Dlouhodobý pobyt v zahraničí - povinnost odvádět daň z příjmu i v ČR?

Jsem absolventem VŠ a mé první zaměstnání jsem vykonával ve Francii, kde i nadále pobývám a chystám se opět pracovat. V mém případě by mělo jít o problém „daňové rezidence“, kterým se zabývá český zákon o daních z příjmů. Mimojiné uvádí, že ti, kdo mají na území ČR bydliště nebo se zde obvykle zdržují, musí platit daň jak z příjmů plynoucích ze zdrojů na území České republiky, tak ze zdrojů v zahraničí. 1. "Bydlištěm" se rozumí místo, kde má poplatník stálý byt (a to za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat). 2. “Obvykle se zdržovat" znamená podle litery zákona pobývat na území ČR alespoň 183 dnů v roce (půl roku), přičemž nezáleží na tom, zda souvisle nebo v několika obdobích. Podmínku "bydliště" tak mohu podložit např. nájemní smlouvou z Francie (i přes české státní občanství a oficiální český trvalý pobyt v bytě u rodičů v ČR). Podmínku "Obvykle se zdržovat" mohu podložit např. pracovní smlouvou, tzn. oficiálně potvrdit, že jsem v ČR pobýval méně než výše zmíněných 183 dnů. Na závěr jen dodám, že ve Francii samozřejmě budu daně z příjmu odvádět. Můžete, prosím, na mém případu vysvětlit problematiku placení daní, tzn. zda jsem zproštěn placení daní v ČR za výše uvedených podmínek? Děkuji Vám Aleš Kovařík

Otázku poslal/a: Aleš Kovařík, 6. 5. 2010 10:04

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Prvním krokem při určení, ve které zemi musí být příjmy zdaněny, je určení země daňového rezidentství poplatníka. V zemi daňového rezidentství má povinnost zdaňovat své celosvětové příjmy. V zemi, kde je daňovým nerezidentem, musí zdaňovat jen příjmy ze zdrojů v této zemi (pokud takové příjmy má). Aby nedošlo ke dvojímu zdanění jeho příjmů uplatní v zemi rezidentství metodu zamezení dvojího zdanění podle příslušné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Pokud je poplatník považován za daňového rezidenta ve dvou zemích na základě domácích legislativ, musí se určit daňový domicil poplatníka podle této smlouvy.

Pokud byste tedy byl považován na základě bydliště (českého trvalého pobytu) za českého daňového rezidenta a rovněž za francouzského daňového rezidenta na základě francouzské legislativy, použijete pro určení země konečného rezidentství (tj. daňového domicilu) česko-francouzskou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. O daňovém domicilu se v souladu s česko-francouzskou smlouvou o zamezení dvojího zdanění rozhoduje podle následujících kritérií (jakmile první z nich rozhodne, další už nesledujete): 1. kde máte stálý byt, 2. kde máte užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů), 3. kde se obvykle zdržujete (183 dní), 4. kde jste státním občanem. Na základě toho byste byl zřejmě považován za francouzského daňového rezidenta. Ale to neznamená, že byste byl placení daní v ČR zproštěn, ale Vaše daňová povinnost je omezena na příjmy z českých zdrojů.

7. 5. 2010 12:22

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Odpočítáváme daňový silvestr 2003

2. 3. 2004 | Simona Ely Plischke | 8 komentářů

Odpočítáváme daňový silvestr 2003

Poslední březen je každoročním "šibeničním" termínem pro podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob i pro samotnou platbu. Poskytneme vám daňové formuláře, pomůžeme daň správně vypočítat, odvést a přitom finančně vykrvácet co nejméně.

Dorazí vaše peníze na finanční úřad?

2. 3. 2004 | Simona Ely Plischke

Dorazí vaše peníze na finanční úřad?

Drobná chyba v údajích při platbě daně může vést k sankcím vyplývajícím z jejího pozdního odvodu. Připravili jsme pro vás podrobný návod pro poukazování peněz finančnímu úřadu, který využijete při platbě všech daní kdykoli v průběhu roku.

Leasing včera, dnes a zítra

26. 2. 2004 | Jiří Hrstka | 6 komentářů

Leasing včera, dnes a zítra

Malý růst poskytnutých leasingových úvěrů, znatelný nárůst spotřebitelských úvěrů a podstatný růst splátkového prodeje. Leasing ztrácející svoji atraktivitu, zejména z důvodu legislativních omezení. Tyto a mnohé další závěry zveřejnila Asociace leasingových společností ČR.

Nepotřebuješ podporu? Máš ji mít!

26. 2. 2004 | Martin Zika | 16 komentářů

Nepotřebuješ podporu? Máš ji mít!

Stát vydává na podporu bydlení různými formami nemalé částky. Tyto peníze se ovšem ve většině případů dostanou do ruky těm, kteří je potřebují nejméně. Například regulované nájemné využívají téměř stejnou měrou jak nejchudší, tak i ti nejbohatší.

Podniky v EU: svoboda podnikání

25. 2. 2004 | Jan Heřman | 9 komentářů

Podniky v EU: svoboda podnikání

Omezení pro založení podniku v zahraničí pro české občany naším vstupem do EU skončí. Vyplatí se tedy registrovat firmu v jiném státu? Co všechno by to pro české podnikatele znamenalo a na co by si měli dát pozor?

