Daňové povinnosti a možnosti odečítání pro živnostníka na VŠ

Dobrý den, studuji 2 ročník VŠ a zřídil jsem si živnostenský list na zprostředkování obchodu a služeb. Činnost jsem ještě nezahájil. Měsíční příjem očekávám nestabilní, zhruba v rozmezí 3 - 15 tisíc a beru to jenom jako přívydělek ke studiju. Chtěl bych se zeptat kolik budu muset odvádět na daních a kolik platit SP a ZP? Případně co vše si budu moci odečíst. Díky za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 31. 10. 2010 10:42

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den, naše odpověď předpokládá, že Vám ještě nebylo 26 let. Zahájení podnikání je třeba oznámit do 8-mi dnů příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Rovněž je třeba zaregistrovat se k dani z příjmů fyzických osob. Toto vše lze provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění.

Příjmy z podnikání studentů podléhají zdanění podle § 7 zákona o dani z příjmů jako Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Daňové přiznání budete povinen podat, pokud Vaše roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhnou 15 000 Kč, pokud nejde o příjmy od daně osvobozené, nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání budete povinen podat i pokud Vaše roční příjmy sice nepřesáhnou 15 000 Kč, ale vykážete daňovou ztrátu. Oproti příjmům podle § 7 lze uplatnit buď skutečné výdaje nebo výdajový paušál (dle typu živnosti, ve Vašem případě 60 %). Student si může uplatnit ve svém přiznání k dani z příjmů mimo jiné slevy i slevu na studenta. Sleva na studenta lze uplatňovat až do dovršení věku 26 let, nebo až do dovršení věku 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání (za rok 2009 činí tato částka 4 020 Kč). Tato sleva na dani v poměrné výši 1/12 roční slevy náleží pouze za kalendářní měsíc, na jehož počátku je splněna podmínka, že poplatník se soustavně připravuje na budoucí povolání ve smyslu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

Podnikající student do 26 let je z hlediska zdravotního pojištění považován za státního pojištěnce - plátcem pojistného je stát. Vykonává tedy jako osoba samostatně výdělečně činná tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Netýká se jej minimální vyměřovací základ ani minimální zálohy. Zdravotní pojištění platí jen ze skutečně dosažených příjmů (po odečtu nezbytných výdajů) a nemusí platit zálohy. Celé pojistné za aktuální rok zaplatí v dalším roce, po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ za předchozí rok. Přehledy se podávají zdravotní pojišťovně po podání přiznání k dani z příjmů za uplynulé účetní období nejpozději do 30 dubna. Pojistné na zdravotní pojištění činí 13,5% z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem je 50 % příjmu z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

U pojistného na sociální zabezpečení je výdělečná činnost u studentů do 26 let brána rovněž jako vedlejší. Důchodové pojištění je tak do stanovené výše zisku, tzv. rozhodné částky, pouze dobrovolné. V roce 2010 činí rozhodná částka 56.901 Kč (za rok 2011 59.374 Kč). Rozhodná částka se snižuje o 1/12 za každý kalendářní měsíc, v němž OSVČ po celý měsíc nevykonávala vedlejší SVČ, a za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc OSVČ měla nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako OSVČ. Po dosažení rozhodné částky je důchodové pojištění povinné a podnikající student je povinen začít platit zálohy. V dalších letech podnikání jsou výše záloh vypočítány z příjmů předchozího roku, minimální výše záloh je však vždy na každý rok stanovena. Roční vyúčtování plateb pojistného na důchodové pojištění se provádí po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ (termín pro odevzdání přehledu je do 30.dubna dalšího roku). Každá OSVČ odvádí na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti 29,2 % z vyměřovacího základu. Roční vyměřovací základ pro odvod pojistného si OSVČ určuje sama. Nejnižší vyměřovací základ se stanoví jako 50 % příjmů po odpočtu výdajů ze samostatné výdělečné činnosti dosažených v kalendářním roce, za který se pojistné platí. Účast na nemocenském pojištění je u všech OSVČ dobrovolná a jeho výše činí 1,4 % z měsíčního základu.

