Prace v CR pro spolecnost v Norsku

V současné době mám sjednanou pracovní smlouvu v české společnosti (s.r.o.) patřící velké mezinárodní korporaci. Práci vykonávám pro divizi, která sídlí v Norsku (veškeré moje náklady jsou českou společností prefakturovány do Norska). Mé pracoviště je v Praze, ale jezdím na služební cesty po celé Evropě. Mojí prací je vyhledávání obchodních příležitostí pro norský výrobní závod. Kontrakty jsou uzavřeny mezi konkrétním zákazníkem a norskou A/S. V dohledné době dojde ke situaci, že česká s.r.o. bude koupena jinou mezinárodní společností a v budoucnu tato právní entita zanikne. Norská divize má zájem na další spolupráci se mnou (já také), ale nebude mít povolení od matky zakládat novou s.r.o. Nyní bude zjišťovat, jaké jsou možnosti naší další spolupráce, přičemž jejich preferovaným modelem je, že bych se stal přímo zaměstnancem norské společnosti (A/S), ale stále byl umístěn v ČR a vysílán na obchodní schůzky po Evropě. Předpokládám, že platové podmínky zůstanou podobné. Je prosím toto vůbec možné? Co by to obnášelo z hlediska daní, sociálního a zdravotního pojištění...? Nebyla by spíše lepší varianta, že bych pracoval na živnostenský list a náklady bych fakturoval? Jaká by v tomto případě byla nejvýhodnější varianta pro mě? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. T. Adamec

Otázku poslal/a: Tomas Adamec, 4. 10. 2019 9:30

Na otázku odpovídá:

Best Account, Tereza Tirolová

Dobrý den,

Ano tento vztah je možný. V prvé řadě bude potřeba vyřešit otázku daňového domicilu, co se týče daňových záležitostí. Tam, kde má poplatník daňový domicil, tam zdaňuje své celosvětové příjmy ( tedy příjmy ze zahraničí i z České republiky).
Daňový domicil je vymezen na úrovni práva jednotlivých států a na úrovni mezinárodního práva. V případě, že je poplatník považován za daňového rezidenta v obou smluvních státech, pak rozhoduje ustanovení příslušné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Předpokládejme, pro zjednodušení situace, že jste daňovým rezidentem České republiky, v případě, kdy pracujete pro zahraničního zaměstnavatele, bude zdanění příjmů ze závislé činnosti podléhat zahraniční legislativě.
Dále není pochyb o tom, že právo na zdanění příjmů má rovněž Česká republika, a toto právo je limitováno výše zmiňovanou smlouvou o zamezení dvojího zdanění. Problematika podávání daňového přiznání v České republice řeší tu záležitost, že daňové přiznání v České republice nepodávají ti poplatníci, kteří mají POUZE příjmy ze závislé činnosti ze zahraničí, které jsou dle § 38f zákona o dani z příjmu vyjmuty ze zdanění.
Musí se však jednat o stát, se kterým má Česká republika uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Další podmínkou je, že příjem v zahraniční podléhá systému tamního zdanění.
Poplatník nemá povinnost oznamovat finanční správě, že postupuje tímto způsobem. Jedná se o právo poplatníka, nikoliv o povinnost, čímž chci naznačit, že v některých případech se poplatníkům naopak vyplatí podávat daňové přiznání, kde zohlední např. daňové zvýhodnění na vyživované děti. U daňových rezidentů (naopak od nerezidentů ČR) není podstatné, kde příjmy mají svůj zdroj.
Rovněž situace, že vykonáváte závislou činnost pro zaměstnavatele z Norska, avšak výkon činnosti je v různých státech EU, neomezuje možnost využití výše popsaného.
Např., kdy vykonáváte činnost v Německu pro svého norského zaměstnavatele, pak je důležité, aby státy, kde tuto činnost vykonáváte (př. Německo) měly uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění s ČR.
Problematika zdaňování zahraničních příjmů a sociálních odvodů je tak rozsáhlá, že překračuje rámec této poradny, proto doporučuji se pro bližší informace obrátit přímo na naši kancelář.

Děkuji

Hezký den

4. 10. 2019 10:22

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Autorské honoráře. Jak na daně a odvody v roce 2019

31. 1. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Autorské honoráře. Jak na daně a odvody v roce 2019

Dostáváte autorské honoráře a nevíte, jak na daň z příjmů nebo odvody na zdravotní a sociální pojištění? Peníze.cz přinášejí přehled důležitých pravidel.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Kalkulačka a přehled pravidel pro rok 2019

16. 1. 2019 | Monika Veselíková | 26 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Kalkulačka a přehled pravidel pro rok 2019

Jaké podmínky platí, když chcete letos pracovat na dohodu? Kdy se z výdělku platí zdravotní a sociální pojištění a kolik zaměstnavatel strhne na daních? Peníze.cz přinášejí kalkulačku aktualizovanou pro rok 2019 a souhrn pravidel.

Přivýdělek na pracovním úřadě: dohoda o pracovní činnosti

10. 1. 2019 | Terezie Nývltová Vojáčková | 3 komentáře

Přivýdělek na pracovním úřadě: dohoda o pracovní činnosti

Lidé registrovaní na pracovním úřadě jako uchazeči o zaměstnání, ale neberou podporu v nezaměstnanosti si můžou od ledna přivydělat víc, zvyšovala se totiž minimální mzda. Lze nějak ušetřit na povinném pojištění?

