Přivýdělky ze služby Youtube

Dobrý den, točím videa na youtube a mám je zpeněžněná pomocí reklam od společnosti Google. Ve smlouvě mám psáno, že společnost Google odpovědná za veškeré případné daně spojené s transakcemi mezi společností Google a inzerenty v souvislosti s reklamami, a také že společnost Google je odpovědná za daně založených na čistém příjmu společnosti Google. Znamená to tedy, že já už daně odvádět nemusím? Částky jsou to malé, ročně nepřesáhnou 15.000 kč. Ale kdyby v budoucnu ano, co mám dělat?

Otázku poslal/a:  , 13. 3. 2017 23:06

Na otázku odpovídá:

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková

Ve vámi citovaném ustanovení smlouvy o odpovědnosti společnosti Google za daně není nic o tom, že by společnost odpovídala za vaše daně. Citovaným ustanovení vlastně společnost Google jen potvrzuje, že společnost platí vlastní daně (za společnost Google).

Z toho, že máte se společností Google uzavřenu smlouvu vplývá, že se nejedná o příležitostnou činnost, ale o soustavnou, opakující se činnost, která je podnikáním a jako příjem z podnikání se i zdaňuje, tj. jako příjem podle § 7 (viz § 7 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů, kde se jmenovitě uvádí jako příjem z podnikání příjem z užití nebo poskytnutí autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem.

Jste tedy osobou samostatně výdělečně činnou. Z toho vyplývá povinnost registrace OSVČ na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Podle konkrétního charakteru vaší činnosti by bylo vhodné posoudit i možnost, že vaše činnost je živnostenským podnikáním, např. živnost „Výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů údajů a záznamů“, která zahrnuje “výrobu a rozmnožování zvukových a zvukově-obrazových záznamů, zejména činnosti spojené s pořizováním originálních fonogramů a záznamů audiovizuálních děl za účelem komerčního využívání jejich rozmnoženin. Činnost vydavatelů zvukových záznamů a výrobců audiovizuálních děl a jiných filmů. Distribuce, prodej a pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů, výroba nenahraných nosičů dat a zvukových a zvukově-obrazových záznamů, osobních magnetických karet a dalších nenahraných nosičů údajů“. V tomto případě by bylo nutno se zaregistrovat i na živnostenském úřadě.

Nahlášením zahájení podnikání prostřednictvím Jednotného registračního formuláře na kterémkoliv živnostenském úřadu, zajistí úřad informování zdravotní pojišťovny, okresní správy sociálního zabezpečení i finančního úřadu. V tomto případě se nemusíte sám registrovat.

Přesto, že se budete registrovat jako OSVČ, pokud budete mít v daném kalendářním roce příjmy z podnikání do 15 000 Kč a nebudete mít žádné jiné příjmy, kromě příjmů osvobozených nebo zdaněných srážkovou daní, nemusíte podávat daňové přiznání, a tedy ani platit daň z příjmu.

Pokud se týká důchodového pojištění, u studenta do 26 let se považuje podnikání za vedlejší činnost, a proto nemusíte v prvním roce podnikání platit měsíční zálohy a v případě, že příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí rozhodnou částku za daný kalendářní rok (pro rok 2016 je to 64 813 Kč), tak nemusíte na důchodovém pojištění odvést vůbec nic. Musíte však podat přehled o příjmech a výdajích, a to i tehdy, když nejste povinen podat daňové přiznání z důvodu, že příjmy jsou nižší než 15 000 Kč. Pokud budou příjmy za rok vyšší než rozhodná částka, začne se na vás vztahovat povinnost odvádět měsíční zálohy.

Z hlediska zdravotního pojištění je student do 26 let tzv. osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, a proto za první rok samostatné výdělečné činnosti nemusí zálohy na zdravotní pojištění platit. Je však povinen podat Přehled o příjmech a výdajích. V dalších letech pak podnikající student hradí zálohy vypočtené podle skutečně dosaženého příjmu, které uvede v Přehledu o příjmech a výdajích.
K vámi uvedené činnosti se pravděpodobně vztahuje ještě povinnost z hlediska DPH. Podle § 6i zákona o DPH má osoba povinna k dani při poskytování služeb do jiného členského státu EU povinnost se zaregistrovat na finančním úřadě jako Identifikovaná osoba k DPH. Ověřte zda službu poskytujete osobě povinné k dani se sídlem nebo provozovnou v jiném členském státě EU. Pak se tato povinnost vztahuje i na vás.

16. 3. 2017 23:20

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Je správné snižovat sazbu daně pro lidi z nízkými příjmy?

23. 7. 2009 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Je správné snižovat sazbu daně pro lidi z nízkými příjmy?

Sociální demokraté zveřejnili předvolební program. Mimo jiné chtějí zvýšit daňovou sazbu lidem s příjmy nad sto tisíc. Pokud to bude možné, chtějí naopak snížit sazbu pro nízkopříjmové skupiny. Jenže ty daň často neplatí už teď. Co si o tomto návrhu myslíte?

Zvrat: Daně si odepíšete i po druhé změně hypotéky

13. 7. 2009 | Petr Kučera

Zvrat: Daně si odepíšete i po druhé změně hypotéky

Lidé, kteří refinancují hypotéku, pravděpodobně nepřijdou o daňové výhody. Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že připraví novelu zákona o daních z příjmů. Ještě před měsícem přitom ministerstvo trvalo na názoru, že daňový odpočet není při druhém refinancování možný a nevidělo ani důvod ke změně zákona.

Na jaké finanční či naturální náhrady mají poslanci nárok?

9. 7. 2009 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Na jaké finanční či naturální náhrady mají poslanci nárok?

