osvobození od placení daně z nemovitosti

Dobrý den,ráda bych věděla, zda je možné udělit vyjímku či být osvobozena od placení daně z nabytí nemovité věci. V loni jsem prodala domek a uhradila daň z nabytí nemovité věci jako prodavající. Následně uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí kupní o koupi nového bytu v bytovém domě o 4 bytových jednotkách, který byl v té době ve výstavbě. Avšak dům byl letos zkolaudován jako rodinný dům o 3 bytových jednotkách a jednom ateliéru. Kupní smlouvu jsem podepsala v květnu letošního roku na bytovou jednotku v rodinném domě. Posléze jsem se dozvěděla, že musím zaplatit daň z nabytí nemovité věci, jako kupující byť je to novostavba a měla být tak osvobozena od placení daně z nabytí nemovité věci. Bohužel jsem rozhorčená nespravedlností na tím, že jsem v loni jako prodávající již daň z nabytí nemovité věci(z prodeje nemovitosti)uhradila a letos musím znovu uhradit daň z nabytí nemovité věci jako kupující. Rok jsem bydlela v pronájmu a to my stálo hodně peněz navíc a letos když jsem se dočkala nového bytu, tak musím platit dál. Je mi 54 let a žiji sama a do důchodu mi moc peněz nezůstalo. Kde je v tomto státě spravednost. Děkuji předem za odpověď Světla Přerostová svetla.prerostova@seznam.cz

Otázku poslal/a:  , 25. 6. 2017 14:20

Na otázku odpovídá:

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková

Protože dům, ve kterém jste koupila byt, byl zkolaudován jako rodinný dům, není nabytí bytu v něm osvobozeno od daně z nabytí. Bohužel není možno udělit ve vašem případě ani výjimku a osvobodit převod.
Dne 20. dubna 2017 vydalo Generální finanční ředitelství Informaci k aplikaci zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí v případě nabytí vlastnického práva k bytové jednotce v rodinném domě V němž se uvádí:
Zákonné opatření výslovně stanoví jako jednu z podmínek pro přiznání osvobození, že se musí jednat o jednotku v bytovém domě.
K zaměňování pojmů „bytový dům“ a „rodinný dům“ je třeba upřesnit, že termín „bytový dům“ není pojem nadřazený rodinnému domu, pro oba tyto pojmy je nadřazeným pojem „stavba pro bydlení“. Uvedené pojmy jsou výslovně definovány v § 2 písm. a) vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů. Shodná definice těchto pojmů je rovněž uvedena v příloze vyhlášky č.357/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška).
Rodinný dům, je definován jako dům, ve kterém více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena; rodinný dům může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví.
Ustanovení § 7 zákonného opatření zcela jednoznačně rozlišuje osvobození pro stavby rodinných domů, ať již se jedná o rodinné domy jako stavby samostatné, nebo jako součást pozemku či práva stavby, a pro vyjmenované jednotky v bytovém domě, nikoliv pro jakékoliv jednotky nebo pro jednotky v rodinném domě či jiném typu stavby.
Ustanovení § 7 zákonného opatření je formulováno jednoznačně a nepřipouští jiné možnosti výkladu, čímž byl vyjádřen záměr zákonodárce poskytnout při splnění všech zákonem stanovených podmínek úlevu
v případě prvního úplatného nabytí stavby rodinného domu nebo jednotky v bytovém domě sloužící k bydlení, pouze pro tyto případy. Zároveň nic nenasvědčuje tomu, že by bylo možné hovořit o chybě zákonného opatření.
S ohledem na platné znění § 7 zákonného opatření a stanovenou definici pojmu „bytový dům“ nelze v současné době v daňovém řízení postupovat jiným způsobem než uplatnit osvobození pouze na případy jednotek v bytovém domě. Naproti tomu případy nabytí jednotek vyčleněných v rodinném domě či v jiném typu stavby (např. víceúčelová stavba) podléhají v souladu se zákonem zdanění.
Generální finanční ředitelství doporučuje poplatníkům, jichž se uvedená situace týká a kteří již podali daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a uplatnili si nezákonně osvobození podle § 7 zákonného opatření z titulu prvního úplatného nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě, aby sami podali na svých místně příslušných finančních úřadech dodatečná daňová přiznání, ve kterých vyčíslí daň nebo zálohu bez uplatnění shora uvedeného osvobození, a zároveň aby tuto vypočtenou daň či zálohu uhradili.
Pokud se poplatníci daně ocitli v obtížné životní situaci, mohou z důvodu tíživé sociální či ekonomické situace požádat správce daně o posečkání úhrady daně, popř. o její rozložení na splátky podle § 156 daňového řádu.


