osvobození od placení daně z nemovitosti

Dobrý den,ráda bych věděla, zda je možné udělit vyjímku či být osvobozena od placení daně z nabytí nemovité věci. V loni jsem prodala domek a uhradila daň z nabytí nemovité věci jako prodavající. Následně uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí kupní o koupi nového bytu v bytovém domě o 4 bytových jednotkách, který byl v té době ve výstavbě. Avšak dům byl letos zkolaudován jako rodinný dům o 3 bytových jednotkách a jednom ateliéru. Kupní smlouvu jsem podepsala v květnu letošního roku na bytovou jednotku v rodinném domě. Posléze jsem se dozvěděla, že musím zaplatit daň z nabytí nemovité věci, jako kupující byť je to novostavba a měla být tak osvobozena od placení daně z nabytí nemovité věci. Bohužel jsem rozhorčená nespravedlností na tím, že jsem v loni jako prodávající již daň z nabytí nemovité věci(z prodeje nemovitosti)uhradila a letos musím znovu uhradit daň z nabytí nemovité věci jako kupující. Rok jsem bydlela v pronájmu a to my stálo hodně peněz navíc a letos když jsem se dočkala nového bytu, tak musím platit dál. Je mi 54 let a žiji sama a do důchodu mi moc peněz nezůstalo. Kde je v tomto státě spravednost. Děkuji předem za odpověď Světla Přerostová svetla.prerostova@seznam.cz

Otázku poslal/a:  , 25. 6. 2017 14:20

Na otázku odpovídá:

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková

Protože dům, ve kterém jste koupila byt, byl zkolaudován jako rodinný dům, není nabytí bytu v něm osvobozeno od daně z nabytí. Bohužel není možno udělit ve vašem případě ani výjimku a osvobodit převod.
Dne 20. dubna 2017 vydalo Generální finanční ředitelství Informaci k aplikaci zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí v případě nabytí vlastnického práva k bytové jednotce v rodinném domě V němž se uvádí:
Zákonné opatření výslovně stanoví jako jednu z podmínek pro přiznání osvobození, že se musí jednat o jednotku v bytovém domě.
K zaměňování pojmů „bytový dům“ a „rodinný dům“ je třeba upřesnit, že termín „bytový dům“ není pojem nadřazený rodinnému domu, pro oba tyto pojmy je nadřazeným pojem „stavba pro bydlení“. Uvedené pojmy jsou výslovně definovány v § 2 písm. a) vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů. Shodná definice těchto pojmů je rovněž uvedena v příloze vyhlášky č.357/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška).
Rodinný dům, je definován jako dům, ve kterém více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena; rodinný dům může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví.
Ustanovení § 7 zákonného opatření zcela jednoznačně rozlišuje osvobození pro stavby rodinných domů, ať již se jedná o rodinné domy jako stavby samostatné, nebo jako součást pozemku či práva stavby, a pro vyjmenované jednotky v bytovém domě, nikoliv pro jakékoliv jednotky nebo pro jednotky v rodinném domě či jiném typu stavby.
Ustanovení § 7 zákonného opatření je formulováno jednoznačně a nepřipouští jiné možnosti výkladu, čímž byl vyjádřen záměr zákonodárce poskytnout při splnění všech zákonem stanovených podmínek úlevu
v případě prvního úplatného nabytí stavby rodinného domu nebo jednotky v bytovém domě sloužící k bydlení, pouze pro tyto případy. Zároveň nic nenasvědčuje tomu, že by bylo možné hovořit o chybě zákonného opatření.
S ohledem na platné znění § 7 zákonného opatření a stanovenou definici pojmu „bytový dům“ nelze v současné době v daňovém řízení postupovat jiným způsobem než uplatnit osvobození pouze na případy jednotek v bytovém domě. Naproti tomu případy nabytí jednotek vyčleněných v rodinném domě či v jiném typu stavby (např. víceúčelová stavba) podléhají v souladu se zákonem zdanění.
Generální finanční ředitelství doporučuje poplatníkům, jichž se uvedená situace týká a kteří již podali daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a uplatnili si nezákonně osvobození podle § 7 zákonného opatření z titulu prvního úplatného nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě, aby sami podali na svých místně příslušných finančních úřadech dodatečná daňová přiznání, ve kterých vyčíslí daň nebo zálohu bez uplatnění shora uvedeného osvobození, a zároveň aby tuto vypočtenou daň či zálohu uhradili.
Pokud se poplatníci daně ocitli v obtížné životní situaci, mohou z důvodu tíživé sociální či ekonomické situace požádat správce daně o posečkání úhrady daně, popř. o její rozložení na splátky podle § 156 daňového řádu.


Z daňového hlediska by ve vašem případě připadalo v úvahu jen požádat správce daně o posečkání úhrady daně, popř. o její rozložení na splátky.