Kalkulačka čisté mzdy 2019. Kolik snědí odvody a daně?

8. 1. 2019 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Kalkulačka čisté mzdy 2019. Kolik snědí odvody a daně?

Na naší kalkulačce čisté mzdy si lehce spočítáte, jak velká část výplaty letos padne na zdravotní a sociální pojištění nebo daně. Zaměstnavatelé si zas můžou propočíst, kolik za zaměstnance celkově zaplatí.

2019. Výpočet silniční daně. A návod, jak na daňové přiznání

7. 1. 2019 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

2019. Výpočet silniční daně. A návod, jak na daňové přiznání

Kdo platí silniční daň a kdo ne? Jak je vysoká? Máme pro vás kalkulačku, formuláře daňového přiznání i přehled pravidel. Nezaspěte, daňové přiznání k silniční dani za loňský rok se podává do konce ledna.

Výpočet daně z nemovitosti. Kolik zaplatíte za rok 2019

7. 12. 2018 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Výpočet daně z nemovitosti. Kolik zaplatíte za rok 2019

Máte nemovitost? Každý rok z ní musíte odvést daň. Přečtěte si, jak vysokou.

A znovu státní dluhopisy pro občany. Brát, nebo nechat být?

29. 11. 2018 | Jan Traxler | 33 komentářů

A znovu státní dluhopisy pro občany. Brát, nebo nechat být?

Ministerstvo financí představilo chystanou emisi šestiletých spořicích dluhopisů pro občany. Jejich čistý výnos po šesti letech vychází na 1,77 procenta ročně.

Daň z nemovitosti za rok 2019. Termíny, pravidla, rady

27. 11. 2018 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Daň z nemovitosti za rok 2019. Termíny, pravidla, rady

Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2019 se odevzdává do konce ledna. Shrnujeme všechno, co potřebujete vědět.

Minimální mzda 2019 vyšší o 1150 korun. Co stoupne s ní?

26. 11. 2018 | Monika Veselíková | 13 komentářů

Minimální mzda 2019 vyšší o 1150 korun. Co stoupne s ní?

Minimální mzda se od ledna zvýší o necelých dvanáct set korun. Přidáno ale nedostanou jen nekvalifikované profese, spolu s minimální mzdou rostou i mzdy zaručené. Kolik nová výše zaručených mezd dělá, a jaké další platby se od minimální mzdy odvíjí? Poradíme.

Charita chytře: Příspěvky odečtěte z daní a darujte efektivně

22. 11. 2018 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Charita chytře: Příspěvky odečtěte z daní a darujte efektivně

Na dobrou věc samozřejmě většina z nás přispívá nezištně. Jenže – když už přispíváte, proč to nedělat chytře? Peníze.cz poradí, jak na to.

Daň z nabytí nemovitosti: První převod bytu v rodinném domě znovu bez daně

12. 11. 2018 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Daň z nabytí nemovitosti: První převod bytu v rodinném domě znovu bez daně

Kupující nových bytových jednotek v rodinných domcích se nejspíš vyhnou platbě daně z nabytí nemovitých věcí. Návrh poslance Karla Raise má napravit chybu senátorů.

Dohoda o pracovní činnosti. Vyšší limit pro odvody na zdravotní a sociální pojištění

29. 10. 2018 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Dohoda o pracovní činnosti. Vyšší limit pro odvody na zdravotní a sociální pojištění

Kdo si na dohodu o pracovní činnosti vydělá míň než 2500 korun, nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění. Od příštího roku se limit pro odvody zvýší o pětistovku.

Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

15. 10. 2018 | Pavel Jégl | 33 komentářů

Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

Takové blahopřání by čerstvě sezdané sotva potěšilo. Patrně by znervózněli, co za ním vězí. A co teprve, když novomanžele místo přání obešle finanční správa pokynem, aby jí poslali účty za svatební hostinu.

Očima expertů: Superhrubá mzda na odstřel

24. 8. 2018 | Ondřej Tůma | 35 komentářů

Očima expertů: Superhrubá mzda na odstřel

Má se zrušit superhrubá mzda? Přinesla víc škody, nebo užitku? A hlavně: jak propříště nastavit zdanění práce? Ptáme se ekonomů, daňových odborníků, politiků i zástupců podnikatelů a zaměstnavatelů.

Minimální mzda 2019. Poroste o 1500, nebo o 800 korun?

24. 8. 2018 | Monika Veselíková | 17 komentářů

Minimální mzda 2019. Poroste o 1500, nebo o 800 korun?

Od příštího roku má minimální mzda stoupnout o patnáct set korun, v roce 2020 na polovinu průměrné mzdy. Alespoň to plánuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Stránka 31/127

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account nabízí svým klientům daňové poradenství, ale také vedení účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a personalistiky. Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi vám pomůžeme i se zahraničním zdaněním, bez ohledu na to, jestli jste fyzická nebo právnická osoba. Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborného kolegia při Komoře daňových poradců. Klientům radíme jak při řešení běžných situací, tak i v případech, kdy je potřeba využít nestandardních postupů. Naší předností je individuální přístup ke každému z vás. Víme, kde a jak vám ušetřit peníze a čas.

Za poradnu odpovídá:

Tereza Tirolová

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Aktuální články

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Drogerie v německých e-shopech řetězců dm a Rossmann zůstává výrazně levnější než u stejných...více

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Od července měla začít fungovat digitální plná moc. Jenže nakonec si na ni musíme ještě...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services