Souběh péče o dítě a SoPČ

Dobrý den. Žena je nezaměstnaná, v evidenci úřadu práce. Občas chodí zastupovat poštovní doručovatelku – její příjem je tak omezen hranicí, kterou si momentálně nepamatuji ale není ani důležitá. Obvykle to vychází ale v současné době je možnost zastupování delší a již se do měsíčního limitu nevejde. Můj dotaz je na možnost, že by „zůstala doma“ – péče o 2 děti do 15ti let a při tom i nadále chodila příležitostně vypomáhat na poštu - smluva o pracovní činnosti. Je to takto možné? Jsou tam nějaká jiná omezení? Jak je to s placením zdravotního a sociálního? Hranice příjmů a z toho vyplývající varianty? Důchod? Potřebná byrokracie? atd. Za veškeré informace, které mi o tomto můžete sdělit, děkuji!

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 31. 3. 2010 9:30

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den. Pokud je Vaše žena evidovaná na úřadu práce, může si (aniž by ztratila nárok na podporu) měsíčně přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy, tj. maximálně 4.000 Kč, a to prací na základě pracovní smlouvy, tak i na základě dohod o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Tento přivýdělek musí být doložen na úřad práce.

Pokud by žena „zůstala doma“ a pečovala by o dvě děti do 15-ti let, stala by se osobou bez zdanitelných příjmů. V tomto případě je povinna platit měsíční pojistné ve výši 13,5 % z minimální mzdy, tj. 8.000 x 13,5 % = 1.080 Kč. Tato částka musí být uhrazena do osmého dne měsíce, pro který je pojistné placené. Osoba bez zdanitelných příjmů nemá povinnost účasti na důchodovém pojištění, ovšem v tomto případě není důchodově pojištěna. Platba důchodového pojištění je dobrovolná. Jen pro připomenutí, důchodové pojištění je důležité pro nárok na starobní důchod (v současné době nejméně 25 let důchodového pojištění nebo dosažení 65-ti let a minimálně 15 let důchodového pojištění).

Při práci na dohodu o provedení práce je z výdělku odvedena pouze srážková daň/zálohy na daň ze závislé činnosti ve výši 15 %, zdravotní pojištění popřípadě dobrovolné důchodové pojištění si musí osoba bez zdanitelných příjmů platit nadále sama.

Z výdělku dosaženého na základě dohody o pracovní činnosti (pouze polovina stanovené týdenní pracovní doby, tj. 20 hod.) se odvádí nejen daň, ale také zdravotní a sociální pojištění. V tomto případě dojde k úhradě povinného minimálního zdravotního pojištění ve výši 1.080 Kč (4 % z výdělku a rozdíl mezi odvodem z výdělku a minimálního zdravotního pojištění uhradí zaměstnavatel). V této situaci nebude žena osobou bez zdanitelných příjmů.

Jakákoliv změna musí být nahlášena na zdravotní pojišťovně, příslušné správě sociálního zabezpečení nebo úřadu práce nejpozději do 8 dní od data, kdy ke změně došlo.

1. 4. 2010 12:48

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Události uplynulého měsíce: květen

3. 6. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: květen

Uteklo vám v květnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Nahlédněte do výběru květnových událostí.

Daně elektronicky: zjednodušme, zlevněme, užívejme

13. 5. 2005 | Jiří Nápravník | 26 komentářů

Daně elektronicky: zjednodušme, zlevněme, užívejme

Elektronické podávání daňových přiznání se u nás oblibě příliš netěší. Proč? Je k němu potřeba vlastnictví drahého elektronického podpisu. Kdyby se ten z celého procesu vypustil, počet lidí komunikujících s daňovou správou on-line by jistě vzrostl. Dokládají to i zkušenosti z USA, kde počet uživatelů jednoduchého a zdarma elektronického daňového přiznání razantně narůstá.

Pojištění na dlouhodobé cesty

12. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ

Lákají vás vzdálené kultury, studium na zahraniční univerzitě či pracovní zkušenost v cizině? S čím musíte před takovou dlouhodobou cestou nebo pobytem počítat? Jak zabezpečit dům, jak najít dětem v cizině školu, co se psem, autem apod.? A zejména jaké cestovní pojištění a proč si sjednat?

Jak se třpytí zlatá investice?

