Vyplacení mezi sourozenci, daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, mám trochu komplikovaný dotaz, tak se mi to snad podaří správně vysvětlit. Jsem majitelkou domku již více jak 5 let, ale nemám tam hlášený k trvalý pobyt. Do budoucna jsem zamýšlela nemovitost převést na děti. Ovšem situace se změnila a nyní společně hledáme nejlepší řešení. V domku má hlášen trvalý pobyt moje dcera přibližně 5 let. Nyní se dcera odstěhovala a do domku se nastěhoval můj syn. Ten by si chtěl domek zrekonstruovat za pomoci hypotečního úvěru nebo pomocí stavebního spoření. Zároveň také dcera bude kupovat byt za pomoci některého úvěru a hodila by se jí finanční hotovost. Tu by jí rád vyplatil syn jako vyplacení vyrovnání z nemovitosti, kterou bude do budoucna obývat můj syn., ale z úvěrů nebude disponovat finanční hotovostí. Proto jsem uvažovala o tom, že bych nemovitost za nízkou cenu synovi prodala a získanou finanční hotovost vyplacenou za koupi nemovitosti z úvěru syna bych darovala dceři. Proto mě zajímá zda, jaké a přibližně v jaké výši bych musela plati daně, pokud bych požadovala cca. 800 tisíc. Dále by mě zajímalo, zda je možné uplatnit některé daňové úlevy. Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 6. 3. 2010 4:45

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Ladislav Povr

Dobrý den,

v zásadě se ptáte, jaké daně jsou spojeny s prodejem domu synovi za cenu cca 800 tis. Kč a následným darováním těchto peněz dceři. Dům vlastníte více než 5 let, k trvalému pobytu v něm nejste hlášena.

S prodejem domu synovi je spojena daň z příjmů a daň z převodu nemovitostí. S darováním finanční částky dceři je spojena daň darovací.

Daň z příjmů – v případě, že doba mezi nabytím a prodejem nemovitosti přesáhne 5 let, jsou dosažené příjmy od daně z příjmů osvobozeny. Dnem nabytí se u nemovitostí rozumí den převodu nebo přechodu vlastnického práva (vkladem do katastru nemovitostí). Stejně se posuzuje i den prodeje. Osvobozené příjmy se nezahrnují do daňového přiznání.

Daň z převodu nemovitostí – předmětem této daně je úplatný převod vlastnictví k nemovitostem. Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je převodce (prodávající) – tedy Vy. Základem daně je cena zjištěná podle zákona o oceňování (na základě znaleckého posudku). V případě, že by sjednaná prodejní cena byla vyšší než cena zjištěná ve znaleckém posudku, bude základem daně cena sjednaná. Sazba daně z převodu nemovitostí je 3%. Daňové přiznání je poplatník povinen podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci v němž byl zapsán vklad do katastru nemovitostí.
Pokud tedy znalec zjistí, že cena převáděného domku je například 2 500 000 Kč, bude daň z převodu nemovitostí činit 75 000 Kč. V případě, že cena na základě znaleckého posudku bude například 750 000 Kč, bude základem daně cena prodejní 800 000 Kč, daň z převodu nemovitostí bude činit 24 000 Kč.

Daň darovací – finanční dar Vaší dceři bude od daně darovací osvobozen. Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku mezi příbuznými v řadě přímé ((rodiče a děti) i příbuznými v řadě pobočné (sourozenci).

Závěr – s popsanou situací je spojena daňová povinnost na dani z převodu nemovitostí, jejíž výše bude záviset na znaleckém ocenění prodávaného domu. Částka daně z převodu nemovitostí nebude nižší než 3% ze sjednané prodejní ceny. Nutné je dále počítat s náklady na zpracování znaleckého posudku, který je povinnou přílohou daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, případně s náklady na zpracování daňového přiznání a souvisejících smluv a s poplatkem katastrálnímu úřadu. V úvahu může přicházet více variant jak uvedenou situaci řešit. Každá z variant bude mít jiné daňové dopady. V případě potřeby podrobnějších informací doporučuji kontaktovat přímo daňového poradce.

