Dlouhodobý pobyt v zahraničí - povinnost odvádět daň z příjmu i v ČR?

Jsem absolventem VŠ a mé první zaměstnání jsem vykonával ve Francii, kde i nadále pobývám a chystám se opět pracovat. V mém případě by mělo jít o problém „daňové rezidence“, kterým se zabývá český zákon o daních z příjmů. Mimojiné uvádí, že ti, kdo mají na území ČR bydliště nebo se zde obvykle zdržují, musí platit daň jak z příjmů plynoucích ze zdrojů na území České republiky, tak ze zdrojů v zahraničí. 1. "Bydlištěm" se rozumí místo, kde má poplatník stálý byt (a to za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat). 2. “Obvykle se zdržovat" znamená podle litery zákona pobývat na území ČR alespoň 183 dnů v roce (půl roku), přičemž nezáleží na tom, zda souvisle nebo v několika obdobích. Podmínku "bydliště" tak mohu podložit např. nájemní smlouvou z Francie (i přes české státní občanství a oficiální český trvalý pobyt v bytě u rodičů v ČR). Podmínku "Obvykle se zdržovat" mohu podložit např. pracovní smlouvou, tzn. oficiálně potvrdit, že jsem v ČR pobýval méně než výše zmíněných 183 dnů. Na závěr jen dodám, že ve Francii samozřejmě budu daně z příjmu odvádět. Můžete, prosím, na mém případu vysvětlit problematiku placení daní, tzn. zda jsem zproštěn placení daní v ČR za výše uvedených podmínek? Děkuji Vám Aleš Kovařík

Otázku poslal/a: Aleš Kovařík, 6. 5. 2010 10:04

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Prvním krokem při určení, ve které zemi musí být příjmy zdaněny, je určení země daňového rezidentství poplatníka. V zemi daňového rezidentství má povinnost zdaňovat své celosvětové příjmy. V zemi, kde je daňovým nerezidentem, musí zdaňovat jen příjmy ze zdrojů v této zemi (pokud takové příjmy má). Aby nedošlo ke dvojímu zdanění jeho příjmů uplatní v zemi rezidentství metodu zamezení dvojího zdanění podle příslušné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Pokud je poplatník považován za daňového rezidenta ve dvou zemích na základě domácích legislativ, musí se určit daňový domicil poplatníka podle této smlouvy.

Pokud byste tedy byl považován na základě bydliště (českého trvalého pobytu) za českého daňového rezidenta a rovněž za francouzského daňového rezidenta na základě francouzské legislativy, použijete pro určení země konečného rezidentství (tj. daňového domicilu) česko-francouzskou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. O daňovém domicilu se v souladu s česko-francouzskou smlouvou o zamezení dvojího zdanění rozhoduje podle následujících kritérií (jakmile první z nich rozhodne, další už nesledujete): 1. kde máte stálý byt, 2. kde máte užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů), 3. kde se obvykle zdržujete (183 dní), 4. kde jste státním občanem. Na základě toho byste byl zřejmě považován za francouzského daňového rezidenta. Ale to neznamená, že byste byl placení daní v ČR zproštěn, ale Vaše daňová povinnost je omezena na příjmy z českých zdrojů.

7. 5. 2010 12:22

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Začínáme podnikat: Fyzická, nebo právnická osoba?

21. 11. 2011 | Michal Chleboun | 2 komentáře

Začínáme podnikat: Fyzická, nebo právnická osoba?

V dnešním díle dojde na lámání chleba. Podnikání je totiž třeba dát nějakou fazonu, takže přijde na řadu rozhodování, zda podnikat jako fyzická osoba, nebo se schovat pod křídla právnické osoby.

Jak jsem vyžral státní pokladnu

18. 11. 2011 | Michal Kašpárek | 14 komentářů

Jak jsem vyžral státní pokladnu

Takový nenápadný kluk ze střední třídy, a jak nás už stačil zadlužit! Omlouvá ho snad jen to, že to bude splácet do smrti smrťoucí.

Pro koho mají být výhodné zaměstnanecké výhody? Snad ne pro zaměstnance?!

10. 11. 2011 | Václav Valášek | 23 komentářů

Pro koho mají být výhodné zaměstnanecké výhody? Snad ne pro zaměstnance?!

Dva se smějou a třetí to platí! V minulém článku jsem na skutečném případu ukázal, jak to dopadne, když zaměstnavatel se zprostředkovatelem finančních produktů vymyslí takové zaměstnanecké benefity, které se vyplatí zejména jim, ne zaměstnanci. Sklidil jsem za to, jak se říká, „palbu kritiky“.

Reformy schváleny: Spočítejte si, kde všude sáhnete hlouběji do kapsy

7. 11. 2011 | Martin Vlnas | 16 komentářů

Reformy schváleny: Spočítejte si, kde všude sáhnete hlouběji do kapsy

Po desítkách hodin obstrukcí stačilo 35 minut. Všechny reformní zákony vrácené senátem se koalici podařilo prosadit v původním znění. Teď je na řadě prezident. Poslední slovo ale bude mít pravděpodobně Ústavní soud. Na jaké klíčové změny se můžeme „těšit“?

Začínáme podnikat: Proč vlastně?

7. 11. 2011 | Michal Chleboun | 5 komentářů

Začínáme podnikat: Proč vlastně?

