Souběh péče o dítě a SoPČ

Dobrý den. Žena je nezaměstnaná, v evidenci úřadu práce. Občas chodí zastupovat poštovní doručovatelku – její příjem je tak omezen hranicí, kterou si momentálně nepamatuji ale není ani důležitá. Obvykle to vychází ale v současné době je možnost zastupování delší a již se do měsíčního limitu nevejde. Můj dotaz je na možnost, že by „zůstala doma“ – péče o 2 děti do 15ti let a při tom i nadále chodila příležitostně vypomáhat na poštu - smluva o pracovní činnosti. Je to takto možné? Jsou tam nějaká jiná omezení? Jak je to s placením zdravotního a sociálního? Hranice příjmů a z toho vyplývající varianty? Důchod? Potřebná byrokracie? atd. Za veškeré informace, které mi o tomto můžete sdělit, děkuji!

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 31. 3. 2010 9:30

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den. Pokud je Vaše žena evidovaná na úřadu práce, může si (aniž by ztratila nárok na podporu) měsíčně přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy, tj. maximálně 4.000 Kč, a to prací na základě pracovní smlouvy, tak i na základě dohod o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Tento přivýdělek musí být doložen na úřad práce.

Pokud by žena „zůstala doma“ a pečovala by o dvě děti do 15-ti let, stala by se osobou bez zdanitelných příjmů. V tomto případě je povinna platit měsíční pojistné ve výši 13,5 % z minimální mzdy, tj. 8.000 x 13,5 % = 1.080 Kč. Tato částka musí být uhrazena do osmého dne měsíce, pro který je pojistné placené. Osoba bez zdanitelných příjmů nemá povinnost účasti na důchodovém pojištění, ovšem v tomto případě není důchodově pojištěna. Platba důchodového pojištění je dobrovolná. Jen pro připomenutí, důchodové pojištění je důležité pro nárok na starobní důchod (v současné době nejméně 25 let důchodového pojištění nebo dosažení 65-ti let a minimálně 15 let důchodového pojištění).

Při práci na dohodu o provedení práce je z výdělku odvedena pouze srážková daň/zálohy na daň ze závislé činnosti ve výši 15 %, zdravotní pojištění popřípadě dobrovolné důchodové pojištění si musí osoba bez zdanitelných příjmů platit nadále sama.

Z výdělku dosaženého na základě dohody o pracovní činnosti (pouze polovina stanovené týdenní pracovní doby, tj. 20 hod.) se odvádí nejen daň, ale také zdravotní a sociální pojištění. V tomto případě dojde k úhradě povinného minimálního zdravotního pojištění ve výši 1.080 Kč (4 % z výdělku a rozdíl mezi odvodem z výdělku a minimálního zdravotního pojištění uhradí zaměstnavatel). V této situaci nebude žena osobou bez zdanitelných příjmů.

Jakákoliv změna musí být nahlášena na zdravotní pojišťovně, příslušné správě sociálního zabezpečení nebo úřadu práce nejpozději do 8 dní od data, kdy ke změně došlo.

1. 4. 2010 12:48

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Vláda, která zdraží pivo, padne. A vláda, která ho zlevní?

4. 2. 2016 | Gabriel Pleska | 15 komentářů

Vláda, která zdraží pivo, padne. A vláda, která ho zlevní?

Ministr financí přišel minulý čtvrtek s nápadem, že by točené pivo a nealko podávané v restauracích mělo být daněné nejnižší sazbou DPH. Touto sazbou by už se podle dřívějšího návrhu měla danit také jídla v restauracích. Je nižší daň z piva populistický předvolební tah? Nemyslíme si.

Babišovo snížení daně se na ceně piva neprojeví, říkají odborníci

31. 1. 2016 | Milan Mikulka, Lukáš Prchal | 11 komentářů

Babišovo snížení daně se na ceně piva neprojeví, říkají odborníci

Pokud by se snížila DPH u točeného piva, jak navrhuje ministr Andrej Babiš, nebude to mít na jeho cenu žádný vliv, tvrdí odborníci. „Ze zkušenosti se změnami daní víme, že jakékoli snížení se promítne v daleko menší míře, než by mělo. Někdy se neprojeví vůbec,“ vysvětluje Lukáš Eisenwort z poradenské společnosti EKP.

Josef Středula: Je potřeba napravit daňový systém

30. 1. 2016 | Ondřej Tůma | 72 komentářů

Josef Středula: Je potřeba napravit daňový systém

„Nejde jen o větší zdanění vysokopříjmových osob. Musíme zvážit, jestli je ještě důvod pro některé daňové úlevy. Řešit by se měla také daň z příjmu právnických osob, daňové základy, paušály a odpočitatelné položky,“ říká předák Českomoravské konfederace odborových svazů v pokračování našeho rozhovoru.

Očima expertů: Vyšší daně pro bohaté?

22. 1. 2016 | Ondřej Tůma | 97 komentářů

Očima expertů: Vyšší daně pro bohaté?