Z daňového hlediska by ve vašem případě připadalo v úvahu jen požádat správce daně o posečkání úhrady daně, popř. o její rozložení na splátky.

Doporučuji jednat se subjektem, se kterým jste uzavřela smlouvu o budoucí smlouvě na koupi bytu v bytovém domě, a který svůj závazek nedodržel, protože vám prodal byt v rodinném domě. Požadujte po něm nápravu, případně náhradu škody, která vám vznikne úhradou daně. Poraďte s právníkem, pokud vám nebude chtít vyhovět. Případně zvažte odstoupení od smlouvy.

25. 6. 2017 20:03

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Vládní návrh podpořili i senátoři. Změny budou platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru, březnu a dubnu. Týkají se daní z příjmů za rok 2022.

EET definitivně končí, rozhodla vláda

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET definitivně končí, rozhodla vláda

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Koaliční vláda ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů dnes rozhodla, že evidenci zruší.

Jak vyplnit daňové přiznání. Návod pro zaměstnance

6. 3. 2022 | Jiří Hovorka

Jak vyplnit daňové přiznání. Návod pro zaměstnance

Kdo si loni přivydělal při zaměstnání víc než 6000 korun (a nešlo o takzvaný příležitostný příjem do 30 000 korun), musí podat daňové přiznání. Poradíme, jak na to.

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

3. 3. 2022 | Petra Dlouhá, redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? A kdo může zůstat úplně v klidu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Proč je výhodná a jaké jsou limity

23. 2. 2022 | Monika Veselíková, Kateřina Jungvirtová | 4 komentáře

Práce na dohodu. Proč je výhodná a jaké jsou limity

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2022? Tady je přehled.

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

23. 2. 2022 | Jevgenija Bajzíková | 2 komentáře

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

Plátce DPH, který ke svému podnikání používá auta, potřebuje prokázat jejich použití pro ekonomickou činnost. Knihy jízd kontrolují správci daně velmi důkladně. Jejich průkazností se nedávno opakovaně zabýval Nejvyšší správní soud.

Daňové slevy. Tohle všechno vám teď ušetří peníze

22. 2. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Daňové slevy. Tohle všechno vám teď ušetří peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2021? Kolik letos dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

15. 2. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Nákup za kryptoměny? Z pohledu daní jde o příjem

11. 2. 2022 | Lucie Říhová | 7 komentářů

Nákup za kryptoměny? Z pohledu daní jde o příjem

Mezi odbornou veřejností převládá názor, že jakákoliv směna kryptoměny představuje zdanitelný příjem. Pozor i na nákup zboží nebo služby za kryptoměny.

Tahle výplata vás nepotěší. Pozor na podvod s daněmi

10. 2. 2022 | redakce Peníze.CZ

Tahle výplata vás nepotěší. Pozor na podvod s daněmi

Finanční správa a Česká pošta upozorňují na podvodné SMS a e-maily, které zneužívají jejich jména a loga.

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

3. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Na rozdíl od akcií nemůžete využít takzvaný časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Poradíme, jak na to.

Ve výplatě teď dostanete víc. Spočítejte si, jak stoupne čistá mzda

3. 2. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Ve výplatě teď dostanete víc. Spočítejte si, jak stoupne čistá mzda

Zaměstnancům pomůže vyšší daňová sleva na poplatníka, některým rodičům i vyšší sleva na dítě.

Změna pro OSVČ. Výpis pojistného už nepřijde poštou

2. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Změna pro OSVČ. Výpis pojistného už nepřijde poštou

Výpis zaplaceného sociální pojištění za loňský rok už osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) letos na začátku února nedorazí. Česká správa sociálního pojištění změnila přístup a inventuru, kterou dlouhé roky posílala poštou, nahrazuje online přehledem.

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

1. 2. 2022 | Petra Dlouhá, redakce Peníze.CZ

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? A kdo může zůstat úplně v klidu? Tady je přehled.

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

31. 1. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit.

Stránka 11/127

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání. Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz. Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování. NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za poradnu odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Aktuální články

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Podívejte se, kolik lidí má v jednotlivých obcích exekuce nebo prochází oddlužením.

Konec Electro Worldu se blíží. Vyčerpejte body, vyzývá

Konec Electro Worldu se blíží. Vyčerpejte body, vyzývá

Plánovaný konec řetězce Electro World a jeho přechod pod dříve konkurenční Datart se blíží....více

ČSOB spouští nový věrnostní program. Láká na odměny za Kate Coiny

ČSOB spouští nový věrnostní program. Láká na odměny za Kate Coiny

Československá obchodní banka (ČSOB) přichází s novým věrnostním programem. Za využívání...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services