11. 3. 2010 9:00

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Dobro se daní! A tak tuny jídla končí na dně popelnic...

26. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 44 komentářů

Dobro se daní! A tak tuny jídla končí na dně popelnic...

Páchat dobro se vám zachtělo? Tak to prrr… Dostanete přes prsty. Lepší napěchovat do kontejneru než darovat potřebným – takovou výchovnou lekci dává prodejcům potravin stát. Za darování jídla, které nezvládnou prodat, jim účtuje patnáctiprocentní daň. Pořádek v daních zkrátka musí být. Ať si klidně tuny jídla končí na dně popelnic.

Sháníte druhou práci? Praktický přehled, jak na přivýdělek při zaměstnání

25. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Sháníte druhou práci? Praktický přehled, jak na přivýdělek při zaměstnání

Přibývá lidí, kteří nevyjdou se svými příjmy a potřebují druhou práci. Chcete si při zaměstnání přivydělat? A zajímá vás, jestli můžete mít dvě práce na plný úvazek, jaké limity pro další pracovní poměry platí, kdy je výhodná práce na dohodu a za jakých podmínek můžete při zaměstnání podnikat? Vše důležité najdete v následujícím přehledu.

Angela slavně zvítězila. Pravice prohrála

24. 9. 2013 | Luboš Palata | 8 komentářů

Angela slavně zvítězila. Pravice prohrála

„Historické vítězství!“ To bylo slyšet, když první povolební průzkumy naznačovaly, že dosavadní německá kancléřka Merkelová získala tolik hlasů, že bude moci se svojí CDU/CSU vládnout ve Spolkové republice sama. Povolební ráno přineslo povolební kocovinu.

Ilona Švihlíková: Práce má proti kapitálu stále slabší vyjednávací pozici

7. 9. 2013 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Ilona Švihlíková: Práce má proti kapitálu stále  slabší vyjednávací pozici

„Kde má kořeny krize kapitalismu? V průběhu sedmdesátých let došlo ve vyspělých zemích k něčemu, co začalo i přes zvyšování produktivity práce zpomalovat růst mezd. Přešlo se na pracovně úsporné technologie, takže vyjednávací pozice pracovníků je stále slabší,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro server Peníze.cz.

Registrační pokladny znovu na stole. Pořádek, nebo buzerace?

5. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 53 komentářů

Registrační pokladny znovu na stole. Pořádek, nebo buzerace?

Registrační pokladny. Projekt, který byl před sedmi lety jedním ze symbolů odporu proti Paroubkově levicové vládě, se letos na podzim opráší, aby sehrál opačnou roli: stal se vlajkovou lodí odporu proti nevydařené vládě pravice. Tentokrát však navrch s cukrátkem po vzoru slovenských bratří – s účtenkovou loterií. Vířit se rozhodně nebude jen prach. Bude se křičet stejně nahlas jako posledně. Na které straně barikády stojíte vy?

Proč teď Češi málo utrácejí? Jen rostoucí daň za to nemůže

1. 9. 2013 | Tereza Mynářová | 13 komentářů

Proč teď Češi málo utrácejí? Jen rostoucí daň za to nemůže

Mezi důvody, proč Češi omezili nákupy, patří i stále vyšší daň z přidané hodnoty. Od roku 2008 vláda postupně zvýšila její sníženou sazbu z pěti až na letošních 15 procent, základní sazbu pak na 21 procent.

Očima expertů: Nová zdanění investic. Prospějou někomu?

30. 8. 2013 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Očima expertů: Nová zdanění investic. Prospějou někomu?

Prodloužení časového testu, (ne)zrušení daně z dividend a úprava zdanění investičních fondů. Jak se na navrhované změny dívá ekonom Lukáš Kovanda, investor Jaroslav Šura, analytik Jaroslav Brychta a další osobnosti ze světa financí?

Aleš Tůma: Proč nevadí bezvládí

26. 8. 2013 | Aleš Tůma

Aleš Tůma: Proč nevadí bezvládí

Vláda padla, nová nezískala důvěru, než bude nová, chvíli si počkáme. Co to znamená pro ekonomiku? Bude po zbytek roku pod slabým vedením vlády v demisi churavět? Sotva. Trocha bezvládí neuškodí.

