Daňové povinnosti a možnosti odečítání pro živnostníka na VŠ

Dobrý den, studuji 2 ročník VŠ a zřídil jsem si živnostenský list na zprostředkování obchodu a služeb. Činnost jsem ještě nezahájil. Měsíční příjem očekávám nestabilní, zhruba v rozmezí 3 - 15 tisíc a beru to jenom jako přívydělek ke studiju. Chtěl bych se zeptat kolik budu muset odvádět na daních a kolik platit SP a ZP? Případně co vše si budu moci odečíst. Díky za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 31. 10. 2010 10:42

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den, naše odpověď předpokládá, že Vám ještě nebylo 26 let. Zahájení podnikání je třeba oznámit do 8-mi dnů příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Rovněž je třeba zaregistrovat se k dani z příjmů fyzických osob. Toto vše lze provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění.

Příjmy z podnikání studentů podléhají zdanění podle § 7 zákona o dani z příjmů jako Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Daňové přiznání budete povinen podat, pokud Vaše roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhnou 15 000 Kč, pokud nejde o příjmy od daně osvobozené, nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání budete povinen podat i pokud Vaše roční příjmy sice nepřesáhnou 15 000 Kč, ale vykážete daňovou ztrátu. Oproti příjmům podle § 7 lze uplatnit buď skutečné výdaje nebo výdajový paušál (dle typu živnosti, ve Vašem případě 60 %). Student si může uplatnit ve svém přiznání k dani z příjmů mimo jiné slevy i slevu na studenta. Sleva na studenta lze uplatňovat až do dovršení věku 26 let, nebo až do dovršení věku 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání (za rok 2009 činí tato částka 4 020 Kč). Tato sleva na dani v poměrné výši 1/12 roční slevy náleží pouze za kalendářní měsíc, na jehož počátku je splněna podmínka, že poplatník se soustavně připravuje na budoucí povolání ve smyslu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

Podnikající student do 26 let je z hlediska zdravotního pojištění považován za státního pojištěnce - plátcem pojistného je stát. Vykonává tedy jako osoba samostatně výdělečně činná tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Netýká se jej minimální vyměřovací základ ani minimální zálohy. Zdravotní pojištění platí jen ze skutečně dosažených příjmů (po odečtu nezbytných výdajů) a nemusí platit zálohy. Celé pojistné za aktuální rok zaplatí v dalším roce, po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ za předchozí rok. Přehledy se podávají zdravotní pojišťovně po podání přiznání k dani z příjmů za uplynulé účetní období nejpozději do 30 dubna. Pojistné na zdravotní pojištění činí 13,5% z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem je 50 % příjmu z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

U pojistného na sociální zabezpečení je výdělečná činnost u studentů do 26 let brána rovněž jako vedlejší. Důchodové pojištění je tak do stanovené výše zisku, tzv. rozhodné částky, pouze dobrovolné. V roce 2010 činí rozhodná částka 56.901 Kč (za rok 2011 59.374 Kč). Rozhodná částka se snižuje o 1/12 za každý kalendářní měsíc, v němž OSVČ po celý měsíc nevykonávala vedlejší SVČ, a za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc OSVČ měla nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako OSVČ. Po dosažení rozhodné částky je důchodové pojištění povinné a podnikající student je povinen začít platit zálohy. V dalších letech podnikání jsou výše záloh vypočítány z příjmů předchozího roku, minimální výše záloh je však vždy na každý rok stanovena. Roční vyúčtování plateb pojistného na důchodové pojištění se provádí po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ (termín pro odevzdání přehledu je do 30.dubna dalšího roku). Každá OSVČ odvádí na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti 29,2 % z vyměřovacího základu. Roční vyměřovací základ pro odvod pojistného si OSVČ určuje sama. Nejnižší vyměřovací základ se stanoví jako 50 % příjmů po odpočtu výdajů ze samostatné výdělečné činnosti dosažených v kalendářním roce, za který se pojistné platí. Účast na nemocenském pojištění je u všech OSVČ dobrovolná a jeho výše činí 1,4 % z měsíčního základu.

4. 11. 2010 9:37

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Den daňové svobody: není co slavit

2. 6. 2017 | Michal Kašpárek | 100 komentářů

Den daňové svobody: není co slavit

Ne, Češi v pondělí nezačali „pracovat na sebe“, jen si peníze na sebe začali dávat do jiného hrnku. Většina to navíc udělala nebo udělá jindy.

V létě na brigádu. Přehled pravidel pro studenty

31. 5. 2017 | Monika Veselíková | 2 komentáře

V létě na brigádu. Přehled pravidel pro studenty

Povinnost odvádět daň z příjmů nebo platit zdravotní a sociální pojištění se týká i některých studentů. S naším přehledem se ovšem v povinných odvodech snadno zorientují. Navíc pro ně máme kalkulačku, díky které si snadno propočtou, kolik si na brigádě skutečně vydělají.

Schváleno, podepsáno. Co mění daňový balíček

3. 5. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Schváleno, podepsáno. Co mění daňový balíček

Prezident podepsal „daňový balíček“. Změna hned několika daňových zákonů přinese vyšší slevy na dítě a přísnější pravidla pro čerpání daňového bonusu. Změn se dočkají i OSVČ. Znovu se jich bude týkat sleva na manžela či manželku i sleva na dítě. Peníze.cz přinášejí přehled nejdůležitějších novinek.

