Daňové povinnosti a možnosti odečítání pro živnostníka na VŠ

Dobrý den, studuji 2 ročník VŠ a zřídil jsem si živnostenský list na zprostředkování obchodu a služeb. Činnost jsem ještě nezahájil. Měsíční příjem očekávám nestabilní, zhruba v rozmezí 3 - 15 tisíc a beru to jenom jako přívydělek ke studiju. Chtěl bych se zeptat kolik budu muset odvádět na daních a kolik platit SP a ZP? Případně co vše si budu moci odečíst. Díky za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 31. 10. 2010 10:42

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den, naše odpověď předpokládá, že Vám ještě nebylo 26 let. Zahájení podnikání je třeba oznámit do 8-mi dnů příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Rovněž je třeba zaregistrovat se k dani z příjmů fyzických osob. Toto vše lze provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění.

Příjmy z podnikání studentů podléhají zdanění podle § 7 zákona o dani z příjmů jako Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Daňové přiznání budete povinen podat, pokud Vaše roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhnou 15 000 Kč, pokud nejde o příjmy od daně osvobozené, nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání budete povinen podat i pokud Vaše roční příjmy sice nepřesáhnou 15 000 Kč, ale vykážete daňovou ztrátu. Oproti příjmům podle § 7 lze uplatnit buď skutečné výdaje nebo výdajový paušál (dle typu živnosti, ve Vašem případě 60 %). Student si může uplatnit ve svém přiznání k dani z příjmů mimo jiné slevy i slevu na studenta. Sleva na studenta lze uplatňovat až do dovršení věku 26 let, nebo až do dovršení věku 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání (za rok 2009 činí tato částka 4 020 Kč). Tato sleva na dani v poměrné výši 1/12 roční slevy náleží pouze za kalendářní měsíc, na jehož počátku je splněna podmínka, že poplatník se soustavně připravuje na budoucí povolání ve smyslu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

Podnikající student do 26 let je z hlediska zdravotního pojištění považován za státního pojištěnce - plátcem pojistného je stát. Vykonává tedy jako osoba samostatně výdělečně činná tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Netýká se jej minimální vyměřovací základ ani minimální zálohy. Zdravotní pojištění platí jen ze skutečně dosažených příjmů (po odečtu nezbytných výdajů) a nemusí platit zálohy. Celé pojistné za aktuální rok zaplatí v dalším roce, po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ za předchozí rok. Přehledy se podávají zdravotní pojišťovně po podání přiznání k dani z příjmů za uplynulé účetní období nejpozději do 30 dubna. Pojistné na zdravotní pojištění činí 13,5% z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem je 50 % příjmu z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

U pojistného na sociální zabezpečení je výdělečná činnost u studentů do 26 let brána rovněž jako vedlejší. Důchodové pojištění je tak do stanovené výše zisku, tzv. rozhodné částky, pouze dobrovolné. V roce 2010 činí rozhodná částka 56.901 Kč (za rok 2011 59.374 Kč). Rozhodná částka se snižuje o 1/12 za každý kalendářní měsíc, v němž OSVČ po celý měsíc nevykonávala vedlejší SVČ, a za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc OSVČ měla nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako OSVČ. Po dosažení rozhodné částky je důchodové pojištění povinné a podnikající student je povinen začít platit zálohy. V dalších letech podnikání jsou výše záloh vypočítány z příjmů předchozího roku, minimální výše záloh je však vždy na každý rok stanovena. Roční vyúčtování plateb pojistného na důchodové pojištění se provádí po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ (termín pro odevzdání přehledu je do 30.dubna dalšího roku). Každá OSVČ odvádí na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti 29,2 % z vyměřovacího základu. Roční vyměřovací základ pro odvod pojistného si OSVČ určuje sama. Nejnižší vyměřovací základ se stanoví jako 50 % příjmů po odpočtu výdajů ze samostatné výdělečné činnosti dosažených v kalendářním roce, za který se pojistné platí. Účast na nemocenském pojištění je u všech OSVČ dobrovolná a jeho výše činí 1,4 % z měsíčního základu.

4. 11. 2010 9:37

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Daň z nabytí skončí. Odpočty úroků ale poslanci zachovali

8. 7. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 8 komentářů

Daň z nabytí skončí. Odpočty úroků ale poslanci zachovali

Překvapení ve sněmovně: poslanci změnili vládní návrh na zrušení daně z nabytí. Úroky z úvěrů na bydlení se dál budou odečítat od daní, i když jejich maximální výše klesne.

Nižší DPH na ubytování, kulturu a sport je tu. Projděte si, co se mění

1. 7. 2020 | Pavel Běhounek | 4 komentáře

Nižší DPH na ubytování, kulturu a sport je tu. Projděte si, co se mění

Daň z přidané hodnoty z ubytování a ze vstupného na kulturu a sport od dneška klesla z 15 na 10 procent. Projděte si kompletní výčet služeb, kterých se změna týká.