6. 5. 2005 | Eva Marzini | 4 komentáře

Jak se třpytí zlatá investice?

Za poslední čtyři roky vzrostla cena zlata více než dlouhodobé zhodnocení akciových trhů. Přiklání se k němu stále více investorů. Je pro to skutečně pádný důvod? Jak lze se zlatem obchodovat?

Události uplynulého měsíce: duben

6. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Jak funguje investiční životní pojištění V.

3. 5. 2005 | Martin Podávka | 32 komentářů

Jak funguje investiční životní pojištění V.

Víte, co je switch, splacený stav či částečný odkup? V posledním díle seriálu popíšeme termíny, které se vážou pouze k investičnímu pojištění. Zároveň zodpovíme vaše dotazy a podíváme se i na univerzální (flexibilní) životní pojištění.

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

2. 5. 2005 | Kateřina Havlíčková | 38 komentářů

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

Rádi byste část svých příspěvků na důchodové pojištění odváděli namísto státu přímo svým rodičům? Myšlenka to není neproveditelná a snad ani politický odpor není v tomto případě příliš pravděpodobný. Jak by takový penzijní systém mohl fungovat a jak dosáhnout fiskálně neutrálních dopadů?

Sazby, kurzy, inflace: co nás čeká?

28. 4. 2005 | Jiří Šedivý

Sazby, kurzy, inflace: co nás čeká?

Co očekává trh v nejbližších měsících? Podle prognózy analytiků České spořitelny se můžeme těšit například na vyšší mzdy, úvěrové produkty by prozatím zdražovat neměly. Nabízíme pohled na nejdůležitější ekonomické veličiny, které dopadnou na peněženky a slamníky nás všech.

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

22. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 8 komentářů

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

Tam, kde chybí láska, péče a starostlivost rodičů k dětem, musí nastoupit stát. A to jak s pomocí dětem, tak s represí vůči rodičům, kteří neplní své povinnosti. Jak financovat výchovu dětí, které nežijí se svými biologickými rodiči? V čem je potřeba současný systém změnit?

Penzijní reforma: vrátí Bezděk politiky zpět do reality?

20. 4. 2005 | Martin Zika | 31 komentářů

Penzijní reforma: vrátí Bezděk politiky zpět do reality?

Po nedávné prezentaci dalších výsledků vládního týmu pro penzijní reformu se začíná ukazovat, o kterých návrzích má smysl jednat dále a o kterých už nejspíš ne. Zároveň se vkrádá nepříjemná otázka: budou moci výstupy vládního týmu sehrát významnější roli při politickém rozhodování o reformě?

Penzijní připojištění: záludné a podivně novelizované

19. 4. 2005 | Petr Šafránek | 25 komentářů

Penzijní připojištění: záludné a podivně novelizované

Penzijní připojištění je oblíbený produkt, i ten má ale své záludnosti. Víte, že fond teoreticky může svými výdaji zcela vynulovat výnos portfolia? Že účastníci se stejným stavem účtu mohou u různých fondů získat různé penze? Nebo že třeba vy nebudete muset z vyplácených dávek odvést daň?

Jak funguje investiční životní pojištění I.

18. 4. 2005 | Martin Podávka | 18 komentářů

Jak funguje investiční životní pojištění I.

Některé odhady říkají, že investičnímu pojištění rozumí maximálně pětina prodejců. Většina klientů prý ani netuší, jaký produkt si vlastně sjednali a co nabízí trh. Připravili jsme pro vás několik článků, z nichž se o investičním pojištění dozvíte vše podstatné. Přečtěte si první z nich.

Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?

13. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 29 komentářů

Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?

Má nebo nemá se stát, tedy všichni ekonomicky aktivní občané, podílet na nákladech spojených s výchovou dětí? Postarat se o dítě je povinností obou rodičů. Neměl by tedy být spíše rozvedený rodič přinucen platit na své dítě slušné výživné? Na něco ale stát přispívat musí. Kolik, na co a jak?

Události uplynulého měsíce: březen

8. 4. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Stránka 101/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Obce v Česku by si nově mohly určovat maximální počet dní v roce i období, kdy je na jejich...více

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

Začleňování e-shopů CZC.cz a Mall.cz pod polské online tržiště Allegro postoupilo do další...více

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Před dvěma lety začal v Česku platit zákon, který zakazuje mimo jiné prodej jednorázových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services