Daňové přiznání, živnost a příjem ze zahraničí

Dobrý den, potřebovala bych poradit s daňovým přiznáním za letošní rok. Provozuji živnost od 2/2010. Nejsem plátce DPH. Živnost je již přerušena. Od 11/2010 budu legálně pracovat a odvádět daně v Kanadě. Jak správně zohlednit/přiznat příjmy z Kanady, kde budu odvádět daně, aby to bylo v souladu se smlouvou o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Kanadou?

Otázku poslal/a:  , 14. 10. 2010 10:28

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dorý den. Prvním krokem při určení, ve které zemi musí být Vaše příjmy zdaněny, bude určení země daňového rezidentství. V zemi daňového rezidentství budete mít povinnost zdaňovat své celosvětové příjmy. V zemi, kde budete daňovým nerezidentem, budete muset zdaňovat jen příjmy ze zdrojů v této zemi. Aby nedošlo ke dvojímu zdanění jeho příjmů uplatníte v zemi rezidentství metodu zamezení dvojího zdanění podle příslušné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Pokud budete považována za daňového rezidenta ve dvou zemích na základě domácích legislativ, bude se muset určit Váš daňový domicil podle této smlouvy. Jelikož v roce 2010 máte v ČR bydliště a strávíte zde více než 183 dní, budete považována za českého daňového rezidenta. Pokud byste byla považován rovněž za kanadského daňového rezidenta na základě kanadské legislativy (např. pokud byste od listopadu přesunula bydliště do Kanady, je třeba probrat s kanadským daňovým poradcem), použijete se pro určení země konečného rezidentství (tj. daňového domicilu) česko-kanadská smlouva o zamezení dvojího zdanění. O daňovém domicilu se v souladu s česko-kanadskou smlouvou o zamezení dvojího zdanění rozhoduje podle následujících kritérií (jakmile první z nich rozhodne, další už nesledujete): 1. kde máte stálý byt, 2. kde máte užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů), 3. kde se obvykle zdržujete (183 dní), 4. kde jste státním občanem. Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči ČR v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně, tj. Vaše daňové rezidentství by bylo dělené do 10/2010 a od 11/2010. Nastat tedy mohou dvě situace:

1. Přesunete své bydliště – budete děleným rezidentem – do 10/2010 v ČR, od 11/2010 v Kanadě. V českém přiznání k dani z příjmů fyzických osob zdaníte Vaše celosvětové příjmy do 10/2010 a Vaše příjmy jen ze zdrojů na území ČR za období 11-12/2010 (např. z pronájmu, úroky, dividendy, ...).

2. Budete mít bydliště v obou zemích, v ČR jsme měla v roce 2010 užší osobní a hospodářské vztahy, obvykle jste se zde zdržovala – v roce 2010 budete rezidentem ČR, v Kanadě nerezidentem. Pokud budete mít v Kanadě pouze příjmy ze závislé činnosti od společnosti, která je kanadským daňovým rezidentem, a tyto příjmy tam budou zdaněny, vyjmete v českém přiznání k dani z příjmů FO tyto příjmy ze zdanění v ČR dle § 38 f (4) zákona o daních z příjmů, příp. použijete metodu dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Příjmy v cizí měně přepočtete jednotným kursem vyhlášeným Ministerstvem financí pro rok 2010. Základ daně ze závislé činnosti se zvýšíte o fiktivní pojistné, které by z tohoto příjmu platil zaměstnavatel v ČR a příjem na řádku 35 přiznání vyjmete. K daňovému přiznání přiložíte potvrzení o zdanitelných příjmech a zaplacené dani od kanadského zaměstnavatele.

Ohledně kanadských daňových povinností musíte kontaktovat kanadského daňového poradce.

15. 10. 2010 3:36

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Očima expertů: Jedna platba vládne všem! Snazší daně pro OSVČ?

8. 2. 2019 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Očima expertů: Jedna platba vládne všem! Snazší daně pro OSVČ?

Ministerstvo financí chce jednotnou paušální platbou, která by zahrnula daň z příjmů fyzických osob, zdravotní pojištění i sociální pojištění, ulehčit život drobným podnikatelům. Jak by mohla novinka v praxi vypadat? A stojí o ni někdo?

Autorské honoráře. Jak na daně a odvody v roce 2019

31. 1. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Autorské honoráře. Jak na daně a odvody v roce 2019

Dostáváte autorské honoráře a nevíte, jak na daň z příjmů nebo odvody na zdravotní a sociální pojištění? Peníze.cz přinášejí přehled důležitých pravidel.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Kalkulačka a přehled pravidel pro rok 2019

16. 1. 2019 | Monika Veselíková | 26 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Kalkulačka a přehled pravidel pro rok 2019

Jaké podmínky platí, když chcete letos pracovat na dohodu? Kdy se z výdělku platí zdravotní a sociální pojištění a kolik zaměstnavatel strhne na daních? Peníze.cz přinášejí kalkulačku aktualizovanou pro rok 2019 a souhrn pravidel.