Zmatek v termínu pro přehledy OSVČ. Ministři spolu nemluví

26. 6. 2020 | Petr Kučera

Zmatek v termínu pro přehledy OSVČ. Ministři spolu nemluví

Vláda připravila další absurditu: Lhůta pro podání přehledu zdravotní pojišťovně letos skončí dřív než pro samotné daňové přiznání.

Dárek podnikatelům i továrna na švarcsystém. Paušální daň očima expertů

26. 6. 2020 | Gabriel Pleska | 34 komentářů

Dárek podnikatelům i továrna na švarcsystém. Paušální daň očima expertů

Paušální daň má drobným podnikatelům ulevit od papírování a prý i hrozby kontrol. Návrh projedná vláda a pak zamíří do parlamentu. Pokud to půjde hladce, má novinka fungovat už pro příjmy za rok 2021.

Daňový balíček odmění boj s virem. Superhrubá mzda nekončí

22. 6. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Daňový balíček odmění boj s virem. Superhrubá mzda nekončí

Výnosy státních Dluhopisů Republiky budou nově osvobozené od daně. Rodiče hospitalizovaných dětí už nemají hradit místní poplatek z pobytu. A další změny.

Peníze místo stravenek, souhlasí vláda. Jak má fungovat nový paušál

22. 6. 2020 | Petr Kučera | 17 komentářů

Peníze místo stravenek, souhlasí vláda. Jak má fungovat nový paušál

Plán ministryně financí na stravenkový paušál míří k poslancům. Nejde o žádné „rušení stravenek“ a s nimi souvisejících daňových výhod. Naopak: Na zvýhodnění nově dosáhnou i zaměstnanci, kteří ho doteď nemají.

Ztrátu půjde odepsat zpětně. Klesne DPH na ubytování a vstupné

16. 6. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Ztrátu půjde odepsat zpětně. Klesne DPH na ubytování a vstupné

Vládní koalice prosadila možnost zpětného odepisování ztráty. Součástí daňového balíčku je i snížení DPH nebo úlevy v silniční dani.

Daně konečně vyřídíte online. Schillerové vlajková loď proplula

11. 6. 2020 | Petr Kučera | 7 komentářů

Daně konečně vyřídíte online. Schillerové vlajková loď proplula

Novelu daňového řádu, která umožní vznik online finančního úřadu a projektu Moje daně, definitivně schválil Parlament. Už bez trojského koně, kterého do něj vláda původně umístila.

Chyba při placení daní vyjde draho. Pravidla zpřísní

11. 6. 2020 | Petr Kučera | 12 komentářů

Chyba při placení daní vyjde draho. Pravidla zpřísní

Získat od finančního úřadu zpátky omylem zaslanou platbu může být hodně problematické. A od příštího roku i nemožné.

Daně počkají ještě déle. Z příjmů i nabytí nemovitosti

8. 6. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Daně počkají ještě déle. Z příjmů i nabytí nemovitosti

Vláda schválila další odklad daňového přiznání i samotného zaplacení daní.

Babiš buduje stát jako firmu. S obecními filiálkami

8. 6. 2020 | Pavel Jégl | 14 komentářů

Babiš buduje stát jako firmu. S obecními filiálkami

Záchranný program Pětadvacítka přihrál podnikatelům postiženým protivirovými opatřeními pět set korun na den. Nejsou to ale jen peníze ze státního rozpočtu, ale také z rozpočtů obcí a krajů. Vláda tvrdí, že jim výpadek nahradí dotacemi. Jenže dotace jsou podhoubí korupce.

Daň z nemovitostí je tu. Termín pro zaplacení končí

30. 5. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Daň z nemovitostí je tu. Termín pro zaplacení končí

V pondělí 1. června končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Složenku nebo e-mail s přesnou částkou a údaji pro platbu už by lidé měli mít u sebe.

Sleva nebude zadarmo. Konec daně z nabytí nemovitosti očima expertů

29. 5. 2020 | Ondřej Tůma | 33 komentářů

Sleva nebude zadarmo. Konec daně z nabytí nemovitosti očima expertů

Zrušení daně z nabytí nemovitosti za konec daňových odpočtů z úroků hypoték. Je to ze strany státu férová výměna?

Dluhopisy pro občany budou bez daně. Projděte si balíček pro rok 2021

27. 5. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Dluhopisy pro občany budou bez daně. Projděte si balíček pro rok 2021

Ministerstvo financí posílá na vládu další balík daňových změn. Projděte si je v bodech.

EET se přeruší do konce roku, potvrdili poslanci

26. 5. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

EET se přeruší do konce roku, potvrdili poslanci

Poslanci definitivně schválili vládní návrh, aby se elektronická evidence tržeb (EET) pro všechny vlny přerušila až do konce letošního roku.

Stránka 20/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Drogerie v německých e-shopech řetězců dm a Rossmann zůstává výrazně levnější než u stejných...více

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Od července měla začít fungovat digitální plná moc. Jenže nakonec si na ni musíme ještě...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services