Daň z pronájmu nebytových prostor

Dobrý den, jsem spoluvlastník nemovistosti, ze které plynou příjmy z pronájmu nebytových prostor. Sice figuruji na nájemních smlouvách, ale tyto příjmy nepobírám, ani nedaním, jak formálně toto ošetřit vůči FÚ a dalším institucím, že nepobírám žádné příjmy z pronájmu, resp., že je za mě daní ostatní spoluvlastníci.

Otázku poslal/a:  , 15. 4. 2010 7:21

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den. Obecně příjmy dosažené společně dvěma nebo více poplatníky z titulu spoluvlastnictví k věci nebo ze společných práv a společné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení se rozdělují mezi poplatníky podle jejich spoluvlastnických podílů. Plynou-li příjmy z užívání věci ve spoluvlastnictví na základě písemné smlouvy uzavřené všemi spoluvlastníky jen určitým spoluvlastníkům nebo jinak, než odpovídá jejich spoluvlastnickým podílům, rozdělují se tyto příjmy a výdaje na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů podle této smlouvy; přitom výdaje musí být pro účely tohoto ustanovení rozdělovány ve stejném poměru jako příjmy. Pokud nejsou příjmy a výdaje rozděleny mezi spoluvlastníky podle spoluvlastnických podílů, mohou spoluvlastníci uplatnit výdaje na ně připadající pouze v prokázané výši.

Záleží také na konkrétní formě spoluvlastnictví. Pokud by šlo o příjmy plynoucí z bezpodílového vlastnictví manželů, pak se takové příjmy zdaňují jen u jednoho z nich. Druhý z manželů nemusí automaticky prokazovat, že byly příjmy zdaněny. Pokud jde o společenství vlastníků, pak příjmy z pronájmu společných částí domu jsou vždy příjmem vlastníků jednotek (není-li na základě písemné smlouvy stanoveno jinak). Jedná se tudíž o příjem z pronájmu ve smyslu § 9 zákona o daních z příjmů, a to i v případě, že vlastníci rozhodnou, že jim příslušná částka nebude vyplacena a bude zaúčtována na účet zdroje na krytí nákladů na činnost společenství, které jsou vlastníci dle zákona o vlastnictví bytů hradit (např. opravy společných částí domu). K tomuto příjmu (podle vyúčtování ) si mohou uplatnit výdaje ve výši 30 % z příjmu nebo výdaje v prokázané výši. Pokud podává vlastník z jiného důvodu daňové přiznání, zahrne příjem do dílčího základu daně podle § 9, a tím zvýší celý základ daně. Pokud poplatník obvykle nepodává přiznání k dani z příjmů fyzických osob a není zaměstnaný, vzniká mu povinnost podat přiznání při částce příjmů nad 15 000 Kč/rok. Pokud poplatník obvykle nepodává přiznání k dani z příjmů fyzických osob a je zaměstnaný, vzniká mu povinnost podat přiznání při částce nad 6 000 Kč/rok.

15. 4. 2010 2:03

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Na novou podobu zdaňování příjmů a majetku počkejte do léta, říká Trezziová

5. 4. 2006 | Dana Chytilová | 18 komentářů

Na novou podobu zdaňování příjmů a majetku počkejte do léta, říká Trezziová

Jasná, jednoznačná a srozumitelná úprava daňových zákonů? V budoucnosti prý realita. Penále za dodatečné daňové přiznání kvůli přechodu na paušál? Realita, jenže s "ale". Ministerstvo financí penále sice vyžaduje, ale zároveň doporučilo správcům daně, aby případné žádosti o jeho prominutí byly vyřizovány kladně. Toto a mnohé další najdete v odpovědích Dany Trezziové na vaše otázky.

S deregulací nájemného je nutné začít, přestože zákon obsahuje chyby

4. 4. 2006 | Miroslav Škaloud | 5 komentářů

S deregulací nájemného je nutné začít, přestože zákon obsahuje chyby

Senátor Miroslav Škaloud poukazuje na některé aspekty nedávno schváleného zákona o deregulaci. Tvrdí například, že soudy budou mít mnohem větší prostor pro rozhodování v případě smluvní nedohody. Také upozorňuje na zavedení nových příspěvků na bydlení, které jsou podle něj vhodnější než většina plošných subvencí. A polemizuje s názorem Petra Sunegy ze Sociologického ústavu, podle něhož může být odstranění místně obvyklého nájemného do jisté míry nebezpečné.