Připraví vás pojišťovna v dobré víře o 11 tisíc?

11. 2. 2004 | Simona Ely Plischke | 15 komentářů

Připraví vás pojišťovna v dobré víře o 11 tisíc?

Nejednotný postup pojišťoven ve vystavování potvrzení pro daňový odpočet rozlousklo ministerstvo financí novým zákonem. Dvě změněná slova vnesla do problému jasno, některé pojištěné ovšem připravila o daňový odpočet až 11 000 Kč. Co a proč vedlo pojišťovny k nejednotnému postupu a kam se přiklonily autority?

Na leasing limit (ne)platí

10. 2. 2004 | Jiří Hrstka | 50 komentářů

Na leasing limit (ne)platí

Od Nového roku platí limit na daňově uznatelné náklady při nákupu osobního vozidla ve výši 900 tisíc Kč. Nepodnikáte, a proto si myslíte, že se vás to netýká? Omyl, tento předpoklad totiž platí jen do chvíle, než se rozhodnete financovat svůj vůz pomocí leasingu.

Výnosný kšeft zvaný konkurs?

9. 2. 2004 | Tomáš Prokop | 25 komentářů

Výnosný kšeft zvaný konkurs?

Konkursy jsou pro některé prokletím, ale pro některé zajímavým zdrojem slušných příjmů. Před necelým rokem vody rozvířil podivný konkurs Union banky, v pátek se o něco podobného pokusila IP banka.

Jak přežít na rodičovské

6. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 44 komentářů

Jak přežít na rodičovské

Víte, co to je rodičovský příspěvek? Kdy na něj máte nárok, kolik peněz můžete získat a jak o něj požádat?

Životní pojištění na poště

5. 2. 2004 | Kristýna Havligerová | 2 komentáře

Životní pojištění na poště

Česká pošta nabízí kromě možnosti investovat prostřednictvím Poštovního investičního programu například i Kapitálové životní pojištění České pojišťovny. Vyzkoušeli jsme, zda pracovníci na pobočkách pošty umějí dobře vysvětlit, jak funguje tento poměrně složitý finanční produkt.

Podniky v EU: DPH čekají velké změny

4. 2. 2004 | Jan Heřman | 4 komentáře

Podniky v EU: DPH čekají velké změny

Jak budou čeští podnikatelé uplatňovat DPH při obchodu s členskými státy Unie a jaké přitom budou mít povinnosti? Jak si ověří, zda je jejich partner plátcem daně? Co všechno je čeká v souvislosti se všemi změnami u DPH?

Jak financovat bydlení?

2. 2. 2004 | Linda Fejtková | 21 komentářů

Jak financovat bydlení?

Nevíte, jaký způsob financování bydlení zvolit? Komplexně jsme porovnali úvěr ze stavebního spoření a hypotéku a pro větší názornost propočítali i konkrétní příklady splácení.

Podivná praxe pojišťoven

2. 2. 2004 | Petr Šafránek | 57 komentářů

Podivná praxe pojišťoven

Je velmi podivné, že pojišťovny vystavují svým klientům potvrzení pro odpočet zaplaceného pojistného podle různých pravidel. Který postup je správný, ptá se v dopise náměstkovi ministra financí Jaroslavu Šulcovi finanční poradce Petr Šafránek.

Podniky v EU: volný pohyb zboží

21. 1. 2004 | Jan Heřman | 1 komentářů

Podniky v EU: volný pohyb zboží

Vstup ČR do EU přinese podnikatelům kromě jiného odstranění veškerých cel a jiných tarifních omezení. Může se ale stát, že některé státy od nich budou požadovat jisté poplatky. Mají na to právo? Bude při převozu zboží přes hranice nutné vyplňovat nějaké dokumenty?

Investovat už lze i na poště

20. 1. 2004 | Kristýna Havligerová | 39 komentářů

Investovat už lze i na poště

Poštovní spořitelna přišla před několika dny s novinkou, díky níž můžete investovat do podílových fondů i na poště. Zjistili jsme, co všechno její nabídka obsahuje a také vyzkoušeli, jak se vlastně investuje na poštovním úřadu.

Stránka 112/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Zemřel bankéř Jiří Kunert, dlouholetý šéf UniCredit

Zemřel bankéř Jiří Kunert, dlouholetý šéf UniCredit

Ve věku 71 let náhle zemřel Jiří Kunert. V letech 1988 až 2018 stál v čele tuzemské UniCredit...více

Zaplaťte pokutu, nařizuje falešný ERÚ. Lidem volá automat

Zaplaťte pokutu, nařizuje falešný ERÚ. Lidem volá automat

Energetický regulační úřad (ERÚ) varuje domácnosti před telefonáty, v nichž podvodníci...více

Banky lákají školáky na kapesné. Velký přehled dětských účtů

Banky lákají školáky na kapesné. Velký přehled dětských účtů

Kde založit dítěti první účet v bance? Prošli jsme, co nabízejí a co je potřeba. Využít...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services