4. 11. 2010 9:37

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Kam nás to vedou?

22. 11. 2012 | Michal Chleboun | 25 komentářů

Kam nás to vedou?

Neidentifikovatelná vláda Petra Nečase míchá svůj daňový elixír a několik vyvolených osob v čele republiky se tváří, že spasí svět, ačkoli uvnitř musí být tito lidé bytostně přesvědčeni, že dosáhnou pravého opaku.

Úvěr na auto: přeplatíte šedesát tisíc, nebo „nic“

21. 11. 2012 | Jindřich Hradecký | 7 komentářů

Úvěr na auto: přeplatíte šedesát tisíc, nebo „nic“

Stejné auto, totožná úvěrová společnost, přesto to vaše peněženka pocítí úplně jinak. Záleží na tom, jak velkou zvolíte akontaci, na jak dlouho se zadlužíte i jaké vyberete pojištění. Spočítali jsme za vás pár příkladů a našli desetitisícové rozdíly.

Očima expertů: Hrátky s rozpočtem? Kalousku, jsi jednička!

9. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Očima expertů: Hrátky s rozpočtem? Kalousku, jsi jednička!

Na nouzový návrh státního rozpočtu pro příští rok sice nakonec nedošlo, alespoň ale víme, kde bude Miroslav Kalousek příště škrtat. Co si o tom myslí ekonomové Tomáš Prouza, Pavel Kohout, Petr Mach či prezidentský kandidát Tomio Okamura?

Příliš drahá nejistota: lavírování kolem DPH poškozuje hospodářství. Dohodněte se!

2. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Příliš drahá nejistota: lavírování kolem DPH poškozuje hospodářství. Dohodněte se!

O tom, že zvyšování daní české ekonomice podráží nohy, už toho bylo řečeno dost. Plynule se ale dostáváme do fáze, kdy podnikatelům začíná být jedno, o kolik se nakonec DPH zvýší, a prosí politiky, ať už aspoň řeknou konečné slovo. Nejistota a napínání do poslední chvíle nás totiž všechny přijdou draho.

Pátá varianta DPH na stole: daňová výherní loterie! Co si o tom myslíte?

1. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Pátá varianta DPH na stole: daňová výherní loterie! Co si o tom myslíte?

Daňový ráj nejsme, zato v laboratoř daňových experimentů se proměňujeme směle. Na výši DPH v příštím roce můžeme leda uzavírat sázky. Je to ovšem loterie, ve které se výhradně prohrává: zlevňovat se nebude na tuty. Dočkáme se i té výherní – jako mají na Tchaj-wanu?

Drábkovo úřadování, Kalouskův rozpočet: co se dělo, zatímco Nečas spal

30. 10. 2012 | Tomáš Prouza | 3 komentáře

Drábkovo úřadování, Kalouskův rozpočet: co se dělo, zatímco Nečas spal

Nejvtipnějším oznámením minulého týdne bylo premiérovo odvolání boje proti švarcsystému. Nejsmutnějším pak přiznání ministerstva financí, že návrh státního rozpočtu stál na uměle nafouknutých číslech.

Penzijní reforma, DPH, Klaus, vláda a bílí sršni. Co si o tom myslíte?

27. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Penzijní reforma, DPH, Klaus, vláda a bílí sršni. Co si o tom myslíte?

Penzijní reforma, o procento vyšší DPH a současná vláda – tři celkem zásadní věci, které spojuje jedno: nikdo neví, zda příští rok budou či nebudou. Prezident Klaus totiž na sklonku své funkce našel zálibu ve vetování. A Tluchořova banda toho využívá, aby Nečasovi přitáhla smyčku u krku.

Udej neplatiče daní a shrábni prachy! Recept pro Kalouska?

