Dlouhodobý pobyt v zahraničí - povinnost odvádět daň z příjmu i v ČR?

Jsem absolventem VŠ a mé první zaměstnání jsem vykonával ve Francii, kde i nadále pobývám a chystám se opět pracovat. V mém případě by mělo jít o problém „daňové rezidence“, kterým se zabývá český zákon o daních z příjmů. Mimojiné uvádí, že ti, kdo mají na území ČR bydliště nebo se zde obvykle zdržují, musí platit daň jak z příjmů plynoucích ze zdrojů na území České republiky, tak ze zdrojů v zahraničí. 1. "Bydlištěm" se rozumí místo, kde má poplatník stálý byt (a to za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat). 2. “Obvykle se zdržovat" znamená podle litery zákona pobývat na území ČR alespoň 183 dnů v roce (půl roku), přičemž nezáleží na tom, zda souvisle nebo v několika obdobích. Podmínku "bydliště" tak mohu podložit např. nájemní smlouvou z Francie (i přes české státní občanství a oficiální český trvalý pobyt v bytě u rodičů v ČR). Podmínku "Obvykle se zdržovat" mohu podložit např. pracovní smlouvou, tzn. oficiálně potvrdit, že jsem v ČR pobýval méně než výše zmíněných 183 dnů. Na závěr jen dodám, že ve Francii samozřejmě budu daně z příjmu odvádět. Můžete, prosím, na mém případu vysvětlit problematiku placení daní, tzn. zda jsem zproštěn placení daní v ČR za výše uvedených podmínek? Děkuji Vám Aleš Kovařík

Otázku poslal/a: Aleš Kovařík, 6. 5. 2010 10:04

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Prvním krokem při určení, ve které zemi musí být příjmy zdaněny, je určení země daňového rezidentství poplatníka. V zemi daňového rezidentství má povinnost zdaňovat své celosvětové příjmy. V zemi, kde je daňovým nerezidentem, musí zdaňovat jen příjmy ze zdrojů v této zemi (pokud takové příjmy má). Aby nedošlo ke dvojímu zdanění jeho příjmů uplatní v zemi rezidentství metodu zamezení dvojího zdanění podle příslušné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Pokud je poplatník považován za daňového rezidenta ve dvou zemích na základě domácích legislativ, musí se určit daňový domicil poplatníka podle této smlouvy.

Pokud byste tedy byl považován na základě bydliště (českého trvalého pobytu) za českého daňového rezidenta a rovněž za francouzského daňového rezidenta na základě francouzské legislativy, použijete pro určení země konečného rezidentství (tj. daňového domicilu) česko-francouzskou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. O daňovém domicilu se v souladu s česko-francouzskou smlouvou o zamezení dvojího zdanění rozhoduje podle následujících kritérií (jakmile první z nich rozhodne, další už nesledujete): 1. kde máte stálý byt, 2. kde máte užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů), 3. kde se obvykle zdržujete (183 dní), 4. kde jste státním občanem. Na základě toho byste byl zřejmě považován za francouzského daňového rezidenta. Ale to neznamená, že byste byl placení daní v ČR zproštěn, ale Vaše daňová povinnost je omezena na příjmy z českých zdrojů.

7. 5. 2010 12:22

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Kombinovaná hypotéka: jiný pohled, stejná odpověď

15. 11. 2004 | Martin Podávka | 221 komentářů

Kombinovaná hypotéka: jiný pohled, stejná odpověď

Kombinaci hypotéky a kapitálového životního pojištění jsme se rozhodli rozebrat ze všech možných stran. Dnes jsme pro vás připravili výpočty, přesněji porovnání výhodnosti kombinované hypotéky a standardního splácení hypotečního úvěru spojeného s rizikovým pojištěním. Výsledek? Poměrně jednoznačný.

Poplatky aneb úřední šiml řehtá stále vesele

11. 11. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 20 komentářů

Poplatky aneb úřední šiml řehtá stále vesele

Máte někdy pocit, že z nás úřady jen zbytečně tahají peníze? Přestáváte se ve změti nejrůznějších poplatků orientovat? Nový zákon o správních poplatcích navíc služby úřadů ještě zdražuje. Co vlastně jsou a k čemu slouží správní poplatky?

Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp

4. 11. 2004 | Petr Šafránek | 1 komentářů

Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp

Máte-li doma více starších smluv o stavebním spoření, je nejvyšší čas na rozhodnutí, na kterou z nich čerpat státní podporu podle "starých", výhodnějších pravidel. Jak to udělat, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor?

