Daňové přiznání, živnost a příjem ze zahraničí

Dobrý den, potřebovala bych poradit s daňovým přiznáním za letošní rok. Provozuji živnost od 2/2010. Nejsem plátce DPH. Živnost je již přerušena. Od 11/2010 budu legálně pracovat a odvádět daně v Kanadě. Jak správně zohlednit/přiznat příjmy z Kanady, kde budu odvádět daně, aby to bylo v souladu se smlouvou o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Kanadou?

Otázku poslal/a:  , 14. 10. 2010 10:28

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dorý den. Prvním krokem při určení, ve které zemi musí být Vaše příjmy zdaněny, bude určení země daňového rezidentství. V zemi daňového rezidentství budete mít povinnost zdaňovat své celosvětové příjmy. V zemi, kde budete daňovým nerezidentem, budete muset zdaňovat jen příjmy ze zdrojů v této zemi. Aby nedošlo ke dvojímu zdanění jeho příjmů uplatníte v zemi rezidentství metodu zamezení dvojího zdanění podle příslušné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Pokud budete považována za daňového rezidenta ve dvou zemích na základě domácích legislativ, bude se muset určit Váš daňový domicil podle této smlouvy. Jelikož v roce 2010 máte v ČR bydliště a strávíte zde více než 183 dní, budete považována za českého daňového rezidenta. Pokud byste byla považován rovněž za kanadského daňového rezidenta na základě kanadské legislativy (např. pokud byste od listopadu přesunula bydliště do Kanady, je třeba probrat s kanadským daňovým poradcem), použijete se pro určení země konečného rezidentství (tj. daňového domicilu) česko-kanadská smlouva o zamezení dvojího zdanění. O daňovém domicilu se v souladu s česko-kanadskou smlouvou o zamezení dvojího zdanění rozhoduje podle následujících kritérií (jakmile první z nich rozhodne, další už nesledujete): 1. kde máte stálý byt, 2. kde máte užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů), 3. kde se obvykle zdržujete (183 dní), 4. kde jste státním občanem. Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči ČR v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně, tj. Vaše daňové rezidentství by bylo dělené do 10/2010 a od 11/2010. Nastat tedy mohou dvě situace:

1. Přesunete své bydliště – budete děleným rezidentem – do 10/2010 v ČR, od 11/2010 v Kanadě. V českém přiznání k dani z příjmů fyzických osob zdaníte Vaše celosvětové příjmy do 10/2010 a Vaše příjmy jen ze zdrojů na území ČR za období 11-12/2010 (např. z pronájmu, úroky, dividendy, ...).

2. Budete mít bydliště v obou zemích, v ČR jsme měla v roce 2010 užší osobní a hospodářské vztahy, obvykle jste se zde zdržovala – v roce 2010 budete rezidentem ČR, v Kanadě nerezidentem. Pokud budete mít v Kanadě pouze příjmy ze závislé činnosti od společnosti, která je kanadským daňovým rezidentem, a tyto příjmy tam budou zdaněny, vyjmete v českém přiznání k dani z příjmů FO tyto příjmy ze zdanění v ČR dle § 38 f (4) zákona o daních z příjmů, příp. použijete metodu dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Příjmy v cizí měně přepočtete jednotným kursem vyhlášeným Ministerstvem financí pro rok 2010. Základ daně ze závislé činnosti se zvýšíte o fiktivní pojistné, které by z tohoto příjmu platil zaměstnavatel v ČR a příjem na řádku 35 přiznání vyjmete. K daňovému přiznání přiložíte potvrzení o zdanitelných příjmech a zaplacené dani od kanadského zaměstnavatele.

Ohledně kanadských daňových povinností musíte kontaktovat kanadského daňového poradce.

15. 10. 2010 3:36

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Senátoři zamítli rozšíření EET, zákon se vrací k poslancům

25. 7. 2019 | Petr Kučera

Senátoři zamítli rozšíření EET, zákon se vrací k poslancům

Rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) na zbývající podnikatele nepřijde dřív než na jaře příštího roku. Senátoři totiž podle očekávání zákon zamítli. Teď ho musí znovu projednat poslanci. 

