Dlouhodobý pobyt v zahraničí - povinnost odvádět daň z příjmu i v ČR?

Jsem absolventem VŠ a mé první zaměstnání jsem vykonával ve Francii, kde i nadále pobývám a chystám se opět pracovat. V mém případě by mělo jít o problém „daňové rezidence“, kterým se zabývá český zákon o daních z příjmů. Mimojiné uvádí, že ti, kdo mají na území ČR bydliště nebo se zde obvykle zdržují, musí platit daň jak z příjmů plynoucích ze zdrojů na území České republiky, tak ze zdrojů v zahraničí. 1. "Bydlištěm" se rozumí místo, kde má poplatník stálý byt (a to za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat). 2. “Obvykle se zdržovat" znamená podle litery zákona pobývat na území ČR alespoň 183 dnů v roce (půl roku), přičemž nezáleží na tom, zda souvisle nebo v několika obdobích. Podmínku "bydliště" tak mohu podložit např. nájemní smlouvou z Francie (i přes české státní občanství a oficiální český trvalý pobyt v bytě u rodičů v ČR). Podmínku "Obvykle se zdržovat" mohu podložit např. pracovní smlouvou, tzn. oficiálně potvrdit, že jsem v ČR pobýval méně než výše zmíněných 183 dnů. Na závěr jen dodám, že ve Francii samozřejmě budu daně z příjmu odvádět. Můžete, prosím, na mém případu vysvětlit problematiku placení daní, tzn. zda jsem zproštěn placení daní v ČR za výše uvedených podmínek? Děkuji Vám Aleš Kovařík

Otázku poslal/a: Aleš Kovařík, 6. 5. 2010 10:04

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Prvním krokem při určení, ve které zemi musí být příjmy zdaněny, je určení země daňového rezidentství poplatníka. V zemi daňového rezidentství má povinnost zdaňovat své celosvětové příjmy. V zemi, kde je daňovým nerezidentem, musí zdaňovat jen příjmy ze zdrojů v této zemi (pokud takové příjmy má). Aby nedošlo ke dvojímu zdanění jeho příjmů uplatní v zemi rezidentství metodu zamezení dvojího zdanění podle příslušné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Pokud je poplatník považován za daňového rezidenta ve dvou zemích na základě domácích legislativ, musí se určit daňový domicil poplatníka podle této smlouvy.

Pokud byste tedy byl považován na základě bydliště (českého trvalého pobytu) za českého daňového rezidenta a rovněž za francouzského daňového rezidenta na základě francouzské legislativy, použijete pro určení země konečného rezidentství (tj. daňového domicilu) česko-francouzskou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. O daňovém domicilu se v souladu s česko-francouzskou smlouvou o zamezení dvojího zdanění rozhoduje podle následujících kritérií (jakmile první z nich rozhodne, další už nesledujete): 1. kde máte stálý byt, 2. kde máte užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů), 3. kde se obvykle zdržujete (183 dní), 4. kde jste státním občanem. Na základě toho byste byl zřejmě považován za francouzského daňového rezidenta. Ale to neznamená, že byste byl placení daní v ČR zproštěn, ale Vaše daňová povinnost je omezena na příjmy z českých zdrojů.

7. 5. 2010 12:22

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Očima expertů: Jak zefektivnit český daňový systém?

6. 4. 2012 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Očima expertů: Jak zefektivnit český daňový systém?

Daně v České republice jsou vysoké, a především – nepřehledné. Jak upravit daňový systém, aby byl spokojený stát i daňový poplatník? Zeptali jsme se ekonomů Jana Procházky, Pavla Sobíška, Jiřího Skuhrovce a dalších osobností ze světa financí.

Může jít o desetitisíce! Budete po změně životního pojištění vracet odpočty z daní?

2. 4. 2012 | Iva Skybová | 14 komentářů

Může jít o desetitisíce! Budete po změně životního pojištění vracet odpočty z daní?

Pádným argumentem pro životní pojištění je i možnost odčítat zaplacené pojistné – ročně až 12 000 Kč – od základu daně. Ta za určitých podmínek platila, i když se pojistka převedla z jedné pojišťovny do druhé. Daňová správa však zničehonic obrátila a stovkám lidí teď hrozí dodanění: doplácení desetitisícových částek.

Očima expertů: Jak vyčistit politiku a zabránit rozkrádání státu?

30. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 32 komentářů

Očima expertů: Jak vyčistit politiku a zabránit rozkrádání státu?

Jak dostat českou politiku z bahna, ve kterém se nachází? A jakým způsobem zabránit politikům v rozkrádání veřejných financí? Zeptali jsme se ekonoma Tomáše Prouzy, politologa Jiřího Pehe, podnikatele Tomia Okamury a dalších osobností.