Podle čeho nakupovat a prodávat akcie

3. 11. 2004 | Richard Koza | 22 komentářů

Podle čeho nakupovat a prodávat akcie

Otázka v titulku by se mohla také nazvat otázkou za všechny peníze, neboť ten, kdo ovládá umění vhodně nakoupit a ve správný čas prodat akcie na burze, se určitě stane milionářem. Nejen ve zmíněných dvou základních dotazech však spočívá umění správného investování. Dobrý investor zná i pojmy jako míra rizika, správa peněz a čtení grafů.

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

1. 11. 2004 | Pavel Kohout | 27 komentářů

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo?

Krach pojišťovny aneb nebuďme opilí jistotou

29. 10. 2004 | Simona Ely Plischke | 17 komentářů

Krach pojišťovny aneb nebuďme opilí jistotou

Víte, co se stane v případě, kdy pojišťovna neustojí své ztráty? Říkáte si, že má-li česká dcera silnou zahraniční matku, je vše, a tedy i vaše pojistka a peníze na ní, "v suchu"? Pak radši přehodnoťte své názory.

Nejvyšší výnosy nabízí stát

26. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Nejvyšší výnosy nabízí stát

Neexistuje u nás výnosnější produkt než příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění zaměstnance. Onu výnosnost ovšem nezajišťuje samotný produkt, ale nepřímá státní podpora, která nemá obdoby.

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

20. 10. 2004 | Petr Šafránek | 103 komentářů

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

Financování bydlení pomocí hypotečního úvěru s odloženou splátkou jistiny v kombinaci s kapitálovou životní pojistkou je často prezentováno jako velmi výhodné. Pojďme se proto podrobněji podívat na argumenty, které jsou klientům předkládány. Zjistíme, že jsou obvykle pouze "zastírací", protože tato kombinace nesplňuje základní podmínku výhodnosti.

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění? II.

18. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 27 komentářů

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění? II.

Co nám prostřednictvím zákonů vzkazuje stát? Máme chodit co nejdříve do předčasného důchodu. Také klidně pracovat načerno a nechat se evidovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Anebo se "hodit marod", kdykoli se nám to hodí, ale to není všechno. Nevěříte? Pak si přečtěte druhý díl pátečního článku.

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění?

15. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 32 komentářů

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění?

Jak vydělat na penzijním systému, resp. jak ho zneužít? Není nic jednoduššího. Stát nás k tomu totiž chybným nastavením několika parametrů přímo vybízí.

Zprostředkovatel-odborník neodborným poradcem?

14. 10. 2004 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Zprostředkovatel-odborník neodborným poradcem?

Myslíte si, že investiční zprostředkování a investiční poradenství je jedno a to samé? Mýlíte se. Pokud vám produkt nabídne investiční zprostředkovatel, nejedná se automaticky o investičního poradce. Přestože ale podmínky poskytování těchto služeb zákon významně odlišuje, dochází v praxi k jejich prolínání. A to může působit velké komplikace zprostředkovatelům i klientům.

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

12. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

Měli jsme už mnohokrát možnost dočíst se o míře zdanění práce. Každý dnes už snad ví, že i pojistné na sociální a zdravotní pojištění je vlastně daň, ví i to (doufejme), že další daně-odvody platí zaměstnavatel. Je to ale všechno? Opravdu víme, kolik skutečně státu z vydělaných peněz odevzdáme?

Mzdy rostou pomaleji, notebooků se ale rozdává víc

6. 10. 2004 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Mzdy rostou pomaleji, notebooků se ale rozdává víc

České firmy se učí odměňovat své zaměstnance zejména podle výkonu, častěji tedy vyplácejí jednorázové odměny za nadstandardní úkoly, "rozdávají" více mobilů, aut či příspěvků na penzijní připojištění a zároveň odpouštějí od 13. platů. Růst mezd v ČR navíc v posledních letech neustále klesá. Jaké jsou u nás trendy v odměňování?

Stránka 105/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Drahé hypotéky? Protože se banky zbavily specialistů, říká obchodní ředitel Partners

Drahé hypotéky? Protože se banky zbavily specialistů, říká obchodní ředitel Partners

Proč hypotéky zlevňují o tolik pomaleji, než zdražovaly? A zlevní nakonec ještě letos,...více

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jackpot! Sólo těžař vytěžil blok. Deset let od smrti bitcoinové legendy, Musk podle soudu...více

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services