Daňové přiznání OSVČ s příjmem ze zahra

Dobrý den, manžel pochází ze zahraničí (USA) a v ČR pracuje na živnostenský list a trvale zde žije. V USA vlastní dům, který splácí přes hypotéku. Tento dům zároveň pronajímá. Ráda bych znala odpověď na následující otázky: 1. Pokud jsme to správně pochopili, daňové přiznání bude muset podat v ČR i v USA. Je to tak? 2. Je možné úroky z hypotéky uplatnit i v českém přiznání? 3. Příjmy z pronájmu se uvádějí do přílohy 2 nebo do řádku 29a na první straně? Případně do obého? 4. Je nutné příjem z pronájmu nějak dokládat? Výpis z účtu, apod. Děkuji.

Otázku poslal/a:  , 9. 3. 2018 9:11

Na otázku odpovídá:

Best Account, Tereza Tirolová

Dobrý den,

odpovědi na Vaše otázky:
1, ano, v případě, kdy je Váš manžel rezidentem ČR, daní v ČR své celosvětové příjmy, tedy i příjem z pronájmu nemovité věci z nerezidentního státu.
2, nelze
Dle § 21e odst. 1 zákona o daních z příjmů se bankou pro účely ZDP rozumí taktéž zahraniční banka.
Banky jsou zakládány dle z.č.21/1992 Sb., kdy v § 1 odst. 6 stojí, že bankovní činnosti může vykonávat na území České republiky rovněž zahraniční banka, avšak prostřednictvím své pobočky v České republice.
Šlo by tedy o případ, kdy Vám pobočka USA banky v České republice poskytla hypotéční úvěr, ve Vašem případě jde však o situaci, kdy si manžel sjednal hypotéční úvěr v USA.
Navíc z Vašeho popisu usuzuji, že nejde o hypotéční úvěr pro bytovou potřebu, pak si úroky z hypotéky jako nezdanitelnou část ZD dle 15 odst. 3 manžel v daňovém přiznání neuplatní.
Ve Vašem případě jde o situaci, kdy manžel dům pronajímá, tedy nepoužívá pro vlastní bytovou potřebu a na pořízení domu si sjednal hypotéční úvěr.
V neposlední řadě se musí jednat o bytovou potřebu na území ČR, abychom mohli úroky jako nezdanitelnou část základu daně uplatnit.
3. uvádíte jak ve 2. oddíle daňového přiznání, tak v příloze č.2
4. co je nutné evidovat uvádí ustanovení § 9 odst. 6 (záznamy o příjmech, výdajích, evidence hmotného majetku, který lze odepisovat, evidence pohledávek a dluhů za zdaňovací období atd.), v případě, že budete k příjmům uplatňovat paušální výdaje, pak evidenci příjmů a pohledávek ( tedy bankovní výpis, ze kterého jsou příjmy patrné).

Pěkný den

9. 3. 2018 14:27

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Co jste chtěli vědět o kapitálovém životním pojištění

11. 1. 2005 | Martin Podávka | 21 komentářů

Co jste chtěli vědět o kapitálovém životním pojištění

Rozdělení pojistného na jednotlivé složky a výpočet efektivního úroku byly dva nejčastější požadavky, které se objevovaly v diskuzích k seriálu Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění. Máme pro vás nejen odpovědi na tyto a další dotazy, ale i unikátní nástroj pro výpočet vnitřní míry výnosnosti právě vaší pojistné smlouvy.

Podnikatelé, děti, daně a rok 2005

6. 1. 2005 | Kateřina Havlíčková

Podnikatelé, děti, daně a rok 2005

Také na osoby samostatně výdělečně činné coby poplatníky s dětmi naši zákonodárci mysleli, připravili pro ně ovšem několik odlišností (všechno lze propočítat na naší kalkulačce). Další důležité úpravy se dotkly vyměřovacího základu pro výpočet pojistného, odpisů a v některých případech i osvobození od daně.

Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

4. 1. 2005 | Kateřina Havlíčková | 29 komentářů

Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

Novela zákona o dani z příjmů přináší pro rok 2005 některé významné změny, ty nejdůležitější se týkají poplatníků s dětmi. Přečtěte si, co přesně pro vás budou znamenat. Připravili jsme i nové kalkulačky, můžete si tedy všechno propočítat.

Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění V.

4. 1. 2005 | Martin Podávka | 102 komentářů

Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění V.

"Proč za svých 1 000 Kč měsíčně mám právě takovou pojistnou částku? Proč to není více?" Odpovědi typu: "Taková je cena naší služby, pokud s ní nesouhlasíte, je nám líto," nelze z obchodního hlediska nic vytknout, my se však pokusíme odpovědět obšírněji. Jak se vytváří cena pojištění?

S penězi místo do banky do sila?

23. 12. 2004 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

S penězi místo do banky do sila?

Chcete své peníze zhodnotit a tradiční finanční produkty pro vás nejsou zajímavé? Zkuste koupit malý byt, budoucí stavební parcelu nebo investujte do zahraničních nemovitostních fondů. Úspěšně ale můžete vydělat i na pšenici, mléce, mědi a mnohých dalších komoditách. Ptáte se, jak na to?