Jak zaplatit daň z nemovitosti za rok 2017: Čas je do konce května

2. 5. 2017 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Jak zaplatit daň z nemovitosti za rok 2017: Čas je do konce května

Na zaplacení daně z nemovitých věcí za letošní rok zbývá necelý měsíc, jako jediná daň se totiž platí předem. Poradíme, jak na to.

Nákupy na AliExpress: Jak na registraci, placení i DPH a clo

11. 4. 2017 | Monika Veselíková | 12 komentářů

Nákupy na AliExpress: Jak na registraci, placení i DPH a clo

Komu nestačí nabídka tuzemských e-shopů, může se poohlédnout za hranicemi. Díky nízkým cenám má řada lidí v oblibě zejména nejrůznější čínské obchody. Mezi nimi je na předním místě gigant AliExpress. Poradíme, jak na něm nakupovat i jak se vypořádat s platbou DPH a cla.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2016: Rady, kalkulačka a formuláře

28. 3. 2017 | Petra Dlouhá

Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2016: Rady, kalkulačka a formuláře

Po odevzdání daňového přiznání přicházejí na řadu přehledy pro sociálku a zdravotní pojišťovnu. Dnes se zaměříme na druhý jmenovaný. Máme pro vás praktické rady, čerstvé formuláře, kalkulačku i aplikaci, která přehled snadno a rychle vyplní za vás.

Přehled o příjmech a výdajích pro sociálku za rok 2016: Čas do druhého května

27. 3. 2017 | Petra Dlouhá

Přehled o příjmech a výdajích pro sociálku za rok 2016: Čas do druhého května

Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení se podává nejpozději měsíc po daňovém přiznání, letos tedy do druhého května. Poradíme, jak na to. Nabízíme čerstvé formuláře, kalkulačku i aplikaci, která přehled hravě vyplní za vás.

Daňové přiznání na poslední chvíli: Tipy, které se budou hodit

23. 3. 2017 | Petra Dlouhá

Daňové přiznání na poslední chvíli: Tipy, které se budou hodit

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 se blíží. Ulehčíme vám to. Naše daňová aplikace daňové přiznání vyplní za vás, rychle a bez registrace, stačí zadat vstupní údaje. Postará se i o přehledy pro sociálku a zdravotní pojišťovnu. A máme pro vás i další užitečné tipy.

Dávky pěstounské péče v roce 2017: Kolik můžete čerpat

22. 3. 2017 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Dávky pěstounské péče v roce 2017: Kolik můžete čerpat

Máme pro vás kompletního průvodce dávkami pěstounské péče v roce 2017: pro klasické i profesionální pěstouny. Druzí jmenovaní nejspíš už brzy přijdou o možnost pobírat na svěřené dítě rodičovský příspěvek.

Jak, kdy a kde podat daňové přiznání za rok 2016 a zaplatit daň. A co hrozí opozdilcům

6. 3. 2017 | Petra Dlouhá

Jak, kdy a kde podat daňové přiznání za rok 2016 a zaplatit daň. A co hrozí opozdilcům

Náš daňový seriál jde do finále. Většinu podstatného už od nás víte. Zbývá shrnout, jak, kdy a kde podat daňové přiznání a daň z příjmů za rok 2016 zaplatit. Na Peníze.cz můžete využít aplikaci, která s vyplňováním přiznání ušetří práci, jednoduše a bez registrace.

Očima expertů: Progresivní daň

3. 3. 2017 | Ondřej Tůma | 109 komentářů

Očima expertů: Progresivní daň

Sociální demokracie vrací do hry progresivní daň. Jde o solidární přerozdělování bohatství mezi bohatými a chudými, nebo předvolební útok na nízké pudy? Zeptali jsme se odborníků.

Sobotkovy „spravedlivé daně“ jsou jen zfušovaný facelift

3. 3. 2017 | Michal Kašpárek | 35 komentářů

Sobotkovy „spravedlivé daně“ jsou jen zfušovaný facelift

Socialisté chtějí lidem s nejnižšími příjmy přidat 444 korun, těm se čtyřiceti tisíci třikrát víc. Ve kterém vesmíru to je sociální?

Daňové přiznání za rok 2016: Slevy na dani, na které máte nárok

2. 3. 2017 | Petra Dlouhá

Daňové přiznání za rok 2016: Slevy na dani, na které máte nárok

Další díl seriálu o přiznávání daně z příjmů za rok 2016 je tu. Dneska se dočtete, jaké daňové slevy můžete uplatnit. Výslednou daň dokážou příjemně srazit. Nabízíme také aplikaci, která daňové přiznání vyplní za vás, rychle a bez registrace.

Daňové přiznání za rok 2016: Snižte si základ daně z příjmů, zaplatíte míň

1. 3. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Daňové přiznání za rok 2016: Snižte si základ daně z příjmů, zaplatíte míň

Chcete zaplatit na dani z příjmů za loňský rok co nejmíň? Snižte si základ daně. Přinášíme přehled daňových odpočtů. Nenechte si žádný proklouznout mezi prsty. Máme pro vás i aplikaci, která daňové přiznání hravě vyplní za vás.

Jak uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016 výdaje: Paušály a daňová evidence

27. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Jak uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016 výdaje: Paušály a daňová evidence

Jak uplatňovat výdaje v daňovém přiznání za loňský rok? Možnosti jsou dvě: výdajové paušály a daňová evidence. Máme pro vás přehled všeho, co smíte a nesmíte. A taky šikovnou aplikaci, která daňové přiznání vyplní za vás.

Stránka 36/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services