Přivýdělek na pracovním úřadě: dohoda o pracovní činnosti

10. 1. 2019 | Terezie Nývltová Vojáčková | 3 komentáře

Přivýdělek na pracovním úřadě: dohoda o pracovní činnosti

Lidé registrovaní na pracovním úřadě jako uchazeči o zaměstnání, ale neberou podporu v nezaměstnanosti si můžou od ledna přivydělat víc, zvyšovala se totiž minimální mzda. Lze nějak ušetřit na povinném pojištění?

Kalkulačka čisté mzdy 2019. Kolik snědí odvody a daně?

8. 1. 2019 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Kalkulačka čisté mzdy 2019. Kolik snědí odvody a daně?

Na naší kalkulačce čisté mzdy si lehce spočítáte, jak velká část výplaty letos padne na zdravotní a sociální pojištění nebo daně. Zaměstnavatelé si zas můžou propočíst, kolik za zaměstnance celkově zaplatí.

2019. Výpočet silniční daně. A návod, jak na daňové přiznání

7. 1. 2019 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

2019. Výpočet silniční daně. A návod, jak na daňové přiznání

Kdo platí silniční daň a kdo ne? Jak je vysoká? Máme pro vás kalkulačku, formuláře daňového přiznání i přehled pravidel. Nezaspěte, daňové přiznání k silniční dani za loňský rok se podává do konce ledna.

Výpočet daně z nemovitosti. Kolik zaplatíte za rok 2019

7. 12. 2018 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Výpočet daně z nemovitosti. Kolik zaplatíte za rok 2019

Máte nemovitost? Každý rok z ní musíte odvést daň. Přečtěte si, jak vysokou.

A znovu státní dluhopisy pro občany. Brát, nebo nechat být?

29. 11. 2018 | Jan Traxler | 33 komentářů

A znovu státní dluhopisy pro občany. Brát, nebo nechat být?

Ministerstvo financí představilo chystanou emisi šestiletých spořicích dluhopisů pro občany. Jejich čistý výnos po šesti letech vychází na 1,77 procenta ročně.

Daň z nemovitosti za rok 2019. Termíny, pravidla, rady

27. 11. 2018 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Daň z nemovitosti za rok 2019. Termíny, pravidla, rady

Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2019 se odevzdává do konce ledna. Shrnujeme všechno, co potřebujete vědět.

Minimální mzda 2019 vyšší o 1150 korun. Co stoupne s ní?

26. 11. 2018 | Monika Veselíková | 13 komentářů

Minimální mzda 2019 vyšší o 1150 korun. Co stoupne s ní?

Minimální mzda se od ledna zvýší o necelých dvanáct set korun. Přidáno ale nedostanou jen nekvalifikované profese, spolu s minimální mzdou rostou i mzdy zaručené. Kolik nová výše zaručených mezd dělá, a jaké další platby se od minimální mzdy odvíjí? Poradíme.

Charita chytře: Příspěvky odečtěte z daní a darujte efektivně

22. 11. 2018 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Charita chytře: Příspěvky odečtěte z daní a darujte efektivně

Na dobrou věc samozřejmě většina z nás přispívá nezištně. Jenže – když už přispíváte, proč to nedělat chytře? Peníze.cz poradí, jak na to.

Daň z nabytí nemovitosti: První převod bytu v rodinném domě znovu bez daně

12. 11. 2018 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Daň z nabytí nemovitosti: První převod bytu v rodinném domě znovu bez daně

Kupující nových bytových jednotek v rodinných domcích se nejspíš vyhnou platbě daně z nabytí nemovitých věcí. Návrh poslance Karla Raise má napravit chybu senátorů.

Dohoda o pracovní činnosti. Vyšší limit pro odvody na zdravotní a sociální pojištění

29. 10. 2018 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Dohoda o pracovní činnosti. Vyšší limit pro odvody na zdravotní a sociální pojištění

Kdo si na dohodu o pracovní činnosti vydělá míň než 2500 korun, nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění. Od příštího roku se limit pro odvody zvýší o pětistovku.

Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

15. 10. 2018 | Pavel Jégl | 33 komentářů

Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

Takové blahopřání by čerstvě sezdané sotva potěšilo. Patrně by znervózněli, co za ním vězí. A co teprve, když novomanžele místo přání obešle finanční správa pokynem, aby jí poslali účty za svatební hostinu.

Očima expertů: Superhrubá mzda na odstřel

24. 8. 2018 | Ondřej Tůma | 35 komentářů

Očima expertů: Superhrubá mzda na odstřel

Má se zrušit superhrubá mzda? Přinesla víc škody, nebo užitku? A hlavně: jak propříště nastavit zdanění práce? Ptáme se ekonomů, daňových odborníků, politiků i zástupců podnikatelů a zaměstnavatelů.

Stránka 31/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je v kryptu největší zvíře, dominuje trhu nejvíc za tři roky, ETFka se z propadu...více

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services