Ani dárek není zadarmo

16. 12. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 3 komentáře

Ani dárek není zadarmo

Víte, kolik státu zaplatíte, když dostanete například od babičky pozemek jako svatební dar? Zajímá vás kdy a komu se podává daňové přiznání a kolik vlastně zaplatíte? Stát z některých darů dělá skoro "dary danajské", podívejme se na ně.

Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění II.

14. 12. 2004 | Martin Podávka | 2 komentáře

Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění II.

Na poli životního pojištění lze vytvořit mnoho různých produktů, u klientů a prodejců ale vítězí jednoduchost. Jak funguje šest nejznámějších druhů kapitálových životních pojistek, v čem se liší a jaké jsou jejich nejdůležitější charakteristiky?

Jak drahé je dědictví

10. 12. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 40 komentářů

Jak drahé je dědictví

Zdědili jste auto, chalupu nebo dokonce luxusní vilu na Bahamách po bohatém strýčkovi a nevíte si rady s dědickou daní? Poradíme vám. Přečtěte si, kdy musíte podat daňové přiznání, z jakého majetku daň zaplatit, jak funguje dědické řízení a hlavě kolik zaplatíte státu či notáři.

Dovolenou za vlastní či na dluh?

9. 12. 2004 | Dušan Hradil | 19 komentářů

Dovolenou za vlastní či na dluh?

Splátkové společnosti se snaží proniknout i na trh zájezdů. Jejich nabídky jsou zajímavé, umožní vám vyřídit všechno na místě a dokonce nemusíte zaplatit ani korunu navíc nad cenu zájezdu. To ale jen za určitých podmínek. Čím lákají splátkové společnosti a co nabízejí banky?

Chceme mizerné důchody a vysoké daně?

6. 12. 2004 | Martin Zika | 65 komentářů

Chceme mizerné důchody a vysoké daně?

"Po roce 2010 se výdaje na důchody vyšplhají na dvojnásobek. Na výši penzí si stěžují i ti, co se na začátku 90. let vrhli do podnikání, a na důchody si nic neplatili. V současnosti získá zpět zhruba tolik, kolik do systému odvedl, jen muž s měsíčním příjmem 7 000 Kč." Toto jsou jen některé z výroků, které zazněly během debaty odborníků o reformě důchodového systému.

Skutečné a oprávněné nájemné: málo známé veličiny

1. 12. 2004 | Jiří Šedivý | 22 komentářů

Skutečné a oprávněné nájemné: málo známé veličiny

Názory dvou odborníků směřují k deregulaci nájemného. Argumenty jsou nejen ekonomické, ale dokonce i sociální a poukazují na to, jak dnešní bytová situace nekopíruje základní zásady spravování majetku. Bydlení je ve skutečnosti dražší, než si prozatím umíme představit, a do reality se i novodobí vlastnící domů dostanou až v řádu desítek let.

Kombinace rovná se komplikace

26. 11. 2004 | Petr Šafránek | 3 komentáře

Kombinace rovná se komplikace

Diskuze k článkům o kombinaci hypotéky a kapitálové životní pojistky ukázaly, že většina zúčastněných uvažuje pouze v rovině čísel. Přinášíme proto jiný pohled. Jedná se o záležitosti, které vyčíslit nelze, ale přesto je při komplexním posouzení vhodnosti či nevhodnosti kombinace v žádném případě nelze pominout.

Je z krajů k lidem skutečně blíž?

24. 11. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Je z krajů k lidem skutečně blíž?

Opravdu nám pomůže, když bude stát na kraje převádět více peněz než dosud? Skutečně chceme, aby krajští úředníci rozhodovali například o tom, kolik peněz budou dostávat školy? Jedno je jisté: peníze by měly být přidělovány adresně, měly by jít tzv. za žákem. Dnešní praxe, kdy jsou financovány instituce, není dobrá.

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

19. 11. 2004 | Ludmila Řezníčková | 21 komentářů

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

Na některé živnostníky dolehne již tento měsíc tvrdost novely zákona o státní sociální podpoře. Mnozí totiž obdrží snížené přídavky na děti, někteří je dokonce nedostanou vůbec. Nejvíce se tato úprava paradoxně dotkne nízko příjmových skupin, například matek na rodičovské či podnikavých důchodců.

Stránka 104/127

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account nabízí svým klientům daňové poradenství, ale také vedení účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a personalistiky. Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi vám pomůžeme i se zahraničním zdaněním, bez ohledu na to, jestli jste fyzická nebo právnická osoba. Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborného kolegia při Komoře daňových poradců. Klientům radíme jak při řešení běžných situací, tak i v případech, kdy je potřeba využít nestandardních postupů. Naší předností je individuální přístup ke každému z vás. Víme, kde a jak vám ušetřit peníze a čas.

Za poradnu odpovídá:

Tereza Tirolová

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Aktuální články

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Před dvěma lety začal v Česku platit zákon, který zakazuje mimo jiné prodej jednorázových...více

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Porozumět potřebám zákazníků je alfou omegou práce Sylwie Szymuly. Jaké nové obchodní...více

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Češi si připlatí za streamovací služby Netflix, Max a Disney+. Poslední z nich oznámila...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services