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

25. 7. 2019 | Petr Kučera

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

Výběr daní v Česku se sice v letech 2014 až 2017 zlepšil, lidem a firmám narůstají povinnosti a přibývá administrativní náročnost. Náklady kvůli tomu rostou i na straně státu. Daňová struktura je navíc stále složitá. Problémem je i silná závislost příjmů státu na ekonomickém růstu a velké daňové zatížení práce. Tak lze ve stručnosti shrnout zprávu, kterou dnes vydal Nejvyšší kontrolní úřad.

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

16. 7. 2019 | Petr Kučera

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

V takzvaných daňových rájích – tedy státech s daňovým zvýhodněním – sídlí 12 400 českých firem. To je nejméně od roku 2011, kdy jich bylo 12 196. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode. Nejvíc – 13 419 firem – jich tam v posledních letech sídlilo v roce 2015, od té doby zájem klesá. 

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

11. 7. 2019 | Jiří Hovorka

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

Lidé a firmy letos odevzdali o 200 tisíc daňových přiznání k dani z příjmů více než loni. Celkově Finanční správa eviduje za zdaňovací období roku 2018 více než 2,8 milionu odevzdaných daňových přiznání. Z tohoto počtu bylo 2,3 milionu od fyzických osob a 485 tisíc od osob právnických.

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

9. 7. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

Portál občana, nástroj pro usnadnění elektronické komunikace se státem, spustilo Ministerstvo vnitra loni v červenci. Podívali jsme se, jak si za rok fungování Portál vede.

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

8. 7. 2019 | Jiří Hovorka

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

V polovině letošního roku v České republice podnikalo 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádějí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 procent. Aktuálně se jedná o 6965 nespolehlivých plátců DPH a 11 277 nespolehlivých osob.

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

25. 6. 2019 | Pavel Jégl | 6 komentářů

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

Koaliční politici vymýšlejí způsoby, jak vám vytáhnout peníze z účtů, abyste se mohli mít líp. Tady jsou ty nejnovější. Nepřehlédli jste je?

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

21. 6. 2019 | Petr Kučera

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

Online finanční úřad bude spuštěn ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020, slíbila dnes ministryně financí Alena Schillerová. Projekt nazvaný Moje daně má umožnit komunikaci s finančními úřady stejně jednoduše jako v internetovém bankovnictví.

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

17. 6. 2019 | Petr Kučera | 20 komentářů

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

Buď je inflace mnohokrát vyšší, než jsme si doteď mysleli. Nebo jednoduché oznámení zabere úředníkovi skoro celý den. Nevěříte? Nejspíš i proto se k takovým vysvětlením radši nikdo nehlásil.

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

10. 6. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

Pražský magistrát dal všem 57 městským částem možnost, aby si na svém území zvýšily daň z nemovitosti. Zatímco dosud je na celém území Prahy stejná, od začátku příštího roku by mohla být v různých částech hlavního města jiná. Informují o tom Hospodářské noviny.

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

Současně se startem zbývající vlny elektronické evidence tržeb (EET) se přesunou některé obory z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Schválili to dnes poslanci, když rozhodli o rozšíření EET (podrobnou zprávu jsme přinesli hned po schválení ve sněmovně).

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

Do elektronické evidence tržeb (EET) se nebudou muset zapojit provozovatelé sociálních služeb. Návrh opoziční ODS totiž podpořila i vládní sociální demokracie. Společně s dalšími poslanci tak výjimka získala většinu, přestože hnutí ANO i komunisté byli proti.

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

5. 6. 2019 | Jiří Hovorka

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

Česká republika uzavřela dohodu s Německem týkající se přímé přeshraniční výměny informací v oblasti daně z přidané hodnoty. Výměna informací bude probíhat mezi pracovišti finanční správy, která se nacházejí blízko hranic.

Dnes je poslední termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

31. 5. 2019 | Petr Kučera

Dnes je poslední termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa připomíná, že 31. květen je poslední řádný termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky).

Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

30. 5. 2019 | Šárka Pelikánová | 12 komentářů

 Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Chtěli jste si jenom výjimečně přivydělat. A najednou po vás někdo chce fakturu. Co s tím?

Stránka 28/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je v kryptu největší zvíře, dominuje trhu nejvíc za tři roky, ETFka se z propadu...více

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services