určení daňového rezidenství

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým jsem daňovým rezidentem respektivě kdo a jak to má určit? Jsem občan ČR který žil a pracoval v ČR až do dubna 2009. Pak jsem se rozhodl přestěhovat se svou manželkou na Slovensko, kde ode té doby nepřetržitě bydlím (se svou rodinou) a pracuji a plánuji tak činit i v budoucnu. V loňském roce jsem tedy v ČR strávil 4 měsíce a na Slovensku 8 měsíců. Domnívám se tedy, že bych měl být daňovým rezidentem SR s neomezenou daňovou povinností. Nicméně nestihl jsem loni zrušit svůj trvalý pobyt v ČR (tam jsem se navíc nezdržoval loni téměř vůbec) a nyní si nejsem jist zda-li nebude považován tento můj trvalý pobyt jako "stálý byt" a zda-li tedy ČR nebude trvat na tom, že jsem českým daňovým rezidentem? Tedy bych byl daňovým rezidentem v obou státech. Existuje však smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a SR. Kdo a kdy tedy rozhodne kam spadám? V ČR na DÚ mi řekli, že jim stačí když donesu potvrzení, že jsem rezidentem SR, což mi ale Slováci zřejmě bez problémů a rádi dají takže mi to přijde zvláštní... Děkuji velmi za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 17. 3. 2010 11:52

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den. Své daňové rezidentství musíte určit sám na základě objektivních skutečností a v případě, že o něm bude mít finanční úřad pochyb, pak mu musíte svoji situaci prokázat, příp. doložit potvrzením o daňovém domicilu v druhé zemi. Nejprve se díváte na určení daňového rezidentství z pohledu jednotlivých domácích daňových legislativ. Pokud dojdete k závěru, že jste rezidentem ve dvou či více zemích, pak musíte určit zemi, kde máte svůj daňový domicil v souladu s příslušnou mezinárodní smlouvou o zamezení dvojího zdanění.

Na základě českého zákona o daních z příjmů budete v roce 2009 považován za českého daňového rezidenta, protože jste měl k dispozici v ČR stálý byt (pozor nemusí se shodovat s pojmem trvalé bydliště). Pravděpodobně budete považován i za Slovenského daňového rezidenta – strávil jste zde asi více než 183 dní, máte zde byt, kde se hodláte trvale zdržovat apod. Musíte jít tedy do příslušné mezinárodní smlouvy a určit svůj daňový domicil. O daňovém domicilu (tj. zemi konečného rezidentství) se rozhoduje podle následujících kritérií (jakmile první z nich rozhodne, další už nesledujete): 1. kde máte stálý byt, 2. kde máte užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů), 3. kde se obvykle zdržujete, 4. kde jste státním občanem. Jelikož jste měl stálý byt v obou zemích, zřejmě rozhodne 2. kritérium. Na základě popisu Vaší situace máte od května své centrum životních zájmů na Slovensku – máte zde rodinu, pracujete zde apod. Tudíž pravděpodobně budete děleným daňovým rezidentem – do dubna českým, od května slovenským a podle toho zdaníte své celosvětové příjmy v daňových přiznáních. Český finanční úřad Vás může požádat o potvrzení o Vašem daňovém domicilu od května na Slovensku.

18. 3. 2010 2:24

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Být milionářem? Luxus vykoupený dřinou

7. 3. 2008 | Jan Stuchlík | 4 komentáře

Být milionářem? Luxus vykoupený dřinou

Když se řekne dolarový milionář, vybaví se většinou diamanty, luxusní auta, přepychová sídla, drahé dovolené. Jenže stát se milionářem obnáší tvrdou dřinu, odříkání, někdy i vzdělání. Klíčovou vlastností těchto lidí je rovněž to, že se nebojí vlastních chyb.

Nová daň z příjmu státu slušně vydělává

5. 3. 2008 | Jan Pekař | 7 komentářů

Nová daň z příjmu státu slušně vydělává

Hospodaření státu za první dva měsíce letošního roku vypadá lépe, než loni. Rozpočtové příjmy výrazně vzrostly tam, kde to ministerstvo financí čekalo nejméně – na dani z příjmu fyzických osob. Rychle ovšem rostou i výdaje.

Vyplňte s námi daňové přiznání krok za krokem

28. 2. 2008 | Jan Pekař | 15 komentářů

Vyplňte s námi daňové přiznání krok za krokem

Ještě dlouho nebudeme daňové přiznání z příjmů fyzických osob odesílat na finanční úřad jako pohlednici. Také v letošním roce je zapotřebí vyplnit poměrně rozsáhlý formulář. Chce to hlavně trpělivost a přesnost.

Přiznání k dani z příjmů bez chyb

26. 2. 2008 | Eva Sovová | 2 komentáře

Přiznání k dani z příjmů bez chyb

Formulář daně z příjmů každoročně potrápí miliony občanů. Vyhnout se případným chybám nedokáže každý, dokonce ani daňoví poradci. Na knižních pultech jsme objevili příručku s praktickými návody, jak na to a bez chyb.

