Vyplacení mezi sourozenci, daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, mám trochu komplikovaný dotaz, tak se mi to snad podaří správně vysvětlit. Jsem majitelkou domku již více jak 5 let, ale nemám tam hlášený k trvalý pobyt. Do budoucna jsem zamýšlela nemovitost převést na děti. Ovšem situace se změnila a nyní společně hledáme nejlepší řešení. V domku má hlášen trvalý pobyt moje dcera přibližně 5 let. Nyní se dcera odstěhovala a do domku se nastěhoval můj syn. Ten by si chtěl domek zrekonstruovat za pomoci hypotečního úvěru nebo pomocí stavebního spoření. Zároveň také dcera bude kupovat byt za pomoci některého úvěru a hodila by se jí finanční hotovost. Tu by jí rád vyplatil syn jako vyplacení vyrovnání z nemovitosti, kterou bude do budoucna obývat můj syn., ale z úvěrů nebude disponovat finanční hotovostí. Proto jsem uvažovala o tom, že bych nemovitost za nízkou cenu synovi prodala a získanou finanční hotovost vyplacenou za koupi nemovitosti z úvěru syna bych darovala dceři. Proto mě zajímá zda, jaké a přibližně v jaké výši bych musela plati daně, pokud bych požadovala cca. 800 tisíc. Dále by mě zajímalo, zda je možné uplatnit některé daňové úlevy. Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 6. 3. 2010 4:45

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Ladislav Povr

Dobrý den,

v zásadě se ptáte, jaké daně jsou spojeny s prodejem domu synovi za cenu cca 800 tis. Kč a následným darováním těchto peněz dceři. Dům vlastníte více než 5 let, k trvalému pobytu v něm nejste hlášena.

S prodejem domu synovi je spojena daň z příjmů a daň z převodu nemovitostí. S darováním finanční částky dceři je spojena daň darovací.

Daň z příjmů – v případě, že doba mezi nabytím a prodejem nemovitosti přesáhne 5 let, jsou dosažené příjmy od daně z příjmů osvobozeny. Dnem nabytí se u nemovitostí rozumí den převodu nebo přechodu vlastnického práva (vkladem do katastru nemovitostí). Stejně se posuzuje i den prodeje. Osvobozené příjmy se nezahrnují do daňového přiznání.

Daň z převodu nemovitostí – předmětem této daně je úplatný převod vlastnictví k nemovitostem. Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je převodce (prodávající) – tedy Vy. Základem daně je cena zjištěná podle zákona o oceňování (na základě znaleckého posudku). V případě, že by sjednaná prodejní cena byla vyšší než cena zjištěná ve znaleckém posudku, bude základem daně cena sjednaná. Sazba daně z převodu nemovitostí je 3%. Daňové přiznání je poplatník povinen podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci v němž byl zapsán vklad do katastru nemovitostí.
Pokud tedy znalec zjistí, že cena převáděného domku je například 2 500 000 Kč, bude daň z převodu nemovitostí činit 75 000 Kč. V případě, že cena na základě znaleckého posudku bude například 750 000 Kč, bude základem daně cena prodejní 800 000 Kč, daň z převodu nemovitostí bude činit 24 000 Kč.

Daň darovací – finanční dar Vaší dceři bude od daně darovací osvobozen. Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku mezi příbuznými v řadě přímé ((rodiče a děti) i příbuznými v řadě pobočné (sourozenci).

Závěr – s popsanou situací je spojena daňová povinnost na dani z převodu nemovitostí, jejíž výše bude záviset na znaleckém ocenění prodávaného domu. Částka daně z převodu nemovitostí nebude nižší než 3% ze sjednané prodejní ceny. Nutné je dále počítat s náklady na zpracování znaleckého posudku, který je povinnou přílohou daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, případně s náklady na zpracování daňového přiznání a souvisejících smluv a s poplatkem katastrálnímu úřadu. V úvahu může přicházet více variant jak uvedenou situaci řešit. Každá z variant bude mít jiné daňové dopady. V případě potřeby podrobnějších informací doporučuji kontaktovat přímo daňového poradce.

11. 3. 2010 9:00

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

19. 3. 2024 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Pozor na falešný přeplatek, varuje finanční správa

14. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Pozor na falešný přeplatek, varuje finanční správa

Finanční správa upozorňuje na podvodné telefonáty, takzvaný vishing, které se v těchto dnech ve velkém šíří po celé České republice. 

Kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Na žádost o e-mail zbývají dva dny

14. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Na žádost o e-mail zbývají dva dny

Už jen do 15. března můžete požádat o zaslání platebních údajů e-mailem místo složenky. Na samotné zaplacení daně z nemovitých věcí je pak čas do konce května.

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

11. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

Poskytovatelé dlouhodobého investičního produktu nemají povinnost oddělovat příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele. To může přinést komplikace při ročním potvrzení pro daňové účely. Další úskalí se týká převodu peněz ke konkurenci a možnosti mít více DIPů u různých poskytovatelů.

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost přiznání podat. Jinak zůstávají základní pravidla jako před rokem, jenom se zvyšují limity závislé na minimální mzdě. Výraznější změny – hlavně zrušení nebo omezení některých daňových úlev – se dotknou až příjmů za rok 2024.

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci díky němu ušetří.

Umíte zaplatit daně i po změnách? Vyzkoušejte se v kvízu

11. 2. 2024 | Gabriel Pleska

Umíte zaplatit daně i po změnách? Vyzkoušejte se v kvízu

Tohle je jediné místo, kde jsou daně zábava. Vyzkoušejte si, jestli vás nezaskočí některé z nedávných změn.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled.

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetním v práci

29. 1. 2024 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetním v práci

Do poloviny února můžete v zaměstnání požádat o roční zúčtování daně – pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, proč to může být výhodné a na co se při tom zaměřit.

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu za leden

27. 1. 2024 | Petr Kučera

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu za leden

Jestli jste dostali přidáno, gratulujeme. Vaše hrubá mzda stoupne. Kolik nakonec dostanete čistého, ale nezáleží jenom na zaměstnavateli. Výplatu ovlivní i vládní balíček: zvýší odvody na nemocenské pojištění, omezí benefity, ruší některé daňové úlevy a zvyšuje daň u vysokých výdělků.

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentářů

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

Přiznání k dani z nemovitosti musí podat víc lidí. Co se změnilo

17. 1. 2024 | Kateřina Hovorková

Přiznání k dani z nemovitosti musí podat víc lidí. Co se změnilo

Do konce ledna musí přibližně sto tisíc lidí nově podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Tady je přehled změn i základních pravidel.

Vyúčtování záloh na důchodové pojištění OSVČ už nepřijde poštou

16. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Vyúčtování záloh na důchodové pojištění OSVČ už nepřijde poštou

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila novou online službu nazvanou Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

ČSOB spouští nový věrnostní program. Láká na odměny za Kate Coiny

ČSOB spouští nový věrnostní program. Láká na odměny za Kate Coiny

Československá obchodní banka (ČSOB) přichází s novým věrnostním programem. Za využívání...více

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Banky dál snižují úročení vkladů. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet...více

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services