Daňové povinnosti a možnosti odečítání pro živnostníka na VŠ

Dobrý den, studuji 2 ročník VŠ a zřídil jsem si živnostenský list na zprostředkování obchodu a služeb. Činnost jsem ještě nezahájil. Měsíční příjem očekávám nestabilní, zhruba v rozmezí 3 - 15 tisíc a beru to jenom jako přívydělek ke studiju. Chtěl bych se zeptat kolik budu muset odvádět na daních a kolik platit SP a ZP? Případně co vše si budu moci odečíst. Díky za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 31. 10. 2010 10:42

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den, naše odpověď předpokládá, že Vám ještě nebylo 26 let. Zahájení podnikání je třeba oznámit do 8-mi dnů příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Rovněž je třeba zaregistrovat se k dani z příjmů fyzických osob. Toto vše lze provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění.

Příjmy z podnikání studentů podléhají zdanění podle § 7 zákona o dani z příjmů jako Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Daňové přiznání budete povinen podat, pokud Vaše roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhnou 15 000 Kč, pokud nejde o příjmy od daně osvobozené, nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání budete povinen podat i pokud Vaše roční příjmy sice nepřesáhnou 15 000 Kč, ale vykážete daňovou ztrátu. Oproti příjmům podle § 7 lze uplatnit buď skutečné výdaje nebo výdajový paušál (dle typu živnosti, ve Vašem případě 60 %). Student si může uplatnit ve svém přiznání k dani z příjmů mimo jiné slevy i slevu na studenta. Sleva na studenta lze uplatňovat až do dovršení věku 26 let, nebo až do dovršení věku 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání (za rok 2009 činí tato částka 4 020 Kč). Tato sleva na dani v poměrné výši 1/12 roční slevy náleží pouze za kalendářní měsíc, na jehož počátku je splněna podmínka, že poplatník se soustavně připravuje na budoucí povolání ve smyslu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

Podnikající student do 26 let je z hlediska zdravotního pojištění považován za státního pojištěnce - plátcem pojistného je stát. Vykonává tedy jako osoba samostatně výdělečně činná tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Netýká se jej minimální vyměřovací základ ani minimální zálohy. Zdravotní pojištění platí jen ze skutečně dosažených příjmů (po odečtu nezbytných výdajů) a nemusí platit zálohy. Celé pojistné za aktuální rok zaplatí v dalším roce, po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ za předchozí rok. Přehledy se podávají zdravotní pojišťovně po podání přiznání k dani z příjmů za uplynulé účetní období nejpozději do 30 dubna. Pojistné na zdravotní pojištění činí 13,5% z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem je 50 % příjmu z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

U pojistného na sociální zabezpečení je výdělečná činnost u studentů do 26 let brána rovněž jako vedlejší. Důchodové pojištění je tak do stanovené výše zisku, tzv. rozhodné částky, pouze dobrovolné. V roce 2010 činí rozhodná částka 56.901 Kč (za rok 2011 59.374 Kč). Rozhodná částka se snižuje o 1/12 za každý kalendářní měsíc, v němž OSVČ po celý měsíc nevykonávala vedlejší SVČ, a za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc OSVČ měla nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako OSVČ. Po dosažení rozhodné částky je důchodové pojištění povinné a podnikající student je povinen začít platit zálohy. V dalších letech podnikání jsou výše záloh vypočítány z příjmů předchozího roku, minimální výše záloh je však vždy na každý rok stanovena. Roční vyúčtování plateb pojistného na důchodové pojištění se provádí po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ (termín pro odevzdání přehledu je do 30.dubna dalšího roku). Každá OSVČ odvádí na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti 29,2 % z vyměřovacího základu. Roční vyměřovací základ pro odvod pojistného si OSVČ určuje sama. Nejnižší vyměřovací základ se stanoví jako 50 % příjmů po odpočtu výdajů ze samostatné výdělečné činnosti dosažených v kalendářním roce, za který se pojistné platí. Účast na nemocenském pojištění je u všech OSVČ dobrovolná a jeho výše činí 1,4 % z měsíčního základu.

4. 11. 2010 9:37

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Bezcitné lidské bestie?

2. 7. 2003 | Simona Ely Plischke | 199 komentářů

Bezcitné lidské bestie?

Častým a vděčným tématem publicistických pořadů jsou "zlí vlastníci domů". Bídáci účelně znepříjemňující život svých nájemníků. Je to vždycky tak? Majitelka domu tvrdí opak. Její boj s nájemníky není žádný med.

Další peníze na byrokracii

26. 6. 2003 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Další peníze na byrokracii

Česká republika musí do května 2004 převzít 80 tisíc stran práva Evropské unie. Nové úpravy v oblasti nepřímého zdanění výrazně změní podmínky podnikání. Důsledky, které bude mít na fungování a náklady podnikatelů jedna dílčí změna, ilustrovala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers.

Chce vláda léčit zápal plic acylpyrinem?