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

3. 4. 2006 | Kateřina Havlíčková | 45 komentářů

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

Lidé s nízkými příjmy, zejména mají-li děti, dostávají vyšší dávky, než je jejich reálně dosažitelný pracovní příjem. Když pracovat začnou, jsou až do určité výše příjmu zdaněni prakticky 100% sazbou. Zvýšení příjmu totiž může způsobit odebrání dávek, a tedy propad čistého příjmu rodiny o několik tisíc. Motivace pracovat je tak nulová. Podrobili jsme český systém daní a dávek metodě METR.

Dodatečné daňové přiznání: dělá si z nás Ministerstvo financí legraci?

31. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 13 komentářů

Dodatečné daňové přiznání: dělá si z nás Ministerstvo financí legraci?

Je odpoledne posledního dne, do kdy můžete bez sankce odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2005. A Ministerstvo financí se konečně rozhodlo vydat svůj oficiální postoj k dodatečnému přiznání za rok 2004 z důvodu přechodu na paušál. Nelze to už nazvat ani reakcí "za 5 minut dvanáct", to už je prostě pozdě! Navíc se úředníci rozhodli nám penále u dodatečných daňových přiznání neodpustit.

Zemní plyn, nebo tepelné čerpadlo? Kolik můžete ušetřit?

30. 3. 2006 | Dana Chytilová | 41 komentářů

Zemní plyn, nebo tepelné čerpadlo? Kolik můžete ušetřit?

Jaký je rozdíl v cenách při vytápění tepelným čerpadlem, plynem nebo elektřinou? Kdy požádat o dotaci na tepelné čerpadlo? Tématu jsme se již věnovali, dnes však nahlédneme pod pokličku energií očima Asociace pro využití tepelných čerpadel. Ta nechala porovnat náklady pro tři různě velké rodinné domy.

Ptejte se Dany Trezziové!

29. 3. 2006 | Dana Chytilová | 8 komentářů

Ptejte se Dany Trezziové!

Komunikovat s finančním úřadem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu? Dostávat od různých úřadů stejné informace, tedy alespoň částečně sjednotit jejich postupy? Zavolat na informační linku, když si nevíte rady? Tyto a mnohé další změny chystá daňová správa v rámci projektu její modernizace. Její členkou je i Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí, která dnes čeká na vaše dotazy či náměty.

Světoví boháči-filantropové: již nestačí jen mít, musí se i dávat

29. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 8 komentářů

Světoví boháči-filantropové: již nestačí jen mít, musí se i dávat

Bill Gates plánoval dobročinnost až na stáří. Při čtení zprávy Světové banky se ale s filantropií rozhodl nemeškat a nasadil tak super bohatým vysokou "charitativní laťku". Podle magazínu The Economist se totiž novodobí majetní musí snažit dostat nejen na list miliardářů, ale také na list filantropů. Kdo, proč a kolik na charitu věnuje? A jak k dobročinnosti přistupují různé země a různá náboženství?

Jak správně zdanit autorský honorář?

28. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 15 komentářů

Jak správně zdanit autorský honorář?

Víte, jakým způsobem zdaňovat autorské honoráře za příspěvky do elektronických médií? Zákon o dani z příjmů a autorský zákon si odporují, Ministerstvo kultury se odkazuje na Ministerstvo financí a to, jak to vypadá, tzv. vaří z vody. Podle "daňařů" Komora daňových poradců vydala neoficiální stanovisko, podle Komory to je ale zase věc jednotlivých poradců. Jak to tedy je s 10% srážkovou daní a internetem?

Daně: naposledy vybíráme z poradny

27. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 3 komentáře

Daně: naposledy vybíráme z poradny

Do tohoto pátku musí mnozí z nás odevzdat daňové přiznání a odvést daň z příjmu. Času mnoho nezbývá, přesto se na nás stále valí nové a nové dotazy související s touto daňovou povinností. Většina z nich se týká i dalších poplatníků, naposledy tedy vybíráme to nejdůležitější z daňové poradny. Pokud ještě nemáte ve všem jasno, využijte příležitosti.

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

24. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

Máme před sebou poslední víkend před "daňovým silvestrem 2005". Těm, kdo ho budou trávit nad daňovým přiznáním, nabízíme pomocnou ruku. Jednu z posledních. Provedeme vás letošním daňovým bludištěm od získání formuláře až po odeslání přiznání a zaplacení dlužné daně.

Stránka 93/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services