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů údajů a záznamů“, která zahrnuje “výrobu a rozmnožování zvukových a zvukově-obrazových záznamů, zejména činnosti spojené s pořizováním originálních fonogramů a záznamů audiovizuálních děl za účelem komerčního využívání jejich rozmnoženin. Činnost vydavatelů zvukových záznamů a výrobců audiovizuálních děl a jiných filmů. Distribuce, prodej a pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů, výroba nenahraných nosičů dat a zvukových a zvukově-obrazových záznamů, osobních magnetických karet a dalších nenahraných nosičů údajů“. V tomto případě by bylo nutno se zaregistrovat i na živnostenském úřadě.

Nahlášením zahájení podnikání prostřednictvím Jednotného registračního formuláře na kterémkoliv živnostenském úřadu, zajistí úřad informování zdravotní pojišťovny, okresní správy sociálního zabezpečení i finančního úřadu. V tomto případě se nemusíte sám registrovat.

Přesto, že se budete registrovat jako OSVČ, pokud budete mít v daném kalendářním roce příjmy z podnikání do 15 000 Kč a nebudete mít žádné jiné příjmy, kromě příjmů osvobozených nebo zdaněných srážkovou daní, nemusíte podávat daňové přiznání, a tedy ani platit daň z příjmu.

Pokud se týká důchodového pojištění, u studenta do 26 let se považuje podnikání za vedlejší činnost, a proto nemusíte v prvním roce podnikání platit měsíční zálohy a v případě, že příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí rozhodnou částku za daný kalendářní rok (pro rok 2016 je to 64 813 Kč), tak nemusíte na důchodovém pojištění odvést vůbec nic. Musíte však podat přehled o příjmech a výdajích, a to i tehdy, když nejste povinen podat daňové přiznání z důvodu, že příjmy jsou nižší než 15 000 Kč. Pokud budou příjmy za rok vyšší než rozhodná částka, začne se na vás vztahovat povinnost odvádět měsíční zálohy.

Z hlediska zdravotního pojištění je student do 26 let tzv. osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, a proto za první rok samostatné výdělečné činnosti nemusí zálohy na zdravotní pojištění platit. Je však povinen podat Přehled o příjmech a výdajích. V dalších letech pak podnikající student hradí zálohy vypočtené podle skutečně dosaženého příjmu, které uvede v Přehledu o příjmech a výdajích.
K vámi uvedené činnosti se pravděpodobně vztahuje ještě povinnost z hlediska DPH. Podle § 6i zákona o DPH má osoba povinna k dani při poskytování služeb do jiného členského státu EU povinnost se zaregistrovat na finančním úřadě jako Identifikovaná osoba k DPH. Ověřte zda službu poskytujete osobě povinné k dani se sídlem nebo provozovnou v jiném členském státě EU. Pak se tato povinnost vztahuje i na vás.

16. 3. 2017 23:20

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Otakar Hampl: Důchodový systém trestá rodiče, že mají děti

18. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 152 komentářů

Otakar Hampl: Důchodový systém trestá rodiče, že mají děti

Tým, který řídí, má v důchodové komisi na starost systémové analýzy, zásluhovost a převody peněz mezi státem a rodinami. S Otakarem Hamplem jsme mluvili především o tom, koho důchodový systém znevýhodňuje a co by se proti tomu dalo dělat.

Hledá se superajťák! Stát neumí s kompjútry

16. 4. 2015 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Hledá se superajťák! Stát neumí s kompjútry

Žijeme v jednadvacátém století a tak i státní správa spoléhá čím dál víc na výpočetní techniku. Jenže její projekty často končí fiaskem: úřady práce se hroutí, registr vozidel neregistruje, datová schránka neumí poslat přílohu větší než deset mega. Je to normální, nebo by to šlo bez takových excesů?

Stravenky milované i proklínané. Komu se vyplatí. A koho vyjdou draho

13. 4. 2015 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Stravenky milované i proklínané. Komu se vyplatí. A koho vyjdou draho

Jedni je velebí, druzí o nich neztratí slušné slovo. Stravenky, přesněji jejich daňové zvýhodnění, málem padly za oběť ministru financí Kalouskovi. Teď zakoušejí chvíle bezpečí. Komu se vyplatí? A koho přicházejí draho?

Očima expertů: Musí být daňové přiznání (a daně vůbec) složité?

10. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Očima expertů: Musí být daňové přiznání (a daně vůbec) složité?

Dalo by se zjednodušit přiznání k dani z příjmů? Jsou na tom jinde líp? A přineslo by jednodušší daňové přiznání vyšší výběr daní? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Petra Macha, Aleše Michla, Richarda Kauckého a dalších osobností.

Lukáš Kovanda: Nesouhlasím s Českou národní bankou

9. 4. 2015 | Lukáš Kovanda | 40 komentářů

Lukáš Kovanda: Nesouhlasím s Českou národní bankou

Měnová intervence České národní banky má nezpochybnitelné přínosy. Ty ale nevyvažují dlouhodobé náklady na ni.