19. 6. 2003 | Martin Zika | 16 komentářů

Chce vláda léčit zápal plic acylpyrinem?

Vyřeší vládní návrh reformy veřejných financí problémy, kterými trpí naše ekonomika? Chtěli jsme vědět, co si o chystaném projektu myslí ekonomové a zároveň lidé z praxe, tedy z podnikatelského prostředí. Předkládáme vám jejich názory, postřehy a připomínky.

Není penze jako penze

18. 6. 2003 | Petr Fejtek | 20 komentářů

Není penze jako penze

Spoříte si na penzi a po mnoha letech chcete peníze vybrat a užít si své úspory? Jenže jak na to? Správnou volbou vyplácené penze můžete získat i stovky tisíc korun.

Penzijní fondy: výnosná investice, o které se neví

17. 6. 2003 | Petr Fejtek | 63 komentářů

Penzijní fondy: výnosná investice, o které se neví

Mnoho lidí si myslí, že investice do penzijních fondů je nudná a nevýnosná. Jenže stačí pořádně počítat a zjistíme, že výnos penzijního připojištění může být velmi zajímavý i pro mladé.

Den daňové svobody letos opět později

12. 6. 2003 | Jiří Šedivý

Den daňové svobody letos opět později

Dnešek je dnem daňové svobody. Vloni jsme ho mohli slavit o den dříve, což znamená, že naše celkové daňové zatížení opět vzrostlo. Jak jsme na tom oproti světu a jak výše daní souvisí s dalšími ekonomickými ukazateli?

Bez Peněz na brigádu nelez!

11. 6. 2003 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Bez Peněz na brigádu nelez!

Prázdniny se kvapem blíží a s nimi také studentské brigády. Jaký úvazek se studentům a jejich zaměstnavatelům nejvíce vyplatí? Kdo a kdy nemusí platit sociální a zdravotní pojištění? Proč podat daňové přiznání? Přinášíme srovnání různých druhů smluv.

Na skutečnou reformu si musíme počkat

10. 6. 2003 | Vladimír Pikora | 18 komentářů

Na skutečnou reformu si musíme počkat

Navrhovaná reforma veřejných financí jde v zásadě správným směrem. Je ovšem připravována nesourodou vládou, která na mnoho věcí jen těžko hledá společný názor. A tak se z důkladné reformy stává spíše sada dílčích opatření.

Bitva o penze začíná

4. 6. 2003 | Petr Fejtek | 23 komentářů

Bitva o penze začíná

Evropou obchází strašidlo, strašidlo penzijní reformy. Demonstrace, protesty a stávky největší za celá desetiletí. Bouří se staří i mladí, tentokrát paradoxně ruku v ruce; odboráři se chápou rudých praporů. Jak to všechno dopadne?

Máme Slovensku závidět chystanou reformu?

4. 6. 2003 | Jiří Majer | 26 komentářů

Máme Slovensku závidět chystanou reformu?

Naši východní sousedé si řádně vyhrnuli rukávy a daňová reforma, kterou chystají, zřejmě nebude jen "aby se neřeklo". Jak tedy bude vypadat a jak ovlivní Českou republiku?

Dividendové fondy mají úspěch (zatím)

29. 5. 2003 | Petr Fejtek | 4 komentáře

Dividendové fondy mají úspěch (zatím)

V bankách nemají peníze jen domácnosti, ale i firmy a instituce. I jim vadí, jak nízkého zhodnocení tam dosahují. Začaly proto využívat dividendové fondy, to jim ovšem bude zřejmě brzo znemožněno.

Kdo si počká, ten se dočká

29. 5. 2003 | Petr Vykoukal | 21 komentářů

Kdo si počká, ten se dočká

Neplatit daně se většinou nevyplácí, u určitých typů příjmů si ale stačí počkat a žádnou daň platit nemusíte. Víte u kterých příjmů a jak dlouho musíte čekat?

MMF: není to špatné, ale...

28. 5. 2003 | Martin Zika

MMF: není to špatné, ale...

Mezinárodní měnový fond vydal pravidelnou každoroční zprávu o stavu české ekonomiky. Kromě hodnocení uplynulého roku také překládá svůj pohled na to, co Českou republiku čeká v příštích letech a na co by se měla především zaměřit.

Kam putují miliardy

22. 5. 2003 | Petr Fejtek | 8 komentářů

Kam putují miliardy

Během prvního čtvrtletí tohoto roku odešly z bank další desítky miliard korun. Lidé své peníze ukládají zejména do stavebního spoření, oblíbené jsou podílové fondy či životní pojištění.

Šance penzijního připojištění

20. 5. 2003 | Petr Fejtek | 57 komentářů

Šance penzijního připojištění

Penzijní připojištění může být téměř stejně výnosné jako stavební spoření a dokonce je pravděpodobné, že již brzy na čele pelotonu oblíbené "stavebko" vystřídá.

Stránka 116/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jackpot! Sólo těžař vytěžil blok. Deset let od smrti bitcoinové legendy, Musk podle soudu...více

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services