23. 9. 2012 | Tereza Mynářová | 7 komentářů

Udej neplatiče daní a shrábni prachy! Recept pro Kalouska?

O odměně lidem, kteří „udají“ spoluobčany, že neplatí daně, uvažuje rumunský ministr financí. Ve Spojených státech, Indii nebo třeba Keni už podobný systém funguje.

Očima expertů: Povzbuzovat spotřebu? Nechte lidem peníze, pak je budou utrácet!

21. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: Povzbuzovat spotřebu? Nechte lidem peníze, pak je budou utrácet!

Českým firmám, ale i děravé státní kase by se hodilo, aby domácnosti víc utrácely. A Češi zatím – začali šetřit! Měl by je stát k utrácení nějak popostrčit a pomoci tak sobě i podnikatelům? A jak? Ptáme se expertů a ti se dnes vzácně shodují: podpora je potvora, snižte daně a nepřekážejte!

Neplatiči DPH budou viset. Vy za ně budete solit. Co si o tom myslíte?

13. 9. 2012 | Martin Vlnas | 21 komentářů

Neplatiči DPH budou viset. Vy za ně budete solit. Co si o tom myslíte?

Veřejná listina neplatičů DPH by se měla začít plnit od ledna příštího roku. Že poctivě platíte, a nemusíte tedy číst dál? Jen čtěte! Pokud budete obchodovat se subjektem uvedeným na černé listině, riskujete, že budete muset státu nasypat za hříšníka.

Očima expertů: Měl by stát zabavovat majetek s neprokázaným původem?

7. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Očima expertů: Měl by stát zabavovat majetek s neprokázaným původem?

V posledních letech jsme byli svědky řady zázračných zbohatnutí mezi bývalými politickými špičkami a předními lobbisty. Měl by se jim majetek, jehož původ nedokážou prokázat, nekompromisně zabavovat? Přečtěte si, co si o tom myslí ekonom Pavel Kohout, advokát Tomáš Sokol, politolog Jiří Pehe a další osobnosti.

Šetřit, jak Evropa píská. Portugalsku to není nic platné!

4. 9. 2012 | Tomáš Prouza | 13 komentářů

Šetřit, jak Evropa píská. Portugalsku to není nic platné!

Když nebudeme hodní, dopadneme jako to zlobivé Řecko, které zas neplní podmínky, uložené mezinárodními institucemi. Tak se u nás strašívá. Tomáš Prouza ve svém komentáři připomíná, že v průšvihu jsou i státy, které se podmínky snaží poslušně plnit. Jen jim to vůbec nepomáhá, naopak. Ale o tom je asi třeba mlčet!

Cesta peněz: kolik jich k vám nikdy nedojde

29. 8. 2012 | Michal Chleboun | 28 komentářů

Cesta peněz: kolik jich k vám nikdy nedojde

„Za melouch jsem dostal litr,“ konstatoval pan Kučera v hospodě, kam po parném letním dni zašel na svých tradičních pět orosených. „Za pětikilo jsem koupil benzin, přes tři sta jsem dal za cigára a zbytek utratím tady. A prachy jsou v čudu.“

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

28. 8. 2012 | Patrik Nacher | 34 komentářů

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

Plánovaný druhý pilíř penzijního systému je nepromyšlený, z ekonomického hlediska pro lidi nevýhodný, jednoznačně neflexibilní a pro většinu občanů neefektivní.

Vyšší DPH nepomáhá. Češi utekli za nákupy do ciziny

26. 8. 2012 | Petr Holub | 12 komentářů

Vyšší DPH nepomáhá. Češi utekli za nákupy do ciziny

Vláda od začátku letošního roku zvýšila dolní sazbu daně z přidané hodnoty o čtyři procenta, zároveň lidem vzrostly platy v průměru o tři procenta. Přesto vybral stát za prvních sedm měsíců na DPH stejně jako loni.

Stránka 59/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services