Jak zaplatit méně na hypotéce? Nezapomeňte na odpočty z daní

28. 3. 2012 | Radim Zelený | 3 komentáře

Jak zaplatit méně na hypotéce? Nezapomeňte na odpočty z daní

Jak zaplatit za hypotéku méně? Podívejte se, jak rodinné bydlení podporuje český stát. Dřív nabízel pro hypoteční úvěry nejen odpočty zaplacených úroků z daní, ale také přímou státní podporu pro lidi mladší než 36 let. I když se podpora letos kvůli nízkým sazbám nevyplácí, stále má smysl o ni požádat.

Daňové přiznání jinak: Petr Frisch představuje Daňový automat

25. 3. 2012 | Pavel Kohout | 3 komentáře

Daňové přiznání jinak: Petr Frisch představuje Daňový automat

Daňový automat je společný internetový projekt poradenské společnosti Mazars a ekonoma Pavla Kohouta z Partners Financial Services. Jde o internetový poradenský systém nejen pro OSVČ ale pro každého, kdo si sám vyplňuje daňové přiznání.

OSVČ: Jak vyzrát na daň z příjmů?

14. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

OSVČ: Jak vyzrát na daň z příjmů?

Tak třeba... Kadeřnice, grafik, tlumočník – komu se vyplatí výdajový paušál? A co může živnostníkům ještě pomoci snížit daně z příjmů?

Švarcsystém

11. 3. 2012 | redakce Peníze.CZ

Švarcsystém

Vážení, je to vážné. Z objektivních příčin dneska komiks nebude. Hluboce se omlouváme.

Očima expertů: Jak povzbudit českou ekonomiku?

9. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Očima expertů: Jak povzbudit českou ekonomiku?

S českým hospodářstvím to nevypadá růžově. Vláda svými kroky tuzemským firmám navíc vůbec nepomáhá. Co by se mělo změnit, aby začala naše ekonomika opět vzkvétat? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta, Petra Macha, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí.

Tomáš Prouza: Radši přísnější kontroly než vyšší daně

6. 3. 2012 | Tomáš Prouza | 11 komentářů

Tomáš Prouza: Radši přísnější kontroly než vyšší daně

Ministr financí neustále hledá nové příjmy do státního rozpočtu. Vedle zvyšování daní a omezování výdajů by ale měl využít další zdroj, který by mu přinesl nové peníze – a voliči by jej navíc ještě pochválili.

Kalousek chce daně, které zdraží plyn a elektřinu

4. 3. 2012 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Kalousek chce daně, které zdraží plyn a elektřinu

Domácnosti by v příštích letech mohly na daních z energií odvést do státní kasy několik miliard korun navíc oproti současnému stavu.

Jak šetřit na daních: odečitatelné položky a daňové slevy

2. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 1 komentářů

Jak šetřit na daních: odečitatelné položky a daňové slevy

Odečitatelné položky a daňové slevy nám můžou výrazným způsobem snížit daňové břemeno. Pojďte si s námi krok za krokem projít, co je možné v daňovém přiznání odečíst a strhnout.

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

24. 2. 2012 | Ondřej Tůma | 45 komentářů

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vyhlásil švarcsystému válku. Firmám i pracovníkům hrozí vysoké pokuty. Neměl by se ale švarcsystém spíš legalizovat? Zeptali jsme se advokáta Tomáše Sokola, ekonomů Aleše Michla a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

23. 2. 2012 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

Blíží se březen, měsíc růžového formuláře. Kdekdo zapláče, o kolik peněz ho zase finanční úřad oškube. Tušíte ale, co se s vašimi daněmi děje dál, kolik peněz kam stát vydá? Unikátní interaktivní kalkulátor, který Peníze.cz přinášejí ve spolupráci s projektem Budovánístátu.cz, vám to poví dostatečně názorně.

Důchodce a daň z příjmů

22. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 13 komentářů

Důchodce a daň z příjmů

Většiny penzistů se daň z příjmů netýká. A co ta menšina? Přinášíme přehled situací, kdy důchodce daň platit musí.

Očima expertů: Měla by Česká republika vstoupit do fiskální unie?

10. 2. 2012 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Měla by Česká republika vstoupit do fiskální unie?

Česká republika se společně s Velkou Británií nepřipojila k paktu o fiskální unii, který na konci ledna schválily ostatní země EU. Udělal premiér Nečas dobře, nebo toho budeme časem litovat? Zeptali jsme se Petra Macha, Tomáše Prouzy, Aleše Michla a dalších českých ekonomů.

Stránka 62/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services