Možná jste se právě teď rozhodli, že se stanete svým pánem. To je jeden z důvodů, proč se lidé vrhají pro podnikání a zejména v začátcích se stávají otroky vlastních snů, představ a myšlenek. Ale ať už jsou vaše očekávání od samostatné činnosti jakákoli, se všemi těmi miliony lidí, již se stali úspěšnými, máte leccos společného. Oproti tomu máte leccos společného i se dalšími miliony až desetimiliony jiných, kterým se v podnikání nevedlo. Nezoufejte, protože všechno od této chvíle bude vlastně záležet jen na vás!

Dvojí zdanění

6. 11. 2011 | redakce Peníze.CZ

Dvojí zdanění

Co je prosím vás na rovné dani rovného? Patnáct procent z milionu je desetkrát víc než patnáct procent ze sta tisíc. Existuje jedna dost rovná daň, od středověku se však vybírala jen při velkých finančních průšvizích. Tak se začněte chystat. Ovšem pozor! Jak ukážeme, někteří jsou si vždycky rovnější!

Koalice reformy odkládá, neumí se domluvit

6. 11. 2011 | Jan Němec

Koalice reformy odkládá, neumí se domluvit

Koalice míří k ročnímu odkladu daňové a penzijní reformy, ale klíčové kroky Nečasovy vlády zřejmě navíc – oproti momentální podobě doznají změn.

Malé peníze: Proč stojí benzin a nafta tolik? Nejvíc na nich vydělá stát

2. 11. 2011 | Jan Müller | 12 komentářů

Malé peníze: Proč stojí benzin a nafta tolik? Nejvíc na nich vydělá stát

Jan Müller ze serveru Malépeníze.cz odpovídá na otázky čtenářů Peníze.cz. Tentokrát rozebere na prvočinitele cenu pohonných hmot. A asi tušíte, k čemu dojde – ano, víc než polovičku z každého litru lijete do bezedné nádrže eráru.

Rána z milosti. Kdyby nepřišel Mnichov, zničili jsme si demokracii sami

28. 10. 2011 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Rána z milosti. Kdyby nepřišel Mnichov, zničili jsme si demokracii sami

A to by ještě ta demokracie mohla nést různé přívlastky, třeba – bankovní demokracie. „Místo ve vládě vznikaly klíčové reformy v kancelářích Živnobanky,“ říká v druhém díle rozhovoru věnovaného mýtům o prvorepublikovém hospodářství historik moderních hospodářských dějin z VŠE Radek Soběhart.

Božský prezident

28. 10. 2011 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Božský prezident

Ve státní svátek se nesluší brát státní symboly na lehkou váhu. Natož prezidenty!

Ať za chyby svých úředníků platí i politici. Co si o tom myslíte?

13. 10. 2011 | Ondřej Tůma | 19 komentářů

Ať za chyby svých úředníků platí i politici. Co si o tom myslíte?

Špatně vypsané státní zakázky, zbytečné soudní průtahy, chybné kontroly finančního úřadu – to je jen pár příkladů toho, za co stát každý rok vyplácí poškozeným občanům odškodné v řádech stamilionů. Viník: státní úředník. Plátce pokuty: daňový poplatník!

Paul Craig Roberts: Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Demokracie je jen show...

8. 10. 2011 | Lukáš Kovanda | 18 komentářů

Paul Craig Roberts: Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Demokracie je jen show...

„Koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše. Ty vlády ovládáme, vlastníme. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku,“ říká Paul Craig Roberts, duchovní otec hospodářských reforem za vlády Ronalda Reagana.

Kalouskovy dluhopisy: nic není zadarmo

6. 10. 2011 | Aleš Tůma | 26 komentářů

Kalouskovy dluhopisy: nic není zadarmo

Ministerstvo financí začalo prodávat dluhopisy pro občany a neziskový sektor. Láká na zajímavý úrok a daří se mu to lákání náramně. První emise je po dvou dnech vyprodaná, vlastně víc než vyprodaná. A můžeme čekat emise další. Co ale čekat nemůžeme, je to, že by nám ministr dal něco zadarmo.

Čím víc tuku, tím míň mozku! Zdanit špek a chipsy? Co si o tom myslíte?

6. 10. 2011 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Čím víc tuku, tím míň mozku! Zdanit špek a chipsy? Co si o tom myslíte?

A je to tady. Světová revoluce v boji s obžerstvím zahájena, černá můra nejednoho labužníka se naplňuje. Lačné břichy propukají v pláč. Dánsko jako první země na světě zavedlo daň z tuku! Co bude dál?

Škola finanční gramotnosti: kolik si potřebuju naspořit do důchodu

27. 9. 2011 | Roman Baroš | 9 komentářů

Škola finanční gramotnosti: kolik si potřebuju naspořit do důchodu

V minulém díle Školy finanční gramotnosti jsme si povídali o penzijním připojištění jako jedné z možností, jak si spořit na důchod. Než si ale řekneme, jaké jsou další možnosti, je potřeba si určit, kolik vlastně potřebujeme naspořit. Není to úplně triviální úloha. Kolik musíte dávat bokem vy?

Stránka 65/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Aplikace Revolut zavádí novou funkci nazvanou Ochrana majetku. Díky biometrické identifikaci...více

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services