Většina zemí Evropské unie je ke svým bohatým tvrdší než Česko. Na lidi s výrazně vyššími příjmy se v Evropě uvalují výrazně vyšší daně než u nás. Máme na to být hrdí? Nebo bychom naopak měli s Evropou srovnat krok?

Autorské honoráře: Jak se daní v roce 2016

21. 1. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Autorské honoráře: Jak se daní v roce 2016

Noty pro danění autorských honorářů se v posledních letech měnily hned několikrát. Peníze.cz přinášejí přehled pravidel platných pro rok 2016. Jednoduše a srozumitelně.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2016: Kolik vám strhnou

20. 1. 2016 | Petra Dlouhá | 40 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2016: Kolik vám strhnou

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Jak se daní v roce 2016? Kolik ukrojí odvody a kdo neplatí žádné? Nabízíme přehled pravidel i kalkulačku, která čistou odměnu, zdravotní pojištění, sociální pojištění i daň z příjmů spočítá za vás. Jednoduše a srozumitelně.

Výpočet čisté mzdy 2016: Kolik dostanete a co spolknou povinné odvody

19. 1. 2016 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Výpočet čisté mzdy 2016: Kolik dostanete a co spolknou povinné odvody

Naši kalkulačku čisté mzdy aktualizovanou pro rok 2016 ocení zaměstnanec i zaměstnavatel. První si spočítá, jaký čistý příjem dostane a kolik mu z hrubé mzdy uloupnou povinné odvody. Druhý zase snadno zjistí, na kolik ho jeden zaměstnanec se vším všudy přijde.

Silniční daň 2016: Přiznání podejte do konce ledna. Poradíme, jak na to

12. 1. 2016 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Silniční daň 2016: Přiznání podejte do konce ledna. Poradíme, jak na to

Používáte vozidlo k podnikání? Nezapomeňte na silniční daň. Na podání daňového přiznání za loňský rok je čas do konce ledna. Máme pro vás přehled pravidel, kalkulačku daně, aktuální formuláře daňového přiznání i návod, jak se přiznat a daň zaplatit.

Za kolik koupíme benzin a naftu, až bude ropa za dvacku?

4. 1. 2016 | Pavel Jégl | 30 komentářů

Za kolik koupíme benzin a naftu, až bude ropa za dvacku?

Ceny ropy sletěly za rok a půl o dvě třetiny. Kdyby takhle zlevňovaly benzin a nafta…

Daňové změny: Hlaste i osvobozené příjmy, využijte vyšší slevy…

3. 1. 2016 | Petr Kučera

Daňové změny: Hlaste i osvobozené příjmy, využijte vyšší slevy…

Které daňové změny už platí pro příjmy za rok 2015, které začnou platit pro příjmy za rok 2016 a které zatím vláda nestihla prosadit? Projděte si přehled hlavních novinek týkajících se fyzických osob-nepodnikatelů.

Dary na charitu si můžete odečíst z daní. Poradíme, jak na to

15. 12. 2015 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Dary na charitu si můžete odečíst z daní. Poradíme, jak na to

Jestli zvažujete, zda před Vánocemi přispět či nepřispět na charitu, máme pro vás argument: dary na dobročinné účely si můžete odečíst z daní. Tedy – zas se neradujte příliš, ne z daní, ale z daňového základu. Spočítáme, kolik se vám vrátí do peněženky.

Očima expertů: Daň z auta pro všechny, abychom mohli dotovat elektromobily?

11. 12. 2015 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Očima expertů: Daň z auta pro všechny, abychom mohli dotovat elektromobily?

Podnikatelé platí za auta silniční daň. A proč jen podnikatelé? Jak se na možnost zavést silniční daň pro všechny automobily dívá ministr dopravy Dan Ťok, viceprezident Autoklubu ČR Jan Štovíček, ekonom Aleš Michl, předseda Asociace pro elektromobilitu Jaromír Vegr a další osobnosti?

Daň z nemovitých věcí: Kolik zaplatíte v roce 2016

10. 12. 2015 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Daň z nemovitých věcí: Kolik zaplatíte v roce 2016

Kdo musí v roce 2016 podat přiznání k dani z nemovitých věcí, už od nás víte. Dnes se podíváme na to, kolik v roce 2016 na dani z nemovitosti zaplatíte.

Daň z nemovitosti 2016: Přiznání podejte do konce ledna

8. 12. 2015 | Petra Dlouhá | 25 komentářů

Daň z nemovitosti 2016: Přiznání podejte do konce ledna

Přiznání k dani z nemovitých věcí je třeba odevzdat do konce ledna. Koho se povinnost týká? Jak a kde přiznání podat? A co mění novela, která nabývá účinnosti v lednu 2016? Odpovědi na příštích řádcích.

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

30. 11. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

Kolik zaplatíte za sociální pojištění v roce 2016? Minimální zálohy se zvyšují. Peníze.cz přinášejí přehled všeho důležitého: cifry platné pro rok 2016, pravidla, novinky i návod, jak si výši záloh na sociální pojištění jednoduše spočítat.

Stránka 42/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services