Očima expertů: Jak postavit českou ekonomiku na nohy?

16. 8. 2013 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Jak postavit českou ekonomiku na nohy?

Opravdu se pomalu dostáváme z recese? A dá se něco aktivně dělat pro to, aby naše ekonomika, která v poslední době dostávala jednu ránu za druhou, mohla konečně nastartovat? Ptali jsme se Pavla Kohouta, Petra Macha, Lukáše Kovandy a dalších osobností ze světa financí a byznysu.

Malé peníze: Vysoké ceny potravin, hlad. Je to práce spekulantů?

6. 8. 2013 | Jan Müller | 10 komentářů

Malé peníze: Vysoké ceny potravin, hlad. Je to práce spekulantů?

Do redakce doputoval zajímavý dotaz: „Do jaké míry ovlivňují ceny komodit (hlavně těch, z nichž se vyrábějí potraviny) spekulanti? Je možné tvrdit, že kvůli nim opravdu někteří lidé hladovějí?“ Otázku jsme předali Janu Müllerovi z webu Malé peníze. Odpověď zde.

Mikuláš Šveda: Musíme spadnout na dno a odřít si zadek

27. 7. 2013 | Martin Vlnas | 18 komentářů

Mikuláš Šveda: Musíme spadnout na dno a odřít si zadek

„Premiér by měl na šéfa státní kasy vypsat regulérní výběrové řízení. Ať má třeba padesát milionů ročně… Takový člověk by se pak obklopil lidmi, kterým věří, a dělal by svou práci tak, jak by měl – úsporně a s rozumem. Ve chvíli, kdy ministrem financí uděláte figurku, která se už jen proto, že takový post získala, zavděčila deseti dvaceti lidem, máte zaděláno na průšvih,“ říká Mikuláš Šveda ve druhém díle našeho rozhovoru.

Nový daňový ráj v eurozóně. Lucembursko pro chudé

27. 7. 2013 | Tereza Mynářová | 1 komentářů

Nový daňový ráj v eurozóně. Lucembursko pro chudé

Eurozóna získá už za několik měsíců nový daňový ráj, tedy další zemi lákající zahraniční firmy na nízké sazby daní. Vedle Malty či Kypru se zařadí i Lotyšsko, které se chystá přejít na společnou měnu od ledna 2014.

Prostituce – podnikání jako každé jiné. Jen s průkazkou a záznamem v databázi

19. 7. 2013 | Michal Kašpárek | 1 komentářů

Prostituce – podnikání jako každé jiné. Jen s průkazkou a záznamem v databázi

Česko se může vydat pragmatickou cestou a z prostituce i provozování hodinových hotelů udělat normální, rozumějte legální podnikání. K nejstaršímu řemeslu se ale budete muset v podstatě veřejně přihlásit – na úřadě, finančáku, sociálce, zdravotní pojišťovně a nepřímo i na policii.

K čemu nám vlastně je ministr financí?

9. 7. 2013 | Tomáš Prouza | 5 komentářů

K čemu nám vlastně je ministr financí?

Ministr financí v Rusnokově vládě bude především posunovačem papíru a úředníkem, který se bude starat o to, aby se v úřadě svítilo a topilo. Ale příští plnohodnotný ministr financí bude hrát při rozhodování o osudu České republiky velmi důležitou úlohu.

Prodej cenných papírů osvobozen od daně až po třech letech? Co přinese prodloužení časového testu

8. 7. 2013 | Jaroslav Šura | 5 komentářů

Prodej cenných papírů osvobozen od daně až po třech letech? Co přinese prodloužení časového testu

Existuje daňová úleva pro investování do cenných papírů. Pokud je prodáte až po určité době od nákupu, nemusíte z peněz vydělaných prodejem platit daň z příjmů. Tato lhůta – říká se jí časový test – byla dlouhou dobu šestiměsíční. Parlament má nyní před sebou návrh na jeho prodloužení až na tři roky. Co to znamená pro investora?

Stránka 54/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services