Společné zdanění manželů: letos naposledy

13. 2. 2008 | Jan Pekař | 6 komentářů

Společné zdanění manželů: letos naposledy

Potřetí a naposledy je letos možné uplatnit společné zdanění manželů. Mohou je využít pouze manželé, kteří vyživují alespoň jedno nezaopatřené dítě a žijí spolu s dětmi ve společné domácnosti.

Jak na daň z příjmu za rok 2007

11. 2. 2008 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Jak na daň z příjmu za rok 2007

Přiznání k dani z příjmu musí podat každý, jehož roční příjmy neosvobozené do daně přesáhly 15 tisíc korun. Buď to za něj může udělat jeho zaměstnavatel, nebo poplatník musí vyplnit přiznání sám. Tito lidé mají pro podání přiznání čas do konce března. Aby to měli jednodušší, mohou využít interaktivních daňových formulářů.

Co potřebujete pro uplatnění daňových odpočtů za rok 2007

7. 2. 2008 | Jan Pekař | 2 komentáře

Co potřebujete pro uplatnění daňových odpočtů za rok 2007

Od základu daně z příjmu si lze odečíst příspěvky na životní pojištění, penzijní připojištění, úroky z hypoték a úvěru ze stavebního spoření či hodnotu darů. Pokud za vás sestavuje daňové přiznání zaměstnavatel, musíte mu potvrzení o těchto platbách dodat do 15. února.

Podívejte se, jak bude vypadat vaše únorová výplatní páska

5. 2. 2008 | redakce Peníze.CZ | 14 komentářů

Podívejte se, jak bude vypadat vaše únorová výplatní páska

V únoru dostanou zaměstnanci v Česku poprvé výplatní pásku, která se bude sestavovat a počítat podle nových pravidel o výpočtu daně z příjmu. Připravili jsme interaktivní výplatní pásku, na níž si nejen můžete spočítat svou novou čistou mzdu, ale najdete na ní i vysvětlení základních pojmů, s nimiž se setkáte.

Nižší daně nejsou všechno. Užitečnější je jednoduchost.

24. 1. 2008 | Petr Sklenář | 7 komentářů

Nižší daně nejsou všechno. Užitečnější je jednoduchost.

Od února Češi poprvé pocítí na výplatních páskách, jak funguje rovná daň. V Česku je to taková rovná daň po Rumunsku. Stejně jako v této zemi se i v tuzemsku pouze sjednotily daňové sazby. Složitost daňového systému se příliš nezměnila. Ke škodě státu i jeho občanů.

I z přilepšení k platu se někdy musí platit daně

18. 1. 2008 | Eva Sovová | 1 komentářů

I z přilepšení k platu se někdy musí platit daně

Reforma daní přinesla změny v poskytování zaměstnaneckých benefitů. Nově jsou některá přilepšení k platu zdanitelným příjmem, ze kterého se navíc musí odvést i platba na sociální a zdravotní pojištění.

Novoroční cenový šok u potravin nenastal

15. 1. 2008 | Jan Pekař | 7 komentářů

Novoroční cenový šok u potravin nenastal

Skokového zvýšení cen kvůli růstu snížené sazby daně z přidané hodnoty se na začátku roku bál téměř každý. Z posledního průzkumu Českého statistického úřadu je ovšem zjevné, že minimálně u potravin byla tato obava zbytečná.

Jak se změny daní projeví v peněženkách

4. 1. 2008 | Jan Pekař | 6 komentářů

Jak se změny daní projeví v peněženkách

Skokové zvyšování cen kvůli růstu snížené sazby DPH nejspíš nebude tak dramatické. Řada obchodníků už vyšší daň do cen dávno promítla. Alespoň částečnou kompenzaci zdražení by měla přinést snížená daň z příjmu. Spočítejte si s námi, jakou mzdu v únoru dostanete.

Leasing přichází o svou největší výhodu

14. 12. 2007 | Jan Pekař

Leasing přichází o svou největší výhodu

Od 1. ledna smí leasingová smlouva trvat nejméně tak dlouho, jak dlouho se odepisuje předmět leasingu podle odpisových tabulek. Daňové výhody, kvůli kterým byl leasing oblíben zejména mezi podnikateli a živnostníky, tak přestávají fungovat. Leasingové firmy ovšem tvrdí, že výhod ještě zůstává dost, aby leasingový trh i v příštím roce rostl.

Proč je ČNB při pohledu na inflaci v klidu

13. 12. 2007 | Petr Sklenář | 13 komentářů

Inflace v Česku dosáhla pěti procent. Příští rok má být ještě hůř. Centrální banka přesto nebije na poplach, ani překotně nezvyšuje úrokové sazby. Spíše vyčkává, jestli si lidé a firmy náhodou na vyšší růst cen nezvyknou.

Rozhodnuto. Luxus za 19, sociální bydlení za 9 procent

7. 12. 2007 | Jan Pekař

Rozhodnuto. Luxus za 19, sociální bydlení za 9 procent

Česko nevyužije možnost, aby se i z prodeje nových velkých bytů a domů platila snížená sazba daně z přidané hodnoty. Na nové úpravě DPH ovšem mohou vydělat podnikatelé, kteří mají provozovnu v bytových domech.

Stránka 78/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services