Doporučuji jednat se subjektem, se kterým jste uzavřela smlouvu o budoucí smlouvě na koupi bytu v bytovém domě, a který svůj závazek nedodržel, protože vám prodal byt v rodinném domě. Požadujte po něm nápravu, případně náhradu škody, která vám vznikne úhradou daně. Poraďte s právníkem, pokud vám nebude chtít vyhovět. Případně zvažte odstoupení od smlouvy.

25. 6. 2017 20:03

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Senátoři zamítli rozšíření EET, zákon se vrací k poslancům

25. 7. 2019 | Petr Kučera

Senátoři zamítli rozšíření EET, zákon se vrací k poslancům

Rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) na zbývající podnikatele nepřijde dřív než na jaře příštího roku. Senátoři totiž podle očekávání zákon zamítli. Teď ho musí znovu projednat poslanci. 

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

25. 7. 2019 | Petr Kučera

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

Výběr daní v Česku se sice v letech 2014 až 2017 zlepšil, lidem a firmám narůstají povinnosti a přibývá administrativní náročnost. Náklady kvůli tomu rostou i na straně státu. Daňová struktura je navíc stále složitá. Problémem je i silná závislost příjmů státu na ekonomickém růstu a velké daňové zatížení práce. Tak lze ve stručnosti shrnout zprávu, kterou dnes vydal Nejvyšší kontrolní úřad.

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

16. 7. 2019 | Petr Kučera

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

V takzvaných daňových rájích – tedy státech s daňovým zvýhodněním – sídlí 12 400 českých firem. To je nejméně od roku 2011, kdy jich bylo 12 196. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode. Nejvíc – 13 419 firem – jich tam v posledních letech sídlilo v roce 2015, od té doby zájem klesá. 

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

11. 7. 2019 | Jiří Hovorka

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

Lidé a firmy letos odevzdali o 200 tisíc daňových přiznání k dani z příjmů více než loni. Celkově Finanční správa eviduje za zdaňovací období roku 2018 více než 2,8 milionu odevzdaných daňových přiznání. Z tohoto počtu bylo 2,3 milionu od fyzických osob a 485 tisíc od osob právnických.

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

9. 7. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

Portál občana, nástroj pro usnadnění elektronické komunikace se státem, spustilo Ministerstvo vnitra loni v červenci. Podívali jsme se, jak si za rok fungování Portál vede.

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

8. 7. 2019 | Jiří Hovorka

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

V polovině letošního roku v České republice podnikalo 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádějí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 procent. Aktuálně se jedná o 6965 nespolehlivých plátců DPH a 11 277 nespolehlivých osob.

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

25. 6. 2019 | Pavel Jégl | 6 komentářů

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

Koaliční politici vymýšlejí způsoby, jak vám vytáhnout peníze z účtů, abyste se mohli mít líp. Tady jsou ty nejnovější. Nepřehlédli jste je?

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

21. 6. 2019 | Petr Kučera

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

Online finanční úřad bude spuštěn ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020, slíbila dnes ministryně financí Alena Schillerová. Projekt nazvaný Moje daně má umožnit komunikaci s finančními úřady stejně jednoduše jako v internetovém bankovnictví.

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

17. 6. 2019 | Petr Kučera | 20 komentářů

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

Buď je inflace mnohokrát vyšší, než jsme si doteď mysleli. Nebo jednoduché oznámení zabere úředníkovi skoro celý den. Nevěříte? Nejspíš i proto se k takovým vysvětlením radši nikdo nehlásil.

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

10. 6. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

Pražský magistrát dal všem 57 městským částem možnost, aby si na svém území zvýšily daň z nemovitosti. Zatímco dosud je na celém území Prahy stejná, od začátku příštího roku by mohla být v různých částech hlavního města jiná. Informují o tom Hospodářské noviny.

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

Současně se startem zbývající vlny elektronické evidence tržeb (EET) se přesunou některé obory z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Schválili to dnes poslanci, když rozhodli o rozšíření EET (podrobnou zprávu jsme přinesli hned po schválení ve sněmovně).

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

Do elektronické evidence tržeb (EET) se nebudou muset zapojit provozovatelé sociálních služeb. Návrh opoziční ODS totiž podpořila i vládní sociální demokracie. Společně s dalšími poslanci tak výjimka získala většinu, přestože hnutí ANO i komunisté byli proti.

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

5. 6. 2019 | Jiří Hovorka

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

Česká republika uzavřela dohodu s Německem týkající se přímé přeshraniční výměny informací v oblasti daně z přidané hodnoty. Výměna informací bude probíhat mezi pracovišti finanční správy, která se nacházejí blízko hranic.

Dnes je poslední termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

31. 5. 2019 | Petr Kučera

Dnes je poslední termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa připomíná, že 31. květen je poslední řádný termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky).

Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

30. 5. 2019 | Šárka Pelikánová | 12 komentářů

 Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Chtěli jste si jenom výjimečně přivydělat. A najednou po vás někdo chce fakturu. Co s tím?

Stránka 28/127

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání. Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz. Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování. NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za poradnu odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Aktuální články

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je v kryptu největší zvíře, dominuje trhu nejvíc za tři roky, ETFka se z propadu...více

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services