Přehledy OSVČ pro sociálku a zdravotní pojišťovnu 2015: Formuláře a kalkulačka

7. 4. 2015 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Přehledy OSVČ pro sociálku a zdravotní pojišťovnu 2015: Formuláře a kalkulačka

Daňové přiznání podáno. Zbývá odevzdat přehledy pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Na Peníze.cz nabízíme podnikatelům a živnostníkům ke stažení potřebné formuláře a jako bonus kalkulačku, která spočítá, kolik budete za loňský rok na pojistném doplácet. Nebo kolik vám sociálka a zdravotní pojišťovna vrátí.

Centrální bankéř ve slevě nenakoupí, počká si na větší

31. 3. 2015 | Pavel Kohout | 15 komentářů

Centrální bankéř ve slevě nenakoupí, počká si na větší

Bankovní rada České národní banky v případě dlouhodobého posílení tlaků na pokles cen a obnovení rizik deflačního vývoje posune kurzový závazek z 27 korun za euro.

Jak přenechat majetek. Darování, nebo dědictví? Co se víc vyplatí

25. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Jak přenechat majetek. Darování, nebo dědictví? Co se víc vyplatí

Danění darů i dědictví prošlo revolucí. Vyplatí se víc darovat byt, dům, chatu a další majetek ještě za života, nebo nechat dělení majetku až na dědické řízení, ať se pozůstalí poperou, jak umí? Propočteme, co vyjde levněji.

Deset dobrých rad: Daňové přiznání na poslední chvíli

23. 3. 2015 | Petra Dlouhá

Deset dobrých rad: Daňové přiznání na poslední chvíli

Čas na podání daňového přiznání za loňský rok nemilosrdně odtikává. Nechali jste vyplnění růžového formuláře na poslední chvíli? Máme pro vás deset užitečných tipů. Co je letos jinak, co se vyplatí vědět a v čem se snadno udělá bota?

Daňové úlevy u životních pojistek nově: Pojišťovna dala klientům červenou

16. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Daňové úlevy u životních pojistek nově: Pojišťovna dala klientům červenou

Pravidla daňových odpočtů u životního pojištění přitvrdila. Důvod? Zamezit zneužívání „průtokových“ pojistek. Musíte si vybrat: dál využívat daňové zvýhodnění, nebo zachovat možnost mimořádných výběrů. Obojí už nepůjde. Jak se ke změnám staví pojišťovny? Komerční pojišťovna klientům na výběr nedala – a možnost daňových úlev na původní pojistce sebrala. Bez ptaní.

Očima expertů: Bude se za první tři dny nemoci zase platit?

6. 3. 2015 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Očima expertů: Bude se za první tři dny nemoci zase platit?

Simulantenbande. Celý ten český národ není než banda simulantů, říkal vojenský doktor Bautze ze Švejka. Když se přestaly vyplácet náhrady mzdy za první tři dny pracovní neschopnosti, počet nástupů na neschopenku klesl na polovinu.

Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmů v roce 2015

5. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmů v roce 2015

Seriál o dani z příjmů míří do finále. Spoustu užitečného už od nás víte. Zbývá ještě dodat, jak a kde daňové přiznání v roce 2015 podat, jak a kde daň z příjmů zaplatit. A co se stane, když se opozdíte. Nebo třeba nevyhovíte nařízení podat přiznání elektronicky – které se od letoška na řadu z vás vztahuje. Poradíme, jak na to.

Nemocenská už od prvního dne? Nevěřte jim, je to podfuk!

5. 3. 2015 | Gabriel Pleska | 13 komentářů

Nemocenská už od prvního dne? Nevěřte jim, je to podfuk!

Už jste slyšeli, že nemocenská se snad nebude vyplácet až od třetího dne nemoci, ale zase už od prvního? Je to trik. Jestli vám to někdo slibuje, prostě kecá.

Daňové přiznání 2015. Jak si snížit daně

4. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Daňové přiznání 2015. Jak si snížit daně

Pokračujeme v sérii článků o dani z příjmů. Dneska poradíme, jak si daně snížit. Nečekejte fígly a triky za hranicí zákona. Přehledně a srozumitelně vyložíme, jaká daňová zvýhodnění a odpočty můžete letos v daňovém přiznání (zcela legálně) uplatnit.

Daňové přiznání a výdajové paušály: Pravidla a úskalí pro letošní rok

3. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Daňové přiznání a výdajové paušály: Pravidla a úskalí pro letošní rok

Na podání daňového přiznání za loňský rok zbývá necelý měsíc. V prvním díle seriálu o dani z příjmů jsme se zabývali tím, kdo se letos musí přiznat. Dneska se zaměříme na živnostníky a podnikatele, kteří chtějí uplatnit výdaje paušálem. Připomeneme všechna pravidla a úskalí. A představíme alternativu: daňovou evidenci.

Stránka 45/127

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání. Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz. Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování. NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za poradnu odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services