Poslanci pobírají základní hrubý plat přes 60 tisíc korun. K příplatkům za funkce mají nárok i na paušální náhrady, jako třeba náklady na reprezentaci či leteckou dopravu v ČR. Náhrady nejsou kontrolované a někteří je využívají na úhradu jiných věcí. Mají na to právo nebo by to tak být nemělo a je třeba kontrola? Měli by poslanci vůbec náhrady dostávat? Napište svůj názor a přečtěte si mínění ostatních.

Nová pravidla výběru daní začnou platit v roce 2011

22. 6. 2009 | Petr Kučera

Nová pravidla výběru daní začnou platit v roce 2011

Dlouho očekávaný nový daňový řád, který má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků, začne být účinný až od roku 2011. Odložení účinnosti o jeden rok schválili poslanci minulou středu.

Vyšší daň po refinancování hypotéky? Rozhodne až soud

11. 6. 2009 | Petr Kučera | 6 komentářů

Vyšší daň po refinancování hypotéky? Rozhodne až soud

Zákon o dani z příjmu neumožňuje odpočet úroků z hypotéky, kterou se refinancuje úvěr, kterým se už dříve refinancovala původní hypotéka. Jenže finanční úřady zpravidla nepátrají po tom, o kolikáté refinancování vlastně jde a odpočet úroků uznávají.

Jak vám sníží příjmy narození dítěte. Spočítejte si to.

4. 6. 2009 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Jak vám sníží příjmy narození dítěte. Spočítejte si to.

Narození dítěte může slušně zahýbat s rodinným rozpočtem. Zejména u lidí s vyššími příjmy se příliv peněz během mateřské a rodičovské dovolené poměrně výrazně sníží. Připravili jsme proto kalkulačku, která vám ukáže, co s rodinnými příjmy narození potomka udělá.

Poraďte Janotovi, jak seškrtat státní rozpočet

28. 5. 2009 | redakce Peníze.CZ | 32 komentářů

Poraďte Janotovi, jak seškrtat státní rozpočet

Ministerstvo financí bude muset tvrdě škrtat ve státních výdajích, aby udrželo schodek státního rozpočtu pod 200 miliardami korun. Jenže na více než 80 procent výdajů nesmí sáhnout. Kde by tedy měl nejvíce šetřit? Poraďte ministru financí a přečtěte si rady ostatních.

Vadily by vám vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet?

7. 5. 2009 | redakce Peníze.CZ | 65 komentářů

Vadily by vám vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet?

Kvůli recesi se na daních vybere letos o 120 miliard korun méně, než se plánovalo. Příští rok bude sekyra 160 miliard. Záchrana státního rozpočtu povede přes bolestivé škrty, nebo zvyšování daní. Byli byste ochotni platit vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet? Napište, co si o tom myslíte.

Kdy se platí darovací daň. Spočítejte si, kolik zaplatíte.

21. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Kdy se platí darovací daň. Spočítejte si, kolik zaplatíte.

Darovací daň se platí i z bezúročné půjčky. Jde totiž o majetkový prospěch, který dlužníkovi vznikne, protože mu věřitel úroky promine. Daň obecně nemusí platit příbuzní dárce. S výpočtem daně vám nyní pomůže naše kalkulačka.

Co s úsporami provedou daně a inflace. Spočítejte si to.

16. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Co s úsporami provedou daně a inflace. Spočítejte si to.

Lákavý úrok v bance je přelud. Skutečný výnos je nižší, protože část úroku sebere stát srážkovou daní z příjmu. Další část výnosu a často i původního vkladu ukousne inflace. Spočítejte si, jakou kupní sílu budou mít vaše nynější úspory za pár let.

Daň z převodu nemovitosti: spočítejte si, kolik zaplatíte

14. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Daň z převodu nemovitosti: spočítejte si, kolik zaplatíte

Daň z převodu nemovitosti se týká téměř všech, kteří prodávají, respektive kupují, nemovitosti, a to bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu či firmu. Na naší kalkulačce si teď můžete spočítat, kolik byste museli v případě prodeje domu či bytu odvést státu.

Kdo vydělá na snížení DPH v restauracích?

12. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ | 15 komentářů

Kdo vydělá na snížení DPH v restauracích?

Evropské vlády se dohodly, že na restaurace se nebude vztahovat základní sazba DPH, ale pouze sazba snížená. Ceny to ovšem nejspíš nesníží. Komu tedy změna v DPH pomůže? Napište, co si o tom myslíte, a přečtěte si mínění ostatních.

Jak firma pozná, komu má vyplatit dividendu

9. 3. 2009 | Petr Čermák | 1 komentářů

Jak firma pozná, komu má vyplatit dividendu

Denně na burzách změní majitele miliony cenných papírů. Přesto firmy mají dobrý přehled, kdo jejich akcie vlastní. Kdo je má i v rozhodný den pro nárok na dividendu, tomu firmy podíl na zisku vyplatí.

Komu pomůže odpuštění DPH u aut pro podnikatele?

5. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ | 16 komentářů

Komu pomůže odpuštění DPH u aut pro podnikatele?

Podnikatelé a firmy už si nebudou muset do osobních aut montovat mříže, aby si mohli uplatnit odpočet DPH. Prý to pomůže rozhýbat trh s auty. Může takové opatření pomoci české ekonomice? Napište, co si o tom myslíte a přečtěte si mínění ostatních.

Do konce března lze žádat o hypotéku se starým daňovým přiznáním

23. 2. 2009 | Jan Lener

Do konce března lze žádat o hypotéku se starým daňovým přiznáním

Na přelomu března a dubna může správné načasování žádosti o hypotéku živnostníkům a lidem kombinujícím zaměstnání se samostatně výdělečnou činností, výrazně zvýšit šance na získání úvěru.

Stránka 75/127

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání. Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz. Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování. NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za poradnu odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Aktuální články

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services